Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo človek po tridsiatke študuje

28.12.2009 | Falky

Diskusia (11 reakcií)

29.12.2009 | Georgee

nic proti, ale usla mi pointa blogu...
ak ide o MBA, tak by som skor publikoval tu http://ekonomika.et...

29.12.2009 | Patrik Fojtů

Dakujem za nazor, je to moj prvy blog, preto je mozne, ze nie vsetko vyznelo, ako som chcel :-) Nie je to reakcia na uvedeny clanok, skor pokus preniest vlastnu skusenost, nakolko aj v mojom okoli viac ludi zvazuje moznosti dalsich foriem studia. A rovnako ako ked som sa rozhodoval ja, nemaju vela moznosti ziskat skusenost pred rozhodnutim.

29.12.2009 | alex.botev

nechcem vas odhovarat, ale NTU nema dobru povest v UK, skor sa jedna o dost priemernu skolu, ktora zaostava, resp. je predbiehana ostatnymi. (aspon tak som to pocul na chodbach :))
a uz vobed nechapem, naco studujete MBA a zaroven mgmt na EUBA zaroven...

29.12.2009 | Patrik Fojtů

Tiez som sa stretol s tymto nazorom a predlzil mi rozhodovanie o par tyzdnov. Podla aktualneho rebricka su v UK na 42 mieste zo 117 skol*. Ale kazdu skolu ci jednotlivy predmet a pocit, ktory s tym suvisi, ovplyvnuje vyucujuci lektor. Mne sa na vzorovych hodinach, ktore som navstivil, pozdavala forma podania, obsah a jeho okamzite linkovanie s praxou. Ale hlavnym faktorom bolo celkove zameranie studia na strategicky manazment, lebo v tejto oblasti som vo svojej minulej praxi citil medzery. To je aj dovod, preco som sa popri dokoncovani studia manazmentu na "beznej" vysokej skole rozhodol doplnit si znalosti tymto smerom. A poslednym faktorom bola skladba a zoradenie modulov podporujuce budovanie vlastneho biznisu. Uvidim ci to bolo dobre rozhodnutie :-)

*udaje su cerpane z rebricka Guardian: http://www.guardian...

29.12.2009 | alex.botev

Mne z toho, ako pisete, vychadza, ako keby ste si nepozreli "konkurencne" ponuky. To co opisujete ako vyhody BIBSu, je v zahranici sedy standard. Samozrejme oproti slovenskym skolam je kvalita niekde inde, ale skusili ste sa popozerat po inych zahranicnych skolach? A preco potom prave BIBS/NTU?
BTW na margo strat.mgmt - to je zaklad MBA studia vsade vo svete. Na to sa vsak nabaluju dalsie veci.

inak, ako vyzera studijna literatura, to vas ucia z tych textov, co su tu? http://www.bibs.cz/...

30.12.2009 | Patrik Fojtů

Ano, robil som si prieskum. Ti, co ma poznaju, vedia ze si na dolezite veci vytvaram rozhodovacie tabulky s kriteriami a metrikami. A tak som postupoval aj tu, kedze MBA nie je lacna zalezitost. Nechcem robit reklamu BIBS a kazdy blog je v prvom rade subjektivny pohlad na temu, takze aj moje kriteria vyberu boli postavene subjektivne. Nechcel som len "zaklad" strategickeho manazmentu, chcel som cele studium orientovane tymto smerom a dolezitymi faktormi boli aj miesto studia, cas vyucby, jazyk, skladba spoluziakov a dalsie. A preto som si vybral tuto skolu. Zoznam literatury, na ktory ste poslal link, je len odporucana doplnkova literatura. Zakladom kazdeho modulu je tvz. Learning Package, ktory obsahuje preberanu latku.

31.12.2009 | alex.botev

Neviem co obsahuje Learning Package, ale ta vasa doplnkova literatura vyzera fakt divne. Ako odporucana doplnkova literatura sa skor hodia originalne vedecke clanky, nie beletria a kompilacie.

30.12.2009 | janzacek

Ahoj Patriku ;-)

pošlu jeden zahraniční pohled - pro mě nebylo až tak důležité jak si která MBA/univerzita stojí v určitém žebříčku, věřím jen statistikám, které si sám zfalšuji ;-) Objektivní hodnocení renomovanými časopisy jako jsou The Economist sice dává odpověď, která univerzita je nejlepší, ale už neříká, kde vzít milióny korun nebo statisíce eur na takové studium...

mě kolem 30 začalo vadit, že pracovní den normálního "zaměstnance" je v podstatě na jedno brdo - sice je cesta lemována tu a tam nějakými úspěchy, ale jinak nuda, nuda, šeď, šeď... Meeting sem, meeting tam, pracovní cesta sem, pracovní cesta tam, emaily, emaily, nic zásadně pestrého. Na MBA bylo atraktivní to, že mě donutili zamyslet se nad jinými aspekty práce - napište esej o silných a slabých stránkách marketingového mixu vaší společnosti - nejsem z marketingu, za den popíšu stohy papíru v emailech a wordech, ale najednou jsem musel vystoupit z denní rutiny a přemýšlet o věcech, o kterých jsem nemusel/nechtěl přemýšlet. Vzhledem k tomu, že studium je hodně pestré, spolužáci téměř všichni mimo IT firmy, studium bylo hodně přínosné. Třeba i v tom, že jsem si osvěžil základy z vysoké školy ekonomické - v 18 letech to člověk jen našprtal na zkoušku a nic zásadního mu to neříkalo, ale s 10 letou praxí jsou najednou stejná fakta někdy ohromující ;-)

Tak jen na okraj můj pohled...

