Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Pavol Boroš

Umenie odísť

17.04.2018 | Pavol Boroš

Moje stretnutie s finančnou riaditeľkou stredne veľkej slovenskej výrobnej firmy sa ničím výrazným neodlišovalo od desiatok podobných, ktoré som pred tým absolvoval.

 • Tlačiť
 • 1

Prvé stretnutia sú vždy najzaujímavejšie, ale zároveň aj najstresujúcejšie, stačí jedna chyba a je po nádeji na spoluprácu. Našťastie pani riaditeľka bola komunikatívna, zďaleka nepripomínala „psí čumák“, nočnú moru každého obchodníka, ale napríklad aj moderátora. Stretnutie ju bavilo, veľa sa pýtala, dokonca niekoľko krát aktívne prejavila prirodzený zmysel pre humor.

Hlavný cieľ mojej návštevy bol na sto percent splnený, nadviazali sme vzťah, po stretnutí o sebe vieme, môžeme si vymeniť informácie smerujúce k obojstranne zaujímavej spolupráci. Na záver, keď sa zdalo, že všetko, čo už malo zaznieť, zaznelo, si pani riaditeľka povzdychla:

„Viete, u nás máme mimoriadne zložitú situáciu, majitelia, akcionári, už nepracujú v exekutíve, ale ...“, pani sa zháčila, váhala, či má ďalej pokračovať. Pomohol som jej a dopovedal načatú vetu namiesto nej.

„... ale aj tak sa starajú do každodenného riadenia, rušia alebo menia vaše rozhodnutia, obchádzajú vás, robia zmätky medzi podriadenými, ...“

„No, vidím, že to poznáte.“

Poznám. Firma, v ktorej pracuje sympatická pani finančná riaditeľka nie je vôbec výnimkou, žiaľ, skôr sa zaraďuje do dlhého radu podobne postihnutých podnikov. Dookola sa opakuje rovnaký scenár. Úspešný pôvodne malý podnikateľ či podnikatelia sa vďaka svojej usilovnosti a šikovnosti stanú majiteľmi stredne veľkej spoločnosti, po rokoch tvrdej exekutívnej práce si povedia, že už nechcú toľko robiť, chcú si konečne užiť života a slávnostne prepustia svoje exekutívne pozície starostlivo vybraným manažérom. A hoci sa oficiálne stiahnu do úzadia, do dozornej rady alebo rady spoločníkov, dušujú sa, že už budú „len“ kontrolovať prácu svojich manažérov a nebudú sa miešať do operatívneho riadenia, vydrží im toto predsavzatie tak nanajvýš na niekoľko týždňov, ktoré strávia na zaslúžených a konečne naozaj dlhých dovolenkách. Potom sa začne peklo. Najskôr v dobrej viere pomôcť, neskôr preto, aby urýchlili správne rozhodnutia, začnú obchádzať svojich vrcholových manažérov a zadávať úlohy priamo zamestnancom, tí sú chvíľu zmätení a dezorientovaní, ale majiteľ je predsa majiteľ, nedovolia si ho nerešpektovať a roztočí sa špirála nedorozumení a problémov, ktorá vyústi do dobrovoľných, ale aj nedobrovoľných odchodov manažérov, zodpovedných podľa názoru majiteľov za zhoršujúce sa výsledky firmy.

„Pani riaditeľka, v podobnej situácii, ako ste vy, sú desiatky a stovky ďalších firiem. Takéto firmy prešľapujú na mieste, nedokážu sa výrazne posunúť vpred, mrhajú svojím potenciálom, sú dlhodobo traumatizované napätou atmosférou v trojuholníku majitelia - zamestnancami - manažéri, v lepšom prípade sa im darí aspoň udržať získané trhové pozície a hospodárske výsledky. Ich zakladatelia a majitelia, ktorí ich dokázali vypiplať z pomerov malej garážovej firmy na zaujímavú a už relatívne veľké firmy, nedokázali včas zmeniť štýl riadenia a organizovania tak, aby vyhovoval novej veľkosti firiem. Paradoxne sa nevedomky stávajú oni sami hlavnou prekážkou ich ďalšieho rozvoja.“

 „A čo sa s tým dá robiť?“

Čo som jej mal povedať, že sa nedá robiť nič? Ak by majitelia sami pochopili zhubnosť svojho konania a zmenili svoj prístup k firme, bola by určitá nádej, ale v praxi sa to žiaľ nestáva. To som jej mal povedať? 

Mlčal som, tentoraz som váhal s odpoveďou ja. Pani riaditeľka si preto odpovedala sama:

„Ja viem, že nič.“

Sprisahanecky sa na mňa usmiala a pozrela sa na otvorený vizitkár, v ktorom som okamžite spoznal logá najznámejších personálnych agentúr.

„Teda, skoro nič.“

 • Tlačiť
 • 1

Pavol Boroš

Pavol Boroš
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 1136
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Verím, že o vážnych a dôstojných témach, aké poväčšinou tie manažérske témy sú, sa dá písať zaujímavo a s občasnou iróniou medzi riadkami. 

Pavol Boroš

Pavol Boroš
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 1136
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Verím, že o vážnych a dôstojných témach, aké poväčšinou tie manažérske témy sú, sa dá písať zaujímavo a s občasnou iróniou medzi riadkami. 

Kalendár sa načítava...