Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Peter Iván

Dokázali by ste sa s niekým „podeliť“ o auto v Operatívnom leasingu?

15.08.2017 | Peter Iván

Operatívny leasing (prenájom) automobilov v budúcnosti ešte prinesie formy, ktoré sa nám dnes zdajú nepredstaviteľné. Jednou z nich bude zdieľanie vozidiel viacerými osobami – „Car sharing“. Napriek tomu, že vznikol už v 80. rokoch 20. storočia, vieme o ňom minimálne.

 • Tlačiť
 • 25

Nejedná sa teda o žiadnu novinku, ktorá by vznikla len nedávno, o uvedenej tematike sa môžu zákazníci u nás dočítať v rôznych článkoch už niekoľko rokov. Občas nájdete v tlači alebo na internete základné informácie, čo vlastne Car sharing je a ako funguje. Dokonca sa rozbiehajú prvé projekty aj u nás na Slovensku (v Českej republike sú trochu pred nami), ale to je asi tak všetko, masovejšie využitie veľmi nájdete. V spomínaných prípadoch sa jedná skôr o „požičovne“ vozidiel na krátku dobu (hodinu, pol dňa a pod.) To znamená, že keď potrebujete krátkodobú mobilitu, zaregistrujete sa u prenajímateľa, nájdete si vozidlo odstavené na určených miestach a jednoducho si ho objednáte, nasadnete, „pojazdíte“ a vrátite opäť na požadované miesto. Výslednú sumu za jeho „krátke“ použitie, prípadne prejazdené kilometre vám prenajímateľ vyúčtuje alebo stiahne z kreditnej karty.

Car sharing pôvodne vznikal ako susedská, dobrovoľnícka výpomoc, jeho princíp a zmysel, t. j. požičiavanie alebo zdieľanie vozidiel viacerými osobami, je totiž jednoduchý. Načo vlastniť vozidlo, ktoré vraj v priemere použijeme 1,5 – 2 hodiny denne, keď si ho na uvedenú dobu, dajme tomu za 5 € vieme prenajať...

Na Slovensku, kde stále historicky pretrváva potreba „všetko“ vlastniť, predovšetkým automobily alebo nehnuteľnosti, bude ťažké „preklopiť“ spomínané zmýšľanie. Pozrime sa teraz na zdieľanie automobilov, možno pre našincov z trochu iného, lepšie využiteľného a pochopiteľného pohľadu. Na Slovensku máme nespočetné množstvo bytových domov, panelákov so spoločným vchodom pre napríklad 6, 10, 20 bytových jednotiek.

Otázka č. 1 teda znie, či by ste sa dokázali podeliť o vozidlo s ostatnými užívateľmi bytov? T. j., že by sa spoločný vchod, blok, dohodol na zdieľaní - požičiavaní si určitého počtu vozidiel medzi sebou? (Nemám na mysli pravidelné dochádzanie do práce, ale skôr použitie na bežné, každodenné nákupy, návštevy, krátkodobé potreby...).

Načo predsa parkuje povedzme 10 automobilov pred bytovkou (z toho polovica ojazdených, starších hoci aj 10 rokov), keď väčšina z nich jazdí denne iba chvíľku, ak vôbec? Nie je jednoduchšie a lacnejšie zaobstarať si vozidlo len na čas, ktorý reálne potrebujete a zaplatiť iba za dobu jeho použitia? Napríklad podeliť sa o menšie „šikovné“ auto v mesačnej splátke 250 – 300 € medzi 6, 10 užívateľov, podľa vopred daného algoritmu a prepočtu úhrady za vozidlo? Samozrejme, uvedené zmýšľanie ľudí okrem finančného hľadiska, musí prekonať a „naladiť“ sa na problematiku udržiavania čistoty, odovzdávania si nepoškodeného vozidla, dodržiavania časov rezervácie a podobne. O opravy, údržbu, riešenie poistných udalostí alebo výmeny pneumatík sa bez problémov – v rámci predplatených služieb, automaticky postará najbližší predajca vozidla.

Vzhľadom na dnešnú realitu pri nákupe a vlastnení vozidiel asi ťažko predstaviteľná myšlienka, však? Alebo ako povedal major Haluška v kultovom českom filme Černí baroni: Ale veď to je úplne absurdné :-).

Skúsme sa teraz pozrieť na presne rovnaký princíp, ale z úplne opačného pohľadu. Developeri dnes opäť zažívajú svoje zlaté časy. Predháňajú sa v ponukách, krajších, lepších, kvalitnejších projektov. Vzhľadom na výšku úročenia hypoték na finančnom trhu sa zákazníci naďalej rekordne zadlžujú, napriek možným rizikám, ktoré avizuje do budúcnosti Národná banka Slovenska.

Otázka č. 2: Dokázali by ste sa podeliť o vozidlo(á) s ďalšími užívateľmi, ktoré by váš developer – „ZADARMO“ pridelil k určitému počtu bytov, vchodu alebo bloku, jednoducho len ako určitý nadštandard služieb?

Napríklad malé rodinné MPV, mestský crossover a pod., vrátane kompletných služieb z operatívneho leasingu – v sume 400 eur mesačne? Žeby ste si v jednoduchej aplikácii v telefóne, alebo na internete naplánovali termín, kedy chcete využívať vozidlo? „Mobilom“ si ho odomknete, začnete jazdiť, keď potrebujete natankovať, použijete tankovaciu kartu v aute a naplníte nádrž? Ak ho nebodaj poškodíte, zaznamenáte to v aplikácii, aby užívateľ po vás vedel, že vozidlo bude následne opravené ako poistná udalosť počas najbližšej servisnej prehliadky?

V uvedenom svetle sa možno to zdieľanie vozidiel zdá predsa len trochu prijateľnejšie.

Nechajme sa prekvapiť, čo nám prinesie budúcnosť. Možností sa ponúka veľa, máme tu veľké developerské projekty pre kancelárske priestory, obsadené množstvom firiem, z ktorých si každá rieši mobilitu vo svojej réžii a podobne.

Tým väčším pesimistom si len dovolím pripomenúť, aby pouvažovali, s akým mobilom a aplikáciami v ňom telefonovali pred 5-10 rokmi...

 • Tlačiť
 • 25

Peter Iván

Peter Iván
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 8893
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Po 16-tich rokoch praxe a práce so zákazníkmi v najväčšej a najúspešnejšej leasingovej spoločnosti pre osobné vozidlá na Slovensku, ma neustále prekvapuje nízke povedomie o operatívnom leasingu. Preto by som chcel poskytnúť rady, informácie, zaujímavosti a možno iný pohľad na uvedenú tému. Myslím, že široká verejnosť a potencionálni klienti si zaslúžia väčšiu znalosť a informovanosť o tomto modernom produkte.Viac informácií a detailov aj na :www.leasingexpert.sk 

Peter Iván

Peter Iván
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 8893
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Po 16-tich rokoch praxe a práce so zákazníkmi v najväčšej a najúspešnejšej leasingovej spoločnosti pre osobné vozidlá na Slovensku, ma neustále prekvapuje nízke povedomie o operatívnom leasingu. Preto by som chcel poskytnúť rady, informácie, zaujímavosti a možno iný pohľad na uvedenú tému. Myslím, že široká verejnosť a potencionálni klienti si zaslúžia väčšiu znalosť a informovanosť o tomto modernom produkte.Viac informácií a detailov aj na :www.leasingexpert.sk 

Kalendár sa načítava...

Moje odkazy