Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Not my problem!

19.06.2013 | orsi

Diskusia (7 reakcií)

19.06.2013 | grgo

Podľa mňa vyjadrenie "to nie je môj problém" z vašej situačky je nesprávne, určite pre podstatnú časť obyvateľstva.
Existujú rodiny kde súdržnosť a pomáhanie si navzájom medzi príbuznými je automatické. Takáto "záchranná" sieť však predpokladá že členovia rodiny sa budú správať zodpovedne.

Takže áno, dennodenná starostlivosť o dieťa, výchova, zháňanie si bývania by mal byť v prvom rade problém tehotnej dcéry a jej partnera. Avšak v prípade študentov je viac pravdepodobné že všetky tieto problémy nakoniec prenesú na svojich rodičov - a to aj v prípade ak ste železný rodič napríklad vo forme stresu a nešťastia z toho že dieťaťu hrozí nedoštudovanie čo partnerského napätia medzi "babičkou" a "dedkom" o tom ako sa postaviť k celej veci.

Na konci dňa keď si aj rekapitulujem situáciu vo svojej rodine som presvedčený že by každému prospelo ak by hovorili menej "robím si čo chcem, je to môj život" či "to že si on našiel takého či onakého partnera a stal sa čiernou ovcou je jeho vec" a viac vnímali to že každé rozhodnutie ovplyvňuje celú rodinu. A len podotýkam že sa to často týka aj rozhodnutí otca či matky voči zvyšku rodiny.

19.06.2013 | Oskarka

Dnes je starostlivosť príliš mladých rodičov o dieťa len ich vec a oni ju ako-tak zvládnu! O 10 rokov budú mať ich rodičia vážny problém so zdravím - ale veď to je ich zdravie, ich problém - mladí majú svoj život!!!

Rodina je nato, aby si pomáhala!!

To isté aj vo firme - dnes šéf zoberie na seba aj niečo, čo by mohol rozdeliť podriadeným - zajtra podriadení zástúpia šéfa počas dlhšej dovolenky alebo úrazu.

19.06.2013 | Motylx

Rodina : podpora, nech je rozhodnutie akékoľvek. Oceňujem snahu. Bezpodmienečné prijatie.

Mimo rodiny : ako ty mne, tak ja tebe. Neocakavam nič, alebo čokoľvek, prípadne aj neocakavatelne. Nepodporujem akékoľvek rozhodnutia. Oceňujem výsledky, nie snahu.

Porovnávať prostredie rodiny s prostredím mimo nej podľa mňa kríva na obe nohy.

19.06.2013 | Orsolya Véghová

Na jednej strane je extrém "robím si čo chcem, je to môj život" - na opačnej strane "ja viem lepšie, čo je pre teba dobré". Ja som zástancom hlavne toho, aby sme sa brzdili, keď máme tendenciu vidieť, "čo by mali iní", "čo je správne rozhodnutie" a uvedomili si, že na to nemáme právo, dokonca ani vtedy, keď ide o vlastné dieťa a takúto vážnu situáciu, ako nečakané tehotenstvo (schválne som dala takýto "silný" príklad - aby som ukázala, kto je "vlastníkom" v danej situácii. Rešpektovanie predstáv, túžob a rozhodnutí druhej strany nie je to isté ako "kašlem na Teba". Stále si myslím, že rodič najlepšie podporí dcéru v danej situácii tak, že zistí jej vnímanie, emócie, predstavy a plány a ušetrí ju kázania a toho, že to chce vyriešiť za ňu.

20.06.2013 | grgo

Asi ste ma pochopili zle, ja si nemyslím že je to o tom niekomu nasilu vnucovať moje videnie a moje rozhodnutia. Ak sa bavíme konkrétne o rodine je to skôr otázka celkového prístupu k veci, o atmosfére aká tam panuje.

V rodine (ale aj inde) existuje veľa nepísaných pravidiel a častokrát vie jednotlivec tieto pravidlá zneužiť vo svoj prospech čím podrýva nielen tieto pravidlá ale aj celú rodinu. Ak celá rodina nesúhlasí s kľúčovým rozhodnutím jedného člena - ako napríklad rozhodnutie koho do tohto exkluzívneho kruhu erodiny privedie, mal by to byť veľmi silný signál pre toho človeka si to dobre zvážiť.

Poviem ale príklady - majem rodinu s troma sestrami pričom jedna z nich si počas štúdia nájde nevyzretého partnera s ktorým ostane tehotná. Teraz to má všeliaké dôsledky pre celú rodinu. Možno sa aj s partnerom a novorodencom nasťahuje do rodičovského domu čo ovplyvní život ostatných. Tým že nie je zabezpečená je závislá od pomoci rodiny, a ak sa niečo stane s príjmom rodičov je veľmi pravdepodobné že rola "živiteľa" padne na jednu z jej sestier.

Ak je takáto žena v chápavej a podporujúcej rodine ktorá sa teší na nový prírastok a partnera je ochotná odtolerovať, tak super. Mne ide skôr o to že pomoc rodiny nie je nárok, ale privilégium. a má svoje dôsledky. A treba s nimi počítať pri každom svojom rozdhodnutí, lebo nikto nežije vo vákuu ale je pevne zviazaný s ostatnými ľuďmi okolo seba.

20.06.2013 | Roman Kanala

Tá dilema nie je overperformer - underpeformer, ale overperformer - underachiever. Ak si človek na seba vezme priveľa, nestíha nič a nedosiahne ani sľúbené výsledky.

20.06.2013 | Orsolya Véghová

Súhlasím, že overperformance znamená napokon slabšie výsledky - práve o to mi ide, keď hovorím, že si treba veľmi strážiť, ktoré bremeno je naozaj naše. A súhlasím tiež, že rodinné konštelácie vedia byť komplikované. Hádam sa len s jednou vecou, či je naše právo súdiť výber partnera kohokoľvek v rámci rodiny - a nálepkovať, že je to nesprávny. Ak niekto v rodine vbehne do toho, že dlhodobo "živí" niekoho, a nie je s týmto stavom spokojný - tak možno práve prebraním neprináležiaceho bremena si vyrobil problém aj pre seba a svojim "rodičovským" prístupom ponecháva druhého v stave "bezstarostného dieťaťa". Tie hranice sú tenké - kedy s radosťou pomáhame - napríklad dcére, ktorá ešte študuje a má dieťa - a kedy cíti "rodič", že si nabral na seba príliš. Podstatné je, že vnímanie toho, kto koľko dáva a koľko dostáva a kedy je to už dlhodobo neudržateľné, je veľmi subjektívne. Ja verím, že je podstatné naozajstné pochopenie a tolerancia priorít a predstáv ľudí okolo nás, pri strážení si vlastných hraníc. V praxi ja vidím veľmi veľa "overperformance" u manažérov a u matiek v rodine. Ja tiež nie som výnimkou. Takto vznikla táto paralela.

Orsolya Véghová

Orsolya Véghová
  • Počet článkov: 10
  • Priemerná čítanosť: 2212
  • Priemerná diskutovanosť: 3
  • RSS blogu

O blogu

Certifikovaný business coach a poradca manažérov využívajúca podnikateľské skúsenosti, ako aj vlastné manažérske skúsenosti z nadnárodného koncernu. Jej tipy nájdete aj na portáli <a href="http://www.mycoach.sk">www.mycoach.sk</a>