Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Peter Balašov

Sen o lepšej demokracii.

06.05.2017 | Peter Balašov

Demokracia by bola lepšia, keby sme mali možnosť prejaviť svoju vôľu aj častejšie ako vo voľbách.

 • Tlačiť
 • 7

Voliči mimo volieb nepresadia nič, ak sa im to aj všetkým do jedného páči, ak parlament alebo exekutiva z toho nemôžu vytĺsť svoj finančný či politický kapitál. To je politická realita. Ak sú aj zámery dobré pre všetkých ale nevyhovujú politickej realite, tak sa nemožnosť ich presadiť zdôvodní ich zložitosťou alebo sa o nich pomlčí, čo pri našich masových médiách nie je náročné.

Úplnú ekologizáciu produkcie zeleniny na Slovensku by, rovnako ako všetci voliči, odsúhlasili aj tí, ktorí o jej realizácii dnes môžu rozhodnúť, ak by sa na chvíľu vyzliekli z politického skafandru, a boli by ako otcovia a mamy alebo slobodní, čo majú svojich blízkých a vzťah k životu. Veď kto a prečo by nechcel kvalitnú zelenina pre všetkých za rovnaké ceny, kto by nechcel desatľisíc nových príjemných a stálých pracovných miest, kto by nechcel zdravšie životné prostredie, lepšiu sociálnu klíma a zníženie obchodného salda. Tá nevýhoda, menej repky olejky alebo slnečnice a menej osevnej plochy pre agropodikateľov nie je likvidačná. Mám to šťastie poznať zopár agropodnikateľov z okolia farmy ako slušných a pracovitých ľudí s dobrým vzťahom k prírode a životu. Robia čo robia, aby prežili. Ak by si niekto z tých čo majú zákonodarnú iniciatívu na čas vyzliekol svoj politický skafander a ako občan by predložil návrh prednostnej podpory a ochrany ekologických zón, kde by sa uprednostňovalo ekologické pestovanie pred konvenčným a tí ostatní by na chvíľu tiež odložili svoje politické skafandre, určite by sa dohodli a prešlo by to.

O takejto možnosti vedia všetky politické strany na Slovensku. Niektoré sme oslovili my a niektoré oslovili nás, a v súkromí aj prejavili záujem. Pretože sa „naivne“ držíme len samotného zámeru urobiť v tejto oblasti náš život lepší a príjemnejší a nechceme naň pribaliť nič iné, tak to ide pomaly, ale ide. Len vďaka tomu, že Šlinský nezostal so svojim zámerom sám a že pracoval s pomocou rovnako zmýšťajúcich už vie o tom čo robí pre svojich spotrebiteľov možno viac ako štvrtina voličov. Bez vplyvnej loby je tu stále viac nie len potenciálnych spotrebiteľov, ale aj tých čo chcú začať pestovať a žiť na farme bez jedov s nie veľkým, ale istým zárobkom.

Politika ako umenie možného dovolí presadzovať len to možné, a čo je možné určujú peniaze. Malé, väčšie i tie najväčšie. Nie je to len v malej krajine ako Slovensko, že po voľbách sa poltici ako vrabce rozpŕchnu a posadajú si zväčša tí istí, len na iné konáre. Je to mechanizmus, ktorý nedovolí prežiť v politike bez politického skafandru. Nie je to útok proti politikom veď možno mnohí, čo politikov kritizujú, by nakoniec konali rovnako, keby sa ocitli na ich mieste a častejšie by riešili nikomu nepotrebné žabomyšie ťahanice opozície a koalície namiesto skutočných problémov.

Snažíme sa, aby sa Slovensko stalo priekopníkom v skvalitňovaní života ekologizáciou poľnohospodárstva, najprv v produkcii zeleniny, kde máme už overený systém do ktorého sa môže zapojiť každý, kto chce. Svojimi možnosťami, svojim dielom. Lepšie ako granty a dary je spojiť sa tam, kde sú záujmy spoločné pri schopnosti tolerovať sa tam, kde sú záujmy odlišné. Máme tu dosť schopných a rozumných ľudí, ktorí môžu pomôcť aby sme sa dostali k cieľu. V samotnom princípe systému Agroruh je brzda, ktorá nedovolí aby jeho zákazníci mali  postoje zákazníkov supermarketu. Pridaná hodnota odberu kvalitnej zeleniny v zabehnutej farme je za zálohu vo výške tretiny predpokladaného odberu produkcie. Aby mohol pestovateľ vôbec začať musí mať spotrebiteľov, ktorí spolufinancujú jeho technológiu a pôžičku dostanú späť v kvalitnej produkcii ešte zlacnenej o 20 % oproti supermarketom. Je to vyvážená, vzájomne výhodná pomoc. Pestovateľ robí pre svojich niečo, čo inde nedostanú.

O chode ľudskej civilizácie rozhodovali vždy bohatí a ich prvoradý záujem vždy bol, je a ešte dlho bude, aby to mohli robiť i naďalej. Naša dnešná demokracia na tom až tak veľa nezmenila, bohatí a vplyvní sú tu stále len sú bohatší a vplyvnejší. Nemožno im vziať ich mandát na rozhodovanie. Vzdelávanie, schopnosť chápať súvislosti a ochota prispieť svojim dielom ku kvalite života tam, kde to k takémuto cieľu vedie, dáva jednotlivcovi možnosť ovplyvňovať dianie a spoločnosť robí vskutku demokratickejšou, kvalitnejšou. Internet nám to všetkým umožňuje.

 • Tlačiť
 • 7

Peter Balašov

Peter Balašov
 • Počet článkov: 26
 • Priemerná čítanosť: 1188
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Podporovateľ systému AgroKruh.

Peter Balašov

Peter Balašov
 • Počet článkov: 26
 • Priemerná čítanosť: 1188
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Podporovateľ systému AgroKruh.

Kalendár sa načítava...