Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Virtuálne služby a virtuálne stroje

24.03.2009 | Peter Čerešník

Diskusia (4 reakcie)

25.03.2009 | laco.vosika

Zaujimalo by ma ci pojdete aj trochu do detailov, na nete nie je vela blogov (v slovencine) ktore by sa tejto teme venovali. Dalej sa mi vas blog zda viac PR ako naozajstny blog. Pisete, ze virtualizacia je o efektivite ... ale myslienka je trochu nedokoncena ... efektivite akej?

Ano, znizia sa naklady na HW, SW (niekedy), energie, priestor, klimatizaciu, uvolni sa priestor v DC, ktory sa moze prenajat, atd. ale na druhej strane sa zvysi opex, malo ludi si uvedomuje, ze virtualizaciou sa pocet serverov zvysuje a nie znizuje.

Co sa tyka celkoveho blogu, mne tam chyba viac osobneho nazoru. PR clanky su na nete, kvoli tomu netreba pisat blog. Snazim sa o trochu konstruktivnej kritiky, nie nesuhlasit s blogom.

25.03.2009 | Georgee

takyto clankov je na webe plno, chyba tomu pridana hodnota, ktoru bu som odcakaval od sefa MS, nie text napisany nejakym konzultantom...

26.03.2009 | Balt

To, že je to čisté PR dokazuje okrem iného fakt, že sa tu nedá dozvedieť ani len to, čo autor pokladá za virtualizáciu.

Ono v zásade platí, že len veľmi málo firiem sa odhodlá presunúť svoj systém mimo svojho dosahu, preto sa v blízkej budúznosti veľa meniť nebude.

20.04.2009 | Peter Čerešník

Ďakujem za názory, otázky aj konštruktívnu kritiku. Toto je moja prvá skúsenosť s blogovaním :).

Čo sa týka virtualizácie, zo skúsenosti a z rozhovorov s našimi zákazníkmi by som povedal, že dosahujú efektivitu na viacerých úrovniach:

Efektivita nákladov:

Zníženie nákladov na softvér – Kým v minulosti boli náklady na virtualizačné technológie pre mnohé organizácie bariérou, dnes, keď je Hyper-V súčasťou operačného systému Windows Server 2008, bola táto položka z ich rozpočtov prakticky eliminovaná.

Zníženie nákladov na hardvér – Pokiaľ má zákazník 64-bitové servery (už zopár rokov sa iné ani nepredávajú) s dual- alebo quad-core procesormi (takisto bežná výbava v posledných cca 3 rokoch), kvôli virtualizácii žiadne nové servery kupovať nemusí. S touto situáciou sa stretávame u väčšiny našich zákazníkov, ktorí chcú virtualizovať. Výsledkom ich virtualizačných projektov je reálne zníženie počtu fyzických serverov a samozrejme aj ich výrazne vyššia utilizácia.

Efektivita prevádzky:

Rýchle nasadenie nového servera, rýchle presunutie aplikácií na iný server, resp. rýchle obnovenie servera po prípadnej poruche. V tomto ohľade nemá virtuálny server konkurenciu. Navyše toto všetko môže byť zautomatizované, čo výrazne znižuje potrebu manuálnej intervencie a teda aj prevádzkových nákladov. Oddelenie softvéru a hardvéru otvára možnosti, ktoré sme si doteraz vo fyzickom svete nevedeli predstaviť.

Ďalšie prínosy k prevádzkovej efektivite zaznamenávame u klientov v oblastiach ako napr. správa aplikácií, patch management, zálohy, snapshoty, správa hardvérovej a softvérovej infraštruktúry z jedinej konzoly, dôverne známe Windows prostredie nevyžadujúce dodatočné náklady na školenia a podobne.

Peter Čerešník (firemný blog)

  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 1564
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Peter Čerešník je generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia. Priznáva, že aj sám rád vyskúša produkty konkurencie a odmieta, že v spoločnosti pracujú iba zanietení fanatici. Bloguje, lebo verí, že ani v čase krízy nemožno zanevrieť na inovácie.