Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôveruj... a plať dane!

15.02.2013 | Pavol Baboš

Diskusia (58 reakcií)

15.02.2013 | mikid

"Vlada by sa mala začať správať dôveryhodne."
Ale plati to aj opacne.

Ak media pri kazdom druhom tendri hned vopred kazdy krok upodozrievaju, zvelicuju a umelo, umyslene vnasaju do verejnosti nedoveru, tak sa mozete snazit ako chcete.
Raz vam tie nervy prasknu... a potom ste uz zapisani..

Napriklad, pozname kauzu zilinskeho kotolnika. Tam je kritika opravnena a sef zilinskej nemocnice by mal byt sudeny za spreneveru verejnych financii.
Ale kde niet zalobcu, niet ani sudcu ani odsudeneho.
( Zachar z MVO mal velke prehlasenia, napisal blog, verejnost poburena. Ak si stoji za tym co napisal, preco nepodal oficialne trestne oznamenie? )
Ja, ak si za tym stojim, tak ho podam.

Ale kolkokrat varia media z vody. Kolkokrat nepodlozene obvinuju akoby robili nadpracu....niekomu...

15.02.2013 | pavelo

nadpracu tu robite tak maximalny Vy.

O akom vareni z vody vravite? V nasich koncinach je uplne zbytocne si hocico na tuto temu vymyslat. Realita plne staci.

16.02.2013 | frayer

skutocne malo politikov ma zaujem ukazat dlane, skor ich skryvaju vo vreckach a hraju sa na premudrelich, doverihodnych a su to hajzli.

17.02.2013 | eExcel

Media odprezentuju len vrchlocek ladovca zo statnych rozkradaciek. Menej ako jedno percento.
Komunalna uroven, kde sa rozkrada este vulgarnejsie je uplne skryta - ide o rozkradacy v relativne "malom" - z hladiska obce, ale o obrovske rozkradacky z hladiska statu v sume za jednotlive obce.

Jednoznacne je holym faktom potreba uvedomit si, ze ludia potrebuju mat dovod na to, aby nemali problem platit tak vulgarne vysoke dane.

15.02.2013 | zubi

To, čo je tu popísané nám už bolo viacerým jasné. Ako sa vraví, akcia vyvoláva reakciu, a keďže Slováci nie sú typickí revolucionári a nechodia do ulíc pri každej príležitosti, muselo sa niekde prejaviť, že tu dlhodobo rastie nedôvera voči politikom.

Výber daní bude ešte dlho klesať, lebo dôvera v politikov je dlhodobý problém, ktorý bol ignorovaný. Lenže čo sa stane, keď sa rozhodnú politici zakročiť? Prvé, čo ich napadne bude represia, sprísniť legislatívu a hoci aj násilím prinútiť ľudí platiť dane, to nepotlačí príčinu, pre ktorú neplatenie daní začalo a bude rásť občianska nespokojnosť (a v podnikateľskej sfére tieto zásahy budú poškodzovať podnikateľské prostredie, čo vyvolá ich odchod za hranice).

Kde napokon skončí tento začarovaný kruh? Buďme optimisti a dúfajme, že prídu osvietení politici, ktorí spravia reformy.
Maroš

15.02.2013 | zubi

"výber daní bude ešte dlho klesať" - nesprávne som sa vyjadril, mal som na mysli otváranie nožníc medzi tým, aký by v ideálnom prípade mal výber byť a aký skutočne bude

16.02.2013 | frayer

V Turecku nik nechce platit dane, existuje obrovska seda ekonomika a tak stat nema z coho financovat svoje korupcne tance vladnych a sup spotrebna dan na benzin najvyssia na svete. Vysledok, benzin za 1,9E/L

17.02.2013 | provokater128

Turci si to mozu dovolit lebo vsade je daleko. Ale u nas co docuras na vsetky hranice by ekonomika do roka klakla. Fizli by ti nedovolili autom ani vycestovat

16.02.2013 | frayer

Vyber dani vzdy suvisi s transparentnostou financnych tokov v state a doverou ludi v stat.
To je dovod preco vyber dani v Skandinavii je aj pri vyssich daniach vzdy uspesnejsi ako napr. u nas.
Stat musi zacat od seba, stat ocakava od ludi peniaze ti vsak nevedia co za to dostanu a namiesto efektivneho vyuzivania svojich dani povazuju stat samozrejme vdaka vladnucim politikom za vyzirku...

16.02.2013 | zubi

Skúsim nadhodiť ešte otázku do diskusie (rád si prečítam vaše názory): Čo možno urobiť, aby ľudia mali vyšší záujem na platení daní alebo možno čo by ste poradili kompetentným?

16.02.2013 | Motylx

Alfa, prochazka.
165 Bodov, sas.
Navrhy TI, sipos.
Boj proti organizovanemu zlocinu, lipsic.

16.02.2013 | Motylx

Este iness.
Z historie T. Bata a sir R. Douglas

Som za zrusenie statu.
Ak by motyka vystrelila a uvarilo by sa nieco z tychto surovin, tak so skripanim zubov by som sa dokazal zmierit s existenciou takeho statu.
Mozno by som aj bez donucovania prispel nejakym tym eurom.
;)

16.02.2013 | libertarian

" Čo možno urobiť, aby ľudia mali vyšší záujem na platení daní "
- pekne smiešna otazka. Prečo by ktokolvek mal platiť dane s radosťou ???????????? Nuž, keby dan bola NULA percent, tak by som platil velmi rád.

17.02.2013 | zubi

Vôbec to nie je smiešna otázka a práve o tom vravím, že jednou z chýb je napríklad fakt, že ľudia ako vy vôbec netušia a nevidia druhú stranu mince, a síce, že za dane by sme mali a aj dostávame protihodnotu.

Neviem ako vy, ale ja by som nechcel žiť v krajine, kde je nulová daň, ale štát nezabezpečuje ani základné vzdelanie, policajné zložky, kde v noci nesvietia lampy na ulici (lebo ani nemajú aké), kde vás môže ktokoľvek zabiť na ulici a nikto to nevyšetrí, kde môže vstúpiť cez hranice nejaký novodobý okupant a zotročiť národ a pod, kde nie je infraštruktúra - žiadne cesty, žiadne siete a pod.

A to mám tiež liberálne zmýšľanie, ale nulová daň je nezmysel a verím, že to aj sám uznáte.

17.02.2013 | Motylx

Vzdelanie, lampy, cesty, siete dokaze zabezpecit len stat?
Kto by nas napadol?
Madari?
Otazkou do diskusie zostava vysporiadanie sa s organizovanym zlocinom.
To by sa vsak tiez dalo riesit. Domobrana a dohody na spolupraci mensich celkov...asi by musela vzniknut nejaka nadnarodna institucia, podobne ako je tomu teraz, ktora by dokazala bojovat s nadnarodnym organizovanym zlocinom.
Zvysok su prkotiny.
Pozri statnasprava.sk a uprimne si odpovedz na otazku, co z toho je skutocne nevyhnutne.
Mysli pri tom na taku drobnost, ze na to, aby tie zbytocnosti existovali, makas pol roka.
Az po pol roku zacinas pracovat na seba a svojich blizkych.
;)

17.02.2013 | zubi

ja som nepovedal, že v súčasnosti sa vynakladajú peniaze efektívne, ale za tým, že štát v nejakej podobe fungovať musí a nie je možné, aby boli nulové dane (aj keby teoreticky štát ako ho poznáme nefungoval, niekomu by ste museli časť príjmov odvádzať, aby to zabezpečil) a to čo vravíte prakticky znamená, že súhlasíte s predpokladom, že čo je najlepšie pre jednotlivca, to je najlepšie pre celú spoločnosť a to je veľmi jednoducho spochybniteľné - napr. koľko bezdetných dospelých by dobrovoľne prispievalo na fungovanie základného a stredného školstva?

17.02.2013 | libertarian

"napr. koľko bezdetných dospelých by dobrovoľne prispievalo na fungovanie základného a stredného školstva?"
- no a čo ?!?! Ved je normálne, ked rodičia platia všetko za SVOJE deti. A je normálne, ak im deti neskôr čosi z toho vrátia. Nie je jediný dôvod, aby na deti platili iní ludia.
Slušný človek by sa mal hanbiť, aby niekto iný pod hrozbou násilia platil za jeho deti. Tu sa NEMORALNOSŤ predstavuje ako morálka.

17.02.2013 | zubi

nebudem sa s Vami hádať, lebo naše názory sú viac odlišné ako podobné a obaja sme tvrdohlaví, ale skúste sa zamyslieť nad demografickými dôsledkami

a ešte jeden námet na zamyslenie vám dám - nepoznám vás, ale na základe vášho prejavu a názorov by som povedal, že ste inteligentný človek, ktorý dokáže dostatočne posúdiť svoje konanie a jeho dôsledky, no na Slovensku žije dosť ľudí, ktorým keby ste platili namiesto zdanenej mzdy so strhnutými odvodmi "superhrubú mzdu" - t.j. hrubá mzda plus odvody platené zamestnávateľom a upozornili by ste ich, že štát im nezabezpečí žiadnu penziu, žiadne služby a de facto úplne nič, preto si majú časť mzdy odkladať na dôchodok, časť do rezervy na školné pre deti atď, neurobili by to... všetko by vrazili do spotreby a keď by došlo na tieto výdavky alebo by už neboli dostatočne produktívni, žiadali by od štátu, aby sa o nich postaral, alebo by začali kradnúť, alebo by páchali samovraždy.. ťažko to odhadnúť

a takýchto ľudí, ktorí sú neschopní myslieť v dlhodobom horizonte je veľmi veľa, trúfnem si povedať, že drvivá väčšina, a tak my, čo zmýšľame inak musíme trpieť určité príkazy vyplývajúce zo spoločenskej zmluvy, ktoré sa nám zdajú nespravodlivé

17.02.2013 | libertarian

ja považujem za najdoležitejšie :
- slobodu človeka
- zodpovednasť sám za seba u každeho človeka.

V tom su odpovede na všetky výhrady.
Ak su ludia iba ovce, tak nech žiju ako ovce. Ale prečo k tomu nutia mňa ?!?! Mne by nevadil štát, ktorý si založili tie ovce , pokiaľ by do toho nezaťahovali mna.
- - - - -
" žiadali by od štátu, aby sa o nich postaral,"
- toto nebolo predtým, než politici takto vychovali svojich voličov. To ešte pred 80 rokmi takto nebolo.

18.02.2013 | JAJA11

ak by bolo dobré takéto niečo, že bezdetní by neprispievali na školstvo, lebo nemajú deti, potom by bolo spravodlivé, aby deti prispievali na dôchodky svojich rodičov, len neviem kto by prispieval na dôchodky bezdetných.... (len ak by si tie peniaze, ktoré by nedali na školstvo odkladali na svoje dôchodky.... )
štát je dobrý na riadenie základných funkcii... školstvo, polícia, základné zdravotníctvo, minimálne dôchodky.... jednoducho, štát by mal spravovať len minimálne sumy, ktoré zabezpečia jeho základný chod.... všetko ostatné by si mali organizovať a platiť ľudia samotní.... bolo by to dobré aj kvôli kontrole... nedali by lekárovi peniaze, ak by ich neošetril (čo sa teraz údajne deje vo veľkom - pripisované úkony, ktoré lekár nespravil - a zas je na tom dobre ten, čo je bez chrbtovej kosti, slušní lekári sa majú zle... ) rovnako by dôchodky od štátu boli rovnaké a človek by sa sám rozhodol ako si na vyšší dôchodok ušetrí...
bezplatné len základné školstvo, vyššie vzdelanie by sa muselo platiť (za vlastné peniaze alebo cez pôžičky), následne by boli vzdelaní ľudia ohodnotení tak, aby pre nich nebol problém pôžičku splatiť... myslím, že by sa odbúrali vysoké školy ktoré produkujú neefektívne vyštudovaných ľudí, za ktorých štát platí veľké peniaze, ale nikdy ich vzdelanie a vložené peniaze nedostane späť.....

