Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Pavol Boroš

Zabráňte svojmu odvolaniu!

21.01.2014 | Pavol Boroš

Odvolanie je nočnou morou každého šéfa. Najmä, ak príde nečakane a zastihne ho nepripraveného.

 • Tlačiť
 • 0

Ľudia, ktorí nikdy nešéfovali alebo, ktorí nikdy neboli odvolaní, si ťažko dokážu predstaviť, čo všetko prežíva človek v tejto ťažkej chvíli. Mnohí sa dokonca v kútiku duše tešia a potichu si medzi sebou hovoria, že dobre mu tak, nech aj on skúsi, čo to je normálny život, bez šéfovského platu a mnohých privilégií. Veď už si nahrabal dosť, biedu trieť aj tak nebude. A takýto si vždy poradia, majú všade kamarátov, pár mesiacov reality im neuškodí.

 

Znenazdajky odvolaný šéf si musí zvyknúť na nečakane rýchlu stratu spoločenského postavenia a statusu. Ľudia, ktorí sa pred tým išli potrhať, aby sa votreli do jeho pozornosti a priazne, sa od neho postupne odvracajú. Čím viac dní ubehne od osudného dňa, tým dostáva menej pozvánok do spoločnosti.

Mnohí odvolaní manažéri, ktorí zostali z tejto zmeny zaskočení, sa v prvých mesiacoch skrývajú pred okolitým svetom a samými sebou za frázy, ako napríklad: “musím si teraz oddýchnuť, veď som celé tie roky nič pre seba neurobil” alebo “konečne sa môžem venovať záľubám, rodine, deťom, …”. Pravda je taká, že každý intenzívne hľadá ďalšie uplatnenie, novú šéfovskú stoličku. Časti sa to samozrejme podarí, najmä ak dokážu vierohodne vysvetliť príčiny svojho náhleho odvolania, ale mnohí zostanú uväznení v novej životnej situácii oveľa dlhšie, ako si predstavovali. A nie zanedbateľná časť odvolaných šéfov sa už nikdy nedokáže vrátiť medzi tých, ktorí rozhodujú o osudoch ostatných ľudí, ktorí majú vždy konečné slovo, na ktorých ostatní vždy musia čakať, s ktorými sa mnohí túžia stretnúť, … !

Preto sú namieste jednoduché otázky:

Má človek, ktorý šéfuje nejakej firme alebo organizačnému útvaru vôbec šancu zabrániť neočakávanému odvolaniu? O jeho bytí, či nebytí sa aj tak rozhoduje niekde inde, zmôže niečo sám manažér?

Áno, má! Ak si je vedomý, do ktorej skupiny manažérov patrí a ak podľa toho aj koná.

Lebo nie je šéf, ako šéf! Každý druh manažérskej pozície si vyžaduje iné správanie. Niektorí ľudia majú vrodené schopnosti konať a správať sa tak, aby nikdy neboli nútene odvolaní! Tieto schopnosti im pomáhajú vynájsť sa v najzložitejších situáciách a prijímať správne sebazáchovné rozhodnutia.  Iní, žiaľ, nemajú tento dar a bez toho, aby si to vôbec uvedomovali sa deň, čo deň, viac a viac približujú k …

Už to slovo nebudeme radšej opakovať!

Tento príspevok otvára celú sériu, ktorá je venovaná naznačenej téme.

(Image courtesy of contranw at FreeDigitalPhotos.net)

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Pavol Boroš

Pavol Boroš
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 1145
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Verím, že o vážnych a dôstojných témach, aké poväčšinou tie manažérske témy sú, sa dá písať zaujímavo a s občasnou iróniou medzi riadkami. 

Pavol Boroš

Pavol Boroš
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 1145
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Verím, že o vážnych a dôstojných témach, aké poväčšinou tie manažérske témy sú, sa dá písať zaujímavo a s občasnou iróniou medzi riadkami. 

Kalendár sa načítava...