Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Študuj vedu – budúcnosť Ťa prefacká (?)

16.10.2014 | Pavol Baboš

Diskusia (26 reakcií)

16.10.2014 | Roman Kanala

Ešte treba dodať, že ak EÚ chce stanoviť cieľ 3% HDP na financovanie vedy a výskumu, myslí sa tým financovanie univerzít, ktoré sú v normálnej krajine centrami vedy a výskumu. V post-sovietskych krajinách je smutné dedičstvo rozdelenia vedy a výskumu na jednej strane a výuky na druhej strane. Veda sa robí v akadémiách vied a výuka sa robí v učilištiach, ktoré sa nazývajú univerzitami. Už aj toto delenie je nezdravé a dlhodobo sa treba snažiť o konvergenciu SAV s univerzitami. SAV je Systémová Anomália vo Vede.

Konvergencia SAV s univerzitami nie je záležitosťou roka, ani piatich rokov, ak nechceme všetko rozmetať a čo prežije, bude sa pechoriť od nuly na školách. Prosperujúce výskumné projekty treba zachovať a postupnými organizačnými zmenami zabezpečiť najprv spoluprácu a potom presun kapacít na univerzity. To potrvá desaťročie-dva. Problém je, že školy na to nie sú pripravené, lebo tiež fungujú podľa zlého modelu, ktorý najprv treba opraviť - žiadne normatívy na hlavu, ale podľa vedeckého výstupu. Až potom sa môže škrtať rozpočet a presúvať peniaze na vianočné dôchodky, cestovné zdarma a futbalové ihriská.

16.10.2014 | _mito

Anomalie kam sa clovek pozrie: US National laboratories, Francuzska Inria, Rakuske IST...

21.10.2014 | IvanPe

Kanala: Uz si nemyslim ze tu je niekto schopny a uz vobec nie ochotny taky zlozity proces zrealizovat.
Rovnako ako slovenske skoly (az na par funkcnych) su aj vyskumne organizacie skor skanzenom pre pokracovatelov odkazu Lenina a po novom Marxa.
Na Slovensku je asi jedno kam tie penize potecu ci na vedu na skolach alebo na vedu v SAV.
Mozno by sa mali vyskumnici prestahovat tam kde vyskum funguje, napr do Svajciarska.
Inak (len pre poriadok pre ostatnych) do slovenskeho HDP prispieva aj Kia a ak sa nemylim este stale ma danove prazdniny. Keby sa k nam prestahoval Apple a my by sme vyclenili napr 3%HDP na vedu, mohli by sme to asi zavriet, ci? :)

16.10.2014 | Pavol Baboš

Ako si štát usporiada systém vedy a výskumu je na dlhšiu diskusiu. Ak vznikne celospoločenský konsenzus, že má dôjsť k postupnému zlučovaniu vedy a výskumu do jedného systému, nech sa páči. Tento článok bol však skôr o tom, že reakcia politikov na krátenie rozpočtu nemá ani argumentačný základ, ale je demagogická. Navyše, pán Kanala, duálny systém vedy a výskumu, teda univerzity a akadémie, nie je socialistickým dedičstvom. Možno neviete, že je bežný aj v západnom svete, napr. Francúzsku, Austrálii či Kanade (samozrejme, s rôznymi štatútmi, financovaním, zákonnou formou, atď., ale princíp ostáva).

16.10.2014 | Roman Kanala

No vidíte, aký ste šikovný. Viete lepšie, ako ja sám, čo všetko ja viem a neviem.

http://www.changene...

17.10.2014 | HromBlesk

Možno nám chýba výsledok vedy. Nie veda pre vedu, ale veda výskum pre priemysel pre inovácie. A každý rok skladať účty čo som dosiahol. Nie publikácie často pochybné v pochybných časopisoch. Nemecký model. Frauenhoffer dostane zákazku od priemyslu, ten skúma, priemysel a frauenhofer zdieľajú náklady a po roku sa skladá účet čo som dosiahol. Máme také niečo?? Potom nebudete musieť nariekať, budeme sa Vám my prosiť o to aby ste nám pomohli. Dnes si ani SAV ani VS nevedia ani vypýtať peniaze, o metalografickú analýzu sa musím prosiť, po 2 týždnoch možno niekto zareaguje že aha no možno prídi ale tak za pol roka. POvedzme si rovno: čo máme za tych x desatok MEUR?? reklamu že máme vedu?? Alebo aj niečo konkrétne vyčíslitelné, realizovaní v priemysle a nie v šuflíku.

