Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O dravosti v podnikaní.

11.04.2017 | Peter Balašov

Diskusia (15 reakcií)

12.04.2017 | libertarian

Mal som s počiatku pocit, že píšete ako rozumný , pracovitý poľnohospodár. Po pár článkoch vidím , že jediným vašim cieľom je - viac regulácií, viac dotácií od štátu. Akoby ste nebol schopný vidieť, že poľnohospodárstvo je dnes celé postavené na DOTÁCIACH. Extremnych. Akurát že ich dostávajú iba tí veľkí, štátom milovaní (korumpovaní).

" Kvalitnú zeleninu dodávanú priamo dmov za rovnakú cenu ako zo supermarketu" - však nik nebráni, aby toto poľnohospodári robili. Lenže oni radšej pestujú DOTOVANÚ repku-olejku.

Vy odmietate vidieť REALITU :
Dnes z rôznych dôvodov ľudia NIE SÚ OCHOTNÍ pracovať na poli. Vzdelaní idú iba do kancelárií, a tí sprostejší radšej na socialne dávky.
Zaručujem vám - stači ZRUŠIŤ socialne dávky, podpory, detské prídavky - a ľudia sa pohrnú na polia a do záhrad.

12.04.2017 | HlasNaHlas

stači ZRUŠIŤ socialne dávky, podpory, detské prídavky - a sme v roku 1913

13.04.2017 | Peter Balašov

Dnešní projektanti politiky EU sa nesnažia o to aby jej jednotlivé krajiny boli v stave samozásobenia sa vlastnými potravinami. A ešte sa to prezentuje ako výhoda. Nezaléží na tom ako sa to dosiahne, ale pre všetkých ( obyvateľov SR ) by bolo výhodné keby Slovensko bolo schopné v potrebnej kvalite pre seba vyprodukivať väčšinu základných potravín. Problém nie je v nástrojoch ako to dosiahnuť problém je v tom že téma samozásobenia potravinami jednotlivých krajín nie je a nikdy v EU na stolená ako žiadaný cieľ. Ak by ( čiste hypoteticky ) EU takúto tému nastolila, v pohode by sa riešenia našli

13.04.2017 | Peter Balašov

Snažím sa načrtnúť zmysluplný cieľ. Ak by sme to prijali ako cieľ pomenili by sa aj postoje. Furt je reč o nejakých európskych hodnotách a keď príde na to čo sú tie hodnoty, tak sa to týka trhu a pohybu pracovných síl. Stabilné bývanie a potraviny, nemožnosť žiť ako žobrák či bezdomovec .. tak začnime. A potom to samozásobenie dá zmysel

13.04.2017 | Peter Balašov

O dotáciách som sa vyjadril jednoznačne, netreba ich. Keď sa postaví na nohy systém že tí č o jedia platia za jedlo tým čo to dopestujú nikomu už nebudú chýbať dotácie. Nie je tu hlavným motívom obísť supermarkety, ale vytvoriť systém aby sa našli ľudia ochotní ( celý rok) pracovať ako ekologický pestovatelia. Stabilita odbytu, teda stabilná ( aj keď nie prepychová ) existencia, je motív. Tie farmy čo fungujú postavili na nohy nadšenci, ale aby to bolo masové treba systémové kroky.

12.04.2017 | Roman Kanala

Pán Balašov, neurobím Vám radosť. Podľa môjho názoru poľnohospodárstvo nepotrebuje reguláciu. Najlepšie sa mu darí bez nej. Podpora a subvencie do poľnohospodárstva napríklad vo Švajčiarsku sú nutné preto, lebo v susednej Francúzskej únii si Francúzi presadili tzv. Spoločnú poľnohospodársku politiku, na subvencovanie ktorej sa použije pol európskeho rozpočtu. Bez eurodotácií by si každý vyrábal presne toľko, koľko je dopyt a neboli by prebytky. Pretože Francúzskej únii vládnu Francúzi, na zrušenie toho subvenčného bremena sa nedá ani pomyslieť.

Pred Francúzmi je chránený Nový Zéland, kde zrušili subvencie a poľnohospodárstvu sa začalo dariť. Pravda, ceny trochu stúpli, ale už odzrkadľujú ekonomickú pravdu. Dôležité je, že poľnohospodári majú pravdivú spätnú väzbu od spotrebiteľov cez ceny a produkujú to, čo ľudia chcú a nie to, čo chce vláda.

A nasledovný článok Vás poteší, najmä jeho záver:

Ovca, ktorá kolonizovala Slovensko, prežije
Pravda Kali & Bejby, Jozef Sedlák, 11.04.2017 09:19
https://peniaze.pra...

"Slovensko dnes čelí dovozu ovčieho mlieka z Francúzska Talianska. Z pohľadu nedávnej minulosti je to nepredstaviteľné. V skutočnosti ide o ďalší prejav globalizácie poľnohospodárstva. Dovozy vyvolala podľa všetkého zmena pomerov na zahraničných trhoch. Odbytiská v USA neberú ovčie produkty z Európy a tak je pre odbyt prebytkov dobrý aj malý slovenský trh. Rastie na ňom totiž dopyt po pôvodných mliečnych ovčích výrobkoch.

Aký to paradox, jeme bryndzu či oštiepky vyrobené z cudzieho mlieka a naše pasienky sú prázdne, lebo chýbajú ovečky, ktoré by mohli trávu premeniť na najlepší prírodný liek – ovčie mlieko. Záchrana oboch plemien prichádza o minútu dvanásť.

