Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Sukeľ

Lieky sú.

01.04.2017 | Ondrej Sukeľ

A pre niekoho je to ešte väčší problém, ako keď neboli.

 • Tlačiť
 • 0

V minulom roku snáď neprešiel týždeň, v ktorom by Slovenskú lekárnickú komoru nekontaktoval niekto z novinárov s otázkou o nedostupnosti liekov. S regionálnym redaktorom Markízy Vladom Bučkom, sme žartovali o tom, že u mňa natočí to isté z viacerých uhlov a nebude musieť chodiť opakovane pre tie isté odpovede - lieky nie sú, máme problém s vakcínami, inzulínmi, liekmi na riedenie krvi a mnohými ďalšími, opakovane predkladáme návrhy, ŠÚKL zakazuje vývozy... donekonečna.

Celý ten mediálny poplach začal nevinnými mediálnymi raňajkami už v roku 2013, na ktorých sme prítomných novinárov upozornili na hrozivú nedostupnosť niektorých liekov Slovenskej republike. Hneď sme boli vtedajším vedením ministerstva obvinení zo šírenia poplašnej správy. Potom nasledovalo zopár stretnutí na ministerstve, pri ktorých každému zúčastnenému bolo jasné, že ide skôr o kultivované festivaly "úprimnosti", než o reálnu snahu niečo vyriešiť. Posledné končilo výkrikom - veď o mesiac je tu Copáková, tá to všetko vyrieši. Nebola. Nevyriešila.

Vtedy som si kládol také naliehavé otázky, či je potrebné vyhrať matematickú olympiádu na pochopenie jednoduchej postupnosti - najlacnejšie lieky v Európe - možnosť s nimi obchodovať pre každého, kto sa vie podpísať - neobmedzený vývoz do zahraničia - nedostatok liekov na Slovensku.

V apríli 2016 sme novému ministrovi zdravotníctva pri prvom stretnutí deklarovali pripravenosť Slovenskej lekárnickej komory aktívne spolupracovať v prospech spoločného dobra. Mimochodom, pojem "spoločné dobro" je veľmi zaujímavý koncept, ktorého princípy by popri "hodnote za peniaze" mohli a mali tvoriť základy politických rozhodnutí. Vygooglite a čítajte.

Legislatívna tvorba následne nabrala také tempo, až sa veriť nechcelo. Po rokoch ignorancie trvalo šesť mesiacov (vrátane parlamentých prázdnin) pripraviť, spripomienkovať, prerokovať a schváliť novelu zákona o liekoch, o ktorej po troch mesiacoch účinnosti môžeme konštatovať, že vyriešila problém s nedostupnosťou liekov. Za prijatie novely hlasovalo 126 poslancov.

Všetky lieky, v tom čase nedostupné - TOP 20 za celý rok 2016 je na grafe - sa, s výnimkou Fraxiparine, dnes dajú u kľúčových distribútorov objednať bez problémov.

Zdroj: SLeK

Od 1. apríla 2017 platia ustanovenia o tzv. systéme pre mimoriadne objednávanie liekov. Pokiaľ liek nie je možné objednať štandardným spôsobom (napr. toľko omieľaný Fraxiparine), môže farmaceut o jeho dodanie požiadať priamo držiteľa registrácie a najneskôr o 48 hodín ho pacient dostane. Systém bol funkčný ešte pred 1. aprílom - Fraxiparine objednaný vo štvrtok večer bol v lekárni v piatok ráno.

Jediné riziko, ktoré je v rukách držiteľov registrácie lieku, je výnimka, ktorá umožňuje nedodať liek v prípade ak výrobca požiadal o jeho vyradenie z kategorizácie. Až prax ukáže, či seriózne farmaceutické firmy budú takýmto spôsobom obchádzať filozofiu zákona. Tá je jednoznačná - cieľom činnosti všetkých subjektov liekového trhu má byť pacient. Pacient nie je hypotetický pojem - potenciálne je to každý z nás. No a to je to spomínané spoločné dobro.

Kým v roku 2016 bol priemerny počet hlásení o nedostupnosti za mesiac 1517 (s maximom v septembri 4932) od nového roka počet dramaticky klesá. V januári 552, vo februári 456 a v marci iba 227 hlásení. Z tých marcových sa 162 týka Fraxiparinu. Lieky teda fakt sú.

Toľko dáta. Nastupuje filozofia.

Chápem, že spoločná aktivita, ktorá vyústila do novej legislatívy, zopár jednotlivcom zásadne ovplyvnila ich kšeft. Na druhej strane je nepochopiteľný postoj viacerých prevádzkovateľov lekární, ktorí dokážu bohorovne a bez kúska súdnosti, či nedajbože konkrétného čísla verejne vypúšťať vety ako - nič sa nezmenilo, lieky chýbajú, nemám sa ako k lieku dostať, predpokladať ako budú niektoré lieky ibe pre niektoré lekárne, hľadať v zákone vymyslené rozpory, či obviňovať ministerstvo z akejsi nedôvery voči lekárnikom. Cielene nepripájam žiaden link; nemienim im zvyšovať čítanosť.

Slovenská lekárnická komora je jediný reprezentatívny subjekt slovenských farmaceutov a má záujem o vecnú, konštruktívnu a zmysluplnú debatu s každým, komu záleží na kvalite lekárenskej starostlivosti. Jednotlivci skrývajúci sa za všeobecné pojmy ako lekárne, poskytovatelia či dokonca lekárnici narúšajú tento postoj a ich hlučná demagógia je rizikom nie pre lekárnikov, či komoru, ale pre celú spoločnosť. Verejná debata v duchu "prianie je otcom myšlienky" už narobila mnoho zla.

Mesiace poctivej a konštruktívnej spolupráce dnes pár demagógov neguje v snahe vlastného zviditeľnenia.

Nie iba ako prezident SLeK, ale ako obyčajný lekárnik sa preto dištancujem od akýchkoľvek negatívnych vyjadrení o (ne)dostupnosti liekov.

Lieky totiž naozaj sú.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4304
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4304
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky