Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Sukeľ

Antibiotiká dám iba prominentom!

13.07.2016 | Ondrej Sukeľ

Napríklad hypertonikom, epileptikom, či onkologickým pacientom!

 • Tlačiť
 • 2

Všetci lekárnici zrejme máme svojich stabilných pacientov, ktorých poznáme a vieme nie iba ich diagnózy, ale celú rodinnú anamnézu. Starší pán od vedľa každé ráno pri pravidelnej prechádzke zašiel na kus reči s tým, že ide pozrieť na smútočné oznámenia, či tam nemá, ako to on nazýval, povolávací rozkaz, až jedného dňa neprišiel. Bývalý primár z tej istej bytovky minimálne raz týždenne posedel hodinku – dve v oficíne a porozprával kadejaké príhody medicíny päťdesiatych rokov. Sú aj smutno-milé situácie, napríklad keď sa pravidelná pacientka, bývalá učiteľka, prišla poďakovať za spoluprácu a rozlúčiť, lebo odchádza do „starobinca“ a je vysoko pravdepodobné, že už sa tu neukáže...

Tie milšie situácie sú malí školáci, ktorých si pamätám ešte vo fáze tehotenského testu a multivitamínov pre ich mamy. Pocit spokojnosti tiež prinesú pacienti, ktorí si stabilne vyberajú svoje lieky na nejakú chronickú diagnózu a vďaka tomu sa vieme vyhnúť riziku pri voľnopredajných liekoch, o ktorých často netušia, že by ich užívať nemali.

Slová občas dochádzajú pri pacientoch, ktorí po rokoch „bežných“ diagnóz zrazu prídu s lekárskym predpisom na onkologický liek a naše doposiaľ bezstarostné debaty týmto naberajú zásadne iný charakter.

Dosť veľa je však pacientov, ktorí do lekárne prídu raz za rok – dva. Lebo sú zdraví a potrebujú nanajvýš raz za čas antibiotikum. Alebo nemajú svoju obľúbenú lekáreň. Sú pacienti, ktorí nemajú na doplatok. Pacienti z osady, ktorí zásadne chodia minimálne piati aj s patričnou zvukovou kulisou a arómou. Podľa logiky, ktorú v poslednej dobe začínajú uplatňovať niektorí kľúčoví hráči liekového trhu by som takýchto pacientov mal obrátiť už vo dverách, nech si poradia ako vedia.

Projekt Nedostupné lieky je spoločným dielom Slovenskej lekárnickej komory, Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu a Asociácie na ochranu práv pacientov. Od jeho pilotného spustenia v septembri 2015 a masívneho nasadenia v októbri 2015 v ňom 337 lekární podalo 6224 hlásení o nedostupnosti konkrétneho lieku pre konkrétneho pacienta. Na grafoch vidno, že počet hlásení mesačne kontinuálne rastie a najviac problémov vykazujú prešovský a banskobystrický kraj.

Zdroj: SLeK

Zdroj: SLeK

Slovenská lekárnická komora už chronicky upozorňuje na problém s nedostupnosťou liekov spôsobený voľným pohybom tovaru a vysokými cenovými rozdielmi v jednotlivých krajínach EU. Ceny liekov v Slovenskej republike podľa zákona č. 363/2011 Z. z. nesmú prekročiť priemer troch najnižších cien ostatných krajín EU.

Je prirodzené, že viacerí výrobcovia liekov (ktorí sú zo zákona zodpovední za dostupnosť) hľadajú rôzne nástroje ako distribútorom zabrániť vývozu liekov do zahraničia - limity dodávok, povinné skenovanie lekárskych predpisov, dodávky len konkrétnym distribútorom a pod.

Z údajov získaných v rámci projektu Nedostupné lieky je zrejmé, že najväčší problém  majú slovenské verejné lekárne so zabezpečením liekov určených na predchádzanie tvorby krvných zrazenín, pričom jednoznačne (viac než 20% hlásení) vedie Fraxiparine - napriek opakovaným zákazom jeho vývozu.

Zdroj: SLeK

Podľa údajov zverejnených Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv sú cieľové krajiny vývozu tohto lieku Nemecko, Česká republika, Holandsko, Litva a Veľká Británia.

Výrobca tohto lieku sa (zrejme preto) rozhodol, že distribúciu zverí iba trom veľkodistribútorom - trhovej jednotke, dvojke (so spoločným cca 50% trhovým podielom) a osmičke (s 3% trhovým podielom). Títo distribútori sa podľa nejakých interných kritérií rozhodli, ktorej lekárni liek dodajú a ktorej nie, citujem z mailu jednej z týchto firiem - žiadna zmluva mi nemôže prikázať dať do konkrétnej lekárne ani určovať poradie vyskladnenia; ak vybavím klientov, ktorí s nami plne spolupracujú - v situácii kedy dopyt prekračuje dostupnosť tovaru - mi žiaľ na iné lekárne nezostane...

Ocitli sme sa v situácii, keď v prísne regulovanom segmente, pri zákonnej povinnosti lekárne dať liek pacientovi do 24 hodín od prijatia receptu a zároveň povinnosti distribútora dodať liek do 24 hodín do lekárne, ktosi svojvoľne rozhodne o tom, kam sa liek hradený z verejného zdravotného poistenia dostane a kam nie. Samozrejme v závislosti od obratu tej - ktorej lekárne u daného veľkodistribútora a v situácii, keď jeden z víťazných veľkodistribútorov prevádzkuje vlastnú sieť lekární .

Keď to takto pôjde ďalej, je len otázkou času, kedy sa podobne začnú správať aj lekárne a selektovať pacientov podľa ich bonity. A k dvojeurovým antibiotikám sa tak dostane iba diabetik, alebo hypertonik minimálne na trojkombinácii...

Článok č. 20 Ústavy znie fakt vznešene: Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie...

 • Tlačiť
 • 2

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Ondrej Sukeľ

Ondrej Sukeľ
 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 4305
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Farmaceut, Prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky