Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Pavol Čižmárik

Fico ide do toho: novú katedrálu pre Cirkev postaví štát

11.05.2015 | Pavol Čižmárik

Národ jasá a biznis na štátnom prekvitá ďalej

 • Tlačiť
 • 3

Podľa vyjadrenia predsedu Róberta Fica, vláda ide do toho. Za desiatky miliónov nielenže zafinancuje opravy kostolov v desiatich mestách SR, ale aj postaví novú ekumenickú katedrálu za 45 miliónov eur v centre hlavného mesta. Predstavitelia cirkví toto rozhodnutie vítajú a hovoria o potrebe nového reprezentatívneho stánku pre spoločenstvá, ku ktorým sa hlásia dve tretiny obyvateľstva v SR.

Popustite na chvíľu uzdu svojej fantázii a zamyslite sa, čo by sa v médiách strhlo, ak by fikcia z predchádzajúceho odseku bola pravdou. Novinári, blogeri a mediálni diskutéri by mali o robotu na týždne postarané. SKOKkani by mali konečne pravdu, svojim predvolebným heslom „nech žije cirkev...za svoje“ by mohli oblepiť aj posledný kus krajiny, čo zostal prázdny. Facebook by bol plný statusov, vznikli by aspoň tri internetové petície...

Žijeme v dobe mediálnej povrchnosti a nespravodlivosti. Posledné týždne sa človek bál otvoriť konzervu, aby z nej nevyskočil Váhostav. Firma, ktorá si príliš nespravodlivo odniesla svoju reštrukturalizáciu. Niežeby si to nezaslúžila, to áno. Nespravodlivé to bolo voči iným zloduchom. Okrem Váhostavu mali byť rovnako mediálne prefackaní nielen Doprastav a TSS Grade, ktorí okradli svojich subdodávateľov dávnejšie, ale i politici, ktorí presadili pred rokmi zákon, čo tieto zlodejiny naprojektoval.

Ale nie. Ilúzia z vytrestania zlého Váhostavu je dokonalá. Pritom celá kauza nielenže zásadne nepomohla okradnutým, nielenže nepostihla majiteľov a manažérov, skôr naopak. Reštrukturalizácia i tak zbehla, navyše vláda stvorila mechanizmus, ako rozkradnúť ďalšie milióny z rezervného fondu bánk. Otvorila sa cesta „konsolidácii“ a ovládnutiu Doprastavu i Váhostavu z jedného miesta. O tom, že jediným správnym riešením pre firmu, čo neplatí dodávateľov, je bankrot, ani muk. Poučenie pre ficovoličov: lacné diaľnice sú zlé.

Je to také typické. Sú slamení fackovací panáci a potom okruh nedotknuteľných. Už nestačí ani dvojitý meter, aby túto situáciu vysvetlil. Fikcia z úvodu článku sa odohrala, akurát že sa nestavajú kostoly, ale futbalové štadióny. Minulý týždeň vláda odklepla, že za peniaze nás všetkých postaví národný futbalový štadión. Ten štadión, ktorý mal najskôr postaviť veľkopodnikateľ Kmotrík, majiteľ Slovana Bratislava. No bol by sprostý, ak by staval štadión pre svoj súkromný biznisklub Slovan za svoje. Najprv si u Fica vybavil 27 miliónovú dotáciu a keď i to bolo málo, vycúval a nechá, aby mu štadión s krycím názvom „národný“ postavil Fico z našich peňazí kompletne „na kľúč“.

Tu nejde o to, či to bude stavať ten alebo o onen a o koľko to bude predražené, ale o to, že Fico vyhodí peniaze znova na niečo, čo vôbec netreba! A ešte si to dovolí okomentovať: „"Keďže pán Kmotrík oznámil, že sa ďalej nemieni angažovať vo výstavbe Národného futbalového štadióna, myslíme si, že je potrebné prijať rázne rozhodnutie. Vláda SR ide do toho.“

Reprezentácia vo futbale odohrá ročne v priemere tak tri zápasy na domácej pôde. Na to treba nový megaštadión za spoločné peniaze? Táto zlodejina za predpokladaných 45 miliónov eur prejde médiami prakticky bez povšimnutia. Iné, nevýznamné kauzy víria hladinu nepomerne dlho. Marketingoví a preferenční SKOKani odkazujú cirkvám, aby žili za svoje (pričom aspoň tie veľké tak v rozhodujúcej miere skutočne žijú), ale Kmotríkovi a jeho TA3, kde sú pečení - varení to odkázať nevedia...

Mediálny diškurz sa zdá byť úspešne manažovaný tak, aby jedna menšia vec prekryla tri väčšie a i z toho, čo najskôr vyzerá, že má Ficovi zlomiť krk, je napokon len vstup do ešte väčšieho biznisu. Vinníci sú obete, obete sú komparz a diváci sú ovce. Alebo si tu naozaj niekto myslí, že po kauze Váhostav sa niečo zmenilo?

Asi nie. Ibak by nám Fico s úsmevom na tvári neoznámil: vláda ide do toho. Posilnený tým, čo ho malo "zabiť", ale nezabilo.

 • Tlačiť
 • 3

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Kalendár sa načítava...