Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Sukeľ

Treba zrušiť štúdium farmácie

14.01.2016 | Ondrej Sukeľ

A možno treba zrušiť štúdium v akejkoľvek zdravotníckej profesii a pacientov zveriť do rúk analytikom, PR manažérom a oddeleniam expanzie finančných skupín.

 • Tlačiť
 • 3

Za tie roky som už zažil debaty s mnohými novinármi a som rád, že u väčšiny možno konštatovať úprimný záujem o vec, snahu vidieť a vedieť viac a ambíciu priniesť nie iba slovnú vatu ako výplň prázdneho stĺpca, ale reálnu poctivú novinárčinu. Ľudia ako Ján Krempaský, Veronika Folentová, Zlatica Beňová, Katarína Šterbová či Alena Klepochová sú pre mňa ako čitateľa stále zárukou mysliacej, nie iba reprodukujúcej žurnalistiky.

Vždy sa však nájdu perly mysliteľov, ktoré iniciatívne PR oddelenia dokážu šikovnými medzititulkami a zalomením do odsekov prezentovať ako žurnalistiku. V mienkotvorných médiách. Bezobsažná slovná vata v kombinácii s katastrofálnou pojmovou nepresnosťou. Pretlak analytikov, expertov a manažérov bez reálnej pracovnej skúsenosti v téme ku ktorej sa vyjadrujú s bohorovnosťou politruka osemdesiatych rokov.

Najnovší literárny počin PR oddelenia zdravotníckeho biznisu Penty publikovaný v SME ničím nesklamal, jasne demonštruje, kto – najväčšia sieť lekární združená pod jedným vlastníkom – je tu pánom a priniesol aj pár úprimných bonusov.

Prestavme si situáciu, že v článku o budúcnosti hokejovej reprezentácie by zásadné stanoviská vyslovoval učiteľ výtvarnej výchovy. Na konferencii o masmediálnej komunikácii by mal kľúčovú prednášku biochemik a víkendovú prílohu novín venovanú liečbe vysokého tlaku by tvorili rozhovor s policajtom a stĺpček názorov psychológa, futbalistu a predavačky z Jednoty.

Stačí si však na vizitku napísať „analytik“, „manažér“, „odborník“ a okamžite získavate kompetenciu univerzálneho mienkotvorcu, s ktorým sa nepolemizuje.

To fakt šéfredaktora SME netrápi, že článok o lekárenstve nekontaktuje hlavného odborníka pre lekárenstvo, neoslovil jediného profesora, či docenta v tomto vednom odbore, nezašiel do univerzitnej lekárne a nepotrebuje ani názor žiadneho z takmer päťtisíc farmaceutov? Autorka nepovažuje za potrebné nahliadnuť do zákona o zdravotnej starostlivosti, do zákona o liekoch, či vyhlášky o správnej lekárenskej praxi. Netuší o tom, že lekárenská starostlivosť je jedna z troch foriem zdravotnej starostlivosti a nie maloobchod. Nemá šajn o cenotvorbe liekov. Netuší ako vyzerá lekárenstvo v zahraničí. Načo? Veď PR manažérka „najväčšej siete“ dodá pointu, zvyšok vaty ochotne dolepia analytici a manažéri.

Ako väčšina mojich kolegov zhovievavo akceptujem, keď laický pacient „kupuje“ lieky na predpis, či ide do „predajne“ pre ibuprofen a nechá sa „obslúžiť“ kolegyňou za „pultom“...

Ale fakt si vyprosím aby takto písali o lekárenstve najväčšie slovenské noviny. Nie, lekáreň nie je predajňa. Nie, lieky na predpis sa nepredávajú a nekupujú. Nie, v zahraničí nie je rovnaký vývoj (skôr naopak). Nie, liberalizácia nepriniesla zníženie cien a vyššiu konkurenciu. Moderné lekárenstvo je vo svete čosi úplne iné, než nám chcú nanútiť PR manažéri obchodníkov so zdravím. To fakt v SME nemajú google?

Sloboda slova so sebou prináša aj slobodu klamať, manipulovať, slobodu účelovosti aj slobodu tárať. A to je dobré. Táto sloboda posúva žurnalistiku do významne vyššieho levelu profesionality. Profesionality, ktorá dokáže vycítiť manipuláciu, pretláčanie úzkych záujmov (napríklad vlastníka konkrétneho média) aj bohapusté klamstvá skryté za skratku PR.

Keď skupina nevzdelancov s požehnaním štátu a mediálnym potleskom devastuje jeden vážny zdravotnícky odbor, je len otázkou času, kedy sa s chuťou pustia do ďalších.

 • Tlačiť
 • 3

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky