Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Pavol Čižmárik

Čo nám odkázalo referendum?

11.02.2015 | Pavol Čižmárik

Paralýza demokracie vyhovuje tým, čo rozkrádajú štát

 • Tlačiť
 • 31

Ak ste presýtení článkov o referende, tak vedzte, že tento bude iný. Pokojne si pod „referendom“ predstavte to aktuálne, alebo ak vám to vyhovuje viac, kľudne iné. Tento článok totiž nebude o predmete referenda, ale o tom, ako zle sú nastavené pravidlá. No nie ani tak tie referendové, ako mnohí hovoria, ale tie volebné.

V sobotu vyjadrilo v referende takmer milión občanov SR svoju preferenciu v jednej, parciálnej oblasti. Z pohľadu médií, politológov a analytikov je to fiasko, neúspech, porážka. Nuž áno, je to ďaleko od kvóra potrebného pre platnosť referenda. Ale je to málo?

Za bežných okolností, približne rovnaký počet hlasov stačí vo voľbách (parlamentných, krajských) na to, aby nejaká klika strieľala šampanské, ovládla tento štát a rozhodovala o takmer všetkých oblastiach života. Pre hociktorého z aktívnych politikov (azda s výnimkou Fica) je a zostane len snom, aby zmobilizoval toľko voličov zahlasovať za určitý svoj postoj.

O čom to teda vypovedá? O zle nastavených pravidlách pre referendum? Roztrhlo sa vrece s nápadmi, ako ich zmeniť. O mnohých sa dá uvažovať. No ja tvrdím, že je extrémny nepomer medzi váhou volebných a referendových hlasov a treba zmeniť predovšetkým pravidlá volebné!

Vo voľbách si úspešné strany pokrájajú stále rovnaký koláč bez ohľadu na to, koľko ľudí príde voliť. Týmto len oprašujem svoj starší nápad, o ktorom som písal „tu“. Strany nemajú záujem na vysokej volebnej účasti, lebo je nevypočítateľná. Pri nízkej účasti má na konečný výsledok väčší vplyv poslušný elektorát skalných a tých, čo z tej-ktorej strany profitujú. Niet lepšieho príkladu ako voľby do VÚC, kde o ich výsledku prakticky rozhodujú členovia strán, zamestanci VÚCiek a ich rodinní príslušníci a všetci tí, čo sú nejako napojení na zdroje z VÚC. Logickou motiváciou zavedených politikov je znechutiť istú časť voličov, prípadne ich dostať do stavu ľahostajnosti.

Ako to zmeniť?

 1. Motivácia k účasti na voľbách/referende.

Napríklad zavedením odpočítateľnej položky z daní, hoci aj za cenu zníženia aktuálneho nezdaniteľného minima. S parametrami sa dá vyhrať a nestálo by to veľa. Dnes tak či tak každý dostáva „pozvánku“ na voľby vo forme oznámenia o ich konaní. Stačí, aby toto tlačivo obsahovalo priestor na potvrdenie účasti členom volebnej komisie, ktorý by tak robil iba v deň volieb pri východe z volebnej miestnosti. Týmto potvrdením by si občan nárokoval uvedenú odpočítateľnú položku z daní v ročnom zúčtovaní, resp. pri podaní daňového priznania. Nezaručí to účasť všetkých, no to sa ani nedá. No fakt, že motivovaní by boli tí, čo reálne platia dane, teda štát živia a nie naopak, nie je na škodu.

 1. Eliminácia voľby menšieho zla, napr. stranou alebo kandidátom č. 0 („zdržiavam sa hlasovania“).

Keď podľa bodu 1 namotivujeme občanov k účasti, nemôžeme ich nútiť vyberať nasilu. Vedie to k voľbe menšieho zla a tá už v našej spoločnosti napáchala veľa zla. Popri volebných lístkoch jednotlivých strán by občan dostal aj lístok „strany č. nula“, „prázdny“, akokoľvek ho nazveme, ktorý by si vybral vtedy, ak nechce dať hlas ani jednej zo strán. V referende by okrem ÁNO - NIE mal možnosť zaškrtnúť i „zdržiavam sa hlasovania“.

Podstatné je, aby sa s hlasmi pre „stranu č. 0“ počítalo pri krájaní koláča, ak ich bude viac ako 5 %. V parlamentných voľbách by to znamenalo, že by zostalo niekoľko poslaneckých kresiel v parlamente celé volebné obdobie neobsadených. Tieto neobsadené kreslá by sa však započítavali do všetkých hlasovaní parlamentu, ako keby hlasovali „zdržiavam sa“. Zrejme je vám zrejmé, k čomu by to viedlo / mohlo viesť.

Dnes sme totiž v stave paralýzy demokracie. Vo voľbách stačí relatívne málo hlasov, aby nejaká skupinka uchvátila štát. A treba získať nepomerne viac hlasov, aby nejaká iná skupina, povedzme občianska iniciatíva, presadila niečo, čo politici nikdy neschvália - napr. účinné kontrolné mechanizmy, ktoré by obmedzili rozkrádanie štátu.

Akékoľvek neúspešné referendum je klincom do rakvy nádejí, že s týmto štátom sa dá niečo urobiť demokratickou cestou. Tešia sa tí, čo plávajú v rybníku s pocitom, že sa im nemá čo stať. Účinnú cestu, ako im môže niekto vypustiť rybník, dokázali dokonale eliminovať.

 • Tlačiť
 • 31

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3931
 • Priemerná diskutovanosť: 27
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.

Kalendár sa načítava...