19.02.2013 | libertarian

Prečo sa robíš sprostý ?!
Ved dobre vieš, že každý človek MUSÍ platiť socialne odvody, z ktorých sa vyplacaju dôchodky. Ty iste dobre vieš, že to s financovaním školstva VôBEC nesúvisí. Toto ide cez ministerstvo social. vecí. Nie cez školstvo.

17.02.2013 | libertarian

Pointa je v tom, že STAT priamo neposkytuje NIČ. Štat berie ludom peniaze, a za ne potom kupuje tie služby u rôznych firiem. A štat kupuje tieto služby drahšie, ako by si ich za svoje peniaze kupil občan sám. Štat z tých penazí významnu časť rozkradne, kupuje tie služby predražene, kupuje ZBYTOČNÉ služby a tovary.
A mne by vôbec nevadilo, keby STAT kupoval tie služby PRE TÝCH LUDÍ , ktorí si to želaju. Lenže stat nuti AJ MŇA aby som si tie služby kupoval cez statnu kasu.
----
Chapem, že su aj ludia, ktorí si ani kilo chleba nekupia bez pomoci ministra polnohospodárstva. A su ludia, ktorí si nevedia predstaviť školu bez ministra školstva. Su, žial, aj takýto chudáci. Pre nich je štat potrebný. Je mi ich luto.

17.02.2013 | zubi

tiež ma hnevá neefektívne verejné obstarávanie, ale zavrhovať kvôli tomu štát je nezmysel, hlavne treba stále zvyšovať transparentnosť a obmedzovať možnosti neefektívneho fungovania a plytvania, lenže to sa u nás deje len veľmi veľmi pomaly ak vôbec! ale myslieť si, že je možné potlačiť korupciu a rozkrádanie nie je naivné, len kde nie je vôľa, tam to proste nejde (dobrý príklad, aj keď z iného súdka ako výber daní, je, že pri teste na alkohol u vodičov nie je možné, ak niekto nafúka, aby podplatil policajta a tomu to prešlo, pretože výsledok testu sa zaznamenáva, kiežby sa vo viacerých oblastiach využívali možnosti ktoré prináša moderná doba)

17.02.2013 | libertarian

", ale nulová daň je nezmysel a verím, že to aj sám uznáte."
- NEuznám. Ved ak je STAT taký geroj, tak nech tie svoje "služby" ponuka občanom na otvorenom trhu. Niekto si kupi penziu od statu, niekto od sukromnej poistovne. Niekto si kupi bezpečnosť od štatnej policie, niekto od sukromnej firmy. Niekto štatnu školu, niekto sukromnú.
A dane možu byť nulové.
Potom by sa uvidelo, kto ponuka výhodnejšie služby a tovary.
Lenže politici NEMAJU ODVAHU na takuto slobodnu suťaž. Vedia, že by prehrali. Je pohodlnejšie a istejšie ludom tie prachy priamo nasilne vziať.
A ludia ako vy ich ešte aj miluju.

17.02.2013 | zubi

áno, penzie sú dobrý príklad na to, kde by mohol štát prestať zasahovať a zároveň prestať vyberať odvody, len mi povedzte, kde by ste našli peniaze na tú zmenu, ak by ste chceli okamžite zastaviť odvody, kto by zaplatil ľuďom, ktorí už nejaké odvody odviedli a zatiaľ ešte nedostali protihodnotu, keďže tá ich čaká až po dosiahnutí dôchodkového veku

tu už k zmene došlo tým, že boli vytvorené druhý a tretí pilier (to ako fungujú je osobitná kapitola), lenže pár politikov systematicky bojuje proti tej reforme a vyháňa ľudí z druhého piliera, ale v zásade to je dobrý spôsob ako preniesť vyplácanie dôchodkov do súkromnej sféry

17.02.2013 | libertarian

Ked sa tak uporne zastavaš štatu, tak ho zrejme miluješ - ako si to mam inak vysvetliť ?!
A k penziam :
1. Stat by mal opustit toto pole, a nechať to na sukromné aktivity. Absolutnu dobrovolnosť.

2. Tým, ktorý celý život, alebo veľa rokov platili penzijné odvody, stat by MUSEL peniaze vrátiť. Trebárs platením dôchodku podľa odvedených penazí. Alebo hotovosť, dlhopisy, ... Nejako.

