Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď amatér definuje normu

04.11.2012 | Ondrej Sukeľ

Diskusia (33 reakcií)

05.11.2012 | pkx

Obavam sa, ze amater s moralnou integritou a dobrymi umyslami je vzdy lepsi ako najlepsi odbornik bez chrbtovej kosti.

Je velmi pohodlne sa ohanat pacientom a odbornostou, ked jedine o com vam ide, je zachovanie privilegii zo zakona.

A viete podla coho je spolahlivo vidiet necestne umysly?
Podla hysterickeho kriku a absencie AKEHOKOLVEK konstruktivneho pristupu a uznania argumentov protistrany (lebo v akejkolvek konstruktivnej debate ma kazda strana nejake vecne argumenty ktore sa uznat daju).

Samozrejme, sucasne riesenie v sebe obsahuje vela nedokonalosti a isto mate v mnohych bodoch pravdu, ale jedno je iste - zakazanie vernostnych kariet, zrusenie generickej preskripcie ani zuzenie siete lekarni vsetky uvadzan neduhy neodstrani.

05.11.2012 | Ondrej Sukeľ

O zachovanie akých "privilégií zo zákona" mi ide? Skúste túto myšlienku rozvinúť.

05.11.2012 | pkx

- zakaz predaja volnopredajnych liekov mimo lekarni
- zakaz predavat volnopredajne lieky so zlavou
- snaha zvysenie barier na vstup do podnikania (zakaz prevadzkovat lekarne pravnickym osobam, poziadavky na predlzenie praxe, snaha o regulaciu poctu lekarni) - je dost mozne ze snaha SLEK bola neuspesna, ale pokusy tu boli). Isto som nieco zabudol, keby bolo trosku viac casu prejst vase predchadzajuce blogy, apelov na zasahy statu v prospech tzv "zdravia pacientov" by sa snad naslo viac.

Ja rozumiem ze vam ide o zachovanie statusu quo (z casu ked bolo privilegii viac) a ze vam s rastom konkurencie klesaju zisky. Ludsky to chapem, ale ako pacienta ma to nezaujima, lebo cim viac sa stat do niecoho montuje, tak tym viac prileztosti pre lobistov ako SLEK na to zabetonovat si narok na svoj kusok kolaca priamo do zakona.

Ked existuju lekarne ktore zaujima len marza a nemaju zaujem masticku ktoru treba namiesat, tak sa odliste. Spravte si reklamu ze vy jediny v okrese poradite. Presvedcte pacientov ze za kvalitu sa im oplati priplatit. Presvedcte ich v sutazi, nie zakonnym zakazom cenovej konkurencie.
Preco nebojujete proti tomu aby sa zbytocne peniaze vyhadzovali za drahe lieky (z ktorych lekarne maju percentualnu marzu a teda vyhovuje aj vam ked sa predavaju)? Ak by bolo zrejme ze bojujete za zamedzeniu plytvania, bolo by zrejme ze vam ide o lepsi system. Ale vam nejde o lepsi system, vam ide len o viac penazi pre seba. Cim ste uplne rovnaki ako financne skupiny.

06.11.2012 | Ondrej Sukeľ

Ešteže existujú tie internetové diskusie, človek sa o sebe dozvie kopu nového :-)

Takže si to zhrňme - som bez chrbtovej kosti a ide mi len a len o viac peňazí pre seba. Chvalabohu tu je Penta s morálnou integritou a dobrými úmyslami, ktorá takých ako ja dá do poriadku a potom zavládne raj na zemi.

V tejto krajine musí byť radosť vládnuť.

06.11.2012 | pkx

Ja Pentu neobhajujem ani nahodou. Oni sa ale aspon falosne netvaria, ze ich jedinym motivom je zdravie. Ja samozrejme som tiez proti vyhodam ktore si vylobovali oni, lebo ich hradime vsetci. Bohuzial ale tie veci na ktore kricite vy najviac nie su veci ktore predstavuje najvacsie plytvanie, ale veci ktore najviac ohrozuju vase prijmy. Vasim zaujmom neni efektivne zdravotnictvo, vy si len chcete urvat svoj kus kolaca.
A ta hysteria je presne nepriamo umerna efektivnosti lobbingu. V principe ste uplne rovnaki, akurat oni su uspesnejsi, nic viac.

