Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Elektrina a teplo sú komodity, ktoré sa dajú šetriť v reálnom čase

24.09.2007 | Peter Elias

Diskusia (6 reakcií)

24.09.2007 | Robert Mistrík

Nemyslím si že by mal štát robiť všetko od A po Z, ale to Vám tu ešte určite vytknú iní dravci.

„Štát bude od marca 2008 finančne prispievať na inštalácie slnečných kolektorov. Žiaľ, deklarovaná výška podpory (3000 SK na štvorcový meter solárneho panelu) je nízka, čo je nepochopiteľné, ak je naozaj v záujme štátu znižovať energetickú náročnosť domácností.“

V jednej vete píšete o slnečných kolektoroch a v nasledujúcej o solárnych článkoch. Možno sa mýlim ale to sú asi dve odlišné kategórie.

Keď som pred 7 rokmi staval dom nemohol som zohnať firmu na nič progresívne v oblasti energetickej efektívnosti. So zhrozením som zistil, že podlahové kúrenie v jednotlivých izbách sa na Slovensku v drvivej väčšine reguluje jednorázovo „priškrtením“ ventilu v rozdeľovači (neviem či sa to tak presne volá, už som dosť z toho ich žargónu zabudol) a celá regulácie je redukovaná na výpočet ekvitermickej krivky. Kto sa hlbšie zamyslel nad masovo ponúkanými riešeniami zistil, že v tom u nás vládne totálny pravek. Trvalo mi hodnú chvíľku kým som našiel vyhovujúce riešenie a rovnako dlho som hľadal firmu ktorá to zvládne. Doslova som prehovoril ing. Grausa z firmy Regulaterm aby mi ako prvému u nás nainštalovali bezdrátovú reguláciu na báze fuzzy logic of firmy Honeywell. Zvládli to perfektne, všetko dodnes parádne funguje. Mám aj iné príklady, ktoré už neboli také „success stories“, pretože informácie v tomto smere boli vzácne a hlavne odfiltrovať ten strašný šum čím ma rôzne SK firmy balamutili bolo ťažké aj pre človeka čo mal skúšku na vysokej z regulácie, tepelného inžinierstva, hydrodynamiky atď.

Kúrenie v dome je komplikovaná veda a rozhodnutie aký typ riešenia v tomto smere zvoliť je v životnej dôležitosti hneď druhé najdôležitejšie, po voľbe životného partnera. Verím, že nám prinesiete v tomto smere veľa praktických rád a vlastných skúseností.

25.09.2007 | Peter Elias

Dobry den pan Mistrik,

Dakujem pekne za Vasu reakciu na blog aj upozornenie na chybu. Samozrejme som mal na mysli kolektory. Text je teraz uz lepsi. Este doplnam, ze Wikipedia hovori toto: “A solar panel is a device that collects and converts solar energy into electricity or heat. Photovoltaic module is used to generate electricity. Solar thermal collector is used to generate heat. Solar hot water panel is used to heat water often in homes.”

Tento moj clanok budi naozaj dojem, ze chcem, aby stat robil pre obcana vsetko, ale nie je to tak. Sam osobne v tomto smere nechcem od statu nic. Chcem len upozornit na to, ze teplo v domoch a bytoch je vazna vec, a tyka sa kazdeho. Z doterajsich skusenosti (byval som dosial v troch bytovych domoch v Bratislave) mam jednoznacny pocit, ze vlastnikom stale nedochadza, ze by mali sami nieco zacat robit. V titulku Vasej odpovede ste to presne vystihli: spotreba tepla si zasluhuje poriadnu diskusiu.

Ked sa teraz diskutuje o energetickej strategii krajiny do roku 2030, je vhodny cas nato, aby sa jasne povedalo, ci stat bude v tomto smere nieco podporovat alebo nebude. Ked bude, dobre. Ked nebude, aj tak dobre.

Samozrejme by sa mi osobne pacil vyvoj v Rakusku, kde sa znizovanie energetickej narocnosti budov tesi velke podpore verejnosti aj statu. Viem, ze na Slovensku tato situacia zrejme nenastane. Na Rakusku vsak vidno, ze sa to da, ak sa chce. V Nemecku je stavanie nizkoenergetickych budov velmi popularne, hoci to stat velmi nedotuje. Aj nemecka cesta by bola vynikajuca alternativa pre Slovensko.

Dakujem, za zdielanie sa s Vasou skusenostou s podlahovym kurenim.

Teda vidite, aj ja si myslim, ze kurenie je neskutocne vazna vec: uff, uff, a ked si nedame pozor a budeme pustat teplo cez nase netesne pribytky von, tak sposobime nie len globalne oteplenie zemegule, ale v konecnom dosledku tu najhorsiu moznu katastrofu, cize tepelnu smrt vesmiru, o ktorej uvazoval Lord Kelvin uz v1862-om roku :-)

PE

25.09.2007 | TYTO

nie len teplo robi dom domom. to je "len" ekonomickqa stranka veci. Vase tvrdenie by som poopravil, a teda nie (len) teplo, ale architektura je vazna vec. mozte si postavit hoc aj pasivny dom, ale ak ho napr. priestorovo predimenzujete tak sa to pravdepodobne prejavi hoc aj na tom, ze vas ani nenapadne zastavit autom pred prechodom pre chodcov. lebo nie izolacia domu, ale architektura domu ako celku je vlastne pracou na sebe samom. na tom, ako chapete veci a co od nich vyzadujete.

24.09.2007 | sad_pet

Myslím, že najhoršie, čo môže štát urobiť, je dotovanie pseudoriešení v energetickej oblasti. Keď to poviem zjednodušene: ak si postavíte nízkoenergetický dom, ktorý vás bude stáť o 1 mil. viac, než "obyčajný", neušetríte energiu za 1 mil. Ušetrené peniaze sa zmenia na letecké dovolenky, autá a ja ešte neviem čo všetko, ale určite to všetko bude vyžadovať energiu. A to ešte nehovorím o repkovej "nafte", solárnych článkoch a ďalších vymoženostiach, ktoré zozerú oveľa viac energie, než jej dodajú.

24.09.2007 | xxc

Viac je na http://www.paradigm...

24.09.2007 | sad_pet

Článok je na dlhšiu diskusiu. Súhlasím s mnohými argumentami, ale globálne nie.

Peter Eliáš

  • Počet článkov: 10
  • Priemerná čítanosť: 5606
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Pracujem na Elektrotechnickom ústave SAV. Spolupracujem na vývoji prototypov polovodičových senzorov. Táto práca má charakter základného aj aplikovaného výskumu. Prototypy sú určené pre použitie v iných oblastiach výskumu, napríklad pre skúmanie magnetických, supravodivých a biologických materiálov.