Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Peter Eliáš

Staviame energeticky pasívny dom (5)

11.03.2008 | Peter Elias

Drevo, celulóza a hlina: hlavné stavebné materiály stien domu

 • Tlačiť
 • 5

Hlavnými stavebnými materiálmi stien nášho domu sú drevo, celulóza a hlina. Drevo plní funkciu nosného materiálu domu. Celulóza je hlavným tepelnoizolačným materiálom obvodových stien. Hlina dodáva obvodovým aj vnútorným stenám potrebnú masu, ktorá má po celý rok stabilizovať teplotu a vlhkosť v interiéri domu.

Part 06 Fig 1

Základ obvodových stien tvoria drevené stojky nemeckej výroby v tvare rebríka. Na montáž každej steny domu je použitých niekoľko týchto stojok, ktoré sú vzájomne spojené priečnymi drevenými hranolmi - dvoma v spodnej a dvoma v hornej časti steny. V dolných spojovacích hranoloch sú vyvŕtané diery, cez ktoré je celá konštrukcia steny kotvená špeciálnymi skrutkami k doske základov z jednoduchého betónu. Na každom metri sú aspoň  štyri tieto skrutky. Priateľ Marián tvrdí, že môžem byť úplne kľudný, lebo  štyri skrutky na meter stačia na bezpečné ukotvenie domu.

Part 06 Fig 2

Stojky nesú vnútorný a vonkajší veniec. Každá stojka má na hornom konci kovové príchytky, ku ktorým je priskrutkovaný vnútorný veniec a vonkajší veniec spolu s pásom OSB dosky (oriented strand board). Na vnútorný veniec sú pripevnené prekladové trámy rakúskej výroby.

Part 06 Fig 3

Šírka stojok definuje priestor, v ktorom je uložená izolácia z celulózy rakúskej výroby.

Z vnútornej strany sú na stojky sú pripevnené tvrdé OSB dosky a z vonkajšej  mäkké drevovláknité dosky slovenskej výroby. Medzi nimi je 36 cm hrubá vrstva celulózy strojom nafúkaná cez kruhové otvory vyrezané do OSB dosiek. Po naplnení steny sú výrezy vložené naspäť do steny a miesta sú prelepené špeciálnymi vzduchotesnými páskami. Spoje medzi OSB doskami sú tiež prelepené vzduchotesnými páskami. OSB dosky sú tažko priestupné pre vodnú paru (tzv. paro-brzda) a predstavujú vnútorné rozhranie v stene. Vodná para, ktorá sa vytvára vo vnútornom priestore domu, napríklad dýchaním jeho obyvateľov, sa dostane len v obmedzenom množstve cez úroveň OSB dosiek do celulózovej izolačnej vrstvy. Part 06 Fig 4

Naopak z vonkajšej strany upevnené drevovláknité dosky vodnú paru zo stavebných konštrukcií prepúšťajú a plnia funkciu tzv. difúzne otvorenej vrstvy.

 Part 06 Fig 5

V interiérových vrstvách obvodových a niektorých vnútorných stien sa nachádza vrstva nepálených hlinených tehál slovenskej výroby. Tehly sú uložené na kant na priečnych drevených latách, ktoré sú pripevnené k stojkám cez OSB dosky. K OSB doskám sú pripevnené trstinové rohože, ktoré pomáhajú niesť základnú vrstvu hlinenej omietky. Rohože a hlina do základnej vrstvy sú od slovenských dodávateľov. Na základnú vrstvu  sú nakoniec nanesené jedna alebo dve vrstvy finálnej hlinenej omietky od slovenských

a českých firiem. Na spevnenie je do vrstiev ešte vložená tkanina z juty, ktorá bráni vzniku praskliniek počas schnutia.

Part 06 Fig 6

Hlina v omietkach a nepálených tehlách má dve zásadne dôležité úlohy pre fungovanie domu. Sú to stabilizácia teploty v dome a stabilizácia vlhkosti vnútorného vzduchu. Masa hliny vďaka vysokej tepelnej kapacite reguluje vnútornú teplotu v čase prudkých

a silných teplotných výkyvov počasia. Bráni prehriatiu interiéru v letných mesiacoch, keď na dom priamo svieti slnko. Hlina vďaka fyzikálno-chemickým vlastnostiam svojich minerálnych zložiek súčasne funguje aj ako stabilizátor vnútornej vlhkosti. Dokáže do seba naviazať nadbytočnú vlhkosť v interiéri a v prípade vysušenia vnútorného vzduchu zachytenú vlhkosť uvoľniť naspäť.

 

 • Tlačiť
 • 5

Peter Eliáš

 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 5607
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem na Elektrotechnickom ústave SAV. Spolupracujem na vývoji prototypov polovodičových senzorov. Táto práca má charakter základného aj aplikovaného výskumu. Prototypy sú určené pre použitie v iných oblastiach výskumu, napríklad pre skúmanie magnetických, supravodivých a biologických materiálov.

Peter Eliáš

 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 5607
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem na Elektrotechnickom ústave SAV. Spolupracujem na vývoji prototypov polovodičových senzorov. Táto práca má charakter základného aj aplikovaného výskumu. Prototypy sú určené pre použitie v iných oblastiach výskumu, napríklad pre skúmanie magnetických, supravodivých a biologických materiálov.

Kalendár sa načítava...