Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do čoho investovať v roku 2020? Do ľudí.

13.01.2020 | Pavol Kožík

Diskusia (4 reakcie)

13.01.2020 | od A do Z

Na Slovensku nie sme ešte vo fáze ,aby podnikateľský sektor priznal že najväčším kapitálu sú ľudia vo firme. Jedným z dôvodov myslenia môže byť privatizácia a privatizéri. Do nedávna bolo počuť od nich: Pred bránami na tvoje miesto je 200 ľudí . Dnes pri nedostatku zamestnancov už síce o tých 200 nie je počuť,ale zastabilizovať zamestnancov je neznámi pojem. Viem to od svojho riaditeľa ktorého som sa opýtal ako chce zastabilizovať chýbajúcich pracovníkov ,alebo aby nemal takú fluktuáciu? Odpoveďou bolo : My to už nejako zastabilizujeme. Asi som ho prekvapil otázkou ,a možno si len pomyslel ,že mi z titulu svojej funkcie neprislúcha také otázky riaditeľovi pokladať. Držím Vám palce pri investovaní do ľudí.

14.01.2020 | FeroImrecze

Časy sa zmenili. Už nežijeme v čase Baťu. Minimálne v tom že úplne odlišné vnímanie a prístup majú výrobný robotníci, iný THP pracovníci a iný manažment. Ešte väčšie rozdiely sú v generáciach ľudí. Napríklad ľudia ktorí začali pracovať ešte za socializmu sú zvyknutí na začiatok pracovnej doby o 6:00 alebo 7:00. Dnešní 20-30 nici však jednoducho nedokážu vstať pred siedmou. Už pracovná doba od 8:00 je často obrovským problémom. Podobne robotníci s platom okolo 700 eur nedajú dopustiť na kapitanove poukazy, naopak ľudia z nižšieho aj vyššieho manažmentu s platmi vyrazne cez 1000 eur ich berú ako zbytočnosť čo veci len komplikuje. Podobne je to s nárokmi na pracovné prostredie, kvalitu obedov... Oproti časom Baťu ľudia oveľa viac zvyraznuju svoje individuálne potreby a preferencie. To je nová výzva pre personálny manažment a preto sa odpovedi toho riaditeľa nečudujem. Univerzálne riešenie vyhovujúce všetkým už dnes podľa mňa je čistá utopia.
PS: tento blok mi pripadá čiste ako narcisticka reklama jednej firmy, a hlavne - zadarmo.

04.02.2020 | chr

FeroImro . ešte by som k tvojmu hodnotenieu dodal jeden fakt . Akonáhle spravíš z robotníka manažera na akejkoľvek úrovni , tak on automaticky zabudne čím bol a začna sa správať ako majiteľ fabriky . Toto je môj postreh zo života. V prípade ďalšieho karierneho rastu tento fakt ešte viac zvýrazňuje . Je to len o inteligencii a vzdelaní. To isté platí aj o majiteľoch firiem. Nerobím si preto o ľuďoch na zlodejsku ilúzie. Jednoducho sa snažia vytrieskať zo všetkého peniaze hneď teraz a budúcnosť ich nejako moc nezaťažuje. Vidíme to aj na ĎPH kolotočoch . Zrazu koľko firiem zaniká a ich majiteľov to nejako netápi . Videl som dokument o tejto fabrike na Kube . Bol pozitívne ladený a nebolo tam takmer nič negatívne . Takže pre mňa bol nedôverihodný. Kuba nie je moc vhodný príklad ako raja na zemi. Počkáme a uvidíme ako sa to vyvinie ďalej a koľko to vydrží , kým to znárodnia , tak ako tabakový priemysel a jeho produkty.

14.01.2020 | ataman

Zaujmy/potreby zamestnancov, manazerov a vlastnikov firiem/podnikov budu vzdy rozdielne.

Pocas mojej pracovnej kariery som sa nestretol s tym, ze zamestnanec je stredobodom hlavnych investicii firiem. Vzdy som sa stretol s tym, ze ideme setrit a nikto nebral ohlad na zamestnanca. Co najnizsie naklady a co najviac prace.

Takisto v pozicii manazera, ma clovek tiez ine priority ako zamestnanec - udrzat team za primerane naklady a setrit na sluzobnych cestach, skoleniach a inom. A ziskavat manazerske bonusy.

Pavol Kožík

Pavol Kožík
  • Počet článkov: 30
  • Priemerná čítanosť: 3976
  • Priemerná diskutovanosť: 3
  • RSS blogu

O blogu

Pavol Kožík (43) je majiteľom a CEO investičnej skupiny Proxenta, ktorá ako jeden zo svojich projektov založil 27.júna 2019 na Kube spoločný podnik s kubánskou vládou. "Počas siedmich rokov vytrvalej a často veľmi namáhavej práce na ceste za svojim cieľom som nazbieral množstvo skúseností s podnikaním v tejto exotickej krajine, kde svet biznisu riadia úplne iné pravidlá než na aké sme zvyknutí v západnej ekonomike, o ktoré som sa rozhodol s vami podeliť."