Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Peter Čerešník (firemný blog)

Surface priniesol budúcnosť

20.04.2009 | Peter Čerešník

Ovládanie pomocou gest a dotyku je pre ľudí naprirodzenejší spôsob interakcie

 • Tlačiť
 • 29

Poznáte Microsoft Surface? Je to celkom zaujímavá vec. Vyzerá ako živý, interaktívny konferenčný stolík a dokáže prekvapivé veci. Ovláda sa obyčajným dotykom rúk a komunikuje v peknom grafickom prostredí. V jednej chvíli dokáže rozpoznať viac ako sto dotykových bodov.

Ja osobne som sa nevedel dočkať, kedy Surface uvidíme aj tu, na Slovensku. Keď nám prvý kus tohto zariadenia doručili do našej pobočky, všetci sme sa okolo neho zhŕkli, aby sme vyskúšali, čo všetko dokáže. Aj keď by sme si ho najradšej nechali na hranie u nás v pobočke :), v marci sme ho predstavili aj novinárom a účastníkom konferencie Microsoft Innovations Fórum, kde spôsobil podobný rozruch.

Po prvotnom ohúrení a vyskúšaní každej jednej aplikácie, som začal rozmýšľať nad tým, aký je prínos tejto interaktívnej hračky. Keď sa pozrieme na to, ako prebieha náš kontakt s počítačmi v ostatných desaťročiach, vždy nás sprevádzala klávesnica. V osemdesiatych rokoch sa objavila prvá, drevená myš, ktorá dnes každého veľmi pobaví. Kto vie, možno aj Surface o tridsať rokov niekoho strašne pobaví. Drevené myši sú dnes už minulosťou, ale princíp ovládania počítačov ostal v zásade stále rovnaký, žiadna veľká zmena v komunikácii s počítačmi a technológiami nenastala. Surface znamená celkom novú cestu v rámci ovládania informačných technológií, pretože umožňuje intenzívnejším spôsobom previazať človeka s technológiou. Ovládanie pomocou gest a dotyku je pre ľudí ten naprirodzenejší spôsob interakcie. Presvedčili sme sa o tom, keď jedna z našich kolegýň priviedla do práce svojho šesťročného syna. Po pár minútach, ktoré strávil hrou so zariadením Surface sme si všimli, aké je to preňho prirodzené. Nikto mu nemusel vysvetliť, čo má robiť, jednoducho robil to, čo mu bolo naprirodzenejšie – dotýkal sa objektov na ploche.

 

Možnosti využitia zariadenia Surface sú veľmi široké. Surface sa dnes už aktívne využíva napríklad v sieti hotelov Sheraton. Hosťom dokáže napríklad zobraziť satelitnú mapu mesta a priamo do mobilného telefónu im poslať directions z hotela k miestu, ktoré si vyberú. Potešila ma aj informácia, že na Ženevskom autosalóne Surface prezentoval automobily značky Škoda. Dá sa použiť aj ako pomocník pri predaji produktov, v reštauráciách, baroch, múzeách. Možnosti sú obrovské a v niektorých prípadoch môžu pripomínať sci-fi film.

Práve Surface je, podľa môjho názoru, fantastickým príkladom toho, kam bude smerovať vývoj užívateľských rozhraní. Od dotykových telefónov, ktoré rozpoznávajú jeden alebo dva body, cez zariadenia ako HP TouchSmart, Surface preskočil vývoj a umožňuje ovládanie pomocou multi-dotyku až vo viac ako sto bodoch.

Celkom sa teším na deň, keď začneme Surface vídať aj v slovenských hoteloch, reštauráciách a obchodoch. Jedného dňa ho možno budeme používať aj na úradoch. Zatiaľ sme len na začiatku cesty. No kto vie, možno nám tá cesta ubehne rýchlejšie, ako by sme očakávali...

 

 • Tlačiť
 • 29

Peter Čerešník (firemný blog)

 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1566
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Peter Čerešník je generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia. Priznáva, že aj sám rád vyskúša produkty konkurencie a odmieta, že v spoločnosti pracujú iba zanietení fanatici. Bloguje, lebo verí, že ani v čase krízy nemožno zanevrieť na inovácie.

Peter Čerešník (firemný blog)

 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1566
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Peter Čerešník je generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia. Priznáva, že aj sám rád vyskúša produkty konkurencie a odmieta, že v spoločnosti pracujú iba zanietení fanatici. Bloguje, lebo verí, že ani v čase krízy nemožno zanevrieť na inovácie.

Kalendár sa načítava...