Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zákon o DPH od 1.10.2012: komplikácie pre podnikanie tých čestnejších

29.08.2012 | Peter Furmaník

Diskusia (8 reakcií)

31.08.2012 | Pavol Čižmárik

Biely kon na obrazku nema chybu.
Ale mam jednu otazku:
"osoby registrované v zmysle § 7a zákona o DPH z titulu poskytovania služieb do krajín EÚ (ľudovo “čiastoční platitelia DPH”)"

V com je status osob registrovanych pre dan podla § 7a ods. 2 iny, ako status standardnych platcov?

31.08.2012 | Peter Furmaník

Vďaka za komentár a otázku:) Čiastoční platitelia DPH sú slovenskí podnikatelia, ktorí nie sú registrovaní platitelia DPH, no sú povinný sa pre DPH registrovať v prípadoch, keď buď poskytujú služby odberateľovi z inej krajiny EÚ alebo prijímajú služby od dodávateľa z inej krajiny EÚ. Získavajú IČ DPH, no nie status platiteľa DPH - k svojim obchodom nefakturujú DPH a rovnako si nemôžu DPH z nakúpených tovarov a služieb odpočítavať. V prípadoch poskytnutia služby podávajú súhrnný výkaz a v prípadoch prijatia služby podávajú príležitostne daňové priznanie k DPH a platia DPH z prijatej služby na Slovensku. Môže ísť napríklad o internetových podnikateľov: http://ludskourecou...

31.08.2012 | Pavol Čižmárik

Ach ano, uz mi to doslo.
Nerozumiem len, ci je to moznost, alebo nutnost...
Inymi slovami, ak je neplatca a zacne fakturovat sluzby do EU, ci si moze vybrat, ci bude plnohodnotnym alebo ciastkovym platitelom DPH...

31.08.2012 | Pavol Čižmárik

Ak by sa, povedzme, v tom momente, kedy uz musi byt registrovany podla 7a, rozhodol, ze chce byt dobrovolnym platcom...

A vdaka za odpoved.

31.08.2012 | Peter Furmaník

Ak neplatiteľ DPH poskytne alebo prijme službu do alebo z EÚ - za určitých podmienok, stanovených v zákone o DPH - je povinný sa registrovať pre DPH. Samozrejme, môže sa zároveň, príp. neskôr registrovať za plnohodnotného platiteľa DPH. A naopak, ak už plnohodnotných platiteľom je a prvýkrát poskytne alebo prijme službu do alebo z EÚ, nanovo sa registrovať nemusí - všetky povinnosti si plní pod už prideleným IČ DPH.

03.10.2012 | torbjorn1

neskutočné. štát- rozumej výpalníci - si opäť poisťujú svoje výpalné, hlavný problém plátcu dph, ( nezaplatená faktúra a povinnosť odviesť štátu dph aj z nezaplatenej faktúry) štát opäť ignoruje. prečo aj? občan je dobrý len na vypalovanie a platenie daní.

13.11.2012 | filipbado

Podľa zákona o DPH je ale povinný sa registrovať len subjekt, ktorý dosiahol obrat za predchádzajúcich 12 mesiacov aspoň 49.790€. Teda ak sa nemusím registrovať nemusím skladať ani zábezpeku za DPH... toto som sa tu nikde nedočítal, tak to uvádzam na pravú mieru.

Teda začínajúce sro, nemusia skladať žiadne zábezpeky, keďže nie sú povinné sa registrovať ako platcovia DPH... A keď už sa registrovať musím, teda dosiahnem požadovaný obrat, vyvstane už len morálna otázka: Prečo mi štát zadržané peniaze nejako neúročí, alebo mi neposkytne inú výhodu ak podnikám čestne...

13.11.2012 | Peter Furmaník

vďaka:) ale je to tam: celý odstavec o povinnom skladaní zábezpeky hovorí o podnikateľoch, ktorí žiadajú o registráciu. A zábezpeka sa skladá aj v prípade povinnej registrácie (po dosiahnutí spomínaného obratu) aj v prípade registrácie dobrovoľnej.

Peter Furmaník

Peter Furmaník
  • Počet článkov: 13
  • Priemerná čítanosť: 3891
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Pôsobím v oblasti podnikových financií a ekonomického poradenstva. Som fanúšikom zlepšovania podnikateľského prostredia a najmä zjednodušovania a znižovania daní a odvodov.