Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Horváth

Kríza sa rozlieva po Slovensku. Teším sa

12.11.2008 | fuzik

And what's next?

 • Tlačiť
 • 5

Evidentne sa v týchto dňoch niečo mení. Povedzme si, pýtalo sa to už dlho. Na dobré slovo vie fungovať iba málo vecí. Ja osobne sa z toho teším. A ak by sa do toho nemontovali toľkí „svetozáchrancovia", tešil by som sa ešte o to viac. Keby som bol žena, mám na to peknú parafrázu. Depilácia bolí. A fest. Ale občas to jednoducho treba urobiť. Chlpy boli strhnuté a ide sa ďalej. Vedel by som si predstaviť, že veci začnú fungovať trochu inak. Dôraz sa začne klásť na iné priority.

V stavebníctve a realitách sa v priebehu pár týždňov (na Slovensku) kompletne zmenila nálada. Veľa optimistov nám padá na huby (zatiaľ sa všemožne snažia to nepriznať). Projekt za projektom sa dostáva do problémov. Tí čo majú to štastie, že boli medzi prvými a chytili vlnu, keď sa kupovalo čo sa objavilo na trhu, tí sú v suchu. Teda ak ten kapitál nešupli rovno do ďalšieho „whatever" realitného projektu. Všetci ostatní teraz zle spávajú. Možno im aj zviera riťky. Bude ten ich projekt tým, ktorý vydrží skúšku ťažkých časov, alebo po predaji piatich bytov z 84 či podpísaní zmluvy o budúcej zmluve na prenájom dvoch podlaží v ich stometrovej kancelárskej veži zistia, že sú v koncoch?

Mne by dávalo logiku, že prežijú tí silnejší. Flexibilnejší. S víziou, nápadom a dobrou dlhodobou stratégiou. Začína nám konečne prichádzať doba, keď zaváži pridaná hodnota. Prečo by som mal ísť do bytového domu, kde mám okrem bytov ešte 15m2 kočíkareň a jeden spoločný fajčiarsky balkónik? Čo takto škôlka v rámci bloku? Čo takto kaviarne, či domová piknik area na streche? Wi-fi spot? Parkovanie naozaj pre všetkých? Budova s energetickým štandardom „A" a solárnymi panelmi na dokurovanie na streche by ma vedela určite zaujať. Index zastavanej plochy pozemku miesto 0,8 by bol 0,2. Ilúzia? No podľa toho, čo sa dnes deje okolo, by som si nebol až taký istý.

Keď prišiel klient/developer za architektom, jediné čo ho doteraz väčšinou zaujímalo bolo, koľko to bude mať metrov štvorcových, podlaží, bytov, parkovacích miest, koľko sa do tej budovy vocpe hotelových izieb a ktorý statik sa vie podpísať pod najtenšie stĺpy. Projekt posúdený cez kalkulačku. Bez urážky. A vlastne kľudne aj s urážkou.

Ja verím, že trh - koncoví klienti - si začnú pýtať trošku iný prístup. Napomáha k tomu začínajúca (a nekončí, práve naopak -projektov je v rôznych štádiách prípravy desiatky a desiatky) prevaha ponuky nad dopytom a fakt, že ľudia začínajú vyčkávať a uvedomovať si, že všetky tromfy majú vo svojich rukách. A potom by podľa môjho názoru utopistické projekty ako South City, Lamačský Port, Twin City mohli byť nahradené projektmi napríklad ako Valderspartera v Španielskej Zaragoze (kde sú zapracované princípy ekologickosti, energetickej efektívnosti, recyklácie, rôznorodej štruktúry funkcií, internetové pripojenie pripravené pre všetkých, atď.) či Tokijský artizan shoping komplex koncept od Akihisha Hirata, ktorého mierka je špeciálne na Tokio veľmi ľudská.

Zaslúžime si viac . Na ťahu sú tí, čo doteraz ultimátne diktovali podmienky. Tí čo to pochopia medzi prvými budú mať nič iné len výhodu. Časy sa menia.

Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 5

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Kalendár sa načítava...