Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Sukeľ

Môj podpis tam už je.

21.08.2012 | Ondrej Sukeľ

Nájde sa ďalších 499 v záujme objektívne hodnotenej odbornosti?

 • Tlačiť
 • 5

Keď ministerstvo spravodlivosti predložilo návrh predĺženia koncipientskej praxe z troch na päť rokov, zdvihla sa v radoch budúcich advokátov aj verejnosti mierna vlna odporu. Bolo by preto určite zaujímavé sledovať reakcie v prípade, ak by ministerstvo spravodlivosti rozhodlo o zrušení povinnosti advokátskej skúšky po troch rokoch koncipientskej praxe a jej alternácii v podobe piatich rokov ľubovoľnej právnickej praxe. Akceptovali by súčasní a budúci advokáti takúto zmenu?

Historické okienko. Systém sústavného vzdelávania lekárov a farmaceutov má svoje principiálne korene vo vyhláške č. 44/1966 Zb., ktorá definovala pojmy ako špecializačné štúdium (atestácia), sústavné vzdelávanie, či jednotlivé špecializačné odbory. Vyhláškou č. 77/1971 Zb. sa pre všetkých farmaceutov ustanovila povinnosť absolvovať (podľa druhu praxe) atestáciu z lekárenstva, farmaceutickej technológie, farmaceutickej analýzy, či výroby biologických liečiv. Vyhláška č. 79/1981 Zb. spresnila ustanovenia o systéme a štruktúre vzdelávania zdravotníckych pracovníkov a platila až do roku 2002. Dá sa teda povedať, že princípy založené v roku 1966 platili kontinuálne 36 rokov a akékoľvek zmeny vždy priniesli sprísnenie a spresnenie obsahovej náplne jednotlivých zdravotníckych odborov.

Rok 2002 priniesol zrušenie povinnosti atestácie, ktorá ostala povinná len pre výkon činnosti vedúceho lekárnika. Rok 2004 zaviedol jej alternáciu päťročnou a rok 2005 trojročnou praxou. Všetky tieto kroky boli samozrejme zdôvodňované nejakou pseudoliberálnou omáčkou, keďže ich skrytou pointou bolo zabezpečenie „personálu“ pre finančné skupiny, ktoré sa v tom období rozhodli prebudovať lekárenstvo na svoj duchaplný obraz. Už dávnejšie som túto tému detailnejšie rozobral na stránkach HPI.

Argumentačná impotencia skupiny žoldnierov v službách liekového biznisu už ani nemaskuje svoje pohnútky a vytrvalo pracuje s dogmou definujúcou lekárenstvo ako podnikanie, predaj či rovno kšeft. Informovanejší a vzdelanejší zvyčajne kĺžu po povrchu spotreby liekov a spôsobu ich predpisovania. A laikom je to buď jedno, alebo ich k úvahe motivuje iba cenová vojna. Zemský ráj to na pohled.

To, že niekto v mene kšeftu zmení zo dňa na deň odborné kritéria budované štyridsať rokov, je bohužiaľ fakt a takmer folklór. Ale to, že si ich prispôsobuje svojmu videniu sveta takmer každé dva roky, by už malo byť pre civilizovanú spoločnosť priveľa. A práve zmena týchto manierov by mala byť prioritou odbornej verejnosti. Preto treba oceniť zámer ministerstva zdravotníctva posilniť odborné kritéria a vrátiť ich aspoň na úroveň roku 2004. Udivuje ma preto, že nik zo samozvaných spasiteľov zdravotníctva nikde tento krok nepochválil – napr. namiesto tárania o vernostných systémoch a ďalších nezmysloch .

PharmDr. Marcel Jusko, PhD. je obyčajný lekárnik z Michaloviec, zamestnanec bez vlastnej lekárne. Jeho životnou filozofiou je kvalita – kvalita služby pacientovi. Veľa nekecá, viac koná. Za Uhliarika to bola petícia proti hlúpemu zákonu. Dnes chce pomôcť pri novelizácii a ponúka ministerstvu formou hromadnej pripomienky verejnosti konštruktívnu úvahu o odborných kritériách na výkon farmaceutických činností. A kladie otázky – Je vysokoškolský diplom o atestácii, vydávaný univerzitou po absolvovaní špecializačnej skúšky, alternovateľný dokladom o praxi vydaným kýmkoľvek? Je farmaceut bez atestácie dostatočnou zárukou kvalitnej prípravy študentov v rámci šesťmesačnej praxe? Spochybnil niekto niekedy atestácie lekárov, skúšky advokátov, notárov, architektov a iných povolaní?

Množstvo jednotlivcov, či inštitúcii dnes deklaruje úprimný záujem o kvalitu slovenského zdravotníctva. Veľmi sa preto poteším, keď uvidím pod Marcelovou pripomienkou podpisy ľudí z FNN, kamošov z HPI, podpis Braňa, podpis manažéra s 5 ročnými skúsenosťami v lekárenstve, podpisy konkrétnych rozhľadených novinárov či podpisy viacerých ohnivo diskutujúcich. A snáď podobnú pripomienku uplatní v MPK aj minister spravodlivosti.

Môj podpis tam už je. Spolu s podpismi profesorov, docentov, učiteľov, študentov, doktorov, inžinierov, bežných farmaceutov a aj ich pacientov. Ak chcete, aby lekárenstvo nebolo iba kšeftom s liekmi ale reálnym zdravotníckym odborom, pripojte aj ten váš.

<

 • Tlačiť
 • 5

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky