Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenská odvodová revolúcia pripomína európsku daňovú harmonizáciu

23.03.2011 | Peter Furmaník

Diskusia (10 reakcií)

23.03.2011 | PaskaProAct

znizit odvody - ANO, ANO, ANO!!!!
ale priestor na to by mohol vzniknut prave zavedenim aspon nejakych odvodov na alternativnych unikoch z riadnych pracovnych pomerov... povazujete za normalne, ze 600-800 tisic zo zhruba 2,5 miliona ekonomicky cinnych obcanov neplati odvody ziadne, a ostatni sa na celu tu srandu, z ktorej sa platia dochodky a zdravotnictvo a co-ja-viem-co-este, skladaju?
mimochodom, v Cechach sa odvody z dohod platia tiez...
alebo naozaj treba odtialto potichu odist a posledny slusny nech zhasne svetlo?

23.03.2011 | Peter Furmaník

Úniky sú motivované nechutne vysokými odvodmi zamestnávateľa+zamestnanca + hromadou administratívnych povinností zamestnávateľov.
Dohody - jediný odvod, ktorý má zmysel platiť z dohôd brigánidnikov (!) je zdravotný. Ale veď brigádnik nedostane PN, ani dávku v nezamestnanosti, ani materskú.

24.03.2011 | PaskaProAct

samozrejme, pokial by platili akekolvek odvody, nieco by mali dostat aj spat..
znovu sa pytam, je podla Vas normalne, ked sa zo systemu strati 1/4 az 1/3 poistencov? a co s nimi za par rokov?
treba si uvedomit, ze dohodari vo vacsine pripadov nerobia len 350 hodin rocne, ale maskovane full uvazky, a tiez, ze mnohi z nich cerpaju rozne formy podpory...

24.03.2011 | Peter Furmaník

No ved prave o tom hovorim, ze full uvazky sa maskuju PRAVE preto, ze su z hladiska ceny a povinnosti neatraktivne. Ono mnohi sme presvedceni o tom, ze znizenim odvodov pride rovnaky efekt ako pri znizeni dani - napr. po Mikloso-Sulikovej danovej reforme z r. 2003. Teda zacne sa viac podnikat, zamestnavat, porastu prijmy poplatnikov i statu. Len teraz sa im to riskovat nechce.

24.03.2011 | PaskaProAct

tak sa hovori, ze ked dvaja hovoria to iste, nie je to to iste, v tomto pripade vsak plati, ze dvaja hovoria to iste, len to tak nejako beru kazdy z ineho konca - takze, znizovat odvody - ANO, kde na to vziat? zrusme vynimky, ktore deformuju vsetko a okradaju aj Vas, aj mna, nas vsetkych...

24.03.2011 | bralajos

Máte mylné informácie. Aj človek, ktorý má príjmy z podnikania (živnostník) platí zákonné odvody.
Je dobré, aby ste nepodliehali rečičkám novinárov, ktorí vôbec nerozumejú tomu, o čom píšu.
Pri dohodách sa naozaj neplatia odvody. O všeličom sa dá diskutovať a zaviesť do praxe. Pravda je ale taká, že najhoršie je zneužívanie dohôd na vyplácanie veľkých príjmov (to sa deje len vo veľkej menšine dohôd) - to sa dá vyriešiť hranicou, od ktorej sa budú dohody zaťažovať rovnakými platbami ako mzda zamestnanca.

Samozrejme zákonné odvody sú pri podnikaní z porovnateľného príjmu o cca tretinu nižšie ako pri zamestnancovi.
ĎAlšou výhodou je možnosť znížiť si základ dane o 40%(alebo 60%) bez vykazovania skutočných výdavkov pri platení daní (nie odvodov).Tu je otázka, či tento paragraf pri živnosti má ostať, či sa nemá zrušiť.

25.03.2011 | PaskaProAct

cely cas pisem a hovorim o dohodaroch..
zneuzivanie dohod na vyplacanie velkych sum je len spicka ladovca - mam obrovsky mentalny problem aj s tym, ze obrovsky pocet dohodarov na celom Slovensku zaraba na dohody mesacne oficialne do 130 eur, aby sa osetrila cierna praca, a veselo cerpaju vsetky mozne druhy podpor - stracame peniaze 2x... tomuto zrejme nerozumeju vsetci ti, ktori navrhuju akekolvek odvodove hranice...
este raz, jedna sa o 25-30% ekonomicky cinnych obyvatelov Slovenska...

23.03.2011 | efka

Vo vseobecnosti...Urazove poistenie dat na komercnu bazu co je pripravovane, ale detto odvod na nemocenske poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preco nie na komercnej baze, pricom ak sa zamestnanec pre toto poistenie rozhodne a bude si ho platit zamestnavatel mu bude istym percentom prispievat...povinne by malo byt len poistenie dochodkove (urazove+invalidne), i ked pri urazovom sa da sporit, ci nie je lepsie komercne poskytnutelne ako par € cez neefektivnu socialnu poistovnu, a teda zostavaju povinne garancne a rezervny fond solidarity. Co sa tyka dochodkoveho nech je aj z dohod, ale nech sa rata potom do odpracovanych rokov, jednoducho dochodkove bude z akehokolvek prijmu...a ZP, kym sa z toho neurobi dan detto ako dochodkove...z akehokolvek prijmu...

24.03.2011 | bralajos

Nesúhlasím s prenosom úrazového poistenia na komerčnú bázu. Dôsledkom nebudú úspory na strane zamestnávateľov - pretože zvýšené marketingové náklady a náklady na provízie sprostredkovateľov je potrebné zaplatiť :( z poistiek zamestnávateľov. Znovu by doplatili na to malé podniky a mikropodniky. Tie majú malú vyjednávaciu schopnosť voči poisťovniam.

25.03.2011 | PaskaProAct

s tymto nazorom absolutne suhlasim...

Peter Furmaník

Peter Furmaník
  • Počet článkov: 13
  • Priemerná čítanosť: 3891
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Pôsobím v oblasti podnikových financií a ekonomického poradenstva. Som fanúšikom zlepšovania podnikateľského prostredia a najmä zjednodušovania a znižovania daní a odvodov.