07.11.2012 | petrisko

Chcel by som len vedieť či s týmito vašimi návrhmi, ktoré ste našuškali ministerstvu, súhlasí aj vaša celá členská základňa lekárnickej komory. Alebo sú to len rozhodnutia "užšieho vedenia" ??? Máte podpisy všetkých členov komory, že chcú zmeny, ktoré navrhujete a obhajujete?

07.11.2012 | Ondrej Sukeľ

Ministerstvu sme nič nenašuškali. Čo sa týka vernostných systémov, prvýkrát boli zakázané za vlády SMERU v roku 2009 - a vtedy za ich zákaz hlasovalo 128 poslancov naprieč celým politickým spektrom (vrátane Novotného). To, že si MZ osvojilo argumentáciu predchádzajúceho vedenia rezortu, ktorá je totožná s našou nepovažujem za našuškávanie, ale názorovú kontinuitu.

Témy ako - správne konania pri zmene odborného zástupcu, jedna osoba=jedno povolenie a pod. prioritne presadzujú samosprávne kraje, keďže Uhliarikov zákon im znemožnil reálny výkon ich kompetencií v oblasti dohľadu nad lekárenskou starostlivosťou. My sa s týmto ich názorom stotožňujeme.

Špecializácia z lekárenstva ako podmienka výkonu funkcie vedúceho lekárnika - s touto našou pripomienkou sa MZ nestotožnilo.

Povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vydávané iba odborne spôsobilým osobám - ani s touto pripomienkou sa MZ nestotožnilo.

Pozri si vyhodnotenie MPK a budeš prekvapený, koľkým našim pripomienkam MZ nevyhovelo.

Moje názory a názory vedenia SLeK sú dlhodobo verejne prezentované a známe a členská základňa nám dala mandát na 4 roky tieto názory prezentovať vo volených (čestných) funkciách. Nemyslím, že je preto potrebné pri každom legislatívnom procese organizovať podpisovú akciu. Ale veľmi rád privítam diskusiu členov a aj opačné názory. Nebol však mne či iným členom prezídia doručený ani jeden.

05.11.2012 | Samo1

...a ozval sa hysterický krik z "druhej" strany...Vernostné zľavy v lekárňach je fakt chorý prvok.

05.11.2012 | pkx

S druhou stranou nemam vobec nic. Dokonca s celym odvetvim nemam nic. Som len obycajny pacient, ktoreho irituje ked sa tu vedie svata vojna a argumentuje sa zdravim, pricom ide len a len o peniaze.
A rovnako ma irituje ked v kazdej druhej lekarni nemozem platit kartou a zatvaraju kazdy den o 4-5pm a este chcu ten stav konzervovat zakonom.
A nechcem aby sme dopadli ako v grecku ked sa vlada rozhodla liberalizovat taxiky tak vsetci taxikari sa ozvali ze jake nespravodlive.

06.11.2012 | ubuntu

Prečo sú chorý prvok? Keď si budem kupovať lieky v lekárni, ktorú poznám a som s ňou spokojný a dostanem za to zľavu, ochoriem z toho??

06.11.2012 | grgo

Prosím, prečítajte si aj niektoré staré príspevky pána Súkeľa, vysvetľuje tam viaceré veci. Napríklad tieto:

1) Doplatková cena lieku [na recept] v lekárni predstavuje iba zlomok zo skutočnej ceny lieku, keďže väčšia časť je hradená z daní (nazývaných aj zdravotné poistenie). Doplatková politika pre lieky je pre to pre štát veľmi zásadná z pohľadu regulovania dopytu po liekoch. Pán Súkeľ napríklad podľa všetkého nie je proti zľavám, ak však lekárne rovnakú percentuálnu zľavu posktynú aj štátu.

Príklad: skutočná celková cena lieku 100 EUR, z toho doplatok pacienta 10 EUR a uhrada poisťovne financovanej z daní 90 EUR. Ak dá lekáreň 90% zľavu na doplatok pre pacienta, teda ho zníži z 10 EUR na 1 EURo, čo samozrejme bude mať podľa základných ekonomických zákonov vplyv na celkovú spotrebu liekov, tak nech dá 90% zľavu aj pre štátnu poisťovňu.

