Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako poslanci potichu zaťali obrovskú sekeru do prvého piliera

28.11.2019 | Pavol Čižmárik

Diskusia (61 reakcií)

29.11.2019 | Niless

za mna je to komplikovana tema takze vela ludi sa tym ani nebude zapodievat.
apropo dochodkovy system.kym bude statny dovtedy to bude zachodovy papier vsetkych politikov. ak boh da a zmeni sa garnitúra nic nebrani aby dalsia vlada zrusila dankovsko ficovske absurdity ale bez toho aby sa ten cely systém politikom vyrval z ruk bude cela zmena zakonov marna lebo pri krizach zasa budu mat navrch populisti, ktoriako vidíme slubuju aj nemozne a opat spravia z toho jeden velky bordel.

29.11.2019 | Pavol Čižmárik

Pravda, je to komplikovana tema.
To vyzvanie z ruk by som si vedel predstavit, ale nema to zmysel, kym je system zly.

30.11.2019 | slimak79

Pravda mala dva clanky cosa udialo.
https://spravy.prav...
Nadpis akoby od Cizmarika.
https://spravy.prav...
Tento nadpis je presnejsi.

Richterov nazor

Po novom tak bude podľa ministra stačiť, aby bol penzista v danom roku dôchodkovo poistený. „Nevylučujem, že po roku sa môže táto situácia prehodnotiť,“ zdôraznil minister.

Ja sa pytam zmeni to kto Richcter, ci Danko? Ci kto to bude navrhovat a pre koho?

30.11.2019 | @@@

ale inak to dobre v pravde napisali ....ja s nimi suhlasim aj tu inflaciu a valorizaciu kedže dôchodok z druheho piliera nie je valorizovani nijako ....mnohi ludia to nevedia nechali sa oblbnuť hajzlami ako kanik švejna a spol a dnes chcu aby straty u sukromnika financoval štat čo je totalny nezmysel

ešte sa mi pači čo sa tam piše o dedeni ....lebo mnohi sa prave na to vyhovaraju ale ako to vyzera zas to tnejako ani s tym dedenim skvele nie je z članku"Ak si napríklad niekto s úsporami 22 080 eur kúpi súkromný dôchodok vo výške 63 eur a umrie po štyroch rokoch života na penzii, zanechá pozostalým sumu len 2 268 eur. Keďže poisťovňa ešte počas života dôchodcu vyplatila sumu 3 024 eur a pozostalým vyplatí 2 268 eur, získa tak 16 788 eur." .......


30.11.2019 | IvanPe

Zavinac, dochodkovy system je pyramidova hra a ako taky je z dlhodobeho hladiska neudrzatelny. Tak ako je neudraztelny staly rast hdp a nevyhnutnost inflacie ako motivacie vyberat stale viacej dani.
Ti co sa klanaju socialnym daniam su priamo zodpovedni za inflaciu a honbe za vyssim hdp. Priamo sposobuju nabalovanie sa bank a znehodnocovanie majtkov vaetkych co nie su prisati na zakladnu potrebu statu: dane.
Preto potrebovali bolsevici vyrovnat podmienky v oboch pilieroch, nech medzi nimi nie je ziaden rozdiel, aby mohli socialne zdanit este aj to co malo byt poistenim, teda objektivnou vyplatou rizika zostarnutia. Ziadne setrenie, ziadna solidarita.
Dnesni stari nikdy nevytvorili take hodnoty aby mohli mat dnesne dochodky, nikdy! Mladi mozu investovat. Ale vyzerie si to stredna generacia, najskor zaplatila Meciarovu rozkradacku, potom obnovu bank a teraz ma platit Ficovych oligarchov. Stredna generacia nebude mat ziadne dochodky. A preto ma minimalny dovod platit socialne dane.

30.11.2019 | @@@

dnešny dôchodcovia vytvorili v minulosti realny prinos preto aby sme dnes nemuseli začinať na urovni afriky .....pochybujem že keby si začinal dnes na nule tak za 8 rokov by si bol aspon tam kde teraz takže tu nekecaj nezmysli o tom že nič nevytvorili

po dalšie ty by si čo chceš od tych ludi aby štat neplatil dôchodky ?....a potom čo ?...potom bude lepšie a komu .....štat dnes minie 35 mld eur ročne z toho ide na starobne dôchodky necelych 6 mld eur tak ja nevidim žeby najväčši problem slovenska boli dôchodky ....skôr ti ktory sa za to skryvaju a to štatnyh zamestnanci a uradnici ktory oj.buju všetkych a vždy sa len vyhovaraju na dôchodky alebo na nezamestnanych alebo podobne p.čoviny ale na mzdy štatnych zamestnancov ide ročne 9 mld eur ale o tom už nikto nepiše nikto nepiše o tom žeby nebolo na ich mzdy žeby nebolo na ich odmeny prave naopka sebe pridavaju a na to doplcaju všetci ale na tych ani ty zrejme nechceš šetriť ....

30.11.2019 | IvanPe

Pre komunistov dejiny zacinaju bolsevikom komunistickym pre katolickych zasa Slovenskym statom a pre rusofilov v osemnastom storoci.
Hodnoty ktore realne vytvorili bolsevicky dochodcovi si ti dochodcovia bud prezrali alebo si v demokracii vzdy volili zlodejov, ktori to rozkradli. Vacsinu z hodnoty, ktoru dostavaju dnes nikdy ani nieze nevytvorili, ale sa na nej podielali negativne. Ci si myslis, ze pri priemernom bolsevickom plate 1350Kcs prepocitanom do sucasnosti (cca 150€) si vytvorili rezervu vo vyske jeho nasobku, ktori dostavaju?
Tam su tie peniaze ktore chybaju a sucasnej strednej generacii budu chybat. Vo volbach je situacia rovnaka, bolsevicki dochodcovia a neschopna rozmaznana mladez voli istoty vlastneho prijmu. Je ich tolko, ze prehlasuju kohokolvek.
Howgh.

30.11.2019 | @@@

vytvorili realne veci ....stavby budovy cesty mosty a mnohe dalšie ktore vďaka tomu dnes nemusiš vytvarať .....toto su realne hodnoty z minulosti ktore ty dnes použivaš vďaka tomu že to vytvoril niekto pred tebou ....takže nič z toho dnes nemusiš vytvarať .....

ako som pisal to by si pochopil keby sme dnes na urovni afriky a ty maš všetko vybudovať sam

.....pozri sa na vyspele krajiny trvalo im roky aby sa dostali tam kde sa dostali a to sa dostali vďaka tym ktory su dnes už stary

žiadna krajina nebola vybudovana za par dni každej to trvalo dlhe roky

16.01.2020 | chr

3@ tie cesty o ktorých píšeš , mosty , a budovy o ktorých píše boli po životnosti a rozbité už za komančov a v súčasnosti sa museli buď kompletne zrekonštruovať alebo vo väčšine prípadov zbúrať a postaviť nanovo. Ostali len nemocnice . A tie aj tak vyzerajú . Presne ako za komančov . Len sa pozri okolo seba , koľko nových fabrík , firiem a výrobných hál sa tu postavilo od cca roku 2000 . Tak tu nebásni o komančoch . Komanči jednoducho okradli celú republiku a peniaze sme prežrali už za komančov. Pravdu máš , že žiadna krajina nebola vybudovaná za pár dní . Takže daj súčasnému zlodejsku ešte chvíľu , aby dobudovalo aspoň diaľnicu do Košíc. IvanPe má stopercentne pravdu a nič na realite nezmenia ani taký ľudia ako ty.