3. Prvý pilier by mal "dobehnuť", a byť financovaný z daní, a z majetku statu. Až po smrť posledného dôchodcu.


A hlavne - žiadny povinný 1. 2. a 3. pilier - ale ABSOLUTNU dobrovolnosť. Kto chce pilier, nech si ho platí. Ale iba ak chce.

Ty si zrejme mladé ucho - to nie je nadávka, to ti skôr závidím. Ja som za dlhe roky spoznal absurdnosť statnej moci.

18.02.2013 | Peter IX

Ak si štátny zamestnanec, buď pod štátnou penziou. Ak si zamestnanec v súkromnej sfére, maj vyšší plat, aby si si mohol sporiť na penziu. Ak si podnikateľ a zamestnávateľ, odkladaj si na starobu a nezťažuj očakávaním nejakého dôchodku štát.
Jednoduché, v praxi 1. republiky odskúšané, v bastarde socializmu a kapitalizmu takmer nemožné...

17.02.2013 | zubi

a poprosím Vás, neurážajte ma, snažím sa argumentovať, aby tu tá diskusia bola v určitých mantineloch a vy mi vkladáte slová do úst a tvrdíte o mne veci, ktoré nemajú s realitou nič spoločné.. narážam na tú poslednú vetu!

17.02.2013 | libertarian

zubi :
Skusil si si niekedy spočítať, kolko penazí ti odobral STAT, a aku hodnotu ti stat za to dal ???
Su dve možnosti >
STAT ti dáva oveľa viac, ako platíš. A ten rozdiel platia tvoji spoluobčania, znasilnení štatom.
STAT ti dava oveľa menej. A ty doplacaš na iných.

Samotný štat netvorí žiadne hodnoty, iba ich berie ludom.

Hlavne, že ti to vyhovuje. Mne nie. Ja chcem žiť iba z vlastnej práce, nie z prace iných ludí. Ja mam ludí rád, nie som taka sviňa.

17.02.2013 | zubi

som mladý, takže zatiaľ som od štátu (a rodičov) viac získal, ako som mu vrátil na daniach, odvodoch a pod.

s tým, že štát netvorí hodnoty súhlasím

ja osobne by som si tiež radšej šetril na dôchodok sám, ako aby som financoval priebežný systém, kde produktívni platia na už neproduktívnych

keby som nemal a ani nikdy nechcel mať deti, tiež by som nechcel odvádzať dane, z ktorých by sa platilo fungovanie základných a stredných škôl (myslím, že keby mal každý platiť školné svojich detí tak nikto by nikdy nechcel mať deti, preto považujem v záujme trvalo udržateľného rozvoja (TUR) za vhodné, aby dane na tento účel platili aj bezdetní)

bez nejakej analýzy by som povedal, že daň z príjmu by pri efektívnom fungovaní, kde by to nebolo na úkor životnej úrovne ani TUR mohla byť okolo 12 - 15 %, aby sa zabezpečilo to, čo je v záujme všetkých (vzdelávanie, súdnictvo a pod.)

mimochodom, myšlienka žiť z vlastnej práce je pekná, ale len kým sme zdraví, niekto garantuje bezpečnosť a nestane sa nám nejaký úraz (som dosť na pochybách, či by poistenie proti všetkým rizikám bolo lacnejšie v súkromnej poisťovni než keď štát zabezpečuje napr. ochranu proti povodniam, očkovanie proti smrteľným chorobám a pod., v tomto smere z prerozdeľovania a solidarity majú prospech všetci)

17.02.2013 | libertarian

"(myslím, že keby mal každý platiť školné svojich detí tak nikto by nikdy nechcel mať deti, preto považujem v záujme trvalo udržateľného rozvoja (TUR) za vhodné, aby dane na tento účel platili aj bezdetní)"

1. Keďže bezdetných je maličko, aj tak si dnes rodičia na 99 % platia to školné v daniach. Keby to platili cash učitelovi, vyšlo by ich to ešte lacnejšie, lebo školy by fungovali EFEKTíVNEJŠIE.

" (som dosť na pochybách, či by poistenie proti všetkým rizikám bolo lacnejšie v súkromnej poisťovni než keď štát zabezpečuje ...."
VŠETKO čo zabezpečuje štat je velmi neefektívne. Ale fakt nemám chuť taketo samozrejmosti tu dokazovať. Už sa zmierujem s tým, nech to tu radšej skrachuje, a potom ludia MOŽNO pochopia. Ale asi nepochopia. Socializmus bol na polke sveta, absolutne skrachoval, a už po dvadsať rokoch ho zavádzaju z vôle ludu znova, ešte aj v Amerike. Fuj.

17.02.2013 | libertarian

Ludia si ten socializmus zaslúžia - ked maju taku kratku pamäť.
Zaujímavé : NAJSOCIALISTICKEJŠIE štaty (v minulosti), Čína a Rusko, týto veru sa od socializmu stránia, vedia, čo je to za skaza. Čina je formálne socialistická, ale realne je super kapitalistická.

17.02.2013 | Motylx

Preco si hovoris libertarian?
Ci medzicasom si sa posunul k anarchokapitalizmu?
:)

17.02.2013 | libertarian

Ja som anarchokapitalista už niekolko rokov.
Ja už politikom a statu neverím , ani ked mi povedia den v týždni.

18.02.2013 | Motylx

Stat zabezpecuje ochranu proti povodniam, ockovanie...preto ho potrebujeme...???...to je vtip?
:)

18.02.2013 | zubi

nie, vtip je to, že niekto tvrdí, že všetko, čo robí štát, môže prejsť na súkromnú sféru

18.02.2013 | Motylx

:D
Ok. Uved, co nemoze.
Pomocka: statnasprava.sk.
;)

18.02.2013 | zubi

nespochybniteľný príklad je ktorákoľvek zložka štátnej moci

18.02.2013 | Motylx

Takto si predstavujes diskusiu?
:D
Ok.
Ktorakolvek zlozka statnej moci je spochybnitelna.
;)

18.02.2013 | zubi

a to tu zo seba zámerne robíš idiota? vieš vôbec čítať alebo si prečítaš len to čo sa ti páči a ani to tam nemusí byť napísané? ty sa nauč logiku z matematiky! nespochybniteľný príklad sa nerovná zložka moci je nespochybniteľná, a teraz mi tu popíš ako to vyzerá keď je súdnictvo alebo legislatíva v rukách súkromnej firmy a žiadny čiastkový príklad ale ako si predstavuješ že by na slovensku mohla napr. Penta vlastniť súdnictvo a tak aby to fungovalo v prospech spoločnosti, chudák!!!

18.02.2013 | Motylx

:D :D :D

17.2.2013 / zubi / Reagovať a poprosím Vás, neurážajte ma, snažím sa argumentovať, aby tu tá diskusia bola v určitých mantineloch a vy mi vkladáte slová do úst a tvrdíte o mne veci, ktoré nemajú s realitou nič spoločné.. narážam na tú poslednú vetu!

18.02.2013 | zubi

úplne si mi znechutil navštevovanie diskusií pod článkami do budúcnosti, tvoja neschopnosť kritického úsudku, nekonečná tvrdohlavosť, vkladanie slov do úst, nedostatok argumentov kompenzovaný snahou o zosmiešnenie... prečo sa vôbec niekto ako ty zapája do diskusií? dlho som bol trpezlivý a odolný voči tvojim urážkam, ktoré nemali vôbec nič spoločné s mojimi názormi ale už mi stačilo... bavím sa s ľuďmi, ak výmena názorov prináša nejaké plody... a namiesto trápnych reakcií sa vyjadri k tomu súdnictvu v súkromnom vlastníctve, niktoš

19.02.2013 | Motylx

Tvoje urazky na moju adresu: idiot, chudak, niktos.
:D
Moje urazky na tvoju adresu:???

