Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od januára budú zľavy na energie zakázané

08.10.2012 | Doktor Max

Diskusia (28 reakcií)

08.10.2012 | grgo

Prečo by to malo byť absurdné? To vaše prirovnanie je náhodou veľmi trefné. Ak by štát priamo platbami plynárenským firmám dotoval napríklad 90% koncovej ceny plynu, súkromní dodávatelia by možno boli schopní "vernostnou" zľavou poskytnúť odberateľom 10% "zľavu" ktorá by pre nich znamenala plyn zdarma, tak by som mal skutočne veľké obavy.
.
Už sme tu raz energiu v podstate zdarma mali a dôsledok bol presne adekvátny - budovanie priemyslu náročného na energie, obyvatelia ktorí neinvestujú do energetickej úspornosťi obydlí či súkromné bazény vyhrievané elektrinou "zdarma" - teda na účet všetkých ostatných.

Takže skúste ešte raz v nejakom inom blogu.

08.10.2012 | samo1

Čo ma tento exot skúšať? Ďalší brainwashing? Samé účelové kidy.

08.10.2012 | labudik

A čo tak uvedomiť si, že ostatné lekárne, ktoré nepatria do Dr.Max, nie sú vlastnícky prepojené na zdravotnú poisťovnu!
Teda lekárne Dr.Max za časť pacientov odovzdávajú po poskytnutí zlavy pacientovi nutnú zlavu poistovni vlastne samým sebe- teda tieto peniaze nestrácajú na rozdiel od ostatných lekární.čiže táto ich nespravodlivá konkurenčná výhoda nevznikla náhodou- PENTOU ovládaní gorilí politici to pre nu zariadili, tak ako mnoho iného..takže pestujme si len gorilu v zdravotníctve, postupne bude mať všetky lekárne, stále viac nemocníc, určite by kúpili aj všeobecnú zdravotnú poisťovnu, keby poslancovi Kalistovi, mimochodom ich zamestnancovi, prešiel tento jeho návrh.....

09.10.2012 | Dr. Max

Ciže hovoríte, že cenová konkurencia medzi dodávateľmi energií je na škodu spotrebiteľa? Tak potom by asi naozaj mala vláda zakázať nižšie ako maximálne ceny. Plus k tomu, že sme mali obdobie lacných cien energií kedy sa budoval energeticky náročný priemysel – prepáčte ale to ste zašli do obdobia pred rok 1989, to neviem či chceme porovnávať všetko až tak ďaleko. Navyše my hovoríme o tom, že ak niekde je v záujme spotrebiteľa aj cenová konkurencia, prečo v prípade lekárnictva nie je? V prípade energetiky ide takisto o regulované odvetvie, napriek tomu tam umožňuje zákon dávať nižšie ako maximálne ceny. Tie podľa regulačného úradu zohľadňujú to, čo je primeraná cena. Z pohľadu spotrebiteľa ide o podobný systém ako pri vernostnom systéme v lekárni. Podpíšte mi zmluvu na elektrinu na rok a ja vám dám lepšiu cenu. Preto nechápeme, prečo je problémom ak niekto chce dať zľavu z maximálnej marže, ktorú mu reguluje štátna inštitúcia.

09.10.2012 | grgo

Nie, tvrdím že ak by štát reguloval energetiku podobne ako predaj liekov - teda že by dodávateľom energií priamo hradil časť ceny predanej energie - tak by zľavy distribútorov energie spôsobovali vyššiu spotrebu a teda aj vyššie náklady tejto politiky. Presne ako sa to dialo dokonca aj po roku 1989 keď vykonávateľom tejto dotačnej politiky boli štátne energetické firmy.

Takže ešte raz, dúfam že vidíte obrovský rozdiel keď na jednej strane v lekárnictve štát priamo hradí dodávateľovi liekov časť (regulovanej) ceny oproti energetike, kde štát dodávateľom energie nič neuhrádza a jediné čo robí je to, že reguluje cenový strop. Fakt, že dodávatelia napriek tomu dodávajú energie domácnosťam dokazuje, že regulované ceny energie sú nastavené vyššie ako náklady na výrobu - čo je samozrejme ďalší strop v odvetví.

08.10.2012 | samorost

problem je v tom, ze pacient nema pravo zdiskutovat a kritizovat praci lekarom v ramci predpisu leku. To je proste nonsens. Proc stat netlaci na lekarov, aby predpisovali jen v tom nejnutnejsim mnozstvi ??
To by se asi farma firmam nelibilo a tak vzniknul mackopes, kde pacient plati za neco, co si predplatil pojistenim a stat ho kritizuje, ze plytva. Neni to postavene nejak na hlavu 22 ??
---
Na jedne strane chce byt stat zadobre s farma firmami a na druhe strene, chce vypadat socialisticky pred pacienty. A nasledne sebou triska z extremu do extremu. Teda nech pacienti plati aj pojisteni, aj doplatky, super reseni.
Bohuzel to zase odskacou nasi ovcani, okradany ze vsech stran.

09.10.2012 | HlasNaHlas

Som slobodný a môžem si kúpiť aj viac vitamínov, keď chcem. Nejaký červený vykuchaný komunista, ktorý nevie robiť nič iné ako "regulovať", mi v tom nebude brániť.

Nech sa postaví na križovatku a reguluje dopravu.

Celá ich regulácia slúži len na jedno, aby zničili trh. Potom bude len jedna poisťovňa, jedna lekáreň, lekárnik bude pán, ktorému bude treba dávať úplatky, a všetci sa mu budú poklonkovať. A lekárnika schváli do funkie len komisia určená stranou a vládou-a už sme tam kde sme bioli pred 30 rokmi.

A že nejáká poisťovňa má svoje lekárne? Tak nech si ich otvria aj iné.

09.10.2012 | Roman Kanala

A nechcete aj zľavu u úrazového chirurga? Pri druhej autohavárii 10% zľava, pri treťom pracovnom úraze už 30%, to by Vás nepotešilo? A komu sa nepáči, nech si kúpi vlastnú nemocnicu.

09.10.2012 | Roman Kanala

Lieky ako tovar sú síce tovar, lebo nie sú zadarmo, treba ich vyrobiť a tak je s ich predajom spojený prevod peňazí a zisk. Ale lieky nie sú rovnaký tovar ako chlieb či energie. