Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tip pre investorov: rekordne rastúci vzácny kov, ktorý však cenovo kolíše

25.11.2019 | Volf

Diskusia (3 reakcie)

26.11.2019 | Roman Kanala

Takéto reči obchodníkov, ktorí vidia len autokoreláciu, ma vedia naštvať.

Ródium je špeciálny kov, zvaný "prechodový", lebo s atómovým číslom Z=45 je v bloku d, kde katióny robia nekompletný d-shell a majú viaceré oxidačné stavy. To ho robí zaujímavým na zvláštne fyzikálne a chemické použitia.

Na rozdiel od hlavných priemyselných kovov ako hliník, horčík, titán, mangán a železo, ktorých je v zemskej kôre habadej a sú to horninotvorné kovy, vzácne kovy ako rubídium, ródium, paládium, osmium, irídium, platina a zlato sa v zemskej kôre vyskytujú o 6 až 9 rádov menej. Najrozšírenejšie je zlato a platina, ktorých je pomerne dosť. Ródium a osmium sú vzácne a najvzácnejšie je irídium. Je väčšia pravdepodobnosť nájsť irídium v padlom meteorite, ako nejaké ložisko. Niektorí autori dokonca razia hypotézu, že všetko irídium je mimozemského pôvodu a že irídiový meteor vyhubil dinosaury.

S tými vzácnymi kovmi a vzácnymi zeminami je to tak. V 2009 Čínsko limitovalo export vzácnych zemín, aby ostalo viac pre domáci trh. V roku 2010 US Department of Energy vyhlásil "possible critical shortage" vzácnych zemín, obzvlášť dysprózia, ktoré sa používa na silné permanentné magnety vo veterných turbínach a motoroch hybridných a elektrických áut. To zobudilo bankárov a špekulantov. V 2011 bankári a odkundesi vykúpili rudy, či už vyťažené, alebo ešte v zemi, cez kontrakty typu "futures". V 2012 Brazília znovu otvorila bane, ktoré ako nerentabilné predtým zavrela. V 2013, keď si brokeri, bankári a odkundesi popálili paprče, lebo ceny klesli, svet si uvedomil, že všetko je len otázkou dopytu a ponuky a keď je cena zaujímavá, ponuka sa zobudí, lebo baní je dosť. No a v 2014 Čínsko znovu povolilo export vzácnych zemín, lebo strategická limitácia im obmedzila prínos devíz, ktoré predsa len potrebujú.

A to je vysvetlenie, prečo ceny robia jojo. Namiesto báchoriek treba sledovať produkčné kapacity a všímať si, či Čínsko nejde robiť vola. A potom sa dá anticipovať cena vzácnych zemín. Pri vzácnych kovoch si treba všímať producentov inde - ródium ťažia v Južnej Afrike a v Rusku. A práve v juhoafrických baniach bol pol roka ostrý štrajk. A odtiaľ je "kolísanie" ceny.

27.11.2019 | martin33

Diky za info,
Chciet po "analytikoch" skutocne analyzy je pravdepodobne nemozne. Je to nad ich schopnosti. Uz len absencia technickeho/prirodovedneho vzdelania u vacsiny ekonomov, je neprekonatelnym limitom.

27.11.2019 | Roman Kanala

Netreba prírodovedného vzdelania, aby si človek vedel spočítať 1+1. Množstvo tovaru na trhu je dané dopytom, ale aj produkciou. Všetko, čo som napísal, prebehlo tlačou. Len treba vedieť aj po anglicky a nečítať len noviny na Zlodejsku. Štrajk v juhoafrických baniach bol spravodajsky dobre pokrytý a trval dlho. Začal v jednej bani, ku ktorej sa pripojili desiatky ďalších.

https://www.kitco.c...

Väčšina ekonómov sú tiež "klímaskeptici", lebo vzduch je zadarmo, tak čo.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová
  • Počet článkov: 36
  • Priemerná čítanosť: 807
  • Priemerná diskutovanosť: 2
  • RSS blogu

O blogu

Som Olívia Lacenová, hlavná analytička TopForex. Témou blogu sú ekonomické témy týkajúce sa fundamentálnej analýzy globálneho hospodárstva ako aj prostredia obchodovania (akcií, komodít a menových párov).