???
;)
Tymto koncim diskusiu.
Vrat sa na pokec.sk
;)

19.02.2013 | libertarian

zubi :
zbytočne sa rozčuluješ. Ty si si mohol vygoogliť aj odpoveď na "ako to vyzerá keď je súdnictvo alebo legislatíva v rukách súkromnej firmy" .
Je o tom perfektná knižka a články aj na webe, aj v češtine, a písali to lepší experti, ako ty a ja. Tato téma je už hodne stara a vyriešená.

19.02.2013 | zubi

to som ťa až tak zasiahol, že si si googlil meno pod ktorým tu vystupujem? som to totiž tiež skúsil, lebo to o tom azete som vôbec nepochopil a hľa, niekto tam vystupuje pod rovnakým menom ako ja tu, určite solídny chlap

mimochodom urážka je ublíženie na cti výrokom alebo počínaním, tak si trochu spätne prečítaj, aké veci si mi písal než som odhodil svoju žoviálnosť

19.02.2013 | Motylx

Nie, nezasiahol si ma.
Vypoveda o tom ciastocne aj to, ze som sa nenizil na tvoju uroven.
Aby som googlil tvoj nick mi ani nenapadlo.
Moja vyzva smerovala len k urovni tvojej ( ne )schopnosti normalne diskutovat.

19.02.2013 | Motylx

S obrovskym sebazaprenim skusim aj nieco k veci.
Neprekvapuje ma, ze si vypichol prave sudnictvo, pretoze to byva zvycajne najvacsi problem v podobnych diskusiach.
Vyssie som na to sam upozornil.
( Zabezpecenie bezpecnosti, spravodlivosti. )
Ak mas seriozny zaujem hladat odpoved, najdes ju, ak si nieco precitas o vyvoji sudnictva v anglicku. Strucne...rychlost a najma spravodlivost pri vzajomnej konkurencii su rozhodujucim cinitelom, kto v sutazi vyhra.
Mozno sa ti horko tazko podari najst este jednu, dve zlozky statu, kde by mohlo byt prenesenie kompetencii na mensie celky alebo na sukromny sektor do urcitej miery problematicke, no riesitelne.
Zvysok je jasny...stat je nepotrebny.

19.02.2013 | libertarian

celú knihu "pravo a obrana jako zboží na trhu" o tom napísal Josef Šíma.
Zvysok je jasny…stat je nepotrebny a škodlivý.

19.02.2013 | Motylx

Sima.
Rothbard.
Hoppe.
Pisali okrem ineho aj na tuto temu.

Urazat je lahsie ako hladat riesenia, hladat pravdu.
;)

18.02.2013 | Motylx

A do pyzama a spat.
Zajtra sa opytaj tety ucitelky ako to je.
A nebud na nu drzy, ked ti nebude vediet odpovedat.
Ja na toto nemam ani chut, ani cas.
:D

18.02.2013 | Motylx

Drobna uprava- na mensie celky, idealne na sukromnu sferu.
;)

18.02.2013 | libertarian

zubi :
Nič sa neboj, .... to ťa prejde. Zopar krát zbadáš, ako ťa štat okráda, ignoruje, podkopáva nohy, a ty sa z toho obdivu k štátu vyliečiš. Ja som tiež do dvadsiatky trochu veril štatu, to bolo dávno..... Najlepšia tvoja liečba bude , ked pôjdeš do dôchodku, s dobrým pocitom - ako si im daval desaťročia spustu prachov, a oni ten dôchodkový vek budú pred tebou popoťahovať ako 5 eurovku na špagátiku po chodníku. Ale aj skôr - budeš chorý, budeš potrebovať lieky - a politici ti povedia -plať, plať, na toto nemáš nárok,.... zadarmo ti ani umrtný list nevystavíme....
A medzitým Fico pošle už siedmu pôžičku grekom a španielskym bankárom, a tebe zvýši dane, aby bolo aj pre francuzskych bankárov, ....

17.02.2013 | provokater128

Chciet od Smeru-socialnej obludy s takymi dusevne chorymi ludmi ako clovek co ma hlas podobny Ficovi je to iste ako chciet od ludi v ciganskej osade aby sa zacali pravat zodpovedne. Ciste scifi. Skor naucim hada klacat ako politikov spravat sa zodpovedne

17.02.2013 | libertarian

Škoda niečo vyčítať politikom. Oni sa chovajú rozumne, teda rozumne zo svojho uhla pohladu.
Čo však povedať o ovčanoch, ktorí si slobodne volia tých politikov, ktorí ich potom okradaju a šikanujú ?!?!
Ovčania su totalni magori.

18.02.2013 | Cudzinec

Dobrý večer,

chcel by som popísať moju skúsenosť.

Od r. 1991 som pracoval v rôznych krajinách ako zamestnanec vcelku vo vysokých pozíciách. Časť môjho platu som dostával ako "živnostník" za poradenskú činnosť v SR. (pracoval som pre nemecký koncern)

Dôvod bol vcelku plausibilný, išlo o to "nenaštvať" osadenstvo danej firmy, v danej krajine, príliš vysokým príjmom "hlavného náčelníka".

V daných krajinách som samozrejme platil maximálne dane a odvody. To isté som robil aj v SR (keď len málo ľudí snívalo o príjme napr. 17000 Sk brutto, tak ja som platil iba sociálne poistenie 17000k/mesačne).

Bol som vycvičený Nemcami a myslel som si, že platiť dane a odvody je správne (niekto musí platiť škôlky, školy, cesty . úradníkov a pod.)

A potom prišla doba, keď som aj ja niečo od SR potreboval.
Náklady na svoje liečenie po úraze som dostal uhradené až po použití antidiskriminačného zákona (písomne potvrdené odborné argumenty odborných lekárov nepomohli!!!)
Dôchodok, napriek priznaným 42 rokom práce a príjmom od r.1984 ďaleko presahujúcim bežný priemer (samozrejme s príslušnými odvodmi v SR), je doslova vtip. (žiaľ skutočný)

Už vyše roka žijem trvalo v SR a prichádzam pravidelne do styku s rôznymi úradníkmi, ktorých tiež platím (na komunálnej úrovni, na VUC úrovni a aj celoštátnej úrovni).
Moja skúsenosť-chovajú sa ako moji nepriatelia. (neviem prečo)
Chcem od nich iba to, aby vykonávali prácu, za ktorú sú platení.
Ale to sa im nepáči. Dokonca sa zo všetkých síl snažia bojovať proti mne.

A na základe všetkých týchto mojich skúseností mám iba jedno doporučenie. (absolútne odlišné od môjho pôvodného presvedčenia)

Pokiaľ len trochu môžete, neplaťte týmto zlodejom žiadne dane a odvody.

Je to veľmi smutné a nesprávne doporučenie.

Ja si žiaľ myslím, na základe svojich skúseností, že je správne.

Zdravím

18.02.2013 | Peter IX

Slovenský úradník je sviňa z presvedčenia. Mstí sa všetkým, ktorí sa úradníkmi nestali, lebo sa nimi stať nechceli, lebo sa nechceli stať sviňami, už len preto, lebo to považovali za neslušné...

18.02.2013 | libertarian

Nechcem byť zlomyselný, ale ....... za takuto naivitu si si nezaslužil nič lepšie. V tvojom veku, s tvojim životopisom, a ešte si veril politikom, ...... to je na neuverenie.
Ja som im prestal veriť už pred cca 25 rokmi.
Ale to nie je iba tými uradníkmi. To je tu taká politická klíma, také zákony, ktoré ich takto nutia.

18.02.2013 | slimak79

Co ja , ze plat a doveruj.
Ale Gasparovic si vymenuje sudcov a polovici neveri. To uz je na zamyslenie. Doteraz len nedoveroval zvolenemu kandidatovi na GP.
A on ich ani neplati.

Pavol Baboš

Pavol Baboš
  • Počet článkov: 16
  • Priemerná čítanosť: 3167
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Študoval som politológiu, ekonómiu a politickú žurnalistiku. Pracoval som ako novinár vo viacerých médiách, najdlhšie v Pravde, absolvoval som viaceré študijné pobyty v pobaltí, žurnalistickú stáž v Radio Free Europe vo Washingtone a analytickú stáž v European Trade Union Institute v Bruseli. Momentálne pracujem ako odborný asistent na katedre politológie FiF UK a na Prognostickom ústave SAV.