Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Sukeľ

Koľko vernostných kariet bolo na námestí?

13.02.2012 | Ondrej Sukeľ

Fenomén straty konzistentnosti raz dobehne aj túto revolúciu.

 • Tlačiť
 • 33

V novembri 1989 sme si vehementne sľúbili lásku, sľúbili vravieť pravdu len. Dvadsať rokov pred týmto sľubovaním si naši rodičia sľubovali ľudskú tvár socializmu a dvadsať rokov pred nimi sa naši starí rodičia rozhodli, že to tu povedie robotnícka trieda spolu s pracujúcou inteligenciou. Pokračovanie všetkých týchto revolučných eventov sa čoskoro nieslo v duchu príslovia „Cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami“.

Pointa gorilej revolúcie je v súčasnosti nejasná, tézy jej predstaviteľov mierne insitné a nejaký hmatateľný výsledok asi len ťažko očakávať. Tí, ktorých sa týka, sa tvária že ide iba o malú chybičku v systéme, ktorý pekných pár rokov vylaďujú k technickej, vzťahovej i legislatívnej dokonalosti.

Akékoľvek revolučné pohyby sú vždy poznačené osobným vkladom každého jedného revolucionára. Bez ohľadu na to, koľko ich na tom námestí stojí – realitu bežného života netvorí masa, ale individuálne rozhodnutia každého z nás. Preto tie „naše“ slovenské revolúcie nakoniec dopadli tak ako dopadli. Vláda ľudu skončila vládou úzkej skupiny senilných idiotov, ľudská tvár socializmu sa zmenila na poučenie z krízového vývoja a budovanie trhovej ekonomiky vytvorilo zo Slovenska štandardný feudálny štátik s lénnym systémom vzájomných vzťahov.

Aké sú naše obyčajné, každodenné individuálne rozhodnutia? A nakoľko korelujú s aktuálnou revolučnou náladou?

Keď sme za Zajaca tvrdili, že odbornú prácu má robiť odborník, všetci ste drístali o slobode a trhu. Keď sme povedali, že cenotvorbu liekov má regulovať štát, tak nás iniciatívny košický poslanec bez štipky šajnu o lekárenstve nazval lobistami. Keď sme vlani do nemoty opakovali, že ministerstvo zdravotníctva nesídli na Kramároch ale pri Auparku, tak sa drvivá väčšina dnešných revolucionárov tvárila nechápavo. Potom prišli Wikileaks a zopár pravdivýchčudných článkov. Keď sa zbavili človeka, ktorý o znižovaní cien liekov iba nekvákal, ale na ňom reálne pracoval, apatiu narušilo iba to, že dotyčný nemlčal a zároveň má priveľa kamošov. Keď mi ale na jednej bohumilej akcii minister povedal – ja sa s vami bez mojich ľudí rozprávať nebudem, lebo by som možno povedal niečo s čím nesúhlasím – bolo jasné kam to celé dospeje. Potom si za pomoci chalanov z autobusu schválili paškvil zákon o liekoch, o ktorom sa už aj v národnej rade otvorene hovorilo, kto, kde a kedy ho napísal. Až potom prišla tá vaša Gorila, vďaka ktorej sa hnutie s revivalom Malchárka na piatom mieste stalo lídrom pravice. A kruh sa uzavrel.

Milí revolucionári z námestí. Firma, ktorá vďaka malchárkovským klonom skrz celým politickým spektrom získala vplyv v tomto priestore, nie je nejaká mytologická postava. Je to reálny, obyčajný podnikateľský subjekt s rôznorodými sférami záujmu. A keďže mrznete na námestiach, (a je to skvelé, že tam ste) určite vám nie je jedno, ako ten vplyv získali. Pevne preto verím, že ihneď po návrate z námestia ste tí, ktorých sa to týka, zahodili vernostné karty ich siete lekární, poslali odhlášku z ich zdravotnej poisťovne, v živote sa nedotknete ich šunky, ani salámy a vyberiete si peniaze z ich banky.

Toto by bolo niečo, čomu sa hovorí revolučná konzistentnosť a možno by to znamenalo prvú úspešnú revolúciu na tomto kúsku zeme.

 

 • Tlačiť
 • 33

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky