Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dobre zarábajúce tehuľky pozor: zásadná zmena na obzore!

20.10.2016 | Pavol Čižmárik

Diskusia (11 reakcií)

20.10.2016 | OliWer1

Zákon o socálnom poistení je totálne nezrozumiteľný, preto ma neprekvapuje, že na Slovensku je možno tucet ľudí, ktorí sú ešte schopní sa v ňom orientovať.

20.10.2016 | Ľubica Navrátilová

No lenže nemáte pravdu. Nie je pravda, že vymeriavací základ sa zisťuje ku dňu, kedy vznikol dôvod na poskytnutie materského.
Funguje to takto.
- ak nemocenské poistenie trvalo celý rok predchádzajúci roku , v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského , tak rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je predchádzajúci rok. Teda u Vašej prvej poistenkyne by to bol rok 2015, u druhej 2016

- ak nemocenské poistenie vzniklo v roku, ktorý predchádza roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenského, potom je rozhodujúcim obdobím obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca mesiaca, ktorý predchádza vzniku dôvodu na poskytnutie materského. Prvej poistenkyni by rozhodujúcim obdobím bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca novembra 2016, druhej do konca decembra 20156, teda by mali mieru náhrady platnú v roku 2016

- ak nemocenské poistenie vzniklo v roku 2016 a trvalo viac ako 90 dní, potom je rozhodujúcim obdobím obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca mesiaca, ktorý predchádza vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky. U prvej poistenkyne by to bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca novembra 2016, u druhej do konca decembra 2016

- ak posledné nemocenské poistenie netrvalo 90 dní, potom je rozhodujúcim obdobím rok, ktorý predchádza roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, teda u oboch by to bol rok 2015,

Zlý príklad, takto to nefunguje. Okrem toho bude dôležité, aké budú prechodné ustanovenia

21.10.2016 | OliWer

Vy ste presne jeden z toho tucta ľudí, o ktorých som hovoril vyššie :-).
Asi je naozaj najvyšší čas urobiť poriadok v zákone o sociálnom poistení.

21.10.2016 | LPB

+
Už len si to prečítať chce "odvahu":-)

21.10.2016 | Pavol Čižmárik

Lenze mam pravdu. Mozno som sa len vyjadril dvojzmyselne a bol nepochopeny.
Ja nehovorim o rozhodujucom obdobi, teda z akeho obdobia sa beru do uvahy vymeriavacie zaklady, ale o priznani denneho vymeriavacieho zakladu poistencovi, z ktoreho sa pocita nahrada (70 resp. 75 %) - a to sa deje ku dnu vstupu na matersku. O tomto hovorim, ze sa tento udaj, z ktoreho sa pocita nahrada, zisti iba raz k momentu vstupu na matersku a uz sa neprehodnocuje - co by sa malo podla mna, ak sa zasadne zmenia konstanty: a takou zasadnou zmenou je zvysenie max. VZ z 1.5 na 2nasobok od 1. 1. 2017. Inak vznikne anomalia, ktoru popisujem v priklade.
A ano, spravne, v danej modelovej situacii by platilo, ze jedna poistenkyna by mala rozhodujuce obdobie pre VZ rok 2015 a druha 2016. No a? Ved som v priklade uviedol, ze obe zarabaju dlhodobo 1800 EUR, teda viac ako dvojnasobok priemeru a v danej situacii to naozaj je jedno, ci je rozhodujuce obdobie rok 2015 alebo 2016.
Drobny rozdiel vznika (pretoze rastla priemerna mzda), ale o tom pisem na konci clanku kurzivou.
Na prechodne ustanovenia by som sa nespoliehal, pretoze uvedenu aktualizaciu zakladu pre vypocet nahrady system doteraz nepoznal, akurat ze doteraz neboli tak zasadne zmeny konstant...hoci vzdy na to doplacali poistenkyne zoseknute maximalnym VZ, ktore isli na matersku pred koncom roka.

