Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vypočítať daň zvládne každý

16.05.2011 | Peter Furmaník

Diskusia (9 reakcií)

16.05.2011 | Oskarka

a prví, kto tie tlačivá budú vypisovať, nech sú poslanci slovenského parlamentu a to v priamom prenose cez TV. Som zvedavá, ktorý poslanec by prvý zahlásil - ktorý ******** vymyslel takéto zákony???? V každom prípade by to bola skvelá zábava pre obyčajných daňových poplatníkov.
Ak by každý zamestnanec podával sám daňové priznanie odvedené dane by boli oveľa nižšie a pracovníci DÚ by museli skontrolovať aj všetky podklady k nim. Zamestnávateľ tak robí prácu aj za DÚ.

16.05.2011 | Peter Furmaník

Veď pracovníci DÚ kontrolujú podklady tak či tak - aj u SZČO aj u zamestnávateľa.

A ešte jedna vec ma napadá:
Toľkokritizovaní "Proforma" živnostníci", ktorí prešli na živnosť pre vysoké odvody zamestnaneckého pomeru (najmä zamestnávateľa) a práve pre spomínané administratívne povinnosti, sú v oblasti vlastných financií vzdelanejší. Takže vďaka štátnym reguláciám a daňovej záťaži má paradoxne viac ľudí prehľad o tom, ako to je naozaj:)

16.05.2011 | hulo11

Pán Furmaník sa zrejme drží hesla - keď mne zdochla koza, susedovi musí tiež. Keď si ja musím podávať daňové priznanie sám, tak prečo by to nemal robiť každý?
No možno si to pán Furmárik rozmyslí, keď bude kvôli podaniu priznania čakať 2 dni vo fronte... keďže namiesto 1 pani účtvníčky/personalistky bude pred okienkom stáť 100 zamestnancov danej firmy a každý si nechá od úradníčky tlačivo skontrolovať, či niečo nezabudol, prípadne bude opravovať, alebo rovno prepisovať celé tlačivo.
A že sa firmám uľaví? Trochu. Namiesto žiadosti o spracovanie DP budú zamestnancom roznášať potvrdenia o príjmoch a vysvetľovať, čo s tým majú robiť. Tým menej gramotným aj viackrát. Pritom si nemyslím, že ak má zamestnávateľ v systéme všetky údaje o zamestnancovi a jeho výplatách, že je až taký problém nahodiť do počítača údaje zo žiadosti a nechať softvér, nech vytvorí hotové DP.
Vidím, aké problémy majú niektorí ľudia aj s vyplnením žiadosti o spracovanie DP pre zamestnávateľa, neviem si predstaviť, ako si budú sami robiť hoci aj zjednodušené DP.
Bude to raj pre "tiežúčtovníkov", chytrákov a podnikovcov, ktorí týmto ľuďom ochotne a "lacno" a možno niekedy aj správne poradia.

16.05.2011 | hulo11

...a spravil som preklep v mene autora blogu, ktorému sa týmto ospravedlňujem. Keby to bolo na tlačive DP a všimli by si to až na podateľni, tak môžem prepisovať celé tlačivo. A vy za mnou čakajte, neuhnem ani bohovi, keď som stál 5 hodín v rade, tak sa nepostavím znova na koniec, ani nepustím zatiaľ tú trasorítku čo stojí za mnou. Však by sa skúsila ozvať, ukázal by som jej s mojimi 100kg živej váhy, ako sa kalila oceľ...
A teraz vážne, nemá aj táto vláda v programe znižovanie byrokracie? Masa zamestnancov by pre nich nové tlačivo a návštevu úradu ako zjednodušenie nepociťovala... nehovoriac o potrebe ďalšieho posilnenia počtu úradníkov na podateľniach v čase podávania DP. To tiež nemá s vládou deklarovaným zoštíhľovaním štátnej správy veľa spoločného.

16.05.2011 | Peter Furmaník

Znižovanie administratívy áno, ale najviac jej majú na pleciach firmy a to bez nároku na odmenu.
Čo sa týka počtu osôb a masy zamestnancov: možno je teraz vzhľadom na prenesenie záťaže na zamestnávateľa tých tlačív početne menej, ale aj dnes je každý zamestnanec ako osoba nahratý v inf. systéme DÚ rovnako ako SZČO.

16.05.2011 | hulo11

Pre firmu je náklad na pracovníka, ktorý nahrá do inf. systém dáta, vygeneruje daňové priznania a zanesie/odošle ich na úrad ako každý iný náklad. Tento si rozpočíta a premietne do ceny práce všetkých zamestnancov. Ale keby teraz firma nemusela vypĺňať za zamestnancov DP a ušetrila by tak napr. 1 pracovnú silu, rozpočítala by jej mzdu a pridal by ostatným zamestnancom? Ak nie, tak firme sa uľaví a zamestnancom priťaží. Som za znižovanie administratívnej záťaže pre firmy a SZČO, ale nie na úkor zamestnancov. Teda som za zníženie, nie za prenesenie na niekoho iného.
Inak povedané robotník musí pracovať aj na mzdu firemnému účtovníkovi, ktorý mu spraví "zadarmo" DP.
Mám nápad: máte zamestnancov? Vyčíslite, koľko Vás stojí vypísanie DP a ponúknite im, že im tieto peniaze dáte ako odmenu, ak Vás nepožiadajú o vypísanie DP a a spravia to sami. :-)

16.05.2011 | AFI

Asi to bude veľmi individuálne, ale ja by som napríklad tie peniaze zamestnancom dal - presne kvôli tomu, aby niesli zodpovednosť sami za seba a aby mali prehľad o tom, aká je ich cena práce bez ohľadu na to, koľko dostanú "na ruku", teda v čistom.
Na druhej strane Vám garantujem, že väčšina zamestnancov, ktorým by som tie peniaze "rozdal", by mi ich radšej vrátila s požiadavkov na spracovanie ročného zúčtovania daní, ako keby si mali robiť DP sami.
Nejdem sa rozpisovať o tom, koľko úsilia (a teda aj peňazí) ma stojí, aby zamestnanci pozbierali a doniesli potvrdenia od ostatných zamestnávateľov či rôzne potvrdenia zvyšujúce nezdaniteľnú časť základu dane (ktoré sú už od 2011 chavalabohu pasé).

16.05.2011 | drdenis

Som zamestnanec a zväčša si nechám RZD spraviť u zamestnávateľa. Zopárkrát som to zvládol aj sám. Mám viacero príjmov, žiadne skúsenosti s daňami, účtovaním ap. - vcelku náročné, ale dalo sa. Ale teraz k veci - pracujem s ľuďmi a som presvedčený, že značná časť z nich by to: nezvládla, zblbla, vedome zblbla, alebo úplne odignorovala. Dôsledky si viete predstaviť.

17.05.2011 | rincewind

zratat, kolko stat straca na zbytocne komplikovanom danovom systeme - jednak na unikoch, ktore sa v hustine paragrafov stratia a jednak na neproduktivnych nakladoch firiem a zivnostnikov na administraciu.

Peter Furmaník

Peter Furmaník
  • Počet článkov: 13
  • Priemerná čítanosť: 3891
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Pôsobím v oblasti podnikových financií a ekonomického poradenstva. Som fanúšikom zlepšovania podnikateľského prostredia a najmä zjednodušovania a znižovania daní a odvodov.