Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Treba zrušiť štúdium farmácie

14.01.2016 | Ondrej Sukeľ

Diskusia (3 reakcie)

14.01.2016 | Tomas23

Pán Sukeľ, používate veľa silných slov, ale prečo to neriešite v Sme, kde príspevok vyšiel? Načo ale píšete takýto žlčovitý príspevok do iného média? V diskusii na Sme, kde by mohla reagovať aj redakcia alebo priamo šéfredaktorka, ktorej to adresujete, nie je nič. Tuto ste si vypustili jedovatú slinu, ale problém v skutočnosti neriešite.

14.01.2016 | Ondrej Sukeľ

Toto je blog, nie "príspevok do média". Na portáli, ktorý má rovnakého vlastníka ako SME a ktorý sa o. i. rád venuje mediálnym témam a hodnoteniu médii. A vidieť, že má pravdu v tomto článku:https://medialne.etrend.sk/tlac/vacsina-sl­ovakov-nevie-komu-patria-media-najviac-rezonuje-sp­ojenie-penty-a-sme.html

A jedovatosť mojich silných slov určite nedosahuje jedovatosť takýchto PR nezmyslov tváriacich sa ako publicistika.

14.01.2016 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky majú lekárne tiež problémy. Stále viac zamestnávajú vyučené predavačky, lebo sú lacnejšie, ako vyštudovaní farmakológovia. Farmaceutické vzdelanie musí stále mať šéf, ale ostatní môžu byť bezduchí predavači tabletiek. Každý predaj predavača musí potom byť skontrolovaný vzdelaným lekárnikom. Ale umožňuje to znížiť náklady.

Tiež sú pokusy regulovať ceny liekov. Tie isté švajčiarske lieky vo Švajčiarsku sú niekedy aj 3-4 krát drahšie, ako vo Francúzsku. Typicky sú predražené o polovicu. Tak sa znížili administratívnym zásahom predajné ceny, ale nie nákupné veľkoobchodné ceny. Výsledkom je, že malí lekárnici niektoré lieky ani nedržia. Napríklad triterapia pre séropozitívnych stojí tisíce i desaťtisíce. Lekáreň liek vezme od dodávateľa so splatnosťou 30 dní. Príde pacient s predpisom, dostane liek, lekáreň ho okamžite vyúčtuje poisťovni. Tá zaplatí, až jej účtovníctvo spracuje dáta. To trvá tak 2 alebo 3 týždne. A lekáreň môže urobiť dieru na bežnom účte s trestným agiom 12.5%. To sa stane tak 10 alebo 20x do roka a zisk lekárne ide bankárom.

Veľké siete lekární poskytujú zľavy poistencom vo výške 10%, čo je ich participácia na nákladoch. Normálne zdravotná poisťovňa prepláca 90% nákladov pri chorobe a 100% pri úraze. Pre niektorých ľudí je tých 10% dobrým dôvodom, aby chodili do lekárenského reťazca. Malé súkromné lekárne si musia vybudovať a stabilizovať klientelu buď cez blízkosť k bydlisku, alebo špecializáciou na starnutie, veterinu, šminky, alebo pripravovať ručne niektoré preparáty, aby k nim ľudia chodili aj zďaleka. Ale obetovať maržu, aby si zvýšili trhový podiel, to nedokážu, fixné náklady nepustia.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
  • Počet článkov: 24
  • Priemerná čítanosť: 4300
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.