17.10.2014 | _mito

Uvaha 'nieviem o vysledkoch vedy, teda vysledky vedy neexistuju' je v tych koncinach popularna. Otazka je, kde presne cakate ze sa dozviete o vysledkoch vedy? Bez urazky, v hlavnych spravach na markize? Niektori slovensky vedci pomerne pravidelne bloguju na sme, CVTI robi popularizacne prednasky, existuje pomerne zaujimavy portal science.sk, mozno by tiez pomohlo zabludit na stranku sav alebo niektorej z univerzit...

Je legitimne pozadovat od vedcov, aby si robili promo, otazka je, ci to je dobry napad. Ak bude v grantoch vyclenenych dost prostriedkov na to, aby si jednotlive timy zaplatili profesionalne PR, tak verim, ze drviva vacsina s tym nebude mat najmensi problem. Ak ste vsak trochu zorientovany asi viete, ze pri trhovych cenach PR by muselo byt vyclenenych viac penazi, ako je v sucasnosti vyska grantov.

Mozete tiez chciet, aby si to robili vedci sami (a o to menej roboty odvadzali), alebo aby si to platili z existujucich penazi, avsak pri sucasnom zivoreni sa opat vynara otazka, ci to je dobry napad.

17.10.2014 | HromBlesk

Nie to nie je na Markizu. Kdeže. Nám stačí stránka SAV, zverejniť bežiace projekty, ich výsledky, odpočet výsledkov. A začnem sa o vedu byť, ked budeme vidieť, akí su naši vedci šikovní, ako mi dali konkurenčnú výhodu Vorsprung durch Technik/Audi. NIe nepotrebujete PR, ani FRauhofer ho nemá extra, lebo ho nepotrebuje, kvalita sa predáva sama. Prehľad Vašich silných stránok na web, tu Vám viem priemysel super pomôcť, čo Vy na to tu som dobrý!!!

Ale nedávno som pozeral o centre excelentnosti NANO a jeden smer boli povlaky na rezné plátky a hovorím si prečo...ved tu nemám ani hromadného výrobcu plátkov, ani výrobcu technologie..a s nanom na povlaky robia svetové esá už roky, čiže po funuse.. Komu prospeje toto smerovanie??? Krutil som hlavou.

18.10.2014 | manutara

zdravim, tak len pre zaujimavost napr. UEF z kosic http://www.sav.sk/?...
odpocet, hmm, skuste sekciu publikacie. PR by sa mozno hodilo, ale naco?? ludi to aj tak nezaujima
...
merat vedu a jej vysledky okamzitym uplatnenim v praxi je kratkozrake.

18.10.2014 | libertarian

manutara :
píšeš :
"PR by sa mozno hodilo, ale naco?? ludi to aj tak nezaujima ...
merat vedu a jej vysledky okamzitym uplatnenim v praxi je kratkozrake."

- moc mudre.....
"Ludí to aj tak nezaujíma" , hlavne aby cez dane za tú vedu platili !

Veda vraj nemá okamžité uplatnenie, ale tie peniažky za vedu by chceli OKAMŽITE. Moc pekné.
Tak nech presvedčia banku, nech im dá úver, a ten úver splatia až potom, keď sa tá ich veda uplatní v praxi. Nevedia presvedčiť tú banku ??????

18.10.2014 | libertarian

_mito :
" Otazka je, kde presne cakate ze sa dozviete o vysledkoch vedy?"

- Ale toto je otázka na tých vedcov, kde chcu predávať výsledky svojej práce.
Ak chce Tesco predávať keksíky, musí postaviť obchod a nakupiť regále. A nik im nedá peniaze na tu budovu ani regále. Ak chce kaderník robiť účesy, musí si kupiť, prenajať kadernictvo, priestory.
A páni (sudruhovia ???) vedci nech sa unuvajú, a ponukaju svoje výsledky tým, kto tie ich výsledky potrebuje. Nech na ne nalepia cenovky, nech inštaluju registračné pokladne ako v Tescu. A nech predávajú.
Vedia vôbec tí vedci, KTO potrebuje ich výsledky práce ????? Zaujíma ich toto vôbec . Chcú peniaze od ludí, ale ich nezaujíma, čo chcu ludia za tie peniaze ???

18.10.2014 | _mito

@libertarian, nie som si isty, ze tu je priestor na rozumnu diskusiu, takze zacnem niecim jednoduchsim. Vsetky civilizovane krajiny leju tazke peniaze do zakladneho vyskumu a to tym viac, cim sa snazia napredovat. Zaklady vyskum vsak, uz z jeho podstaty, nikto nekupi. Znamena to, ze vami navrhovany pristup je spravny, akurat vsetky civilizovane krajiny su padnute na hlavu?

19.10.2014 | libertarian

_mito :
"Vsetky civilizovane krajiny leju tazke peniaze do zakladneho vyskumu"

- ja som tu, aj dolenižšie , dal niekoľko veľmi konkrétnych otázok, argumentov, na ktoré nik ani kusoček nereaguje. Ja nepovažujem za diskusiu, ked sa budú predhadzovať veľkolepé heslá typu :
"Vsetky civilizovane krajiny leju tazke peniaze do zakladneho vyskumu"
Takéto heslá sú z roznych dôvodov irelevantné, nekontrolovatelné, nesúmeratelné, ..... proste heslá.
Tu sa propaguje požiadavka veľmi KONKRÉTNA, jednoznačná : aby vláda brala všetkým ludom ich peniaze a rozdávala vedcom. Brať niekomu peniaze je - v slušnej spoločnosti - zločin. Ale tu sa zločin požaduje ako riešenie čohosi.

19.10.2014 | _mito

Ja zase nepovazujem za diskusiu, ked niekto fakty nazyva hesla a vydava ich za propagantu. Na tom, co hovorim, nie je nic nemeratelne, kedze krajiny zapadneho typu svoje vydavky zvyknu zverejnovat, a ani nic nesumeratelne, kedze si vysledne cisla mozete preratevat v pomere k comukolvke, co chcete. Takze otazka, na ktoru som pre zmenu nedostal odpoved ja, je ide slovensko zase byt najspecialnejsie zo specialnych a vynachadzat koleso?

17.10.2014 | dodeskaden

Ak sa ma rozpocet SAV zlepsit tym, ze VEGA dostane navyse 8 milionov, tak to ASI v praxi znamena 0 pre SAV. VEGA zvlast financuje projekty z vysokych skol (z kapitoly Ministerstva skolstva) a zvlast projekty zo SAV - tie idu z kapitoly SAV. Teda, budto priamo navysia kapitolu SAV o 8 milionov, a je vnutornou zalezitostou SAV, co pojde na institucionalne a co na VEGU (iba na mzdy z toho nebude moct ist nic), alebo to daju do VEGY na MS a potom to cele ide vysokym skolam. V niektorych vyjadreniach ministra bolo, ze o 8 milionov navysia APVV. Z toho moze samozrejme SAV ziskat iba cast. Okrem toho, ak chcu projektovi veduci uspesne riesit projekt, musia dat viac, ako polovicu penazi na material, na mzdy zostava mensia cast. Horna hranica APVV projektu je 250 000 na 4 roky, teda 62 500 Eur na rok.

18.10.2014 | libertarian

Hmm....... máte to vy vedci ťažké. ......
Pekár napečie chleba , dá ho do regálov v obchode, a ludia mu za tem chlieb davaju svoje prašule. Krajčír platí za chlieb peniazmi, ktoré dostal za ušité obleky. Pekár za zarobené peniaze si ide kupiť oblek, kupi uhlie do pece od baníkov, ktorí predávaju nakopané uhlie, a tiež si nakupia obleky a chlieb. A babka od susedov pestuje redkvičky, a ponuka na trhu. A tiež si nakupy chlieb aj uhlie. Funguje to.