2) Lekárnik nie je len predajca, ale musí spĺňať aj odborné predpoklady. Lekáreň sa dá čiastočne považovať za detašované pracovisko verejného zdravotného systému od ktorého štát môže požadovať niektoré služby "vo verejnom záujme" - napríklad namiešanie mastičky.

Samozrejme súkromné spoločnosti s výbornými lobistickými možnosťami sú známe vykuchávaním podobných systémov náchylných na adverse selection. ľudovo sa tomu hovorí aj vyžieranie hrozienok.

Takže áno, môžete mať systém kedy vám predavačka v Tescu predá širokospektrálne antibiotikum s 20% zľavou na vernostný kupón z letáku. Ale jednak vám tento liek nebude nič platný - lebo jeho neodborný výdaj bude znamenať že si naň choroby veľmi rýchlo vytvoria rezistenciu, okrem toho sa zvýši riziko škodlivých následkov užívania liekov z dôvodu kontraindikácie a v neposlednom rade to bude znamenať že ak budete potrebovať nejakú raritnejšiu záležitosť ako napríklad namiešať mastičku na exém, tak sa budete musieť trepať do špecializovanej "lekárne" v najbližšom krajskom meste a ešete si za ňu priplatiť čo ste ušetrili na tom antibiotiku.

Iba na záver - každý kto aspoň trochu uvažuje si uvedomuje že lekárne sú súčasťou celého komplexu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ak už aj neveríte tomu čo tu kto vypisuje, tak aspoň majte toľko rozumu a obzrite sa po svete a preskúmajte aké modely používajú krajiny s kvalitnou zdravotnou starostlivosťo namiesto hľadania revolučných riešení aplikovaním pár primitívnych poučiek.

06.11.2012 | Motylx

Znízenie barier na vstup do podnikania, deregulacia ako lekarni, tak poistovni ( vo svajciarsku ich je 75 ), by priniesla znizenie doplatkovych cien, skvalitnenie sluzieb.
Podla teba su to len primitivne poucky.
Najlepsia je jedna poistovna a asi aj jedna lekaren.
Ty sa poobzeraj po svete a najma, skus pouzit svoj rozum. Skús zburat tie etatisticke bariery, ktore si si v nom vystaval.

06.11.2012 | labudik

Nie je to také jednoduché,lebo:
1. my nie sme švajčiarsko, tam majú a dávajú iné peniaze na zdravotníctvo ako my!
2.najväčiu dereguláciu máš v Amerike- a výsledok? kaastrofa! Ukradnuté verejné zdravotníctvo fin.skupinami takým istým gorilím spôsobom ako sa to dialo u nás v gorile a hrozilo to totálne v zdravotníctve aj u nás. Tu je za druhé najväčši penaize na hlavu, 37 najlepšie zdravotníctvo na svete-teda veľmi zlý pomer efektívnosti
Inak švajčiarsko za 9 najväčšie penaize na hlavu má 20-te najlepšie zdravotníctvo- čiže efektivita nič moc.
Dôkaz:
http://www.photius....
http://www.photius....
Teda kde je tá deregulácia a z nej perfektný výsledok??

06.11.2012 | ddpp

a ked sa zacitame hlbsie zistime ze :

For example, the World Health Organization's ranking of the world's health systems was last produced in 2000, and the WHO no longer produces such a ranking table, because of the complexity of the task.

06.11.2012 | pkx

Penta je v zdravotnictve par rokov. Neefektivta je tu desiatky rokov. Napriek hysterii okolo gorily je dost pravdepodobne ze fungovanie ukradnuteho zdravotnictva bude ovela efektivnejsie ako fungovanie doterajsieho zdravotnictva (ktore bolo rovnako ukradnute tymi istymi politikmi). Sam Hascak v gorile hovori ze by bol spokojny s 10% marzou v podnikani v zdravotnictve. To mi pride nasobne menej ako sucasne straty (okolo 50%).

06.11.2012 | Ondrej Sukeľ

Ako som povedal... Radosť vládnuť v tejto krajine.

