Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Horváth

Svetové bývanie

24.01.2010 | fuzik

Slováci majú v náture byť spokojní s hocičím a nereptať. Ja chcem viac

 • Tlačiť
 • 0

Trh s novými nehnuteľnosťami na Slovensku sa po turbulentných časoch stabilizoval, rany sa začínajú hojiť. Vyzerá to tak, že v nasledujúcom období si tí čo idú investovať v tomto segmente, tí čo sa chystajú development financovať aj tí, ku ktorým sa dostane výsledný produkt, budú dávať veľký pozor, ktorému projektu budú dôverovať. Kritériom bude hlavne kvalita, no na rozdiel od predchádzajúcich pokusov musí byť kladený dôraz na pomer cena/výkon. Nikto sa nepohrnie do predražených projektov len preto, že vo vstupnej hale je mramor z Talianska, na terasách je tropické drevo a v kúpelni batérie od Starcka. Štartovacie a nájomné byty pod tlakom saturovaného trhu budú musieť mať aj niečo navyše okrem "nízkej ceny". Developmenty v strednej triede by mali myslieť na potreby mladých rodín, ktorých finančná situácia je už stabilizovaná a ich priestorové nároky prekračujú 55m2 dvoj-izbového bytu. Tak isto dôležitá skupina kariérne založených singlov, či starších párov, ktorým odišli z domu deti, majú dačo našetrené a chceli by zmenu možno do menšieho, no kvalitnejšieho.

Môj kamarát, ktorý spolu s manželkou žil niekoľko rokov v Austrálii a prišli naspäť na Slovensko si nevie nájsť bývanie. Má 150 tisíc € k dispozícii bez hypotéky. Na trhu nie je nič, čo by ho presvedčilo, že do toho tie peniaze dá. Jednoducho okrem priestoru medzi štyrmi stenami neponúkajú nič. A väčšinou aj tie štyri steny sú také priemerné až podpriemerné, že za niekoľko posledných mesiacov svoje peniaze za byt nevymenil. Nikto ho o tom svojou "kvalitou" nedokázal presvedčiť. Zvykol si na iný štandard.

Ja teraz nerozprávam o kvalite materiálnej, aj keď tá nie je nedôležitá, ale skôr o súbore kvalít, ktoré by malo mať to, čo kupujeme. Kvalita projektu, kvalita realizácie, kvalita podporného servisu, kvalita prostredia, kvalita doplnkových služieb. Prečo majú všetky dvoj-izbové byty rovnaký pôdorys? Prečo nedokážem nájsť novostavbu s rovnakou svetlou výškou miestností ako majú byty v domoch spred sto rokov? A takto by som mohol menovať veľmi dlho.

Aby som len nerozprával, pozrite si pár príkladov z rôznych častí sveta, ktoré by mohli slúžiť ako inšpirácia pre tých na Slovensku, čo to robia ale nevedia robiť.

Tri nasledujúce bytové domy sú od architektov LOHA z USA. V každom jednom nájdeme niečo navyše na čo sme na Slovensku zvyknutí. Zeleň na fasádach, vo vnútroblokoch, strechách. Netradičné pôdorysy bytov, rôznych veľkostí, tvarov, každý z nich má iné výhody, tak aby sa našlo pre každého niečo, aj keď má iné zvyky a preferencie. Vonkajšie priestory rozdelené na verejné, polosúkromné, t.j. komunitné -aby sa susedia mali kde spoznať. a súkromné -bytové átriá. Uplatňovanie ekologických konceptov sa odráža v tvarovaní hmôt tak, aby bolo čo najviac preslnených priestorov, nájdeme tam riešenia pomáhajúce prirodzenému prevetrávaniu interiérov, atď.

Willoughby

LOHA-usa01

LOHA-usa02

LOHA-usa03

Gardner

LOHA2-1

LOHA2-2

LOHA2-3

Habitat 825

LOHA3-1

LOHA3-2

LOHA3-3

 

Ďalšia ukážka je od francúzskych ECDM. Sociálne bývanie. Jednoduchá, no hravá čelná fasáda, otvorený vzdušný parter so zaujímavými dizajnovými prvkami malej architektúry vo dvore pomáha zabudnúť na to, aká malá je parcela. Byty aj keď malometrážne sú dostatočne presvetlené francúzskymi oknami, ktoré aspoň čiastočne nahrádzajú balkóny, ktoré nebolo v tomto prípade možné urobiť, tak isto ako loggie, ktoré by uberali zo vzácneho vnútorného priestoru.

ECDM-france-01

ECDM-france-02

ECDM-france-03

Studio Gil z Kolumbie spravili malý mestský dom do prieluky, kde sa vyhrali so štruktúrou fasády tak, aby bola z vonku zaujímavá, no zároveň funkčná zvnútra. Priestory vznikajúce takouto štruktúrou sú využité ako úložné priestory, ktorých nie je v malometrážnych bytoch nikdy dosť. Tak isto využívajú systém átrií tak, aby dostali slnečné svetlo čo najhlbšie do bytu.

studio gil-colombia-01

studio gil-colombia-02

sheet2_portrait_styleB_2

Posledný príklad je trošku z iného súdka, no chcem ním ukázať že aj v absolútne low-cost segmente sa dá veľa vymyslieť v prospech ľudí. Štúdio ELEMENTAL z Čile spravilo netradičný koncept radových domov pre chudobné komunity v Čile. Hmoty domov sú formované tak, aby sa mohli bytové jednotky neskôr podľa potreby a finančnej schopnosti ich obyvateľov prispôsobiť, zväčšiť, dostavať. Architekti boli za tento projekt ocenený niekoľkými medzinárodnými cenami za architektúru.

elemental-chile-01

elemental-chile-02elemental-chile-04

elemental-chile-03elemental-chile-05

Poznám veľa šikovných slovenských architektov, ktorý vedia robiť progresívne veci plné prekvapení, benefitov, s premyslenými konceptmi. Developeri skoro vždy idú do overených priemerných králikární, u ktorých najväčším fígľom je farba polystyrénovej fasády. Veľa krát sa vyhovárajú na riziko ktoré netradičné veci so sebou prinášajú. Je to však len o tom, že kto to pochopí a správne to odkomunikuje v marketingu, nemôže prehrať.

Všetky obrázky v článku sú z www.archdaily.com

 

 • Tlačiť
 • 0

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Kalendár sa načítava...