Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sen o lepšej demokracii.

06.05.2017 | Peter Balašov

Diskusia (7 reakcií)

06.05.2017 | libertarian

Všetko je inak.
Realita je taká : Slovákom sa nechce robiť. Teda určite nie robiť na poli, v stajni, .....
Bývam v dedinke v strede slovenska. Dookola hory, v dedine malé aj väčšie pozemky. V dedine zo tridsať dlhodobo nezamestnaných ľudí.
Ak chcem kupiť drevo na kurenie - dovezú mi ho z juhu slovenska.
Ak chcem kupiť zemiaky - vozí ich ktosi z Českej rep.
Ak chcem kupiť zeleninu, vajíčka, ...... idem do Tesca a tam to je z celej europy.
Pomaranče su tam niekedy lacnejšie ako zemiaky.

A dedinskí nezamestnaní váľajú šunky v krčme a prepíjajú socialne socialistické dávky.
Všetko je inak ako v článku.

07.05.2017 | Peter Balašov

Skupina beznádejných asociálov tu vždy bola a bude. ale pri väčšine sa musíme naučiť viac si vážiť si ľudí. Robotník na stavbe je neraz pre zamestnávateľa hodný menej záujmu ako miešačka, ktorú obsluhuje. Na pracovisku ako je ekologická farma je pestovateľ v kontinuite s prostredím, vie, že ako si to jeden rok spraví tak to na ďalšie roky bude mať. Je motivovný nie len samotnou prácou, prostredím, ale aj perspektívou svojho života. Ľudia nie sú roboty, ktorých schopnosť cítiť, premýšľať a samostatne konať je v tomto svete skôr na obtiaž.

08.05.2017 | real name

"rovnako ako všetci voliči? kto by nechcel zeleninu pre všetkých za rovnaké ceny?" toto je akoze vizia lepsej demokracie?

08.05.2017 | Roman Kanala

Ach jaj, zelenina nie je demokracia. Demokracia môže byť zastupiteľská, kde delegujete svoj hlas kandidátovi a ten si po zvolení štyri roky robí, čo chce. Alebo môže byť demokracia priama, kde ľud rozhoduje priamo v referende.

Ozajstná, čistá priama demokracia môže existovať len v malých komunitách a pri malom počte rozhodovaní, inak to nie je praktické. Takáto forma priamej demokracie existovala v stredovekom Švajčiarsku a bola to patricijská demokracia. O všetkom rozhodovali občania priamym hlasovaním na námestí hlavného mesta kantónu. Dnešná švajčiarska demokracia je zmiešaná. Zastupiteľstvo rozhoduje o bežných denných otázkach samostatne. Ale ak urobia niečo, čo sa ľuďom veľmi nepáči, tak ľud môže povedať stop. Niektoré témy sú podrobené povinnému referendu.

O fazuľkách sa nehlasuje, ani o zelenine. Ale napríklad o dva týždne bude hlasovanie o energetickej stratégii do roku 2050. Majú sa ústavne zakázať nové jadrové elektrárne a podporovať obnoviteľné zdroje. Dôležité hlasovania boli vstup do OSN, alebo vstup do EÚ. Oboje si priali elity, OSN im ľud schválil, ale EÚ nie.

Na Zlodejsku po zlodejsky referendum neznamená vôbec nič. Pri zmene štátnej formy, rozbití republiky, bolo povinné referendum. Ani sa nekonalo. Ak sa aj koná, tak pre parlament výsledok nie je záväzný. O daniach sa nesmie konať vôbec. Aby sa konalo referendum o ekologickej zelenine? Veď môžte skúsiť.

08.05.2017 | IvanPe

:))
A co ti obcania co na tu drahsiu eko bio zeleninu nebudu mat?
Pan Kanala, dajte nejaky pamflet o "funkcnom" Francuzskom polnohospodarstve stojacom na eko bio statnej podpore!

09.05.2017 | Roman Kanala

Francúzi si štátnymi zásahmi zdeformovali nielen svoj trh, ale celú Francúzsku úniu. Pol rozpočtu je poprerozdeľovaných poľnohospodárom. Najviac sa ujde Francúzom, Dánom, Holanďanom. Británia mala vyjednanú trvalú výnimku s tým, že nechce dotovať konkurentov daňami. Po brexite už nebude žiadna platba.

Pamätám si ešte zo socíku škodoradostne správy v Pravde o horách masla na Západe, ktoré treba skladovať v obrovských halách a napokon idú do Afriky buď zadarmo, alebo za dumpingovú cenu a občas niekto ide sedieť za podvod. Prebytky idú do Afriky dodnes a ničia miestnu ekonomiku, lebo s "pomocou" zdarma miestni nedokážu súťažiť a všetci krachujú. Takže "pomoc" Afrike hladomor nerieši, ale spôsobuje.

09.05.2017 | LPB

Ideálne by bolo urobiť zeleninárov z Rómov. Dve muchy jednou ranou. Lenže čo si ja pamätám, ľahká práca to teda nebola.

Peter Balašov

Peter Balašov
  • Počet článkov: 26
  • Priemerná čítanosť: 1188
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Podporovateľ systému AgroKruh.