07.11.2012 | pkx

Radost zit v tejto krajine, bohuzial prave pre vas kedze vacsina voli toho kto sa postara aby sa nadalej stracalo 50% a vy budete mat naspat privilegia aby ste nemuseli medzi sebou sutazit a mali isty prijem. Este vytlacit aj posledne zvysky konkurencie a potom moze krik prestat. Kym sa kradne do mojho vrecka, tak je to v poriadku...

07.11.2012 | Ondrej Sukeľ

Kto si Ty, že si o mne dovolíš tvrdiť, že kradnem?

Aké privilégia mám? Mal som? Budem mať? Aký istý príjem?

A mimochodom, napísal som, že radosť VLÁDNUŤ v tejto krajine. A svojimi reakciami to iba dokazuješ.

06.11.2012 | Motylx

To, co mame doma jednoduche je.
Dve skupiny bojujuce o ovladnutie trhu.
Zda sa, ze penta cuva, vytiahla si zisky, na dalsiu vyplatu sa poskladame vsetci, pri pripadnom sudnom spore sa mozno budeme skladat znovu.
Nemusim byť odbornik na zdravotnictvo a aj ked ma zavalis tonami odkazov, statistik, grafov, neuverim, že absolutisticky donucovaci monopol je tym spravnym riesenim.
Cokolvek ine je lepsie.

06.11.2012 | labudik

Čo je to donucovací monopol??
Máš /ked to chceš počuť/ čisto kapitalistické krajiny a majú jednu zdrav. poisťovnu a poskytujú oveľa viac zdravotnej starostlivosti oproti vynaloženým peniazom oproti absolútne súkromnému systému v amerike
/čo je mimochodom tvoj a Uhliarikov ideál/
Takže kdesi ti to nesedí, tak prestaň slepo veriť a začni rozmýšlať!!

06.11.2012 | Motylx

Absolutne sukromny system v amerike?
Zo statnych programov je hradena polovica zdravotnej starostlivosti : http://www.wikiskri...

06.11.2012 | Motylx

Donutenie je donutenie.
Comu nerozumies?
Ty platis dane a odvody dobrovolne?
A komu vlastne?
http://spravy.pravd...,

To ty by si mal prestat slepo verit.
Len neviem, comu to vlastne veris?

06.11.2012 | labudik

ja som netvrdil, že štát zo svojich daní nič do zdravotníctva nedáva-ale tieto štátne peniaze aj tak z drvivej väčšiny v praxi po ich obdržaní spotrebujú-zhlnú súkromní majitelia poistovní, nemocníc a podobne- skrátka fin. žraloci-gorili atď
všimni si iné- čo sa píše na tej stránke!
Nevýhody tržního zdravotnictví
Sociální nerovnost a nedostatečná dostupnost zdravotní péče;
17 % Američanů nemá zajištěné zdravotní pojištění (tj. 47 miliónu nepojištěných, z toho 8,6 miliónů dětí), týká se to rodin s nižším příjmem, mladých lidí do 25 let, zaměstnanců malých firem;
„podpojištění“ – jenom částečné pojištění, které v praxi nestačí!! na krytí nezbytné péče (střední třída);
nákladnost a vysoká cena!!!: náklady na zdravotnictví v USA jsou větší než 17 % HDP;
poskytování nadbytečné péče lidem se sjednaným pojištěním;
soudní spory;
vysoké administrativní náklady!!!!;
závažná nemoc vnímána jako ekonomické ohrožení jednotlivce i rodiny, je to nejčastější příčina osobních bankrotů!!!.
TAKžE PODľA TEBA TO DRAHšIE A MENEJ EFEKTíVNE JE VIAC EFEKTíVNE?? Toto obhajuješ a chceš pre Slovákov? Máš nebezpečné názory, tak ako jeden z FNN

06.11.2012 | Motylx

" oproti absolútne súkromnému systému v amerike ",
" a som netvrdil, že štát zo svojich daní nič do zdravotníctva nedáva",

uz bez komentara

07.11.2012 | ubuntu

Keď sa štátu nepáči, že lekáreň poskytne zľavu na doplatok a tým zvýhodní nejaký liek, môže predsa znížiť svoj príspevok na ten liek, nie?

