Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Sukeľ

Keď amatér definuje normu

04.11.2012 | Ondrej Sukeľ

Riešenie dôsledkov primárnej chyby zvyčajne generuje ďalšie pochybenia.

 • Tlačiť
 • 33

Keď vláda Českej republiky v auguste rokovala o novele zákona o liekoch, mediálne rezonovala hlavne téma reexportu liekov. Snaha legislatívne obmedziť vývoz liekov a tak sa vyhnúť ich nedostupnosti pre českých pacientov nedopadla úspešne aj vďaka podpredsedníčke vlády Karolíne Peake, ktorá sa blysla vyjadrením, že obmedzenie reexportu navrhnuté ministrom Hegerom by znamenalo likvidáciu množstva lekární, ktoré sú živé práve z ďalšej distribúcie. Čosi na tom bude asi aj u nás, inak by k takejto blbosti nezvolávala ministerka tlačovku a (aj) mne by sa v rukách neocitla takáto ponuka...

Na stránkach (nie iba) e-trendu sa v priebehu uplynulých mesiacov postupne vystriedali kadejaké postavičky, absenciu vedomostí horlivo suplujúce prebytkom skvelých nápadov ako prerobiť lekárenstvo na svoj insitný obraz. Po zopár diskusných komentároch sa odmlčali a svoje hlúposti už publikujú pod obrázkom akéhosi kresleného panáčika s doktorským titulom a víziou „ukázať trocha odlišný pohľad na význam a fungovanie zdravotníctva“. Zatiaľ sa v rámci „odlišnosti“ zmohli iba na hysterické obhajovanie porušovania cenovej regulácie, klamstvá o lekárnickej komore a premenovanie lekární na predajne. Fakt vďaka za takú odlišnosť.

(Malá odbočka. Keď mi prednedávnom telefonovala pacientka, či sa môže informovať o dostupnosti jej lieku, lebo už cit.: „bola všade“, očakával som, že (ako tradične) ide o niektorý z reexportovaných liekov. Nie, mala predpísanú jednoduchú individuálne pripravovanú masť. Po otázke, kde „všade“ to teda bola, vymenovala štyri lekárne, ktoré všetky ponúkajú svojim klientom vernostné zľavy. „...lebo ja mám všetky karty a chodievam iba tam“. Nikdy predtým ani potom som túto pacientku už nevidel. To len na okraj, keby poslanec Novotný začal opäť tárať o tom, že vernostné systémy nemajú vplyv na odbornosť lekárenstva. Koniec odbočky.)

V marci 2012 som na Farmaceutickej fakulte UK v rámci Týždňa farmaceutického vzdelávania a kariéry v prednáške s názvom „Lekárnik – práca, alebo kariéra?“ na pozadí vývoja slovenskej lekárenskej legislatívy poukázal na vývoj lekárenstva v civilizovanejšom svete, v ktorom je farmaceut expertom v oblasti liekových konzultácií, bezpečnosti pacienta, manažmentu liečby, individuálnej prípravy liekov, ale napríklad už aj očkovania.. atď. Na tom istom podujatí sa prezentovali aj HR pracovníci istej siete lekární, ktorí budúcich farmaceutov s ľahkosťou informovali o tom, ako meradlom ich kvality bude „výška predaja“, či „preferencia akciových produktov“. Také akademické to celé bolo.

Tá istá sieť dnes prišla s akciovým letákom, v ktorom pri „nákupe“ nad 19 € ponúka návykový liek zadarmo. V kontexte tohto skvelého nápadu znejú ich odborné rady fakt úprimne.

Vieme aká bola skutočná pointa zavedenia generickej preskripcie? Prečo sú odstránené napríklad tentotento článok z októbra 2010? A prečo ich autor po pár mesiacoch (a náhlom vzniku akéhosi Fóra nezávislých názorov) píše úplný opak? Je v rámci tohto „prerodu“ náhoda, že (až 2) pripomienky FNN k zákonu o liekoch sa týkajú iba generickej preskripcie a vernostných systémov? A že verne kopírujú pripomienky konkrétnej siete lekární? (Špekulácia – čo je pre výrobcu lieku jednoduchšie? Obehnúť lekárov v celej republike, alebo sa dohodnúť s jedným manažérom nejakej takej siete?)

Dcéra staručkej pani navštívila všeobecného lekára s požiadavkou predpisu plienok pre mamu. Prečo ju sestra na ambulancii „odporučila“ k chirurgovi, ktorý nemá kompetenciu predpisovať tento druh pomôcok? Tento lekár prevádzkuje aj výdajňu zdravotníckych pomôcok. O tom, akým spôsobom „rozdáva“ pacientom tieto plienky, ako zabezpečuje poukazy, čo vlastne na účet tých pacientov predpisuje a fakturuje zdravotnej poisťovni, si netrúfnem špekulovať.

Tento článok tvoria nenadväzujúce, nesúrodé odseky. Reexport ako súčasť činnosti lekárne, lekárne predefinované na predajne, lekárne bez laboratória, generická preskripcia ako nástroj  preferencie konkrétnych liekov, porušovanie cenovej regulácie, konflikty záujmov pri predpisovaní a výdaji... To sú iba časti tragickej mozaiky slovenského lekárenstva, ktoré sú mylne považované za príčiny jeho súčasného stavu. Pričom sú iba dôsledkami krokov, o ktorých pochybnom pozadí dnes už nepochybuje nikto.  Zámena príčin a dôsledkov vedie v legislatívnej práci k aplikácii nových a nových bezzubých riešení a regulácií. Po desiatich rokoch účinkovania kadejakých kšeftárov v zdravotníctve je namieste položiť si otázku – čo dobré priniesli? Čím skvalitnili život pacienta?

Slovenský zákon o liekoch definuje osobu, ktorá môže poskytovať lekárenskú starostlivosť (aj s výpočtom výnimiek) pomocou 406 slov. Nemeckému zákonu stačí na tú istú definíciu šesť slov a žiadateľovi sa povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vydá, ak „...die deutsche Approbation als Apotheker besitzt“. Jednoduché. Nemecké lekárenstvo je vždy na popredných miestach v rebríčkoch dôvery pacientov. Aj bez kadejakých samozvaných expertov.

Ak sa k akejkoľvek odbornej téme vyjadruje laik, ide o jav, ktorý spadá pod pojem amaterizmus. Ak sa však ten laik iba vyjadruje, tak je to viac – menej v poriadku. Problém nastáva, ak amatéri majú chuť vytvárať systém a definovať normy. Fakt sa preto vráťme k podstate a nepovažujme úmyselne chybné a skorumpované rozhodnutia minulosti za nemenný štandard.

 

 • Tlačiť
 • 33

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4303
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4303
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky