Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Pavol Čižmárik

Dobré ráno, hlási sa druhý pilier

16.01.2015 | Pavol Čižmárik

Prečo nepodliehať panike

 • Tlačiť
 • 39

Ak ste už čítali niektorý z mojich článkov na tému dôchodkovej reformy (na tomto blogu alebo v SME), viete, že od samého počiatku sa radím k jej kritikom. Nikdy som nebol proti sporeniu si na dôchodok, no protestoval som proti absurdnému systému, ktorý vznikol na Slovensku v reforme z roku 2004 (viac v starších článkoch).

Nech už súhlasíte alebo nie, či bola reforma zbabraná, za najväčší problém som dlhodobo označoval absolútne prehnané a neopodstatnené očakávania "sporiteľov" nechápajúcich pravidlá hry, ktoré tvrdo narazia, keď príde na lámanie chleba. V obave, aké "riešenia" a "kompenzácie" im budú ponúkať populisti politici.

Prvé dôchodky z II. piliera sú na svete. Novinári a politici sa predbiehajú v tom, kto ich označí dehonestujúcejším menom typu fraška a pod. Aby bolo jasné, napriek môjmu odporu voči reforme, nijako ma to neteší. Iba funkčný II. pilier, ktorý zabezpečí ako-tak solídne dôchodky, dá zmysel miliardám, ktoré sme za reformu zaplatili.

Než prídu populitici s "riešeniami", treba si naliať čistého vína, pretože to, čo som doteraz počul alebo čítal (Švejna, Schutz), je obrazom biedy. Dôchody sú nízke a hľadá sa vinník. Zdravý rozum sa stratil.

Na jednej strane sú priznané dôchodky (doživotné renty), ktoré poisťovne ako súkromné subjekty ponúkli sporiteľom výmenou za ich desaťročné úspory. Sú nízke. Ale voči čomu sú nízke?

Na opačnej strane sú očakávania. Na to netreba doktorát z poistnej matematiky, aby človek pochopil, že ak si desať rokov sporí mesačne v priemere 50 EUR, nemôže dostať doživotnú rentu pri očakávanej napr. 15ročnej dobe dožitia na úrovni 500 EUR. Porovnávať priznané prvodôchodky k takýmto očakávaniam je hecovaním verejnej mienky, ktorá vyústi Ficovým návrhom na zrušenie II. piliera. Páni novinári, kto ako prvý dá to súvisu priznaný 30 EURový dôchodok a priemernú výšku príspevku dôchodcu?

Medzi očakávaniami (označme A) a priznanými doživotnými rentami (D) sú ešte dve pozície.

- B: suma príspevkov do II. piliera, ktorú "sporiteľ" do DSSiek poslal,

- C: suma úspor, za ktorú si dnes kupuje doživotnú rentu.

Porovnávať priznané dôchodky s očakávaniami je nezmysel. Ak to niekto predsa robí, nech vie, že hlavným vinníkom sú tvorcovia reformy, čo navrhli nevýkonný systém, pripustili absolútne zavádzajúcu kampaň a najmä systém nadháňačov, čo natárali ľudom hromadu nezmyslov, len aby získali províziu za ich podpis.

Porovnávať priznané dôchodky so sumou príspevkov posielaných do II. piliera tiež zavádza, pretože mieša "nezásluhy" DSSsiek, ktoré mali úspory zhodnocovať, a poisťovne, ktoré vyplácajú dôchodky.

Jediné, čo sa dnes dá bez toho, aby človek manipuloval, je dať do pomeru priznané dôchodky k sume úspor, ktorú si novodôchodca za tých 10 rokov našetril. To je to, čo urobili v IFP a oprávnene poukazujú na to, že na trhu doživotných dôchodkov vzniká drahý oligopol, na ktorý doplácajú dôchodcovia. Čo iné sa dalo čakať?

Ak niekto navrhuje riešenie problému týchto dní, t. j. nízkych dôchodkov vo vzťahu k sume úspor, ktorú dôchodca poisťovni ponúka, v zmysle možnosti výberu úspor podľa svojho uváženia, má pravdu. Čiastočnú. Ak by táto možnosť bola, marže poisťovní by sotva klesli, pretože nikto so zdravým rozumom, nevediac, či na dôchodku požije rok alebo dvadsať rokov, nedá všetky svoje úspory niekomu za prísľub doživotnej renty. Nemali by aké marže klesnúť, žiaden trh by totiž nevznikol. Je preto namieste otázka, čo ďalej.

Na určité prechodné obdobie, kým sa naakumuluje dostatočná skupina dôchodcov, by stálo za úvahu nechať dôchodcov previesť si úspory do bánk na vinkulovaný účet, z ktorého by mohli každoročne vyberať iba úroky a povedzme 1/15 istiny. A to len dočasne, kým nebude na trhu toľko dôchodcov a toľko úspor, že sa poisťovniam uráči venovať tomuto segmentu pozornosť.

No prosím každého, kto je frustrovaný z výsledkov, nech si dá najskôr do poriadku "A", teda svoje očakávania, najlepšie tak, že si spočíta svoje "B", teda sumu peňazí, čo do druhého piliera poslal. Ak očakáva dôchodok na úrovni X-násobku svojho mesačného príspevku, pričom X je podiel doby sporenia a čísla 15, tak nie je na tom zle.

Nezaškodí porovnať svoje "B" so svojím "C", teda aktuálnym stavom na účte v DSS. Za toto porovnanie a jeho výsledok, niekto povie, že nesú zodpovednosť DSSky (hoci tie a ich hovorcovia Kaník a Švejna by radi všetku vinu zhodili na Fica a jeho nešťastné garancie. No DSSky zNEhodnocovali úspory aj v čase, keď nebola ani kríza, ani Fico - viď staršie články). Nemôžeme za to vôbec viniť DSS, pretože to sú v prvom rade súkromné spoločnosti, ktoré pracujú pre svojich vlastníkov, nie pre "sporiteľov". Na vine sú konštruktéri reformy, čo stvorili učebnicový oligopol bez motivácií pre DSS robiť iné, ako hrabať pre seba na poplatkoch, a niektorí reformátori reformy, najmä z Ficovej strany.

Porovnávať C a D, teda sumu úspor a priznané renty, má zmysel len u tých, ktorých sa to týka. (Načo strašiť dnešných tridsiatnikov?) Tomuto naozaj treba venovať pozornosť a zamyslieť sa nad tým, či by napr. môj návrh na dočasné dôchodky z bánk nestál za úvahu. Skôr než si situáciu všimne masa sporiteľov-voličov, ktorých ešte netlačí topánka. Tá totiž už dlho tlačí Fica.

 • Tlačiť
 • 39

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Kalendár sa načítava...