06.11.2012 | labudik

Systém je súkromný,lebo ho ovládajú súkromníci! To neznamená, že štát do neho neplatí. Unás keby boli všetky nemocnice súkromné, tak ako 31 nemocních pre pentu chystal Uhliarik, a všetky poisťovne súkromné- tak ako dal návrh do parlamentu poslanec za SAS kalist- mimochodom zamestanec PENTY-tak by si tu mal čisto súkromné zdravotníctvo amerického typu----to neznamená, že by štát za svojich poistencov/dôchodci a pdodbne/ prestal odvádzať peniaze do zdravotníctva!!
Nekomentuj čomu nerozumieš

07.11.2012 | Motylx

Hehe, ak ta niekto usvedci zo zavadzania ( omylu ), stava sa z teba takmer diktator. :D
Rad by si zakazoval, prikazoval...necudujem sa teda ani tvojim sklonom obhajovat tuto ciernu dieru.
Kazdorocna strata v desiatkach milionov eur.
Po novom uz nebude?
Vsetko bude jasné, transparentne, poctive, ziadne sukromne zaujmy? ;)
Najlepsi system je jedna poistovna, jeden poskytovatel, jedna lekaren, jedno vyskumne stredisko?
Preco slovensky monopol? Preco nie europsky? Ci dokonca svetovy?
Ty si pokojne komentuj, co chces. Zjavne tomu rozumies.
Ake budu vyhody tohoto donucovacieho monopolu?
Pre pacientov, nie pre zlatokopov.

07.11.2012 | Motylx

Nemusime ani daleko chodit, zostaneme na etrende:

http://blog.etrend....,

http://blog.etrend....,

Kolko podobnych clankov mám uviest, aby si pochopil efektivitu tebou uprednostnovaneho riesenia? Ty, co tomu tak rozumies?
:D

07.11.2012 | labudik

Ni je tam žiaden omyl, už som ti vysvetlil princíp súkromného trhového zdravotníctva oproti verejnému, však to máš aj na tej tvojej stránke
http://www.wikiskri...
------
To že niekto utrháva zo štátneho, tak to je korupcia, neefektivita, to dávno vieme že sa to deje---ALE KED NAPR. Tú šTáTNU NEMOCNICU Už VLASTí SúKROMNíK, TAK SA To isté! VOLá ZISK, KTORý DENNODENNE takisto realizuje a MAXIMALIZUJE-A teda výsledok je pre pac. rovnaký, A PRETO JE SúKROMNý, TRHOVý PRINCíP ZDRAVOTNíCTVA HORší A DRAHší!!
VšAK SI TO POZRI NA TEJ TVOJEJ STRáNKE!
P.S dôležitý je celkový výsledok úrovne zdravotníctva, nie čiaskové nájdenia krádeží či neefektivity- zameraj sa na celkový výsledok, pozri si rebríčky úrovne zravotníctva, a vtedy to pochopíš.

07.11.2012 | Motylx

TO NIE JE MOJA STRANKA.
MONOPOL JE VYCHYTAVKA.
DAJ ESTE NEJAKE PASKOVINY.
CAPSLOCK JE COOL.
Daj si sprchu, hombre.

07.11.2012 | labudik

Je to tvoja stránka- ty si ju uviedol v tejto diskusii na podporu svojich argumentov, nie ja! Nemyslel so tým slovom tvoja, že ju vlastníš- sa slovičkáriš ako úchyl!
Ked ti dojdú argumenty, tak začneš básniť koko.ti.y
Argumentačne diskutovať sa s tebou nedá, nepomôže ti ani sprcha, tak si ju ani nedávaj.

08.11.2012 | Motylx

Dýchaj, hombre, dýchaj. A daj si nejake vitaminy.
:D

08.11.2012 | labudik

Nie. Ty dýchaj dobre a daj si nejaké vitamíny+ daj si sprchu--
Ked zopakujem tvoje primitívne argumenty,tak je každému jasné, na akej nízkej úrovni sa dá s tebou baviť. Takéto reči si nechaj navečer do krčmy. Tam sa realizuj, nie tu.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
  • Počet článkov: 24
  • Priemerná čítanosť: 4300
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.