Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Horváth

Stavebné firmy sú sto rokov za opicami

04.06.2008 | fuzik

Dokedy nám to nebude vadiť?

 • Tlačiť
 • 16

Za jeden deň vyjde z automobilky Volkswagen Bratislava 650 hotových vozidiel. Spriemerované. Za hodinu je to dvadsaťsedem áut. Cca. Polotovary poskladané dokopy s precíznosťou, ktorá má nespočetné množstvo kontrolných procesov a mechanizmov, aby sa udržal štandard kvality. Zodpovedný výber tých najlepších subdodávateľov, školenia vlastných zamestnancov, premyslený systém riadenia atď. atď. Takáto schéma platí pre väčšinu výrobných podnikov, bez ohľadu na sortiment. Nábytok? Bicykel? Mikrovlnka? Pouličná lampa? Všetko viac či menej podobná vo fabrike kontrolovaná výroba, zákazník vie, čo môže očakávať.
Jedna vec mi teda nejde do hlavy. Prečo sa práve v stavebníctve musíme pozerať na takéto obrázky?!?!?

 

 

Nie je to divné, že na dome za x miliónov sa vám môže stať taká vec ako krivá stena? Alebo prefukujúce okno? Vŕzgajúce schody a zatekajúca strecha? Nie je to divné že pokrok v stavebníctve môžme vidieť akurát tak u výrobcov materiálov, ale nie v samotných procesoch výstavby? Technika murovania stien z tehál ide storočia, tisícročia dozadu. Pálená krytina na streche, ktorú treba po silnejšej búrke vždy opravovať, je stará tak, že o autách vtedy možno sníval akurát tak Da Vinci.

 

vystavba

 

Nie je to divné, že keď staviate dom, modlíte sa, aby ste mali šťastie na výber firmy so šikovnými robotníkmi (máte šťastie, keď vyštudovali aspoň stavebé učilište alebo niekedy predtým držali kelňu v ruke). Chválite sa kolegom, že sú féroví, neodžubali vás o peniaze a stavajú aspoň zhruba podľa projektu. Nie je to divné, že vám majster na stavbe povie, že to sa nedá tak postaviť ako je to nakreslené a že to ešte v živote nevidel taký detail? Podľa mňa to divné je.

Kam to má smerovať? U nás sa možno 90tim percentám ľudí zježia chlpy na tele, ale ja by som stavil na väčší príklon k prefabrikácii. Aspoň čiastočnej. Prečo by mi nemohli v špecializovanej firme urobiť steny s osadenými oknami, pripravenými drážkami na rozvody, schody so zábradlím a pripravenými na spojenie s prefabrikovaným stropom...? Dve časti predpripravenej strechy mi to prikryjú a mám hotovú hrubú stavbu. Počítačom riadené rezanie vo výrobe mi zaručí, že zaškolení zamestnanci mi to poskladajú za deň dokopy bez chýb. Alebo čo takto poskladať dom z viacerých modulov obmedzených veľkostne prepravnými štandardami na maximálny náklad? Click, click, clickclickclick a je to. Znie to exoticky, ľudia tomu neveria, ale v iných odvetviach to tak funguje už pekne dávno. Nie je to iba o rýchlosti výstavby, ale i o úspore nákladov, či už vo výrobe, alebo počas prevádzky stavby, vzhľadom na väčšiu precíznosť vypracovania a tým pádom lepšiu energetickú efektívnosť, menšiu poruchovosť.
Samozrejme existujú aj príklady, ako by to mohlo vyzerať. No zatiaľ sú to veľmi okrajové veci pokrývajúce zlomok percenta stavebného trhu. A keďže konkurencia je ešte v tomto smere dosť malá, tieto riešenia sú momentálne aj drahšie. Ale raz!

Systém rakúskej firmy KLH je krásnym príkladom, ako postaviť akýkoľvek dom, objekt s presnosťou na milimeter, efektívne, z moderných materiálov.

 

Oliver Seindl pre modulhaus ************** einfamilienhaus (S.M.L - House) pre SML

prefabrikovany dom

 

bere architects UK

-priviezli si system KLH z Rakuska,

postavili dom v Londyne ******************************** Günter Weratschnig

prefabrikovany dom prefabrikovany dom

 

rodinný dom v Irdning

prefabrikovany dom prefabrikovana architektura

 

Vo svete sa stávajú trendom aj domy, ktoré vám zložia z nákladiaka, pripoja k vode, kanalizácii, elektrine, plynu a je to. Bývate. A nie su to žiadne barabizne. Pekný sofistikovaný a hlavne funkčný dizajn.

 

 

 

Énóvo House od lemay associés montréal
modulovy dom modulovy dom02

Maison EvolutiV od olgga
pekna architektura prefab dom

 

 

 

 

Jenesys Wings Prefab Home od Carsten Jensen
prefab dom prefab house

 

 

Projekt Oxley Park od Richarda Rogersa je ukážkovým príkladom efektivity pri výstavbe, zároveň dokazuje, že aj takto spravené domy vedia byť krásne. Aj napriek jednému systému z ktorého vychádzajú je vlastne každý iný. Tento projekt umožnil zredukovať emisie CO2 o 70 percent.

prefab houses prefab housesľ

prefab housesš prefab housesč

proces vystavby

 

Na záver perlička. HOK a Peter Cook sú autormi návrhu na Londýnsky olympijský štadión. Ako prvý na svete má byť rozoberateľný. Prídu kamióny, rozložia to ako kolotoče, a po skončení hier sa môže presunúť na iné miesto nejakého ďalšieho veľkého športového podujatia.

 

prefabrikovaný stadion

 

prefab stadion2

 

 

pošli na vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 16

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Kalendár sa načítava...