Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je eutanázia na Slovensku naozaj zakázaná?

12.08.2012 | Ondrej Sukeľ

Diskusia (13 reakcií)

13.08.2012 | Roman Kanala

Tam je ešte viac problémov s medikáciou. Irbesartan sa nedoporučuje u pacientov nad 75 rokov, pri srdečnej slabosti, pri príjme lítia a draslíka. Spomínaný koktail liekov je danú pacientku nevhodný až škodlivý.

13.08.2012 | Motylx

Doprajte si eutanaziu a urobite radost sebe aj svojim blizkym!
Ponukame: individualny pristup, moznost splatok a mnozstevne zlavy, kreativitu, zmysel pre detail, bohate osobne skusenosti a presvedcive vysledky, naliehave pripady vybavime ihned.
Spolok priatelov eutanazie.

13.08.2012 | Martiman

Vždy, keď si čítam takéto články, si hovorím: kde je tá elektronizácia zdravotníctva? Lekári totiž často ani nevedia (niežeby sa vždy zaujímali), aké lieky pacient už užíva. Nebodaj na aké látky je alergický. Aké vyšetrenia absolvoval atď. Človek si musí na všetko myslieť sám. Podobne to chodí na úradoch a súdoch. Lenže nie každý je natoľko samostatný, a už vôbec nikto nie je neomylný expert na všetko.

13.08.2012 | Roman Kanala

Na Zlodejsku po zlodejsky si síce elektronizáciu viem predstaviť, ale mal by som z nej strach. Možno si ešte pamätáte, ako za Mečiara mala mafia dokonalý prehľad o účtoch podnikateľov a presne vedeli, koľko môžu pýtať ako výpalné. Bankové tajomstvo na Zlodejsku neexistuje a štát môže občanovi vliezť na účet a brať si, koľko si zmyslí. Podobne aj mnohí súkromní podnikatelia, ako napríklad exekútori. Na Švajčiarsku po švajčiarsky je porušenie bankového tajomstva trestný čin. Podobne ako listové tajomstvo a tajomstvo komunikácií to nie je len prázdna ústavná proklamácia.

A teraz si predstavte, že všetky Vaše zdravotné údaje sa jedného dňa objavia na internete. Viď najnebezpečnejší úrad nbusr123. Alebo že sa o Vás rozchýri, že toho už môžte voliť, nemá veľa času, má rakovinu, ako sa to stalo vo švajčiarskom Valais. Lekár šiel do basy. Na Zlodejsku po zlodejsky by asi nešiel, keď sa tam nechodí do basy ani za gorilu.

Tam by stačilo, ak by občan mal kópiu svojej zdravotnej karty. Už aj s tým býva problém, lebo z predošlého sociálizmu sa traduje, že človek je majetkom štátu, jeho zdravie je záležitosť štátu a človeka nie je nič do toho, ako na tom je.

13.08.2012 | LPB

Kedysi som si naštudoval všetkých 17 letákov k liekom mojej mamy. Boli tam tri znižujúce tlak. Tak som sa spýtal lekárky, prečo, keď často mávala mama spodný tlak pod 60. Pani doktorka urazene odvrkla "to nechajte na mňa". Nespomínam si na lekára, ktorému by som doprial vyšší plat...

14.08.2012 | Scotti

Myslim si ze toto nieje len problem zleho doktora, ved vsetci vieme ze aj taky existuju ako v kazdej profesii je nejaky ten menej kvalifikovany odbornik.
Problem je ako autor naznacil ze je ich asi dost vela.
Ale este vacsi problem je ze cela tato liecba je preplatena poistovnou automaticky a bez diskusie s lekarom. Podla na tieto pripadi by nemali poukazovat lekarnici ale revizny lekari v poistovniach. Pokial by takato liecba bola dana na uhradu nemocnici/ambulancii v ktorej pracuje dany lekar asi by skor ci neskor takychto pripadov ubudlo.
Dalsie riesenie a ovela lepsie je keby existovali guidline (postupy liecby), ktore su bezne v inych krajinach taketo veci by sa dali eliminovat a usetrilo by sa kopec penazi.

14.08.2012 | Ondrej Sukeľ

Vďaka za reakciu, ale názor, že lekárnik nemá upozorňovať na chyby terapie považujem za nesprávny. Presne pre to je lekárnik lekárnikom, podávanie krabičiek zvládne šikovnejší šimpanz. :)

Lebo pokiaľ by túto nezmyselnú liečbu (a mnohé ďalšie) nepodchytil lekárnik, tak pacientke dva metre pod zemou by bol revízny lekár poisťovne úplne zbytočný.

Skúste si prečítať môj predchádzajúci článok, píšem tam o konkrétnych zahraničných projektoch, ktoré širším zaangažovaním farmaceutov do starostlivosti o pacienta dosiahli významné zdravotné i ekonomické benefity.

Zmena vnímania farmaceuta pacientom, ale aj zmena každodenného správania farmaceutov - to je cieľom mojich článkov.

14.08.2012 | Scotti

Som velmi nerad ze prislo k tomu to nedorozumeniu.Ked som napisal ze poukazovanie na tento problem by nemali robit lekarnici, zle som sa vyjadril. Myslel som to tak ze hlavne by to mala riesit poistovna aby zachranila rozpocet a ocistila/ohodnotila/okastovala/vyhodila zlych lekarov zo systemu. Samozrejme rola lekarnika je nezastupitelna v tomto procese moze pomoct konkretnemu pacientovi a korigovat rozhodnutia lekara, ale tiez poukazovat/bonzovat poistovni na nevhodne rozhodnutia/vybery liekov lekarov a tym zlepsovat kvalitu zivota konkretnych pacientov. Ja dufam ze bude takych lekarnikov/ludi ako ste vy bude viac a tym sa zlepsi kvalita zdravotnictva.Falosna solidarita /strach na poukazanie konkretnych preslapov zabija nasu spolocnost slovensku vo vsetkych odvetviach.

14.08.2012 | ten druhy

Takýchto prešľapov, ako spomínal autor, je v každej profesii, len zdravotníctvo má tú nevýhodu, že tu ide o život.
Začnime každý od seba:
-študovaním svojho povolania, zamestnania
-prehlbovaním svojich profesijných zručností (tu sa môže jednať aj o pekárov, smetiarov ako aj o politikov, lekárov,...)
-rozmýšľaním, ako svojou prácou pomôcť druhým,
-nemyslením len ne výplatnú pásku
-nefrflaním na šéfa
-a teraz to najodvážnejie odporúčanie = mať rád svoju prácu (nech je akákoľvek), veď vďaka nej zarábame (aj keď niekedy menej ako by sme potrebovali). Pomôže nám pritom predstava, že na naše pracovné miesto čaká zopár prácuchtivých občanov, ktorí budú za to, na čo my frfleme, vďační.
Dokážeme to? Socializmus nás ochromil takto rozmýšľať, ale nič nie je stratené.

15.08.2012 | homeopat

„Prisahám pri Apolónovi, bohovi lekárstva, pri Aeskulapovi, Hygiei a Panacei aj pri všetkých bohoch a bohyniach....Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet..." Asi nemusím citovať zdroj, určite viete že to nie je speaker fakulty medicíny pri odovzdávaní diplomov. Ako veľmi sme sa vzdialili týmto ušľachtilým myšlienkam... Vážim si prácu lekárov aj farmaceutov , iste každý , ktorý to robí s láskou a cíti ako svoje poslanie s takýmito myšlienkami bojuje vo svojom vnútri. Som plne na strane pána Sukeľa, že aj farmaceut by mal mať významný podiel na procese liečby, lenže to by asi chcelo, aby vedel o všetkých liekoch , ktoré daný pacient užíval a užíva. A tu je asi problém s tzv."lekárskym tajomstvom". A asi aj problém kvalifikovanosti lekárenského personálu. Pretože zrejme nie všetci pracovníci lekární majú vysokoškolské vzdelanie farmaceuta. Pretože aj v odbore v ktorom sa sám vzdelávam /klasická homeopatia/ funguje veľa samozvancov a legislatíva obchádza definovanie kvality vzdelania , vidím obdobný problém aj tu. Kedy si uvedomíme , že všetci tí , ktorí z rôznych pozícií môžu pomáhať prinavrátiť zdravie , všetci tí musia byť najprv prísne vyberaní a bez kompromisov vykázať tých , ktorí škodia.Preto si myslím , že citát na úvod je stále platný.
A preto aj záver by mal byť nasledovný : "Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľudí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším či poškvrním, nech sa mi stane pravý opak.“

Miloslav Haas

15.08.2012 | miso t

Problem s definovanim kvality vzdelania pracovnikov lekarni? Kazdy zamestnanec lekarne musi mat vzdelanie, ktore pre danu poziciu vyzaduje zakon. Zakon to vzdelanie presne definuje. Rovnako zakon hovori, ze vydavat lieky viazane na predpis moze len farmaceut, teda absolvent VS studia v odbore farmacia.
Ziaden problem kvalifikovanosti lekarenskeho personalu neexistuje. Tak ako pacientovi lekarsky predpis podla zakona nemoze vypisat nikto, kto nema VS vzdelanie v odbore vseobecne alebo zubne lekarstvo, tak mu lieky na tom recepte nemoze podla zakona vydat nikto, kto nema VS vzdelanie v odbore farmacia. Rozhodne v lekarni nestretnes ziadneho samozvaneho farmaceuta.

15.08.2012 | jurajz

Nechapem kto ma byt cielovym publikom tohto clanku. Pre laikov prilis komplikovane a nepochopitelne. Ak chce byt cielom debata pre profesionalov je to zly komunikacny kanal a chybaju konkretne navrhy.

Osobne, pre cosi mam pocit ze uloha obvodaka by nemala byt iba v predpisani vitaminov pri chripke, ale poznat pacienta komplexne a teda vediet o vsetkom co uziva a obvodny lekar je riesenim tohto problemu. Cas zmenit postupy?

16.08.2012 | Ondrej Sukeľ

Cieľové publikum: čitatelia etrend.sk, ktorých vzhľadom k obsahu tohto časopisu považujem za inteligenčný nadpriemer. Preto si nemyslím, že budú mať problém s pochopením tohto článku. Je tu oveľa viac komplikovanejších napr. ekonomických článkov a nik sa nepozastavuje nad ich cieľovou skupinou. Každý z nás je potenciálny pacient a článok v ktorom poviem, že kombinácia lieku A s liekom B je nevhodná, lebo to a to považujem za celkom prínosný - a možno prínosnejší než x etrendových blogov o tzv. biznise v zdravotníctve.

Konkrétny návrh je celý tento blog. Zaujímajte sa o svoju liečbu a pýtajte sa lekárnika na svoje lieky. Vie o nich najviac. Jasné, môžem teraz začať siahodlho básniť o e-healthe a o tom, čo by mal kto robiť a ako by mal obvoďák poznať svojho pacienta. Je tu však jednoduchšie, lacnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie riešenie. Nech sa páči, vybrať si.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
  • Počet článkov: 24
  • Priemerná čítanosť: 4305
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.