Len tí chudáci vedci zo SAV na tých svojich regáloch maju divné spisy, ktoré nik nechce. Chápem, že tá ich veda je strašne dôležitá. Tak musia presvedčiť ludí, ako sa oplatí tie ich spisy nakupiť. Oni však radšej presviedčajú vládu, aby vzala peniaze pekárovi, krajčírovi, baníkom, ..... a im VEDCOM, dala z tých penazí kusok. Nuž, treba znova socializmus, nech to vláda zariadi.
Milí diskuteri, milý bloger :
Ešte mi rýchlo vynadajte za kacírske myšlienky, a potom si rýchlo nakrájajte krajce chleba, priložte uhlie do pece, a miesto pyžama oblečte oblek od krajčíra.
Alebo TOTO VŠETKO nerobte, a kupte si nejaký mudry spis zo SAVky.
A potom napíšte, čo z tohto ste urobili.
Ja viem, že ma nazvete ....... Ale viem, že uprednostníte ten chlieb. Takže mi je prd, čo mi napíšete.

18.10.2014 | cenobit

Nie budúcnosť, ale už prítomnosť SAV-ku facká. A do značnej miery si je sama na vine. Ak chce žiť z peňazí daňových poplatníkov, musí byť schopná daňovým poplatníkom skladať účty. A to takým spôsobom, aby jej daňoví poplatníci uverili, a tešili sa z dobrej investície. A tu nastáva problém, pretože akademici za výsledky svojej práce považujú publikácie a citácie, na ktoré sa im bežní daňoví poplatníci môžu s prepáčením vy(-kašľať), pre nich je to absolútna nuda sprevádzana pocitom peňazí hodených do kanála. Náš svet je už raz taký, nestačí obsah, treba mu dať aj formu. A to takú, že WOW... Týmto len chcem povedať, že SAVka má PR úplne nafigu. Aj keď robí skvelé veci a pomer medzi jej výkonmi a investovanými prostriedkami je úžasný aj vo svetových meradlách, nevie sa verejnosti "predať". Webová stránka SAV je absolútna nuda - nečítajú ju ani sami SAV-kári - a ak tam náhodou aj zablúdia, nanajvýš sa dozvedia, koho v ktorom ústave SAV vymenovali za riaditeľa a kto ďalší navždy opustil SAV-kárske rady. A tlačené Správy SAV detto - ozaj škoda toho papiera. Tlačový odbor SAV (áno, taký útvar existuje...) zjavne úplne zaspal dobu, ten tak akurát monitoruje médiá a eviduje pre "vlastnú potrebu", kedy a kde nejaké médium spomenulo SAV-ku. Doba je skrátka celkom iná, treba nakopnúť (a zaplatiť) ozaj schopný manažment popularizácie vedy. Dokumenty typu "Spektrum vedy" sú tiež pekne nudné - "my robíme to-a-to, padnite na zadok - ak tomu rozumiete...".Čo sa tak trochu rozkukať a natočiť niečo v štýle BBC, t.j. aj s umeleckými a dramatickými prvkami, scenériami, animáciami, sugestívnou hudbou ? Bohužiaľ, aj toto treba z niečoho zaplatiť. Vlastne to malo byť už dávno urobené a zaplatené, kým boli peniaze. Teraz už môže byť aj neskoro...

18.10.2014 | geny

V ktorom storočí žijete? A ktorí z vedcov presviedča vládu, aby ubrala práve vášmu pekárovi? Nie je to náhodou aj tak, že niektorí z inkriminovaných vedcov konštatne upozorňujú na sociálne nerovnosti, chudobu, politický klientelizmus, globalizáciu a iné javy, ktoré "nikoho nezaujímajú", no dotyčného "pekára" oberajú o vami predpokladaný zárobok? Spamätajte sa skôr než napíšete takúto nálož neodargumentovaných a anachronických predstáv. Okrem iného, nie vedci spôsobili to, že nakupujete čínske hračky a úbohí slovenskí krajčíri či pekári sú na vyhynutie.

18.10.2014 | libertarian

geny :
"V ktorom storočí žijete? "
- nuž, mám pocit že v roku 1950. Podľa tejto diskusie.

"A ktorí z vedcov presviedča vládu, aby ubrala práve vášmu pekárovi?"
-Ten pekár bol iba príklad, chápete ??? Alebo je problém chápať príklad ??? Vláda musí brať všetkým, všakáno !?!?
Ako odborník iste viete, že všetky dane, ktoré pekár zaplatí vláde, idú automaticky do ceny chleba, ktorí kupujem ja, a asi aj vy. Možno vy kupujete bez DPH ?


"Okrem iného, nie vedci spôsobili to, že nakupujete čínske hračky a úbohí slovenskí krajčíri či pekári sú na vyhynutie."
- aha !!! Takže navrhujete, že treba AJ SLOVENSKÝCH KRAJČÍROV platiť priamo z našich daní, cez štát ??? Podobne ako vedcov ???

18.10.2014 | manutara

nieje nic jednoduchsie ako SAV zrusit. staci rozhodnutie vlady a konecne budu mat pekar, krajcir a banik srdce na mieste, lebo z ich dani sa nebude platit "im nic nehovoriaci vyskum a podobme somariny".
...
tak si trosku kopnem a zovseobecnim. keby boli vsetci vedci ako ten pekar, krajcir a banik tak akademie vied, univerzity a vedecko-vyskumne institucie na celom svete by boli najbohatsie organizacie ake si len viete predstavit. ale oni nie cvoci, svoje vysledky davaju ludstvu zadarmo bez naroku na odmenu ak sa vysledok ich badania uplatni v praxi...

18.10.2014 | redpepper

Presne tak. Je rozdiel financovať vedu z verejných zdrojov alebo zo súkromných. Platí pravidlo, že ak je výskum financovaný z verejných zdrojov, mal by byť aj voľne dostupný (žiadne patenty alebo zákaz publikovania výsledkov). Ak ale financujem výskum z vlastných peňazí, tak si pravidlá určujem ja. Výsledky výskumu patria mne. Môžem ich predať, ale nemusím.

Je tiež úzke prepojenie medzi úrovňou školstva a vedy. Stav jedného aj druhého hovorí sám za seba. Slováci neinvestovali a ani nechcú investovať do vlastných ľudí. To je fakt. Výsledkom je zdevastované školstvo a v podstate neexistujúci vedecký potenciál. Ak chcú Slováci brať vedu vážne, tak to bude stáť veľa veľa peňazí, vrátane nákupu vedcov a ich know-how v zahraničí.

Čo sa týka porovnávania pekárov s vedcami. Poviem to prosto: vedec, keď ho prepustia, sa môže stať pekárom v krátkom čase , ale z pekára vedec ťažko. Know-how a trh nepustí.

18.10.2014 | libertarian

manutara :
( uvadzajte, na koho reagujete. Tento trápny program to nezobrazuje.)

"nieje nic jednoduchsie ako SAV zrusit."
- a prečo zrušiť ??? Sú to slobodní ludia, môžu bádať slobodne až do smrti. Tak ako pekár slobodne pečie a predáva chlieb.

"svoje vysledky davaju ludstvu zadarmo bez naroku na odmenu ....."
- a prečo potom, doparoma, chcú peniaze od štátu , keď to robia zadarmo ??!!! Divná logika, nechápem.

20.10.2014 | rarasok

Libertarian:
Pracujem pre firmu, kde je v R&D viac ludi ako je pocet vedcov v celom slovenskom SAV a ked citam o 10 mil, ktore rozhoduju o buducnosti vedy na Slovensku, tak je to ako z inej planety. Firma si uvedomuje vyznam R&D pre svoju buducnost a podmienky na pracu su velmi solidne a kriteria vyberu ludi dost tvrde - na druhej strane sme stale sukromna firma, takze nasim cielom je zisk v rozumnom casovom horizonte a nie nobelova cena (aj ked napr. IBM si drzalo aj takyto institut kvoli PR - v ich rozpocte sa to stratilo).

A teraz k veci: dost casto sme v situacii, ze nieco vyzera ako velmi slubne pre buducnost, ale vobec nie je jasne ci to bude spolahlive, ako bude vyzerat vysledny standard, ako to bude s cenou a nakoniec zakaznik sa neprava vzdy len racionalne... takze mame do toho vrazit par sto milionov byt v buducnosti lidrom na trhu alebo to budu vyhodene peniaze, ktore nam budu zufalo chybat niekde inde? Tu je to stale este OK, taky je kapitalizmus... Problem je, ze existuju krajiny ako Cina (a z kapitalistickeho sveta napr. Japonsko), ktore do toho ako vlada vrazia nie 100M ale miliardy - zorganizuje sa to ako vladny program (vcitane garantovanych vladnych zakazok) a tomu nedokazeme konkurovat, takze nam namiesto pozicie leadra zostava len uloha nasledovnika - trochara. Radovy rozdiel vo financiach robi proste svoje a ich trhy (opakujem je to vladna aktivita) su natolko velke, ze garantuju aspon urcitu navratnost aj v sucasnosti nekonkurencnym vyrobkom (napr. vyborne technicke parametre, ale stale prilis drahe) = firma na tom nestraca su to peniaze danovych poplatnikov. Samozrejme niektore z tychto aktivit su nakoniec neuspesne, ale tie ktore su uspesne prinasaju konkurencnu vyhodu celeho odvetvia, ktoru je naozaj tazko dohanat a stoji to "malickost" par milliard dolarov danovych poplatnikov...

Ano su R&D aktivity, kde je postacujuci "genialny" napad a zvysok pride sam, su aktivity, kde je to "standardne" R&D zaplatitelne vacsou firmou. Ale su aj R&D aktivity, ktore si ZIADNA firma nevie dovolit a ako v takychto situaciach konkurovat napr. vyssie spominanej Cine alebo Japonsku mi ziaden zastanca volneho trhu nedokazal vysvetlit.

21.10.2014 | libertarian

rarasok :
Nuž, a kde je napísané, že vaša (alebo iná) firma musí konkurovať v nejakej aktivite, financovanej čínanmi. Každý nech ide do toho, na čo má možnosti, peniaze. Nemusí každý konkurovať vo všetkom. A ešte si k tomu vynucovať cudzie peniaze.

21.10.2014 | rarasok

Ved my si nic nevynucujeme. Akurat z oblasti, kde sme boli svetovymi leadrami po cele roky sme boli vykopany konkurenciou financovanou statom = nezamestnany v Europe, pretoze tuto cast firmy musime zavriet = nezamestnani financovani statom. Je to sice "len par sto ludi" v nasej firme, ale je aj par dalsich firiem, takze hovorme skor o par tisicoch az desattisicoch a tipujem, ze to bude viac v buducnosti, kedze to bude mat nakoniec sirsi dopad.
Plne suhlasim s tym, ze subvencie krivia hospodarstvo a robia viac skody ako osohu. Vynimkou su dva pripady:
- ak je subvencovana konkurencia - mozes byt dobry ako chces, nevies to ustat
- velke projekty, ktore prekracuju ramec zaujmov firmy. Napr. tolko omielane SMART grids - ziadna firma nema priamo zaujem budovat taketo energeticke siete, ale pokial "stat" zadefinuje objednavku, podpori vyvoj technologii, tak to bude mat nakoniec obrovsky dopad na spolocnost. Urcite vsak neocakavas, ze firma ako napr. Siemens pripadne aj kozorcium firiem zacne len tak budovat novu energeticku siet Europy.

20.10.2014 | noname2

To je jednoducho schiza nasich socialistov a EU. Vsetci vymyslaju ze deti maju studovat matiku,fyziku vseobecne techniku a cuduju sa ze na pokyn rodicov ktori maju skusenosti idu radsej za pravnikov, politikov! ;-) Lebo zodpovednost je dost velka v technickom odbore a clovek si beztresne tak nenakradne ako politik, pravnik!

Pavol Baboš

Pavol Baboš
  • Počet článkov: 16
  • Priemerná čítanosť: 3167
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Študoval som politológiu, ekonómiu a politickú žurnalistiku. Pracoval som ako novinár vo viacerých médiách, najdlhšie v Pravde, absolvoval som viaceré študijné pobyty v pobaltí, žurnalistickú stáž v Radio Free Europe vo Washingtone a analytickú stáž v European Trade Union Institute v Bruseli. Momentálne pracujem ako odborný asistent na katedre politológie FiF UK a na Prognostickom ústave SAV.