Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Peter Balašov

Kde začína „extrémizmus“.

21.04.2017 | Peter Balašov

Priamym a zrozumiteľným výrokom sa odoberá ich pravdivosť, ich označovaním za extrémistické.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 10

Na našich poliach sa väčšinou pestuje to z čoho je zisk a to čo z polí naozaj potrebujeme sa v nižšej kvalite dováža. Ekonomika, zisk vládnu aj poľnohospodárstvu na úkor kvality nášho života a politici s tým nič robiť nebudú, lebo ich úlohou nie je namáhavo a postupne meniť veci k lepšiemu, ale udržovať v chode trh, ktorému vládnu tí najsilnejší. Pri jednej diskusii s politikom na tému ekologizácie poľnohospodárstva zaznela aj taká pripomienka, že naša snaha rozšíriť ekologické pestovanie ( na úkor chemického, leba inak sa to nedá ), aby bolo ústretové a nie příliš „extrémistické“ má byť sprevádzaná riešením problémov doterajších pestovateľov, ktorým by sa rozširovaním ekologického pestovania znížovali výmery. Ani tí čo pestujú chémiou to nemajú jednoduché a naša snaha nie je bojovať proti niečomu, ale žiadne nové a spotrebiteľmi žiadanejšie produkty sa nepresadzovali tak, že bolo treba riešiť ekonomickú situáciu majiteľov technológií na dovtedajšie produkty. Elektronické fotoaparáty nahradili filmové a výrobcovia filmov museli vyrábať niečo iné a nikto ich neodškodnil. Rozšírenie ekologického a nízkonákladového pestovania zeleniny je omnoho komplikovanejšie, pretože nestačia nové haly a stroje. Do fungujúceho celoplošného systému pestovania zeleniny by sa ale postupne a rád zapojil každý a nebol by potrebný ani marketing ako pri elektronických fotoaparátech, pretože tie výhody, by rovnako ako pri elektronickcýcch fotoaparátech, hovorili samé za seba.

Ak by na rozbehnutie pestovania na tisícoch drobných ekologických farmách stačilo to isté, čo potrebovali výrobcovia novej technológie fotografovania, už by sa to dávno presadilo a mali by sme všetci o poznanie lepší život. Pravidlá na užívanie poľnohospodárskej pôdy sú ale nastavené tak, že je to veľmi ťažké až nemožné zmeniť spôsob jej využívania. A k tomu je potrebná ešte aj vzdelávanie pre nový druh povolania, prekonanie prechodného obdobia na nápravu zdevastovaného životého prostredia a ďalšie počiatočné zložitosti. Aj ostatná legislativa je nastavená tak, že začiatky i samotný priebeh pestovania je pre ekologických pestovateľov  komplikovanejší v porovnaní s chemickým pestovaním. Zákony pod rúškom stráženia ekologickej kvality sťažujú život ekologickému farmárovi. Systém Agrokruh je schopný sám svojimi pestovateľskými princípami a svojou previazanosťou so spotreboteľom omnoho efektívnejšie a dôslednejšie obhájiť bezúhonnosť ekologického pestovania. V tejto situácii sa stručné a výstižné pomenovanie vecí tak ako sa v poľnohospodárstve majú, už neraz označuje za nekonformný až extrémistický postoj. Ale to že tým jednoduchým a pravdivým slovám skoro všetci rozumejú vidieť aj na vysokej sledovanosti. Nasledujúce video

www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10214-farmar-otevre-oci-agrokruh

na ktorom pestovateľ a autor Agrokruhu Ján Šlinský jemu vlastným spôsobom veci priamo a zorzumiteľne pomenováva má už pol milióna prezretí. Môže za to pravda v jeho výpovedi.

Vlastne celá politika tým, že nie je hodntovo orientovaná ale svoje ciele vždy balí a prezentuje do všelijakých ( často zbytočne a zámerne komplikovaných ) ekonomických ukazovateľov, stavia každého, kto sa chce zamerať priamo na hodnoty, a nie na ekonomické nástroje na ich dosahovanie, do polohy partnera neprijateľného pre etablovanú politiku. A dlhodobé ignorovanie hodnotových prístupov nie len v poľnohospodárstve, je potom živnou pôdou skutečného extrémizmu.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 10

Peter Balašov

Peter Balašov
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 1152
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Podporovateľ systému AgroKruh.

Peter Balašov

Peter Balašov
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 1152
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Podporovateľ systému AgroKruh.

Kalendár sa načítava...