Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Horváth

Predám byt. A je mi jedno za koľko a či vôbec

13.05.2008 | fuzik

Najhorší marketing v podaní predávajúcich a realitiek

 • Tlačiť
 • 15

Keď ľudia kupujú byt, ide zväčša o prvý dojem. Ak mi dokáže niekto pri tomto mojom prvom dojme splniť očakávania, má vyhraté. To čo však človek vidí na realitných portáloch či obhliadkach osobne je mnohokrát niečo strašné. A často iba vďaka laxnému prístupu zo strany predávajúceho. Priestranný, slnečný byt, naplnený pozitívnou energiou, musí byť tiež praktický, tichý, človek by sa mal v ňom hneď pri prvej návšteve cítiť ako doma. A vtedy nemá problém položiť na stôl zálohu. Našiel to čo hľadal. Ale toto?

"Prezentačné fotografie" sú odtiaľto

 

<img height=263 src=user_images/1210678319.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Mrňavá kúpelňa vyzerá ešte menšia ako je len vďaka zlej fotke a naprataným veciam. Od špiny zájdený okraj sprchy či špárovanie obkladu deliacej stienky mi napovie o hygiene miesta. Alebo toto?

 

<img height=263 src=user_images/1210678366.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Rozmazaná fotka z mobilu, na stole s holou ženskou zvädnuté kvety, po zemi káble a zatemnené okno k tomu. Ešte jeden.

 

<img height=261 src=user_images/1210678389.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Opäť rozmazaná fotka z mobilu, zameraná na guču nevkusného nábytku, o priestore nehovoriaca absolútne nič. A cez to logo realitky.

 

<img height=263 src=user_images/1210678344.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Slnko svieti priamo do izby a tá je tmavá?

A pritom sa ten prvý dojem dá obrátiť úplne v prospech predávajúceho. Stačí málo. Upratať a vyčistiť byt. Nikto nie je zvedavý na zbierku dezodorantov, záchodových papierov a mydiel v kúpeľni, rozťahaný riad či špinavý sporák v kuchyni, zavesené kabáty, rozchodené topánky vo vstupnej hale, popolník či elektrický radiátor na dokurovanie v obývačke a takto sa dá pokračovať dlho.

Ak je byt tmavý, treba ho prezentovať vtedy, keď je tam najviac svetla. Ak je malý, vypratať všetky nadbytočné veci, nábytok, či sušiče na prádlo, miesto toho nahradiť iba estetickými doplnkami, dobre poslúžia izbové kvety, decentný obraz na stenu. Ak je byt hlučný, obhliadka bude asi v sobotu či v nedeľu doobeda. Aj keď predávate byt nezariadený, je lepšie ho aspoň trochu zariadiť, človek s menšou predstavivosťou potom priestor lepšie vníma. Keď je v byte starý poškodený nábytok, prikryte ho prehozom z peknej látky. Keďže našim zmyslom nie je len zrak, je dobré, aby byt aj príjemne voňal. Najlepšie po čerstvých kvetoch, ktoré tiež môžu poslúžiť na naaranžovanie do fotky, ktorá je vždy tou úplne základnejšou vecou. Dobrá fotografia. Od nej záleží, či vôbec záujemca zdvihne telefón a dohodne si obhliadku. Zaostrená, s dobrým vyváženým svetlom, dobrou kompozíciou, širokouhlejší objektív v interiéri vie tiež pomôcť. Ukázať treba silné stránky bytu, nie tie slabé. Ak je byt škaredý, tak aspoň zaostriť na tie štyri stromy na ktoré je výhľad z kuchyne.

Pár príkladov z www.apartmenttherapy.com, ako by to mohlo vyzerať.

<img height=467 src=user_images/1210678409.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Veľa svetla, žiarivo biela stena, farebne doplnené a aj keď to nič poriadne neukazuje, vyzerá to dobre.

 

<img height=233 src=user_images/1210678424.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Zladené farby, svetlý prehoz-plachta na už akejkoľvek sofe, vankúše, sviečky a časopisy v pozadí navodzujú domácu pohodu. Veľa svetla k tomu.

 

<img height=233 src=user_images/1210678438.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Svetlo, priestor, húpacie kreslo, veľké okno za ktorým sa dá predstaviť čo len chcete, a jednoduchý farebný behúň.

 

<img height=453 src=user_images/1210678465.jpg</buxus-image> width=350 border=0>

Dobrá kompozícia, príjemné rozptýlené svetlo, zrkadlo zväčší priestor, trochu zelene k tomu.

pošli na vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 15

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Kalendár sa načítava...