Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Krško

Bitcoin, blockchain a cisárove nové šaty

22.05.2018 | Ondrej Krško

Blockchain, technológia na ktorej stojí bitcoin, dokáže údajne výrazne zmeniť fungovanie veľmi rôznorodých odvetví. Takže čo to vlastne ten magický blockchain je? Vysvetlenie pre neITečkárov.

 • Tlačiť
 • 6

Technicky je bitcoin postavený na novom type dátovej štruktúry, ktorá sa volá blockchain. Okolo blockchainu vládne posledný rok-dva značný rozruch, podľa ktorého je blockchain technológiou pravdy, zlepší eGovernment riešenia, zmení spôsob, akým žijeme, spraví z bánk nepotrebné inštitúcie, postará sa o naše zdravie a dokonca pomôže v diagnostike rakoviny.
Firmy sa predbiehajú v predstavovaní riešení, kde môžu použiť slovo blockchain: HTC predstavilo telefón s blockchainom, Porsche po Volkswagene tiež začalo skúšať blockchain.

Takže čo to vlastne ten magický blockchain je, keď dokáže zasiahnuť a údajne zmeniť fungovanie všetkých týchto veľmi rôznorodých odvetví?

Je to databáza, ktorú nemusí spravovať žiadna centrálna autorita. Toto je najdôležitejšia vlastnosť, ktorú blockchain môže mať. Môžete sa teda spoľahnúť na to, že údaje, ktoré do databázy vložíte, nikto nedokáže zmeniť a že ich rovnaké z databázy po rokoch vytiahnete. Nikto znamená naozaj nikto: ani šikovný administrátor, ani americký prezident, ani firma Apple. Pokiaľ nie ste programátor, viac si o blockchaine nemusíte pamätať. Toto je naozaj jediná kľúčová vlastnosť, ktorú blockchain na rozdiel od iných databáz má.

Z absencie centrálnej autority pri blockchaine vyplýva, že takýto systém musí byť „trustless“. Nikto nemusí veriť nikomu, napriek tomu sa všetci účastníci dokážu zhodnúť na jednom stave databázy. Každý účastník siete si udržiava svoju kópiu všetkých dát a verifikuje, či nové prichádzajúce dáta nie sú v konflikte s existujúcimi. Konfliktné dáta žiadny účastník neakceptuje.
Naopak, pri centralizovaných databázach musíte vždy veriť správcovi alebo firme, ktorá databázu udržiava, že údaje nezmení, sprístupní ich na požiadanie, poriadne ich zálohuje, nezablokuje váš prístup a podobne.

Hlavná výhoda blockchainu je však draho vykúpená nevýhodou – blockchain je veľmi pomalá a na prevádzku drahá databáza. Napríklad dnešný limit bitcoinovej siete je približne 12 tisíc transakcií za 10 minút (je to teoretický limit, v skutočnosti je výrazne nižší). Paypal mal predminulý rok desaťminútový priemer 120 000 transakcií, VISA viac ako 1 milión za rovnaký čas. A to je ešte stále málo v porovnaní s rozmermi, ktoré realizujú čínsky Alipay a WeChat.

Je to aj veľmi drahá databáza, lebo všetky dáta musí posielať a overovať zvlášť každý účastník siete. Odhaduje sa, že bitcoin má dnes 20 tisíc takýchto uzlov (účastníkov). Prenos, verifikácia dát a uloženie týchto dát je neporovnateľne nákladnejšie ako v prípade centralizovanej databázy, kde dáta existujú v pár „prevádzkových“ kópiách a v niekoľkých zálohách.

Zhrnuté: blockchain je pomalá, na prevádzku drahá a náročná databáza, ktorú však nemusí spravovať centrálna autorita a dokáže fungovať bez akejkoľvek dôvery medzi účastníkmi siete.

Žiaľ, slovo blockchain dostalo krídla a žije svojim vlastným životom:

Úrad podpredsedu vlády vydal výzvu „Štúdia možností blockchainu pri zlepšovaní eGovernment riešení“. Nie je to len mrhanie prostriedkami, ale aj absolútne nepochopenie, čo to vlastne blockchain je. Každá inštitúcia má na výber stovky lacných, overených a rýchlych (centralizovaných) databáz. Blockchain ako buzzword používa aj súkromný sektor. Je to cesta, ako predať drahé upgrady IT infraštruktúry a zaobaliť ich do moderného technologického „slangu“. Funguje to, veľa majiteľov a manažérov je príliš vzdialených od technického pozadia blockchainu, internet je plný klamlivých tvrdení a pár racionálne zmýšľajúcich ľudí sa bojí povedať, že cisár je nahý.

Platí totiž, že blockchain prevádzkovaný inštitúciou alebo firmou je len pomalá, na prevádzku drahá a náročná databáza. Tá unikátna vlastnosť v tomto prípade chýba. Je to ako jazda obrovským Boeingom 747 po diaľnici. Dá sa to, ale je to nesprávne použitie. Osobným autom sa do cieľa dostanete rýchlejšie.
Existujú oblasti, kde má decentralizácia a absencia centrálnej autority zmysel – kde je vhodné za ňu zaplatiť tú vysokú cenu vo forme uvedených nevýhod. Využití je veľmi málo, o tom však až nabudúce...

 • Tlačiť
 • 6

Ondrej Krško

Ondrej Krško
 • Počet článkov: 1
 • Priemerná čítanosť: 3312
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Ondrej Krško sa venuje ekonomickému systému ReFIS, softvéru na elektronické schvaľovanie faktúr, tvorbu rozpočtu firmy/projektov, riadenie cashflow, controlling a automatický billing. Jeho ambíciou je vytvoriť najinovatívnejšie ERP na svete, ktoré umožní rozhodovať sa na základe finančných dát každému pracovníkovi vo firme. E-mail: ondrej.krsko@refis.sk

Ondrej Krško

Ondrej Krško
 • Počet článkov: 1
 • Priemerná čítanosť: 3312
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Ondrej Krško sa venuje ekonomickému systému ReFIS, softvéru na elektronické schvaľovanie faktúr, tvorbu rozpočtu firmy/projektov, riadenie cashflow, controlling a automatický billing. Jeho ambíciou je vytvoriť najinovatívnejšie ERP na svete, ktoré umožní rozhodovať sa na základe finančných dát každému pracovníkovi vo firme. E-mail: ondrej.krsko@refis.sk

Kalendár sa načítava...

Páčil sa Vám blog Ondreja Krška? Odberajte ďalšie články e-mailom!

* vyžadované polia