Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lieky predsa nie sú pre pacientov...

07.07.2016 | Ondrej Sukeľ

Diskusia (11 reakcií)

07.07.2016 | Renata Blahova

Drzim palce. Treba o tom pisat a hovorit. Dookola.

08.07.2016 | lizanabel

Parlament = zákonodarný "podarený" zbor. Prečítala som si Vaše články od mája 2011. Gratulujem k postu Prezident Slovenskej lekárnickej komory. Obsah Vašich vyjadrení je zrozumiteľný, zároveň alarmujúci. Niekde som počula, že psí brechot do neba nejde. Zo zákonodarného zboru sa stalo NEBO pre vyvolených, našich... MOC a svet PEŇAZÍ..
Z ľudskosti - rozumej základný princíp (morálka, česť, vzdelanie, láska) sa rokmi činností "podareného" zákonodarného zboru stal psí brechot.
Pri každých voľbách dávam nádej sebe aj slovenským občanom. Zároveň ďakujem osudu. Ešte ako-tak žijem zo slovenského dôchodku. Plácu som dostala za prácu, za ktorú sa nemusím hanbiť. Moja rodina zostala aj po rokoch od revolúcie slušná, a poznačená. Je len PSÍM hlasom. Podarenému zboru sa darí a bude dariť, lebo svet MOCI s PENIAZMI podarene ničí to ľudské v človeku. Rozumej základný princíp (morálka, česť, vzdelanie, láska)
Želám Vám veľa zdravia, budem držať palce, stále máme nádej!

08.07.2016 | LPB

Naši precedovia majú teraz dôležitejšie starosti. Predsedníctvo, prázdniny... ani v RTVS nie je na takéto problémy priestor, veď sú majstrovstvá... Zato vieme o každom výstrele v USA. A Babrakovom/Junckerovom prde.

10.07.2016 | LPB

Včera so tomu venovala RTVS. Okrajovo. Novela pripravená, platiť by mala AŽ od 1.1.2017. Prečo tak neskoro?

08.07.2016 | libertarian

hm....... Tak veľa hovoriť, a nič nepovedať.......
Je to, ako ked ku ťažko chorému zavolajú kňaza namiesto lekára.

09.07.2016 | skloplast

"Dnes sa slovenskí pacienti nevedia dostať k liekom na vážne diagnózy a pár jednotlivcov na tom významne bohatne". Ano plne suhlasim je to hrozne a mam s tym aj neprijemnu osobnu skusenost.

Ale aka je pricina? Su to len "bezcharakterni distributori a lekarnici" ktori liek vyvazaju za vyssie ceny do zahranicia? Obavam sa, ze toto nie je pricina ale nasledok.
Nie je pricinou nahodou nezmyselna cenova regulacia v EU ked si ceny liekov reguluju jednotlive staty a kazdy stat inak? A Slovenska republika sa rozhodla pre system ktory zabezpecuje nizke ceny co je pre pacienta super, avsak len vtedy ak sa k lieku naozaj dostane.

U niektorych liekov je situacia naozaj kriticka lebo cenovy rozdiel oproti inym krajinam je taky velky, ze vyvozcovia liekov tomu jednoducho neodolaju a podotykam ze nerobia nic nelegalne. Samozrejme z hladiska moralky ide o hyenizmus, ale ekonomika nepusti a moralka ide bokom.

No a ake je riesenie? Viac byrokratickych obmedzeni pre vyvozcov? Dobre vieme, ze kazde byrokraticke obmedzenie sa da obist, preto kratkodobo jedinym skutocnym riesenim je zvysenie cien u tych liekov kde je situacia s vyvozom najkritickejsia. No a z dlhodobeho hladiska je treba prehodnotit cely system referencovania aby sme predisli velkym cenovym rozdielom, ktore su skutocnou pricinou vyvozu liekov.

10.07.2016 | libertarian

skloplast :
"Obavam sa, ze toto nie je pricina ale nasledok."

- Tvoje argumenty sú tiež iba následkom, a nie príčinou !!!!!!!!

Skutočná , prvotná, príčina je - absurdná právna "ochrana" výrobcov. Ak výrobca zaháji výrobu čohosi - trebárs slanej vody, tak už nik na svete nesmie vyrábať slanú vodu, lebo ten prvý si ju patentoval. A teda môže slanu vodu predávať za horibilné ceny.
Skutočná , prvotná, príčina je teda činnosť štátnych orgánov, ktoré škodia vlastným občanom.

Keby si bol pred tritisíc rokmi ktosi patentoval pečenie chleba, tak by dnes piekla chlieb jediná, asi americká, firma, a predávala by kilo za 100 dolárov. A domáce pečenie chleba by sa trestalo tak, ako sa trestá výroba heroinu.

Ludia sú blbí, a budú za svoju blbosť trpieť.


10.07.2016 | LPB

Myslím, že ochrana vynálezcu lieku trvá iba rok. Potom nastupujú (konkurenční, ak neuzavrú kartel...) výrobcovia generík. Keby sa zloženie nedalo chrániť, nevrátili by sa náklady výskumníkom a nebol by záujem investovať do nového. A vynájsť niečo nové je stále drahšie. Nielen vo farmácii. Ja tým vedcom doprajem bubáky, ale obávam sa, že väčšinu zisku zožerú iní v reťazci...

Ak výrobca zarobí už pri cene v najlacnejšej krajine EU, má v tých drahších neprimeranú maržu. Alebo nám predáva pod výrobné náklady? Alebo si náklady (na výskum) vyčísľuje kreatívne? Neviem. V každom prípade to nefunguje dobre a asi by sa to malo riešiť na úrovni EU.

11.07.2016 | youri

Az na to, ze vyvoj uplne noveho lieku stoji okolo miliardy dolarov. To by som chcel vidiet tu firmu, ktora by tu miliardu dolarov investovala, len aby pol roka po tom, co by liek uviedla na trh, zistila, ze jej liek vyraba iks dalsich firiem, ktore v cene nemusia zohladnit naklady na miliardovy vyskum.
Dnes plati patent na chemicke zluceniny 20 rokov. Nez su ukoncene vsetky registracne procedury (predklinicke a klinicke studie a spol.) prejde 12-15 rokov, takze firma ma asi 5-8 rokov, aby sa jej vratili naklady na vyvoj, pretoze potom sa vyroji tucet generickych firiem, ktore budu ten liek predavat za bagatel.
V skutocnosti, keby bola patentova ochrana dlhsia napriklad 40 rokov, pravdeppodobne by sme mali lacne lieky na choroby, na ktore dnes ani ziadne lieky nemame. Genericke firmy by si totiz mohli vybrat. Bud budu vyvijat nove lieky, alebo sa budu snazit zarobit na predaji styridsatrocnych zastaralych liekov.

11.07.2016 | skloplast

Ano, suhlasim je to dosledok zbytocnej a hlavne nefukcnej cenovej regulacie. Stacilo by, keby si poistnovne lieky tendrovali, vygenerovali by trhove ceny a cenova regulacia (referencovanie) by vobec nebola potrebna. To je ale na zasadnu reformu systemu, ktora nam urcite nehrozi.

Skus to vsak vysvetlit niekomu kto nedostane zivot zchranujuci liek, lebo jednoducho nie je v ziadnej lekarni. Tu by naozaj zatial stacilo uvolnit ceny u tych liekov, kde nam trh ukazuje ze zla cenova regulacia vedie k realnemu nedostatku lieku na slovenskom trhu. Pacienta by sa to ani nemuselo cenovo dotknut (doplatok pacienta moze zostat rovnaky), stacilo by peniaze namiesto vlakov zadarmo pouzit na tento ucel.

19.07.2016 | Jana Čokynová Kostovčíková

a čo to je zbytočne tu o tom hovoriť my s tým nič nespravíme....každý z ministrov ma v tom namydlené ruky a delia sa a stavme sa že ten zakon od januara neprejde....stavím sa!

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
  • Počet článkov: 24
  • Priemerná čítanosť: 4303
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.