Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Pavol Boroš

Možno nabudúce

01.06.2018 | Pavol Boroš

V knihe som sa vrátil do rokov 1988 až 1996.

 • Tlačiť
 • 0

Veľmi rád si plním touto formou svoju povinnosť, ktorá mi vyplýva zo zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov, kde som sa zaviazal napísať aspoň jeden blog o tom, že píšem knihu s podporou Fondu na podporu umenia. V tejto dobe dokončievam prvú verziu románu s pracovným názvom Možno nabudúce, v ktorej už mám všetko, čo by som v knihe chcel mať. Ak sa nič dramaticky nepokazí, verím, že kniha vyjde najneskôr do dvanástich mesiacov.

V knihe som sa vrátil do rokov 1988 až 1996, je to moja prvá kniha, ktorá z veľkej časti vychádza z mojich vlastných zážitkov a skúseností. Hrdinovia, dvaja priatelia, ktorí v roku 1988 po skončení školy nastúpili do Fabriky, prežívajú a aktívne sa zapájajú do všetkých dôležitých udalostí tých čias. Ich pracovné kariéry sa veľmi rýchlo vyvíjali a v relatívne krátkom čase a mladom veku sa dostali do vrcholových manažérskych pozícií, ktoré naplno preverili všetky ich schopnosti. Niečo také bolo možné iba v dobe nekonečných možností, ktorá vzbudila ohromné očakávania, ale na druhej strane spôsobila mnohým ľuďom vážne pracovné problémy.

Snažím sa prostredníctvom knihy čo najotvorenejšie a najúprimnejšie vysporiadať s otázkami a témami, ktoré sú naďalej otvorené a svojim spôsobom dodnes traumatizujú časť spoločnosti. Privatizácia podnikov a všetky okolnosti s ňou súvisiace, rozdelenie Československa, pozvoľné, ale nezvratné presadzovanie "kapitalistických zvyklostí" v atmosfére socialistických podnikov, vznik ťažko priechodných deliacich čiar medzi ľuďmi ("starí" vs. "mladí", počítačovo negramotní vs. gramotní, bezrečoví vs. rečovo zdatní, ...), postupná strata novembrových ideálov. Verím, že napriek ťažkým témam, ktoré sa snažím v knihe riešiť, sa čitatelia budú baviť aspoň tak, ako som sa pri jej písaní bavil ja. Život nie je len o drámach a veľkých dejinných zvratoch, moje pamäťovým optimizmom výdatne nadopované spomienky, doplnené o zážitky iných ľudí, snáď zabavia všetkých, ktorí sa ku knihe dostanú.

Fond na podporu umenia je štátna inštitúcia, ktorá zvládla popôrodné problémy a dnes stále viac dokazuje, že zohráva a najmä bude zohrávať veľmi dôležitú a najmä pozitívnu rolu v rozvoji umenia na Slovensku. Je na škodu našej spoločnosti, že podobné slová sa dajú napísať o málo iných nových projektoch v rámci štátnych inštitúcií.

Na záver jednoduchá veta: Napísanie románu podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.".

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Pavol Boroš

Pavol Boroš
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 1136
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Verím, že o vážnych a dôstojných témach, aké poväčšinou tie manažérske témy sú, sa dá písať zaujímavo a s občasnou iróniou medzi riadkami. 

Pavol Boroš

Pavol Boroš
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 1136
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Verím, že o vážnych a dôstojných témach, aké poväčšinou tie manažérske témy sú, sa dá písať zaujímavo a s občasnou iróniou medzi riadkami. 

Kalendár sa načítava...