13.04.2017 | Peter Balašov

Poľnohospodárstvo potrebuje vyrábať potraviny pre tých čo tu žijú tými čo tu žijú. Dá sa to naštartovať tak, že keď sa to zastabilizuje, netreba žiadne ministerstvo, samo sa to bude organizovať. Veci fungujú tak ako nám niekto nakuká že musia fungovať, Keď to ( samozásobenie ) funguje s jednou farmou a sto odberateľmi, čo bráni tom aby to nefungovalo pre všetkých ? Málo polí ? Málo ľudí ? Primitívna logistika ? Nie, všetko tu na to je. Len my máme predstavy o tom ako to musí byť také aké nám nakukalii.

12.04.2017 | @time

Jedneho dna , ked budeme uplne v zavislosti na potravinach z EU, ceny vyskocia tak, ako sa to bude pacit strojcom manipulacie s kazdym narodom, ktory je chudobny. Nasi vyrobcovia niesu schopni konkurovat polnohospodarskym produktom z EU. Tie su tak dotovane, ze nema vyznam o tom vobec rozpravat. A vrazat dotacie tam, kde to nema vyznam, si myslim ze je zbytocne. Nadnarodnym obchodnym celkom politici davali odpustenie na dlhu dobu a este aj dotacie na kazde pracovne miesto, ci pozemok na stavbu obchodnych domov. Stat mal ale dovolit Slovakom, aby ak sa rozhodnu pestovat potraviny, bez dotacii, budu oslobodeni od dani a roznych poplatkov. Aj ked, z toho by asi neuzivili ani seba. Nemaju sancu konkurovat cenam produktov, ktore su dovazene k nam. Cesta zarubana!

13.04.2017 | Peter Balašov

Možno stojí potom otázka tak, že či má význam tvoriť predstavy o lepšom svete, či nestačí prijať bez reptania svet taký ako je.

13.04.2017 | libertarian

Nemá význam tvoriť predstavy o lepšom svete. Treba tvoriť ten lepší svet. Bráni niekto ?

14.04.2017 | Peter Balašov

Jedna z možností ako zlepšiť náš svet je že budeme jesť doma vypestovanú, kvalitnú a nepredraženú zeleninu. My to dnes môžeme robiť technicky materiálne i pestovateľsky na jednej malej vzorke, pretože tí, ktorých sa tá vzorka týka o tom vedia teda máme o tom s nimi rovnakú predstavu, ako je to pre všetkých dobré. Aby to bolo možne sfunkčniť na väčšej vzorke treba informovať tých ktorých sa to týka na tej väčšej vzorke. Pochopením sa menia postoje.

14.04.2017 | Niless

Pan Balasov ak som pochopil volate po regulacii ktora by neznevyhodnovala. Bohuzial taka nie je. Lebo autorom regulacie je hlupy uradnik ktory nerozumie alebo nechce rozumiet a reguluje v niekoho prospech.
Afera Brazilskeho masa ukazala v plnej nahote zmysluplnost regulacii EU trhu. Skratka nefunguje.

A potravinova sebestacnost? Na volnom trhu je to nerealizovatelne. Nemozete nikomu prikazat co ma kupit resp. v pripade nedostatku zakazat vyvoz a nariadit cenu. Potom hovorme o tom ze obmedzime volny trh...pekny oxymoron. Bud sa drzme v ekonomike slobody alebo realizujme niekeho ruzove vizie. Ale ja sa budem radsej rozhodovat sam na zaklade vlastnych preferencii a to je chut a kvalita.

Odporucam pozriet https://www.youtube...

14.04.2017 | Peter Balašov

V prvom rade ide o cieľ, mať lacné, kvalitné domáce potraviny. Keď sa to dá na vzorke jednej či troch fariem fungovalo by to aj na najväčšej vzorke. na celom území. Nemôžeme to urobiť len preto že tu máme nedotknuteľný voľný trh. Voľný trh nech voľný zostane tam kde je prospešný v prípade zeleniny je veľmi škodlivý. Mantra o voľnom trhu je taká istá mantra ako výlučné vlastníctvo výrobných prostriedkov.

14.04.2017 | @time

"V prvom rade ide o cieľ, mať lacné, kvalitné domáce potraviny."
..................................................­..................................................­..................

To nieje ani mozne a ani realne. Politici umyselne zatazili obyvatelov _ zivnostnikov natolko, ze vacsina to vcas zabalila. Ostala len mala skupina, ktora dookola pobera rozne dotacie , ktore su pridelovane podla kluca, " das _ dostanes"!
Velke obchodne siete su v podstate dobra vec, ale.....a tu treba pripomnenut jedno , velkoobchodne celky dostali zelenu a malych zlikvidovali danovou a odvodovou politikov. Ak neratam este buzeraciou , sikanou a sankciami ! Jednych politici zvyhodnili dotaciami a roznymi benefitmi , tych druhych poslali na urad prace. . Cielavedoma, likvidacia malych zivnostnikov.

14.04.2017 | LPB

Pán Balašov, rozumiem vám a držím palce.

Peter Balašov

Peter Balašov
  • Počet článkov: 25
  • Priemerná čítanosť: 1152
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Podporovateľ systému AgroKruh.