Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Sukeľ

Lieky predsa nie sú pre pacientov...

07.07.2016 | Ondrej Sukeľ

Dopočul som sa, že istého majiteľa distribučnej spoločnosti urazilo moje vyjadrenie, že distribútori liekov sa spreneverili svojmu poslaniu. Koľký útlocit.

 • Tlačiť
 • 11

Tento text bude mať od diplomacie ďaleko. Ale určite nie ďalej, než od nej má správanie zamestnancov niektorých distribučných firiem, ktorí zrejme už dávnejšie usúdili, že lekárnik, či lekáreň (a teda pacient) pre nich nie sú prirodzenými partnermi. A to som tú mieru ich pohŕdania pacientom ešte pomenoval celkom slušne. Slovenská lekárnická komora má k dispozícii množstvo mailovej komunikácie konkrétnych lekárnikov s konkrétnymi zástupcami konkrétnych distribútorov, ktorí sa už ani nehanbia odmietať objednávky slovami – my lieky nedodávame, iba vykupujeme. Rozhodnutia o nepovolení vývozu liekov Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv sa dlhodobo týkajú tých istých firiem. Nie sú to bežné obchodné firmy, sú to subjekty, ktorým štát (teda my všetci) zveruje významný podiel na zodpovednosti za dostupnosť liekov pre slovenského pacienta. Ako so svojim dielom zodpovednosti naložili títo chrapúni, kvôli ktorým už možno reálne umierajú ľudia?

Zoči-voči zúfalému diabetikovi, ktorý si dnes večer pichne poslednú dávku inzulínu a ani ja ani ostatní kolegovia mu nevieme pomôcť, sú mi všetky premúdre kecy o voľnom pohybe tovaru srdečne ukradnuté. Zoči-voči pacientke po chemoterapii je mi ukradnuté, či niekoho s x nulami na konte urazím, alebo nie. Mladú päťdesiatročnú ženu po náhlej srdcovej príhode nezaujímajú podiely na trhu, obrat, či zisk. Má v ruke lekársky predpis a chce potrebuje svoj liek. Väčšina tých, ktorým sme zverili jeho doručenie aj do tej poslednej lekárne v Uliči, sa na to vykašlala. Zo zoznamu 140 veľkodistribútorov reálne do lekárni dodáva lieky možno 20. Ešte si niekto myslí, že tento stav nie je spreneverenie sa svojmu poslaniu?

Fakt považujeme za normálne, keď pri stabilnom trhu liekov vydávaných na lekársky predpis a zásadne sa nemeniacich trhových podieloch najväčších veľkodistribútorov narastie obrat stratového veľkodistribútora za 3 roky viac než sedemnásobne? Fakt sme stotožnení s tým, že obrat a zisk firmičky, ktorá pred troma rokmi stála za kauzou kšeftovania s onkoliekmi v prešovskej nemocnici, od tejto kauzy narástli 25-násobne? Fakt uveríme podnikateľskému zázraku novovzniknutej lekárne (ktorej konatelia sú zhodou okolností konateľmi jednej distribučnej firmy z vyššie spomenutého zoznamu) bez lekárov v okolí, v meste so šestnástimi lekárňami na dvadsaťtritisíc obyvateľov, ktorá narastie z roka na rok z nuly na dva milióny eur? Fakt je dedinské lekárenstvo najrýchlejšie rastúcim segmentom liekového trhu, keď lekáreň v dvojtisícovej dedinke s jedným obvoďákom a jedným pediatrom od roku 2012 (účinnosť zákona o liekoch umožňujúceho spätný predaj liekov z lekární) každoročne takmer zdvojnásobí dvoj obrat? Asi áno, sú aj oveľa žiarivejšie príklady...

Netreba tu žiadne siahodlhé úvahy – dnes sa slovenskí pacienti nevedia dostať k liekom na vážne diagnózy a pár jednotlivcov na tom významne bohatne.

Aktuálne je v medzirezortnom pripomienkovom konaní návrh novely zákona o liekoch. Ministerstvo ňou po rokoch ignorancie a hlúpeho obviňovania Slovenskej lekárnickej komory zo šírenia poplašnej správy konečne rieši alarmujúci stav nedostupnosti liekov. Táto spokojnosť má však jeden trpký otáznik. Zásadnou novinkou, ktorú novela zavádza, je totiž povinnosť lekárne zaslať držiteľovi registrácie pri objednávke kategorizovaného lieku kópiu lekárskeho predpisu. Teda – dnes regulátor musí zo zákona administratívne zásadne zaťažiť všetkých slušných lekárnikov, ktorí sa nespreneverili svojej profesii, kvôli pár gaunerom, ktorí si myslia, že inzulín či chemoterapia sú rovnakým tovarom ako zubná pasta.

Fakt si ešte neuvedomujeme zvrátenosť stavu, v ktorom sa ako spoločnosť nachádzame?

 • Tlačiť
 • 11

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4303
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4303
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky