Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Pavol Čižmárik

Kaník je väčší komunista ako Fico

04.02.2015 | Pavol Čižmárik

Boľševici všetkých krajín, poďte sa k nám pozrieť, ako sa má budovať komunizmus

 • Tlačiť
 • 55

Za desať rokov histórie dnešného dôchodkového systému sa z času na čas rozprúdila debata, podotýkam, výsostne politická až populistická, z ktorej mi bolo zle. No to, čo sa deje teraz, predstavuje absolútne dno.

90 % prvých dvojpilierových dôchodcov zisťuje, že keby zostali iba v prvom pilieri, bol by im priznaný väčší dôchodok, ako súčet alikvotne kráteného dôchodku z prvého piliera a doživotnej renty kúpenej za úspory z druhého piliera. Nie je to to, čo čakali. Dá sa odborne a logicky zdôvodniť, prečo je to tak. Ale nie je to ani katastrofa, pretože ich "súkromný" dôchodok je iba zlomkom celkového. Navyše, ktovie, ak raz padne I. pilier, ako mnohí prorokujú, budú na tom lepšie, keďže im zostane aspoň tá súkromná renta.

Pripomieniem, že títo prví dvojpilieroví dôchodcovia dobrovoľne podpísali vstup do II. piliera, prijali tým jeho nesporné výhody (dediteľné úspory, možnosť zhodnocovania, diverzifikácia), akceptovali tým nevýhody (vopred známe pravidlá krátenia dôchodku z prvého piliera, riziko investovania i povinnosť doživotnej renty) a mali dokonca vopred neplánované možnosti vystúpiť.

Dnes by zároveň malo začať dochádzať k dlhoočakávaným prvým úsporám v I. pilieri tým, že dvojpilieroví dôchodcovia majú z neho nižšie dôchodky (kvôli alikvotnému kráteniu). Kvôli týmto úsporám II. pilier vznikol, kvôli týmto úsporám sme vynaložili miliardy eur na financovanie reformy a tieto úspory majú vyriešiť udržateľnosť prvého piliera.

Komunista Fico by nebol správny komunista, ak by nevyužil situáciu na otvorenie II. piliera. Títo prví dvojpilieroví dôchodcovia tak budú môcť vymeniť svoje drobné úspory za o niečo vyšší prísľub doživotného dôchodku zo Sociálnej poisťovne, než aký im dali poisťovne na trhu. Pre nich jasná voľba. Pre Fica tiež. Okamžitý cash na predvolebnú kampaň ho stojí len prísľub vyšších dôchodkov zo Sociálky, ktorý bude trápiť tých, čo prídu po ňom. Čo na tom, že z očakávaných úspor nás všetkých, ktoré sme si draho zaplatili, nebude nič a z peňazí vrátených do sociálky tiež nič (ak nerátam dáke tie predvolebné úplatky vybraným skupinám).

Viem, že sa nedočkám politika, čo by v duchu "padni komu padni" ukľudňoval situáciu, nechal prvých novodôchodcov niesť zodpovednosť za svoje dobrovoľné rozhodnutia a realizoval úspory verejných zdrojov pre nás všetkých. Pretože sa dá očakávať, že sa situácia postupne obráti, keď sa rozvinie trh doživotných dôchodkov, keď uplnynie dlhšia doba sporenia a keď dôjde na prorokované škrty dôchodkov v I. pilieri.

No čo som počul z parlamentu ako pozmeňovák od poslanca Kaníka, niekdajšieho pravicového politika až "sociálneho netvora", bývalého ministra a tvorcu reformy, to som ostal v šoku (Správy a komentáre RTVS, 3.2.2015, cca 1-2 min.).

Pokiaľ by vraj prišla nejaká kríza a kvôli nej by "sporitelia - investori" utrpeli v DSSkach straty a prišli tak o (časť) úspory v II. pilieri, a teda vyšli by im preto nižšie dôchodky, ako prvopiliernikom, tak by v rámci (Kaníkovskej) solidarity mali tí, čo zostali v I. pilieri prispievať týmto "investorom" a kompenzovať im z vlastného dôsledky tejto straty.

Takže tí, čo zostali verní medzigeneračnej solidarite majú solidarizovať s tými, čo sa na medzigeneračnú solidaritu vykašľali a hoci legálne, vytunelovali si časť zaplatených fondov a investovali ich na trhu, vedomí si potenciálnej straty, v úplne zásluhovom II. pilieri. A prerobili.

Takže tí, čo si do II. piliera neprispeli ničím z vlastného, len tým, čo legálne vytunelovali z medzigeneračnej solidarity, pokiaľ prerobia, majú mať nárok na dorovnávanie a solidaritu z vreciek iných, hoci sa jej vyhli, pokiaľ mali platiť z toho vlastného. A keď v II. pilieri zarobia, to si samozrejme nechajú, veď sú predsa v zásluhovom pilieri.

Zisky súkromné, straty spoločné.

Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb.

Komunista Fico môže blednúť závisťou. Nemá na komunistu Kaníka.

Du blejt, velebnosti.

 • Tlačiť
 • 55

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Kalendár sa načítava...