Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ondrej Horváth

Vlastníctvo pôdy u nás a vo svete

20.10.2007 | fuzik

Veľmi jasný (a krásny) pohľad na to, ako sa veci naozaj majú

 • Tlačiť
 • 0

K tomuto krátkemu blogpostu ma priviedla náhoda. Pozeral som si na GoogleMaps juh Petržalky, kvôli pripravovanému South City. Všimol som si jednu vec. Aj keď som vtedy nemal zapnutú hladinu (teraz je), kde je znázornená štátna hranica s Rakúskom, tá bola úplne zreteľná. Nie že by tam na tej satelitnej snímke bolo vidno nejaký plot či niečo podobné. Hranica a rozdiel bol napriek všetkému úplne jasný:

 

Aj 18 rokov po zmene režimu sa u nás nič nezmenilo. Prevažnú väčšinu polí, aj keď sú v súkromnom vlastníctve naďalej obhospodaruje niekto viac-menej centrálne. Poľnohospodárske družstvá obhospodarujú pozemky niekoho iného. A potom sa môžu diať také veci, aké spomínal môj dedo, keď prišiel minulý mesiac zo schôdze vlastníkov pôdy. Ľudia sa tam vraj začali dožadovať nielen ročného „podielu na zisku" ktorý sa dá asi rátať v stovkách korún. Niekto z vlastníkov zistil, že družstvo si robí biznis na cudzom a povoľuje umiestňovať billboardy, bigboardy či megaboardy popri cestách, za čo má samozrejme slušný zisk. Napriek tomu tieto peniaze sa neprerozdeľovali, ale išli do „stratena". Vtipná výhovorka že prečo znela, že oni teraz nemôžu s traktormi a kombajnami chodiť rovno, ale to musia „obkášať" z čoho im vznikajú náklady. Samozrejme na schválenie iného postupu treba dať dokopy a nechať hlasovať na schôdzi určité percento rozdrobených vlastníkov, čo by sa asi zorganizovať nepodarilo snáď ani keby im tam išli stavať radarovú základňu. Tak je zase všetko po starom. Aj 18 rokov po. Tu sa dostávam späť k mape. Aj zo vzdialenosti obežnej dráhy satelitu je zjavné, že v susednom Rakúsku takéto problémy nemajú. Pozemky sú vysporiadané, každý sa sám rozhodne, ako s tým svojim naloží a nikto nemusí byť odutý, že niekto iný žne to čo on sial.
A ako to je s tými pozemkami kdekade po svete? Ja mám taký pocit, že aj podľa týchto snímok by sa dalo celkom presne odhadnúť, že ako to v tom-ktorom štáte funguje. Obrázky sú z google maps, mierka všetkých je rovnaká a vždy sú zobrazené polia v nehornatej krajine.

 

Rotterdam, Holandsko.................................................................Batabano, Kuba

Bordeaux, Francúzsko.........................................................................Cork, Írsko

Albany, USA.............................................................Severne od Tokia, Japonsko

Malmo, Švédsko................................................................San Severo, Taliansko

blízko Belehradu, Srbsko.........................................................Vladivostok, Rusko

Káhira, Egypt...................................................................Tvrdošovce, Slovensko

Posledný je z Brazílie. Tento by som si dokázal predstaviť aj u mňa v obývačke na stene.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Ondrej Horváth

Ondrej Horváth
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Som architekt a baví ma to. Okrem Slovenska som si skúsil túto profesiu aj v USA a Írsku. Na mojom blogu nájdete niečo o architektúre, dizajne, kultúre, realitách, spoločnosti a vzájomných súvislostiach. Tak ako to vidím ja.

Kalendár sa načítava...