30.12.2009 | tiborbarath

Patrik, investovanim do MBA studia ale aj do ineho vysokoskolskeho studia robite tu najlepsiu investiciu. Novy model auta bude za 3-4 roky uz zial zastaraly a za 10 rokov to auto nepredate ani za polovicnu cenu. Vzdelania Vam zostane a bude to stale konkurencna vyhoda. Ja som tiez absolventom NTU-Nottingham Business School a verte mi, ze je to studium na urovni. Mal som moznost porovnat NTU-MBA s STU-SjF z Bratislavy a je to diametralny rozdiel. (skoncil som STU este v roku 1993 ale pristup vtedajsich ucitelov, byvalych vysokopostavenych komunistov bol asi na urovni-ja som pan docent/profesor, DrSc a ty si student niktos-cest vynimkam. Mozno odvtedy sa to trosku zmenilo, stari sudruhovia su uz v dochodku, neviem... ). Ak by sa Vam nedarilo v podnikani ,myslim si, ze ako MBA z uznavanej Britskej univerzity stale budete mat sancu v zahranicnych firmach etablovanych aj u nas na Slovensku. Medzi mojimi MBA spoluziakmi bol jeden sukromny podnikatel ktory zamestnal na zaciatku 9-10 ludi. Na konci studia ten business bol uz vacsi, kolega mal vyse 25 zamestnancov a sam potvrdil, ze bez vedomosti a znalosti z MBA pravdepodobne by ta firma bola stale taka mala a on by to asi riadil iba na zaklade sedliackeho rozumu ale prave MBA mu umoznilo zveladovat firmu, zvysit obrat a rozvijat dalej firmu. Ja osobne robim manazera pre jednu zahranicnu spolocnost kde robi cca 140 ludi. Niektori moji kolegovia tiez maju negativnu mienku na MBA, na vysokoskolakov, preferuju iba pracovne skusenosti a nic viac. Su to ale ludia bez VS vzdelania, a je to z ich strany niekdy len obycajna zavist, ze oni to nemaju...

05.01.2010 | ivanr

Dilemu, či študovať MBA a na akej škole som riešil pred tromi rokmi. Takisto som si urobil prieskum cca 6 business schools v Českej a Slovenskej republike. Rozhodovali renomé školy, jej ranking, portfólio modulov, lektorské osobnosti a nakoľko som si štúdium platil sám, aj pomer pridaná hodnota vs. cena. Ako optimálne riešenie mi vyšlo NTU na BIBS. Dnes som už absolventom a moje rozhodnutie neľutujem. Štúdium mi otvorilo úplne iné obzory a možnosti. V takomto prípade nejde ani tak o samotné informácie a vedomosti, ktoré sa v biznise rýchlo menia a starnú. Ide o nový spôsob myslenia, riešnia problémov a okrem iného postoj k životu. Na druhej strane je dobré mať na pamäti, že MBA nie je "mantra" a bez ďalších životných a pracovných skúseností, resp. ďalšieho osobného rozvoja sa niekedy môže stať "technokratickou pascou" v mnažérskom myslení. Patrik, držím Ti palce v štúdiu. Urobil si múdre rozhodnutie.

07.01.2010 | MilosM

Zvyšovanie vzdelanosti je nevyhnutnou súčasťou našich životov počas jeho CELÉHO obdobia. Či sa nám to páči alebo nie. Vychádzam minimálne z dvoch predpokladov:
1. Náročnosť prostredia na vzdelanostnú úroveň a know-how jedincov sa zrýchľuje a životý cyklus vedomostí je kratší ako dľžka produktívneho života. Dokonca aj pre kategórie "manuálne" pracujúcich.
2. Spektrum znalostí sa rozširuje. Napriek tomu, že sa špecializácia javí ako trend, podľa mňa je požiadavka prostredia (povedzme reprezentovaná potenciálnym pracovným úspechom) stále širšie zameraná. Najmä v oblasti "mäkkých" zručností, metod riadenia, pracovných nástrojov, komunikácie. Komplexnosť požiadaviek na pracovníkov sa zvyšuje hoci špecializácia v konkrétnej oblasti zostáva.
Akékoľvek vdelanie je tým pádom len jednou z etáp na ceste životom. Samozrejme, ak plánujeme byť počas celého obdobia produktívneho života na istej minimálnej úrovni vzdelanosti (pomernej k úrovni prostredia).
Rýchlosť vývoja prostredia okolo nás je teda motorom pre vzdelávanie a kto sa nevzdeláva (a namyslím len inštitucionálny typ vzdelávania) stagnuje.
Ešte komentár k samotným znalostiam: Vzhľadom na ich dostupnosť v dnešnej dobe (a tá bude ešte zrýchľovať) + ich rozsahu a heterogenite, kľúčovou je práve ich syntéza a použitie, nie ich poznanie.
... celkom by sa nejaké blogy na túto tému hodili (popri tej politike) :-)

Patrik Fojtů

Patrik Fojtů
  • Počet článkov: 3
  • Priemerná čítanosť: 2424
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Dlhoročne sa pohybujem v oblasti predaja IT produktov a služieb so skúsenosťami z pôsobenia pre najväčších slovenských i globálneho IT vendora. Aj po tridsiatke si precvičujem mozgové bunky na dvoch vysokých školách – na Ekonomickej univerzite v Bratislave študujem manažment, na BIBS si robim MBA. Popritom sa snažím rozbehnúť vlastný biznis projekt a založil som platformu pre zdieľanie inovatívnych myšlienok v podnikaní. Zaujímam sa o nové technológie a podnikateľské inovácie. Písať chcem o mojich zážitkoch pri štúdiu MBA, o mojich skúsenostiach s manažmentom a podnikaním, ako projektom iniciovaným práve štúdiom MBA.