29.11.2019 | hulo11

Z 3.5 milióna ukrivdených nesporiteľov by bolo správne odpočítať milión starobných dôchodcov, ktorí už do systému neprispievajú a rovnako deti a študentov, ktorí ešte do systému neprispievajú(počet som narýchlo neneašiel), odhadom tiež milión. A zrazu je to pol na pol. Polovica ľudí zarobí, druhá to zatiahne. Ako obyčajne.

Inak, rovnako, ako zvyšovať nárok dvojpiliernikov, na ktorý poukazujete, je nesprávne a chybné zvyšovať nárok jednopiliernikov na dôchodky z 1. piliera. A to sa deje, či už financovaním prvého piliera z prebytkových fondov, rovnako priamymi dotáciami SocPo zo štátneho rozpočtu. Vypláca sa viac, ako sa vyberie, čo popiera význam slova "priebežný".

To, čo schválili poslanci, má svoje rácio - keď už sa rozdáva, aj keď nie je z čoho, a pije sa na sekeru, tak prečo majú byť z tejto žranice ukrátení dvojpiliernici? Dnes sa pije, nekazte zábavu! Prúser bude až zajtra, keď bude treba prísť vyplatiť sekeru. Rýchlo ešte rundu, nech tie tiesnivé myšlienky vytesníme z hlavy!

29.11.2019 | Pavol Čižmárik

3,5 miliona ukrivdenych nesporitelov - starobny dochodcovia su ukrivdeni, hoci to necitia, lebo suma narokov skokovo narastla a ked raz niekto system stransparentni a zrealni (znizenim dochodkov), pocitia to vsetci.
Deti a studenti do systemu este neprispievaju, ale coskoro budu...ked raz niekto system stransparentni a zrealni, sadzby poistneho porastu.
Vyplaca sa viac ako sa vyberie - ano. Treba vsak stransparentnit, aka suma deficitu je vypadok kvoli II. pilieru a aka suma deficitu by bola, aj keby tento vypadok nebol.

29.11.2019 | hulo11

Podľa Správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za rok 2018 boli príjmy starobného poistenia tesne nad 4 miliardami eur. Jeho výdavky však boli 6,1 miliardy eur. Sekera viac ako dve miliardy eur. Do druhého piliera však putovali príspevky vo výške 0,6 miliardy eur.

Ak by teda aj druhý pilier neexistoval, vo fonde starobných dôchodkov by bola sekera jeden a pol miliardy eur.
zdroj - https://www.asdss.s...

29.11.2019 | @@@

https://www.socpoist... maš tam ešte rezervny fond ktory dava 1,2 mld eur navyše

29.11.2019 | @@@

inak ked sme pri tom ...v podstate zamestnanec plati aj na starobny dôchodok aj na invalidny (ktory je prebytkovy ) aj do rezervneho takže v podstate by som povedal že je to jedno kežde to čo sa nevyčerpa na invalidnom ide na starobny je to podla mna ok ved ide o tych istych ludi ktory toto nevyužili a tym padom maju narok na to aby sa tieto prostriedky použili na starbne dôchodky to iste rezervny fond .....takže nakoniec dosiahneš že sa to vykryva

29.11.2019 | od A do Z

Raz zatnú dôchodkoví reformisti sekeru do dôchodcov ,druhy krát zatnú reformisti do piliera. Reforma kde sa riedil dôchodok po novom a vypočítaval sa od roku 84 a nie 5 rokov najlepších z posledných 10 rokov. Ďalej zvyšovanie dôchodkového veku tiež bolo len riedením dôchodku. Dnes keď im majú pridať ,lebo v tom čase málo zarábali cca 48€ tak je z toho povyk. Neviem či SR pri vstupe do EU sa nezaviazala vyplácať z nejakého výpočtu priemernej mzdy. Posledná Danková reforma je šitá horúcou ihlou ,ale ešte xxx krát sa bude meniť. Myslím že do konca roka ešte raz.

29.11.2019 | Pavol Čižmárik

Je politicky velmi tazko priechodne rusit bonusy, ktore nejaky tajtrlovia poschvalovali. Vlaky zadarmo, obedy zadarmo, vianocne dochodky, minimalne dochodky - nebude to take lahke, hoci je to velmi potrebne. To by mohla iba nejaka uradnicka vlada s docasnym mandatom v case krizy.

29.11.2019 | @@@

tieto veci tvoria len malu časť štatnych vydavkov skôr otazne bude kto bude škrtať tie velke vydavky ako vysoke vydavky na štatnych zamestnancov ved len tohto roku na ich platy pôjde 9 mld eur ....čo oproti vlakom zadarmo (odhad nakladov 30 milionov ) alebo zvyšeny minimalny dôchodok (odhad 150 milionov eur ) a ine omrvinky .....všetci sa stale skryvaju za omrvinky ale nakoniec ked ich zrušia a ludia zistia, že stale aj bez toho platia vysoke dane a odvody a poplatky a nedostavaju z toho nič až potom bude srnada až potom vzniknu potobne strany ako ľsns a podobne .....politici by radi vždy šetrili len na ludoch https://ec.europa.e... ale slovensko nepatri ku krajinam s najvyššimi vydavkami na socialnu oblast ako by nam to radi najmä pravicovy politici a media nahovorili ked nam idu tvrdiť že šetrime na tom ....ked krajiny zapadnej europy na tuto oblast vynakladaju ovela viac ale celkove vydavky štatu k pomeru HDP na slovensku sa už dnes pomaly vyrovnaju krajinam zapadnej europy .....pre lepšie pochopenie ked nemecko vynaklada cca 45% HDP ako štatne vydavky z toho 30percentualneho bodu ide na socialnu oblast štatu ostava na ostatne približne 15% HDP ale na slovensku ked slovensko vynaklada 40% hdp ako štatne vydavky a na socialnu oblast ide 18% tak štatnu alebo štatnym zamestnancov ostava rozj...ť (to je ešte slušne napisane ) 22% HDP ....a politici namiesto šetrenia v tejto oblasti vždy radšej idu šetriť na socialnej oblasti s vyhovaranim sa nato že nebude na dôchodky alebo že je to drahe a podobne nezmysli pritom sami ukazuju že sebe (zvyšili si platy na 5tisic eur a aj mnohi starostovia obci a primatori miest aj opozičny si zvyšili platy ) neuberu ani svojim vyvolenym ludom lebo toto su ich ludia

29.11.2019 | LPB

Mihál a zvyšok opozície sú ticho, lebo sú trójskym koňom DSSiek. Celosvetovej výpalníckej mafie. Obchodovaním sa žiadna hodnota netvorí. A už vôbec nie obchodovaním s akciami, menami, komoditami, dlhopismi, derivátmi, derivátmi derivátov... Žiaľ, Kaníkovcom sa podarilo oklamať sporiteľov a presvedčiť ich o existencii perpetuum mobile. Tí, čo si nepamätajú na Enron, nech sa pozrú na WeWork... špičky ľadovcov. Kapitalistické zisky, socialistické straty. Ako pri oddlžovaní našich vytunelovaných bánk pred privatizáciou. Alebo Grécko...

29.11.2019 | Pavol Čižmárik

Neviem, preco to Mihal zamlcal, mozno jeho clanok vznikal skor, ako to poslanci v stredu definitivne schvalili, ale vediet o tom musel - kedze ten navrh urcite vnimal v jednotlivych fazach legislativneo procesu.

29.11.2019 | od A do Z

Enron veľmi dobrý film . Mali by ho zaradiť do telky častejšie,pre poučenie.

29.11.2019 | salamoon

presne tak.. Svejna hayek politicka comp. pustila do gati, ze ich ludia za sukromne svajciarske dochodky, kt. su nizsie ako by boli len z 1. piliera ochloštia kdesi bejzbalkami, tak narychlo im chcu lepit oci.. a ako inak- nie zo ziskov DSSiek..

29.11.2019 | @@@

konečne to niekto napisal ....presne toto napadlo aj mna ked som o tejto zmene počul ...a nevrerim som tomu že nikto o tom nepiše ani mediam sa to nezda zrazu nič zleho hlavne kolko media pisali o zlom zastropovani dôchdkoveho veku alebo minimalnom dôchodku ale zrazu ked ma štat zastupiť sukromnika vo vyplacani dôchodkov tak zrazu ani media a ni pravicove strany v tom nič zle nevidia

len dalšia ukažka toho že opozicia su rovnaki hajzli ako ti čo vladnu .....ako som mnohokrat pisal tym ludom nikdy nešlo a ani nepôjde o lepšie slovensko ako to vyhlasuje napriklad sas ale zas len o zaujmy vlastnych ludi na ukor ostatnych


všetko toto je len čiste pokrytectvo od všetkych politikov a politickych stran ale aj aj od medii ktore sa teraz zachovali ako poriadne sv.ne ked o tom zrazu pišu ako o prinose a dobrom zakone

29.11.2019 | IvanPe

A nie je to tak, ze aj spravca statnych fondov je v strate (rozpocet Slovenska nebol nikdy ani len vyrovanany) a aj spravca regulovanych sukromnych fondov ich prevadzkuje so stratou?
Rozdiel je len v tom, ze zatial co statny spravca dorovnava stratu z dani vsetkych tak pozadujete aby spravca regulovanych sukromnych fondov ich nedorovnaval vobec.
Znamena to, ze ti co su v druhom pilieri neplatia do statneho rozpoctu nic? Nemyslim si.
Alebo, keby neexistovali ine ako statne fondy/ a.k.a poistovne, tak by stat istym ludom straty nedorovnaval?
Najivna, predstava, ze stat z dlhodobeho hladiska uzivi armadu neplatiach dane a odvody (2/3 vsetkych obcanov Slovenska).
Chybou tejto karpatskej demokracie je, ze volici si slobodne mozu zvolit kto ich bude, velku cast ich zivota, zivit, a vlastne ich pri volbe ani nic ineho nezaujima.
Potom tu mame zlodejov co kricia “chytte zlodeja” (“kazdy ma pravo mat sa dobre”) a hlupakov co kricia “klame kazdy” (“za Slovenskeho statu bolo dobre” “ukradli nam vlast”, ...). A obaja spolocne: “zostatnime, ochranime socialny stat, ved sme vsetci slovania”.
Dejiny sa neopakuju, nikdy, iba niektore narody sa na rozcesti vzdy vyberu spatnym smerom, zbabelo a hlupo.

29.11.2019 | @@@

ak chceš aby si ludia sporili sami na dôchodok potom musiš zmeniť finančny system ktory dnes umyselne vytvara inflaciu (len pre blaho bohatych ludi a finančnikov) ktora takto poškodzuje ludi ktory si sporia ( v preklade obera ludi čo si sporia aby pridavali prave spominanym bohatym ludom a finančnikom ) .....

ale niečo take isto tito (finančnici a bohači ) nedovolia lebo potom by nemohli bohatnuť bez prace a toto sa im nechce ,....toto je pre nich až priliš velke susto tak radšej nechaju znižiť všetko ako by mali sami schudobnieť ...pripomina mi to diktaturu kde nejde o ludi ale len o tych nahore a na nič ostatne sa nepozera to sa deje aj dnes ...preto je otazka či mame demokraciu alebo je tu vlada diktaturi vlada najbohatšich ludi a finančnikov na ukor ostatnych ....zaujimy ostatnych sa ignoruju a kedže media vlastnia prave tito bohači tak ich ignoruju aj oni tym sa len v spoltočnosti vytvara obrovsky socialny tlak ktory može skončiť katastrofou ked si to ti hlu.paci nahore neuvedomia a budu nadalej extremne chamtivy

29.11.2019 | slimak79

Tu ti dam za pravdu.

29.11.2019 | Brano L.

Ak toto konečne poslanci toto schválili, tak len konečne napravilo to, čo je realita. Teda, že dôchodky z prvého piliera boli financované z rezervného fondu, ktorí platia všetci, aj tí, ktorí si sporia v 2.pilieri.

Samozrejme problém je to, že systém je už totálne nejasný a neprehľadný.
Napríklad rezervný fond. Tu som sa od Vás prvý krát dozvedel, za akým účelom bol vytvorený. Je to niekde v zákone?
Nejako som si to nevšimol?

Po druhé, ako niekto prišiel na poistnú sadzbu rezervného fondu? Od brucha? Lebo potom by za tým mala byť nejaká poistná matematika? Prečo 4,75% ? Prečo nie 1, 2, 3 % ?

29.11.2019 | @@@

dlhe roky funguje system prvy pilier ...funguje na principe že dnešny pracujuci sa skladaju na dôchodky dnešnym dôchodcom ale prave ludia z druheho piliera si povedali tak mi nechceme byť solidarny a mi im nechceme platiť ....to je všetko ok ked nechceli ale potom prečo požaduju od inych niečo o čo sami nestali ....dnes chcu od tych ludi v prvom pilieri solidaritu pričom ju sami vstupom do druheho piliera odmietli29.11.2019 | Brano L.

Nie Vás som sa pýtal.

29.11.2019 | slimak79

4,75%? Kolko dnes ide do II.piliera? Kolko si berie poplatkov z presunu do II.piliera SP?

Kolko je v II.pilieri penazi? 8-9 miliard - su aj v tom fonde solidarity? Nie?, Ako sa zhodnotili? Kdesu? Kde su ostatne prebytky z fondov, nemocenskeho poistenia, v nezamestnanosti,ci vsetkych ostatnych je ich 7? Kto ich pouzil? A naco?

Kto a ako ich minie? A naco bol ten fond vytvoreny? Naco sa vyuzivaju tie prostriedky? Ak si len I.piliernik dochodca,tak ze ztoho uz dnes mas dochodok, ak si poistnik SP tak ich prezeries v buducnosti. II.piliernik z tych penazi nebude a nema nic,len to plati. On doteraz mal krateny dochodok z I.piliera 4,75/18. Ponovom 4,75/22,75. Ale realne vydavky k prijmom SP su 4,75/27.

Pan Cizmarik Tak je?29.11.2019 | @@@

to by sa potom dalo takto povedať o všetko načo potom platime dane zrušme cely štat bude nam všetkym užasne ....alebo žeby nie ???

nasledovala by anarchia a skončil by si ako vo venezuele presne takto si to asi predstavuju anarchokapitalisti :D :D :D ....ale ked po tom tak všetci tužite nech sa stane vaša vôla ...lebo vola presvedčiš len tak že mu daš možnosť to zažiť :D :D :D

29.11.2019 | slimak79

Takze suhlasite, co pise pan Cizmar v blogu je trosku skomolenina,hlupost a opak je pravdou. Na fonde solidarity a krateni II.piliernikom prerabali a nic neziskali II.piliernici. Ziskali I.piliernici.

Lebo o co viac platia 4,75% oto maju vyssie dochodky a este viac. A druhopiliernici menej kvoli nezmyselnemu(nerealneho ) pomeru skor pri 9% prisli o polovicu 9/18(aj vtedy bola realita 9/27) aj dne po novom pomer 4,75/22,75. Ma byt 4,75/27.

A dalsi argument Vam odpada. Lebo to co si poslu na ucet do druheho piliera II.piliernici,to aj zaplatia navyse do fondu solidarity. Z zcoho su vyplacane od roky 2005 dochodky v I.pilieri.