21.10.2016 | Ľubica Navrátilová

Pán Čižmárik, Vy si mýlite dve veci a to denný vymeriavací základ a výšku denného materského Denný vymeriavací základ sa určuje tak, ako som popísala. Výška denného materského je určená súčinom miery náhrady, a denného materského.
Výška miery náhrady je ukazovateľ, ktorý sa priznaní materského použije ten, ktorý je v čase priznania platný a môže sa zmeniť, ak prechodné ustanovenia o zmene miery náhrady sa uplatnia aj pre už priznané materské. Miera náhrady ani denný vymeriavací základ nie sú závislé na raste priemernej mzdy, na nej je závislý len maximálny vymeriavací základ .A pokiaľ sa týka zmeny miery náhrady pripomínam, že pôvodná miera náhrady bola 55% a zvyšovala sa už od roku 2011, pokiaľ sa dobre pamätám.

21.10.2016 | Pavol Čižmárik

Ved áno. Nespochybnujem, co ste napísali k tomu, ako sa určuje rozhodujúce obdobie pre určenie denného materského. Ale to vôbec nesúvisí s problémom, ktorý popisujem. Celé neporozumenie vzniklo z toho, že som asi nesprávne nazval veličinu, ktorú Vy nazývate "denný vymeriavací základ" a z ktorej sa súčinom s mierou náhrady (70 resp. 75 %) vypočíta výška dennej davky materského.

Tvrdím však, že uvedený príklad platí, teda ak sú dve nastávajúce mamičky, ktorých vymeriavací základ prekročil nové maximum (2násobok priemernej mzdy), a je pritom jedno, aké rozhodujúce obdobie bolo použité, tak ak jedna pôjde na materskú 31. 12. 2016 a druhá o deň neskôr, rozdiel v celkovej sume materského je cez 2000 EUR.

Pretože u prvej je denný vymeriavací základ oseknutý 1.5 násobkom priemeru, u druhej 2násobkom priemeru.

Tak, ako ani minulý rok, keď sa miera náhrady zvyšovala zo 65 na 70 %, ani tento rok sa neráta v žiadnych prechodných ustanoveniach s tým, že by sa upravoval ten onen denný vymeriavací základ u tých, ktorých sa to týka a u ktorých to má zmysel - a to sú tí, čo boli pri jeho výpočte zoseknutý hornou hranicou - tj. maximálnym denným vymeriavacím základom - ktorý bol pôvodne nižší (pri nástupe na materskú pred koncom roka), no bude od 1. 1. vyšší (lebo každý rok rastie max. VZ kvôli rastu priemernej mzdy a tento rok mimoriadne aj tým, že maximum sa neurčuje ako 1,5násobok, ale 2násobok priemeru).

21.10.2016 | Ľubica Navrátilová

To je o tom, že predkladateľ novely sa správa ako drevorubač. Pri zmene zákonov treba dbať na to, aby pri ich aplikácii nedochádzalo k neodôvodniteľným rozdielom vo výške dávok plynutím času. Ale očakávate od Richtera, že to pochopí?

24.10.2016 | Pavol Čižmárik

Nádejam sa, že to prečíta a pochopí niekto, kto má takú pozíciiu, aby to predniesol tým, ktorí o tom budú rozhodovať. Minister (a to skoro bez výnimky každý) je politický tajtrlo, ktorý detaily takmer nikdy nepozná a popravde, ani nemusí, ak má pod sebou tím ľudí, čo vedia veci domyslieť, a ak nie domyslieť, tak dopracovať pred tým, než niečo predložia na schválenie.

21.10.2016 | Ľubica Navrátilová

To keď zvyšoval mieru náhrady materského Mihál zneli prechodné ustanovenia takto:
"Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2011 a trvá aj po 31. decembri 2010, suma materského sa určí a materské sa poskytuje za obdobie po 31. decembri 2010 podľa zákona účinného od 1. januára 2011"

24.10.2016 | Pavol Čižmárik

Myslím, že to prechodné ustanovenie platí, platilo vtedy a i posledný rok (zo 65 na 70 %), no rieši iba prepočet materského v súvislosti so zmenou miery náhrady...nie však so zmenou maximálneho vymeraivacieho základu - a teda potrebou prepočtu denného vymeriavacieho základu poistenca, ktorý bol pri prvotnom výpočte "zoseknutý" vtedajším maximom. Azda aj preto, že zmena miery náhrady sa týka naozaj všetkých, čo poberajú dávku, zatiaľ čo zmena maximálneho vymeriavacieho základu sa týka iba časti z nich.

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
  • Počet článkov: 73
  • Priemerná čítanosť: 3970
  • Priemerná diskutovanosť: 26
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.