Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dá sa očkovať proti hlúposti?

05.12.2011 | Ondrej Sukeľ

Diskusia (8 reakcií)

06.12.2011 | svakova

http://www.lacnejsie...

06.12.2011 | svakova

Pan Sukel,
to Vam odkazuje Brano:) Ale nema ucet na Trende. Pekny den,
Andy

06.12.2011 | Ondrej Sukeľ

ľudia popíšu aj onakvejšie blbosti, ako Braňo. A ja som chápavá duša, preto na jeho ad hominem nezmysly nebudem reagovať. Nech sa opýta mojich pacientov, čo som pre nich urobil.

V článku som položil konkrétnu otázku, a ak má marketingový oný problém pochopiť písaný text, tak to skúsim polopate.

Keď sa prijímal penťácky zákon o liekoch, tak som sa bál chladničku otvoriť, či na mňa nevypadne nejaký Braňo a jeho spravodlivý boj za lacnejšie lieky. Napriek tomu, že tento zákon povedie ku kadečomu, ale k lacnejším liekom určite, určite nie. Keď sa však prijíma vyhláška, ktorou reálne ZDRAŽEJÚ mnohé (hlavne tými nešťastnými dôchodcami užívané) lieky a píšu o tom takmer už aj hornooravské zvesti a komarňanský večerník - Braňo si to zrazu "nevšimol".

Možno som riešič, ale ***** nie.

A mimochodom, viacerí lekári sa už vyjadrili, že na tento nový model kašlú a nechajú vakcínu zaplatiť pacienta. Takže tak je to pán Braňo Lacnejšie lieky, k tomu by si tiež niečo mohol dodať.

06.12.2011 | DeSt

Ja som len laik, a "konzument", ale podla mna bola nizsia bezpecnost vakcin v predchadzajucom obdobi v tom, ze nebol zabezpeceny "chladovy retazec". Totiz nikde nebolo zarucene, ze ak si pacient vyberie vakcinu z lekarne, hned s nou pobezi k svojmu lekarovi na zaockovanie. Mne osobne sa stalo, ze som na vakcinu zabudla, a dva dni ju nosila v taske, alebo som ju zobrala sice domov, a dala hned do chladnicky, ale v podstate celou cestou domov bola v teple - pacient si predsa nenosi so sebou chladiacu tasku... A potom ma za ockovanie zodpovedat lekar a lekarnik, ktory vakcinu predal/zaockoval - ale ako moze, ked nevie, ako dlho putovala a hlavne kade vakcina z lekarne k lekarovi? Navyse ja ako pacient tuto novelu urcite ocenim, pretoze s malym babetkom si vystat rad u lekara, potom s receptom, babetkom, kocikom, taskami ist do lekarne, vystat si tam dalsiu radu, a potom zase so vsetkym prist naspat k lekarovi, vystat si dalsiu radu, kym ste konecne zaockovany - tak toto prajem absolvovat kazdemu odporcovi novely minimalne tolko krat, kolko je povinnych vakcin x pocet deti v domacnosti - a potom mozno pochopi, o com hovorim. Ja mam dve deti nastastie uz po vacsine tychto ockovani, a trochu aj zavidim mamickam, ktorym takto ulahcili zivot.

06.12.2011 | Ondrej Sukeľ

som sa nevyjadril celkom presne, resp. ste neklikli na link v článku, konkrétne v odseku:
"
V zmysle odborného usmernenia MZSR očkujúci lekár objednal vo verejnej lekárni potrebné množstvo očkovacích vakcín a predpísal lekárske predpisy na konkrétnych pacientov. Lekáreň zabezpečila vakcíny a fakturovala ich zdravotnej poisťovni rovnako ako ostatné lieky vydávané na lekársky predpis.
"
V čl. 4 spomínaného odborného usmernenia je uvedené: Očkovacie látky určené na povinné očkovanie sa vydávajú vo verejnej lekárni lekárovi alebo zdravotnej sestre.

Pointa problému je v tom, že lekár doposiaľ za očkovacie látky lekárni neplatil, ale ich uhradila poisťovňa. Teraz ich musí v lekárni zaplatiť a následne ich poisťovni fakturovať. S bezpečnosťou to teda nič neurobí, akurát sa vymyslel zbytočný finančný medzičlánok.

Verím, že už je to jasné.

06.12.2011 | DeSt

Uplne chapem vsetkych lekarov, pretoze im to v prvom rade skomplikuje zivot, financne ich to neumerne zatazi, atd, atd. Ale cisto z pohladu spotrebitela, resp. pacienta a v neposlednom rade mna ako matky je zmena pozitivna. Druha vec je, ako tuto pozitivnu vec pre pacienta pomerne blbo vyriesili z pohladu lekara. Ale nadalej si stojim za tym, ze ked lekar preberie ockovaciu latku priamo v lekarni (povedzme 20 ks naraz), prevezie si to v chladiacej resp. termo taske, ma vacsiu istotu zdravotnej nezavadnosti ockovacej latky. Ak ju donesie pacient v taske... no neviem... je to minimalne otazne. Nie celkom chapem, preco zmenili cely system - ze to az tak lekarov financne zatazuje. V podstate financovanie mohli nechat tak ako bolo - cez recepty - jedinym rozdielom by bolo len to, kto tie lieky vyzdvihne v lekarni. Ale do toho by som sa nerada montovala, lebo nevidim do toho systemu. Ja som zmenu hodnotila cisto z hladiska spotrebitela, resp. pacienta. A zmena pre pacienta je pozitivna. Takze by som myslienku uplne nezavrhla, skor by som ju korigovala.
A este jedna poznamocka, a neberte to zle, ale bud nemate deti, alebo ak aj mate, povinne a ine ockovania ste urcite neabsolvovali so svojimi detmi - inak by ste nasli aspon jedno male pozitivum pre pacientov. A jasne to bolo uplne aj predtym, skor ste nepochopili moj prvy prispevok.

06.12.2011 | sona08

podla mna taktiez najvacsi problem je zase raz prenos financnej tarchy na PZS. Uz teraz maju mnohe ambulancie a nemocnice problemy s dlhmi kvoli nedobrej platobnej discipline poistovni - najma tej statnej.

06.12.2011 | Ondrej Sukeľ

fakt píšem nejasne - ale musím to opätovne zopakovať: V čl. 4 odborného usmernenia je uvedené: Očkovacie látky určené na povinné očkovanie SA VYDÁVAJÚ vo verejnej lekárni LEKÁROVI alebo zdravotnej sestre.

Takže - doteraz bol lekár (alebo sestra) povinný zabezpečiť vakcínu a mať ju pripravenú pre pacienta na ambulancii. Rozdiel bol v tom, že za ňu v lekárni "zaplatil" lekárskymi predpismi. Jasné??

Zmena pre pacienta je nulová - a skôr negatívna - zachytil som vyjadrenia viacerých lekárov, že vakcíny platiť nebudú, ale pošlú pacienta do lekárne s receptom - ale v tom prípade to bude musieť pacient zaplatiť. Už dnes to takto robia s liekmi kategórie A (injekčné Calcium, Magnesium apod.)

A mám tri deti. So všetkými som absolvoval povinné aj iné očkovania.

Nehľadajme v blbostiach pozitíva iba preto, lebo ich vymyslí táto vláda.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
  • Počet článkov: 24
  • Priemerná čítanosť: 4304
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.