Ovela dolezitejsi blog je ten Mihalov. Co sa asi stane realne po tom Dankovom minimalnom dochodku a nezmyslu co maju este prerokovat v parlamente schvalit - vo vlade to preslo.

Zvýši sa počet poberateľov
Miernejšie podmienky nároku na minimálny dôchodok zvýšia aj počet jeho poberateľov. V súčasnosti dostáva minimálnu penziu približne 50 tisíc penzistov.

Ak by sa zachovala podmienka získania kvalifikovaných rokov, ich počet by od budúceho roka presiahol 200 tisíc.

Ak sa táto podmienka zo zákona vypustí, poberateľov minimálnej penzie bude ešte viac.

"Dokonca by ešte viac, okolo 280 tisíc ľudí malo nárok na minimálny dôchodok," povedal v stredu šéf národniarov.

Od začiatku budúceho roka sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku. Podľa novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za SNS sa minimálne dôchodky namiesto životného minima naviažu na priemernú mzdu na Slovensku.

Čítajte viac: https://ekonomika.s...

Ja odhadujem ze dolny media bude poberat minimalny dochodok. Teda nie 280 000. Ale 370 000 ludi bez tych co nemaju ani 30 rokov platenia odvodov,zapocitanych ludi. Ak ich je 90 000(maju dochodok ale ovela mensi ako minimalny dochodok, nech si dalsie roky priplatia,zamestnaju sa na 1/8 uvazok) tak potom to cislo 280 000 moze byt spravne.

Ja som si prepocitaval a vyslo mi ,ze medianovy dochodok a 44 rocny minimalny dochodok,je to iste cislo cca 400 euro.V 2018 - z toho roku su viac udajov.

29.11.2019 | @@@

tych 22,75% tenč o je čisto v prvom pilieri dnes financuje dôchodcov (pozor nefinancuje zatial seba ale sučastnych dôchodcov ) čim sa sklada ja na dôchodky rodičov tych čo su v druhom pilieri ale tito sa na tom dnes nepodielaju 22,75% ale len 18,25% (4,5percentulaneho bodu do druheho piliera a bude to ešte viac ) v minulosti dokonca sa podielali ešte ovela menej takže ten prvy pilier tahali ludia čo ostavali stale v prvom pilieri aby boli solidarny z rodičmi tych čo su v druhom pilieri ...ale tu je ukažka opať chamtivosti kde ti v druhom pilieri si povedali ked su solidarny s našimi rodičmi nech budu aj s nami a prave toto vytvara dnešny problem že ty vlastne chceš aby ti čo su len čisto v prvom pilieri boli zas viac solidarny s tymi v druhom pilieri zatial čo ti čo su v druhom pilieri si povedali tak my sme chamtivy mi im nič nedame my solidarny ani s našimi rodičmi ani s ostatnymi nebudeme


takže v podstate autor napisal dobre ...ti čo tolko vyskakovali proti minimalnym dôchodkom proti zastropovaniu dnes padli na rovnaku uroven ale s tym rozdielom že dnes už im to vyhovuje .....vyhovuje to aj tebe ?....si v druhom pilieri zatial čo s tvojimi rodičmi su solidarny iny a ty odmietaš solidarnosť zo svojimi rodičmi ?

v podstate je dnes v tom jeden velky bordel a ten bordel vznikol kvoli druhemu pilieru

29.11.2019 | slimak79

Tak ja neviem pod hulom navrchu si napisal.
v podstate zamestnanec plati aj na starobny dôchodok aj na invalidny (ktory je prebytkovy )
https://www.socpoist... maš tam ešte rezervny fond ktory dava 1,2 mld eur navyše
------------------------

Teda suhlasis a myslim,ze vies aj pocitat.
Vybrane na 18% --- 4miliardy prijmov.
Rezervny fond 4,75 - 1,1 milardy prijmov
Je tam invalidny inak aj tam su dost velke percenta a hodnota vyberu 1,5 miliardu a nevratia ani miliardu.
Ja mam svagra so znicenou chrbticou. Samozrejme nema narok,musi robit v bolestiach aby prezil.

Vydavky na starobne su 6 miliard. Celkove vydavky su 8 milard.

Je to lahka nasobilka 9

18% vyberu celkovo maju 36%, na dochodky ide 27%. V miliardach 4,6,8. Na rezervny fond ide 4,75 co je zhruba polovica 9%.

Vsetky tieto odvody,platia nielen zamestnanci,ale aj zivnostnici(ti nemusia 2% do PvN),ale aj dohodari.

Ked je 1,5 miliona v II. pilieri,kolko je tych co su len v prvom pilieri? Je ich aspon 1,5 miliona prispievatelov? Tak futruje to I.piliernik, ci II.piliernik. A druhopiliernik do teraz dostal zrazku 9/27 napriek skutocnosti co mal 4,75/27. Pritom sa tam futruje este zo statneho rozpoctu pol miliardy, mozno nie v 2018,ale v 2020 sa pozrieme. Ty si myslis,ze si solidarny s nasimi rodicmi. Ja chcem byt solidarny a spravodlivy so vsetkymi v tejto zemi.Ja som v II.pilieri od zaciatku mam tam asi 2500 eura- platim a poisteny som skoro vkuse. Za to obdobie som do socialky neplatil asi rok a pol. Teda pre mna by bolo daleko najvyhodnejsie davno vystupit. A poberat minimalny dochodok. Teda medianovy na rok a vbuducnosti ja tom mam Ficom naplanovane 2042.

29.11.2019 | @@@

ešte takto

ja osobne som toho nazoru že cely dôchodkovy system je zly ....

samotne dôchodky nie su a nikdy neboli a nebudu o spravodlivosti ....najväčšim problemom spravodlivosti v dôchodku je to že nikto nevie kedy zomrie (lebo tam sa konči jeho dôchodok ) tym padom nedokažeš nastaviť spravodlivy dôchodkovy system ....takže každy kto sa ohaňa zasluhovostou alebo spravodlivym dôchodkom je šarlatan !!!

29.11.2019 | slimak79

Novidis a tu mas argument preco vstupit do II.piliera. Kolko nastihnes nasporit, tolko mas.

Spravodlivost. Kolko za dozijes. Kolko nasporis. Sporil si 5 rokov a zomries. Dedici to dostanu. Sporis 28 rokov zomries ako 55 rocny to dedicia dostanu. Ak bude pre teba zaujimave uzavriet nejaku poistku na dozitie ,tak ju uzatvoris. Daju ti malo ako dnes tak ju neuzatvoris. Vyhandlujes nieco lepsie z dedicom.

Teraz poberatelov z II.piliera ako dochodkov je malo(10-20tisic - oni to nechaju na dedenie - nepotrebuju tie peniaze) a su nevyhodne podmienky a Richter asi nema zaujem spravit aby to bolo vyhodne. Ale o 15 rokov. ked bude 54 - 68 rocnych nasranych -milion volicov - to budu ine zakony.

29.11.2019 | @@@

to nie je pravda ....

druhy pilier je problemovi a to v tom že ignoruje inflaciu ale uplne mnohi v buducnosti budu prekvapeni z toho ako druhy pilier funguje a aj z toho ako na to doplatia a aj z toho ako na tom niektory zarobili ale to su spravcovia a nie dôchodcovia


čo sa tyka dedičov ti su irelevantny lebo ti z toho že oni zdedia nemaš nič (lebo už budeš po smrti )a oni sa o tvoj dôchodok nijako nepričinili preto je aj otazne prečo ?...je to ako poroovať zlatokopky lebo ked sa lepšie vydaju alebo najdu si bohateho partnera tak na tom zarobia ...to iste tu by sa dalo povedať len aby si mal bohatych rodičov a žena bohateho muža po ktorom zdedi ...ale ty sam z toho neprofituješ (lebo už budeš po smrti dedia oni nie ty )


ale vratim sa k druhemu pilieru ...ide o obrovske riziky ...prva vec je znehodnotenie cez inflaciu to sa robi už dnes kedže inflacia je vyššia ako vynosy z dlhopisov čim dôchocovia ktory maju uspori v dlhopisovych fonfoch stracaju už dnes ...ani akciove nie su vyhodou aj tie sa možu prepadnuť a nakoniec ludia možu stratiť viac a budu nariekať ...ale ani toto tu nekonči

druhy problem a najzvavažnejši druheho piliera je jeho vyplacanie a to 2 formami ta prva je anuita ktora sa po cely čas poberania dôchodku nemeni čim na to ludia pri vyššej inflacii doplatia a keby nahodou prišla vysoka inflacia možu tito dôchodcovia skončiť o žobrani a to doslovne a ani druha forma nie je o nič lepšie ta tieto dôchodky o čosi každy rok bude zvyšovať o nejake nastavene vopred percento ale s nižšim zakladom (čiže v čase začatia poberania dôchodku bud nižšia ako v prvom pripade) ale aj ked tu nastaviš napriklad 2% ročny rast čo ak pride 10% inflacia čo ak za 10 rokov poberania dôchodku ceny narastu o 50% tym padom realne vyrazne dôchodca strati ...toto rizika nikde dnes nespomina lebo dnes to nikoho netrapi prave tym čo si napisal že to pobera malo ludi a tie dôchodky z druheho piliera su skôr dnes symbolicke (priemerny dôchodok z druheho piliera je 26 eur mesačne )


ale rizko druheho piliera je vysoke .....nie dnes ale v buducnosti to riziko bude ešte vyššie ....a aj ked dnes to riziko tak vysoke ako v buducnosti nie je paradxom je že prave dnes ho pobera nejmenej ludia a dôchodky su ako som pisal nizke .....

všetci v druhom pilieri vytvaraju obrovsku bublinu toto je na dlhšie pisanie o akciovom trhu o indexovych trhov o dôchodkovych fondoch (najmmä tych v usa ktore nafukuju prave cez dôchodkovy sukromny system tuto bublinu do obludnych rozmerov )

29.11.2019 | @@@

ešte ked sme pri tej spravodlivosti vyššie si dal link

tak vytahujem z neho toto "Tzv. kvalifikovaným rokom dôchodkového poistenia sú po 1. januári 1993 len tie roky, v ktorých ročný hrubý príjem žiadateľa o dôchodok bol najmenej 24,1 % z ročnej priemernej mzdy na Slovensku v danom roku."

čo to znamena ???...že v podstate poškodi tych najbiednejšich a to tym že ked napriklad odpracovali velku čast v roku napriklad za nizku mzdu tak sa im nakoniec toto ani nezapočita je to potom paradox že ti čo vyhlasuju že chceme spravodlivosť toto vlastne neupravili tak že by sa to netykalo roka ale mesiaca čiže 24,1% z priemernej mzdy ale v mesiaci na nie v preratani na cely rok ....čiže aby sa tymto ludom počital mesiac lebo nakoniec to može skončiť tak že jeden pracuje napriklad 9 mesiacov ale pre nizky prijme mmu rok nie je započitany ....takže nakonec jeden ma narok na minimalny dôchodok lebo mu započitaju 30 rokov a bude mať odpracovanych 360mesiacov ale iny nebude mať narok hod bude mať napriklad odpracovanych 380 mesiacov ale kvoli tomuto nastaveniu sa mu niektore roky nezapočitaju .....čiže je smiešne že aj tym z ineka nakoniec nejde o spravodlivosť im ide stale len o vlastny zaujmy vlastny prinos

29.11.2019 | slimak79

Ja viem ze to mala byt 25% z priemernej mzdy. Ja to tak viem .Ak vysiel zakon som si dal mzdu 300.

Doteraz sa pre nárok na minimálny dôchodok uznali len také odpracované roky, v ktorých mal občan odvody zaplatené z príjmu najmenej vo výške 25 percent priemernej mzdy. Takéto roky sa v odborných kruhoch zvykli nazývať ako takzvané kvalifikované roky.

Napríklad rok 2018 sa uznal len vtedy, ak v tomto roku občan platil odvody z príjmu najmenej 245 eur mesačne.
https://dennikn.sk/...

Teda stacilo polovicny uvazok za minimalnu mzdu. A zivnostnikom na to isto stacili minimalne odvody od revolucii. Oni SZCO k priemeru platili asi najmenej,teda za rok mali OMB asi0,31 - teda 31%.29.11.2019 | slimak79

Nechce sa mi hladat zakon. Ale keby polroka robil za minimalnu mzdu 8 hodin,mal by to mat zaratane. Sa mi zda pri vypocte dochodku ti pocitaju dni. Nie mesiace,polroky,roky. Aka mzda za kolko dni.
Na kartach mas hruba mzda 6723 eur Za jednotlive roky od 15.06.2014-19.08.2018. Tak to bolo vzdy. Aj ked som uctovnika nerobil.

29.11.2019 | @@@

pol roka pri 8 hodin za minimalku ano ...ale ak niekto robil napriklad

29.11.2019 | @@@

pol roka pri 8 hodin za minimalku ano ...ale ak niekto robil napriklad 7 hodin denne pol roka už sa nemusi dostať nad tu hranicu tym padom by samu to nezapočitalo čim by bol poškodeny v tom

ale ako som pisal dalo by sa to odstraniť tym že by sa to nahradilo mesiamo aby mal v mesiaci taki prijem čim by sa počitalo na mesiace ....

a ano viem že vypočet dôchodku sa počita na dni


ale teraz pišeme o minimalnom dôchodku https://www.socpois... a spomina sa tamm kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia to znamena že sa tam počitaju cele roky a nie mesiace čo niektorych ukracuje o dôchodok

29.11.2019 | slimak79

Ja som si asi 6 rokov,kym neprislo k ficovmu zakonu o minimalnej mzde platila od druhe polroku 2015 platil 1/8. Cely cas asi6 rokov, na ucet mi prislo 38 euro. Mzda, mal som prijem z dividend. Do kym ich neodvonili zdravotne.

29.11.2019 | slimak79

Este dopisem, Fico vtych rokoch prisiel s fajn napadom, ze do 380 eur sa neplatia odvody do zdravotnych poistovien. Zvysoval minimalku asi zo 330 na 380. Mne vracali preplatky aj zo zivnosti(co som bol prekvapeny). Dovera - neukratil som stat.

Toto co sa deje dnes a preco to pisem. Vyusti len do toho ze skonci I.pilier.

Dobre blbosti sa stvaraju aj u materskych pre otcov.

30.11.2019 | @@@

I pilier možno skonči ale dôchodky neskončia nikdy stale ich štat bude vyplacať

29.11.2019 | Pavol Čižmárik

Ze sa nieco napravilo, je polovicna pravda. Aby to platilo, museli by zrusit rezervny fond solidarity vratane vsetkych potencialnych narokov, ktore voci nemu mozu byt vznesene.

So sadzbou RFS to bol trochu trik od Kanika, aby mohol povedat, ze 9+9, teda ze az 50 % odvodu ide do kapitalizacneho piliera - co je unikat. Myslim, ze od zaciatku vedeli, ze to nebude stacit. Bol to ale pozitivny trik vo vztahu k verejnym financiam a dlhu buducich generacii.

https://www.dsspabk...

29.11.2019 | Brano L.

Ok, ale ten fond je niekde v zákone definovaný? aj s nárokmi?
Nedáva mi to zmysel, najmä v kontexte útokov Smeru aj MinSoc.vecí voči negarancii výnosov fondov (myslím v 1.Ficovej vláde) ? Prečo potom Smer na to útočil? Ak by to bolo poistené? A nikdy sa o tom nezmienil?

Nebude to skôr tak, že toto bol pôvodný zámer Kaníka a spol., ale zmenil sa zákon a vlastne tá garancia vypadla zo zákona? Pričom rezervný fond paradoxne ostal?

Rozumiem tomu, že technicky mali tých 4,75% šibnúť k dôchodkovému poisteniu, pričom rezervný fond mali zrušiť.
Prípadne mali zaviesť nejaké poistenie príspevkov do druhého piliera, ktoré by samozrejme hneď znižovali sumu odchádzajúcu do druhého piliera. Určite by však nešlo o nejakých 4,75% z 9%, lebo to by znamenalo, že predpokladá sa, že krachne cca 30-50% úspor presmerovaných do 2.piliera.
Len problém u nás je, že diskusia (zmysluplná) u nás nefunguje a všetko sa schvaľuje (česť výnimkám) hala bala buď ako politikárčenie alebo ako osobný záujem niekoho.

Mne ako účastníkovi druhého piliera je súčasné riešenie, keď výpočty dôchodkov sa budú vykonávať z pomerov 9:13,75 a pod., len vrátenie k reálnym podmienkam a najmä odstraňuje to nespravodlivosť, že by som bol výrazne trestaný za to, že sa starám vo väčšej miere o svoj dôchodok, pričom aj celý rezervný fond ide na 1.pilier a nejde o nejaké poistenie.

01.12.2019 | skorodochodca

Tú sadzbu som kritizoval x-krát ... prečo ju má platiť čistý prvopiliernik? Nemali by mať DSS-ky vlastné poistenie insolvencie mimo SP? Ako iné komerčné poisťovne? Nezdá sa vám neprimerané k sporeniu 9% platiť 4,75% poistné? Cez 50% šetrenej sumy?
Potom by aj sadzby do DP vyzerali ináč a neboli by druhopiliernici krátení o tú presúvanú časť aj z ostatných fondov - pomer asi 15,7 : 9 - treba pozrieť cez presuny (výdaje), nie cez tvorbu.
Aj Mihál pred odchodom z postu písal, že je prvý pilier k druhopiliernikom nespravodlivý. Ak si poctivo prepočítate percentá po "presunoch", tak by druhopiliernici mali z platieb do 1.piliera dostať viac - skoro dvojnásobok za obdobie dvojpiliernictva.
Som prvopilierový pracujúci dôchodca, nebol som v druhom pilieri ale nemôžem byť nespravodlivý.
Ak by to nejaký dosť múdry politik napravil, tak by druhopiliernici od počiatku dôchodku dostávali z prvého piliera viac a vláda by bola citlivejšia na výpočet osobného bodu.
Bola by to spravodlivejšie pre živých dôchodcov a pre pracujúcich motivácia k plateniu odvodov.

01.12.2019 | @@@

skôr opačne ludia v prvom pilieri doplacaju na tych v druhom ....

ak by druhy pilier nebol tak ludia v prvom pilieri by nemuseli tolko platiť ....platili 18% k tomu sa pridal rezervny fond 4,75% ale ten sa prida prave kvoli vypadkom ktory zapričinil druhy pilier ....takže keby druhy pilier nebol tak ti ludia dnes neplatia 22,75% zo svojho platu ale platili by ovela menej takže v pdostate takto ludia v prvom pilieri doplacaju na druhy pilier ....takže tam aku spravodlivosť nastaviš ???

29.11.2019 | @@@

" verejnym financiam a dlhu buducich generacii." ale na ukor dôchodcov :D :D :D ....najlepšie sa vždy šetrilo na inych :D :D :D


ako vidieťpolitici na sebe nikdy nešetria aj preto si mohli nedavno zvyšiť plat na 5tisic eur

29.11.2019 | slimak79

Takze ako vyriesit problem, ja by som to spravil takto.
Zrusit.
§ 167 Rezervný fond solidarity
§ 167
Rezervný fond solidarity
(1) Rezervný fond solidarity je určený na dávky, na ktorých úhradu nie je dostatok finančných prostriedkov v príslušnom základnom fonde a na úhradu škody podľa osobitného predpisu. 91a) Rezervný fond solidarity nesmie byť použitý na iný účel, než na ktorý je určený podľa predchádzajúcej vety.
(2) Rezervný fond solidarity sa tvorí
a) z poistného do rezervného fondu solidarity,
b) z pokuty, ak tento zákon neustanovuje inak, a penále,
c) z odplaty za postúpenie pohľadávky na poistnom do rezervného fondu solidarity, z odplaty za postúpenie pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie, z odplaty za postúpenie pohľadávky na pokute a z odplaty za postúpenie pohľadávky na penále,
d) z úrokov,
e) z darov, ak spôsob ich využitia nie je darcom určený inak,
f) z ostatných príjmov.
91a) § 121 zákona č. 43/2004 Z.z.

Zrusit.

§ 121


(1) Sociálna poisťovňa ručí v plnom rozsahu z rezervného fondu solidarity za škodu spôsobenú rozhodnutím, postupom alebo iným konaním dôchodkovej správcovskej spoločnosti a depozitára, ktoré sú v rozpore s týmto zákonom alebo inými všeobecne záväznými právnymi predpismi a ktoré mali za následok poškodenie majetku v dôchodkovom fonde.


(2) O náhrade škody podľa odseku 1 rozhoduje súd.


(3) Sociálna poisťovňa prevedie bez zbytočného odkladu na účet toho dôchodkového fondu, ktorý si sporiteľ určil v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení, finančné prostriedky v rozsahu náhrady škody podľa rozhodnutia súdu. Po prevedení finančných prostriedkov podľa prvej vety Sociálna poisťovňa sa stáva veriteľom a dôchodková správcovská spoločnosť sa stáva dlžníkom.

Tieto zakony neplnia svoj ucel. Su mimo.
---------
Upravit dochodky na vyrovnany rozpocet dochodkoveho fondu na 18%, teda o tretiny znizit dochodky.
Ak nie tak zvysit percento z 18% do dochodkoveho fondu na realnu uroven 27%. A kratit dochodky II.piliernikom podla aktualneho prispevku do II.piliera 4,75/27, ci na rok to bude 5/27.

Ma niekto nieco proti,je tam nejaka chyba?

29.11.2019 | @@@

to chceš dôchodcom znižiť dôchodky ???


ti čo su dnes dôchodcovia vytvorili honoty z ktorych žije dnešny generacia a vdaka tomu sa ma lepšie a nemusi začinať na urovni afriky .....na tych sa podla teba maju skladať dnes ludia ktory pracuju čiže ti čo su v prvom pilieri ale tvoj navrh je taki že nebudu sa všetci skladať rovnako čiže nepôjde o rovnaku solidaritu ....takže nakoniec napriklad tvoji rodičia ked beru dôchodok tak ten čo je len v prvom pilieri podla tvojho navrhu bude platiť 27 eur a ten čo je aj v druhom pilieri len 22 eur lebo na zvyšnych 5 eur si robi osobitny narok .....a to nekonči lebo akonahle pride do dôchodku tak sam si začne nerokovať aj na tych 5 eur kotre odvadza navyše ten čo odvadza len do prveho piliera aby vykompenzoéval straty ktore mu vznikli druhym pilierom :D :D :D

29.11.2019 | slimak79

Znizit dochodky je prva alternativa,zrejme nepriechodna. Tak zvysit odvody z 18% na 27%. Aby fond bol vyrovnany, co sa zaplati don,sa aj vyplati. Dnes sa v dochodkovom fonde vybera polovica ,ale cerpa sa z neho ci navydavky starobnych dochodkov ide 3/4. Zrusit Rez.fond solidarity.

Ti co tam budu platit 27% prvopiliernici dostanu normalny dochodok aky vyjde. Ti co tam budu tiez platit 27%,ale 5% si prevodu do II.piliera dostanu 22/27 normalneho dochodku. Co je na tom nezrozumitelneho?
--------
Ze sa budu znizovat dochodky k priemernej mzde je jasne uz asi aj tebe. Ja som to ocakaval neskor asi 2030.Ale ze to bude takto uz od buduceho roka.

https://www.socpois...

Minimalny dochodok miera nahrady 33% + %ZM. Pri 44 zapocitanych rokoch je to 400 eur. To je asi medianovy dochodok.

29.11.2019 | @@@

prva vec je tam bordel a chaos


druha vec ....ty dnes financuješ v prvom pilieri dnešnych dôchodcov čiže aj rodičov tych čo su v druhom pilieri ...vlastne ty hovoriš oni maju rovnake pravo na 27% aj ked 5percentulaneho bodu odvedu do druheho piliera ...vlastne už tymto ich trestaš a odmenuješ rodičov prave ludi čo su v druhom pilieri ...stale nerozimieš ???...ak by si v tomto chcel poriadok potom takto musel by si rodičom tych čo su v druhom pilieri kratiť ich dôchodok o tych 5percentualneho bodu čo ich deti dovedu do druheho piliera ...lebo takto ako je to dnes tak ti čo su čisto v prvom pilieri su solidarny s rodičmi tych čo su v druhom pilieri ale ti čo su v druhom pilieri nechcu byť a nechcu sa podielať na solidarnosti s rodičmi čo su čistom v prvom pilieri .....

tu nastava tretia vec ....prečo by ale ti dnešny dôchodcovia mali byt trestany ?...prečo maju byť oni dnes trestany kvoli tym čo su chamtivy a su v druhom pilieri .....


ked si nepochopil toto tak to skusim inak ....predstav si že ostane stary system čiže 9:9 a len to čo by vybrala socialna poistovna by sa platili dôchodky hoc aj nižšie tym padom by si kvoli druhemu pilieri potrestal všetkych dnešnych dôchodcov tym žeby mali ovela nižšie dôchodky ....ale nemaju lebo štat kvoli druhemu pilieru zvyšiš vyber na dôchodku načo vlastne doplatili aj ti čo su čisto len v prvomm pilieri ale aj ti čo su v druhom pilieri ale pozor ti čo su v prvom pilieri doplatili na to viac lebo v podstate oni musia ako som pisal vyššie financovať aj rodičov tych ktory odmietaju byť čisto len v prvom pilieri .....takže v podstate by to malo byť tak že rodičia ktorych deti su v druhom pilieri by nemali dostať o patričnu čast ale tym padom by oni boli potrestatny za svoje deti .....


v podstate ide o chaos kde vždy niekto na to doplaca a politicke riešenie je vždy take ake len vyhovuje politikom čiže pokial je politik nakloneny druhemu pilieru robi všetko proti tym čo su v prvom pilieri a tito na to doplacaju

čiže bordel chaos


čo sa tyka minimalneho dôchodku .... to som pisal už vyššie kde som sa vyjadril k dôchodkom ako ku celku ....ja vidim dôchodok ako niečo nespravodlive neda sa tam nastaviť spravodlivosť tak ako niekto hlasa prave preto vznikaju v tom bordel a chaos

nie je dostatočne zadefinovane o čom nam ma v dôchodku isť ....či ide o biznis (ako druhy pilier ) alebo ma isť o solidaritu (tym padom aj minimalny dôchodok je ok )


takže skôr otazka by bola čo vlastne od dôchodku štat očakava ???


lebo spravodlivosť v tom isto nebude

29.11.2019 | IvanPe

Zavinac, polopate;
aj ten co je v druhom pilieri a by prispieval do solidarity iba 9% by bol solidarny s prvym pilierom, pretoze vypadky v nom kryjeme vsetci cez dane.
V skutocnosti prvy pilier nema zdaleka taky velky vypadok prijmov ako sa prezentuje, to iba druhy hovori o tom, ze ten co plati viac aj bude mat viac na dochodku. Co sa vam odborarom/ bolsevikom/ katolikom mimoriadne nepaci lebo vam to berie moc nad svojimi oveckami.

29.11.2019 | @@@

to je ok ...ale ty nechapeš že on je solidarny len tymi 9% pre svojich rodičov zatial čo ostatny čo nie su v druhom pilieri su solidarny na 18% ...ano platime to všetci ....ale uvedom si že kvoli druhemu pilieru platime vlastne viac ako by sme mali ?

vypadok ma dnes okolo 500 milionov ale mal by okolo 1 mld keby bolo podla systemu 9% k 9 % ....

29.11.2019 | @@@

problem nevidim v tom že tam spravodlivosť nie je lebo to tvrdim aj ja že tam nie je a ani nebude ...problem je v tom že vy to sami nedokažete prijať že tam spravodlivosť nie je a namiesto toho vyhlasujete že vy nastvaite system tak aby spravodlivosť tam bola ked nakoniec to nastavite tak zas na to len niekto doplaca


tak o čo vlastne ide ?...je stale problem pochopiť že dôchodok nikdy spravodlivy nebude ....ide len o to kto z neho budetažiť viac na ukor koho ?

29.11.2019 | slimak79

Na rok bude mat ten co mal mzdu(teda aj ztoho platil odvody) 2018 900 a ten co 300 rovnaky cas(rovnako dlhe obdobie poistenia) dostane rovnaky dochodok. Na rok 2018 400 eur(to dostanu ti co odpracovali 44rokov)? A vbuducnosti este ten 1/3 bude na tom lepsie,lebo minimalny dochodok je naviazany na priemernu mzdu. A ten 950kar sa bude pozerat ako ho 300 obehne.

1800 - dvojnasobok medianoveho platu nedostane po 44 rokoch 800, ale ja neviem teraz strielam 640.
Bude mat o 240 euro viac mesacne. Ten platil mesacne viac na odvody a dane 44 rokov. Jeden ten 300 eurovi. Len zbrucha ten 1800 platil 8-10 nasobne viac - ale dochodok bude mat vacsie 1,6,mozno 1,8nasobne vyssi.

30.11.2019 | @@@

to nie je iste ...pozeraš len na vyšku dôchodku ...ale ked sa ten čo spomminaš že ma 300 dožije v dôchodku 5 rokov a ten druhy čo ma 900 dožije 20 rokov budu mať to iste ???asi nie hoc budu mať rovnake dôchodky bvude ten čo ma 900 nakoniec vyberie zo systemu 4 krat viac len preto že v dôchodku žije ovela dlhšie

mnohi si neuvedomuju že najviac z dôchodkoveho systemu tažia ti čo sa doživaju vysokeho veku ....politici oblbuju ludi len na zaklade vyšky dôchodku ale už nie to ako sa kto dlho dožije


prave preto pišem že spravodlivy dôchodok neexistuje je to utopia je to nezmysel a ti čo vyhlasuju zasluhovosť alebo spravodlivosť v dôchodkovom system su šarlatani ktory nedokažu zabezpečiť spravodlivosť v dôchodkovom systeme

preto otazka je čo tam vlastne chceme ....biznis alebo solidaritu ....ked biznis potom maš pravdu ty ked solidaritu potom by dôchodok mal byť pre všetkych rovnaki lebo by išlo len o pommoc starym ludom v starobe ked už si nedokažu na seba zarobiť sami


ja odmietam biznis v dôchodku lebo to často ešte viac vytvara nespravodlivost v systeme a nakoniec na to doplacaju ti najchudobnejši lebo prave oni sa často doživaju najmenej na opačnej strane su ti najlepšie zarabajuci ktory sa v priemere oproti tym najchudobnejšim doživaju viac ....čiže ked už tak nepozeraj len na vyšku dôchodku ale aj na držku poberania a tam ty nič spravodlive nastaviť nedokažeš

30.11.2019 | @@@

cely problem je spôsobenym tam ako vznikol druhy pilier ....v podstate už tam boli ti čo su len v prvom pilieri potrestatny .....na začiatku sa platilo 18% ale vznikom druheho pilieria ti čo boli v druhom pilieri platili do socialnej poistovne 9% a 9% do druheho piliera čim vznikol vypadok ktory ale štat kompenzoval vytvorenim rezervenho fondu ktory to dnes krije tym padom ale štat zvyšil vydavky kvoli druhemu pilieri aj ludom čo su čisto len v prvom pilieri toto nech si každy zapameta že kvoli tomu štat zvyšil vydavky ludom v prvom pilieri lebo druhopilierovi sa ohradzuju tym že ved aj oni platia do rezervneho fondu ale cely ten fond vznikol len kvoli vypadkom druheho piliera kde štat už nedokazal financovať dôchodky len čisto vkladanim 18% ......

tu to nekonči lebo v podstate ti čo vstupovali do druheho piliera boli skôr mladši ludi to znamena že na dôchodky ich rodičov sa skladali čo to boli v prvom pilieri 18% plus do rezervneho fondu 4,75 takže 22,75% ale ti čo boli aj v druhom pilieri sa na tom podielali len 13,75% neskôr sa to menilo čim platili oni viac ale stale aj ked odviedli 4,5 perentulaneho bodu do druheho piliera platili 18,25% čiže menej ako ti čo su len v prvom pilieri v preklade ti čo su v druhom pilieri sa na dôchodoch svojich rodičov podielaju menej ako ti čo su len v prvom pilieri v preklade solidarny s rodičmi su viac ti čo su len v prvom pilieri ako ti čo su aj v druhom pilieri .....a akoby to nestačilo a teraz si ti čo su v druhom pilieri povedali ked ti v prvom pilieri su solidarny s našimi rodičmi tak prečo nemožu byť aj s nami nevadi že dlhe roky boli solidarny s našimi rodičmi a my sme na tom ušetrili teraz ich oj.beme zas a znova ako vždy kapitalisticke odrbavanie .....a tak sa deje opať cez tento zakon

nebol by žiaden problem v minulosti keby sa to urobilo takto že ti čo chcu si sporit v druhom pilieri by boli osobitne čiže pre lepšie pochopenie do dôchodkoveho systemiu by všetci odvadzali pôvodnych 18% tak jedny aj druhy ale ti čo by chceli byť aj v druhom pilieri by si k tomu vlastne priplatili či už 9% navyše alebo 5% kolko len chcu ale navyše to malo byť pre druhopilierovych .....tym padom by dnes dostali rovnako z prveho piliera ako ti čo su len v prvom pilieri a druhy pilier by im daval navyše ale len z toho čo sami navyše by odvadzali ....

takto ako je dnes ja v tom vytvoril len bordel a chaos kde niekto sa ohana zasluhovostou alebo solidaritou ale prave kvoli druhemu pilieru sa tam vytratili obe efekty .....a teraz sa skupiny navzajom obvynuju kto zato može a kto doplaca viac a kto menej ....ale to všetko je len kvoli nezmyselnemu druhemu pilieru ktory vytvoril chaos a ktory umožnil niektorym byť menej solidarny z vlastnou rodinou len aby im ti druhy zaplatili vypadky a ked zistili že nikto neprotestuje kvoli takemuto sv.nstvu tak si povedali dnes prečo neskusiť na nich dalši oj.bavak a nepridať ešte sebe viac ....nakoniec na tom ziskavaju len dôchodkovske fondy a spravcovia ktory sa na druhom pilieri nabaluju a smeju sa ako všetkych oblbli a oni na tomm dobre zarabaju bez väčšej namahy

01.12.2019 | mam_rad_jablka

Problém dôchodkového systému na Slovensku sú nesystemové zmeny z dňa na deň. A to je vo všetkých oblastiach tejto republiky. Síce prinášajú flexibilitu a výhodu oproti ostatným krajinám, ale keď ju robia naši insitní poslanci, ktorí o tom nemajú veľkú šajnu a sledujú zisk 0.25% v preferenciách, tak je to na škodu.

Druhý pilier je dobrá vec. Učí ľudí, že sú za seba zodpovední. Že nikto sa o nich nepostará lepšie, ako oni sami... potom nasleduje rodina, komunita a nakoniec štát. V našej spoločnosti je slabá zodpovednosť jednotlivca a slabo vyvinutá komunita. Štát sa na druhej strane snaží skrz poslancov starať do oblastí, ktoré nie sú v jeho kompetencii (rodina).

Ak skrachujú trhy, čo tu niektorí prognózuju, tak nebude predsa ani dôchodok z 1. piliera. Z kade by sa na to vzalo? Ktorá skrachovaná finančná inštitúcia by kúpila a za čo štátne dlhopisy na financovanie dôchodkov z 1. piliera? V tomto sú oba piliere narovnako.

01.12.2019 | @@@

prva vec druhy pilier je zly ....

pokles na akciovom trhu nespajaj z ekonomikov poklesy na akciovom trhu boli vyrazne aj v minulosti to ale neznamena že ak akciovy trh klesne na polovicu že sa prepadne aj ekonomika na polovicu pozri si poklesy na akciovom trhu napriklad dot.com bublinu alebo aj prepad na japonskom akciovom trhu ktory dodnes nie je spať na urovni ....takže nemiešaj jablka z hruškami ....toto ale neznamena že štat alebo štatn zrazu nemaju an dôchodky z prveho piliera

po dalšie pišeš druhy pilier je dobra vec lebo uči ludi zodpovedni ....zodpovedni voči komu ?...voči finančnikom ktory sa na tom dobre nabaluju ???

druhy pilier je zly je to sr.čka na entu a problem je že všetky tieto sukromne dôchodkove fondy nie len na slovensku ale aj v inych krajinach prave oni nafukuju akciove trhu ale je to len nafukovanie aktiv nič viac nema to žiadnu realnu hodnotu ....tu realnu hodnotu z toho nakoniec vyberu len fiančnici pre seba a ostatnym ostanu len oči pre plač


ak si maju dôchodcovia sporiť sami tak potom musiš vytvoriť aj taki system a to je system kde sa netlačia nove a nove peniaze do obehu lebo to poškodzuje bežnych a chudobnych ludi a jediny ktory na tom sa nabaluju su finančnici .....takže nekecaj ludom o tom že zodpovedni v dnešnom systeme nejde o zodpovednosť ked všetci naokolo (najmä finančnici ) oj.buju ako sa len da .....

skôr je potrebne zmeniť system zrušiť ECB a FED a zaviesť aby objem penazi v obehu sa dalej nezvyšoval takto si budu mocť ludia sporiť aj sami a nie cez vyj.bancov vo finančnej sfere ktory na ukor tychto ludi bohatnu

Pavol Čižmárik

Pavol Čižmárik
  • Počet článkov: 75
  • Priemerná čítanosť: 3932
  • Priemerná diskutovanosť: 27
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm. Blog o 3D: dane, diaľnice, dôchodky.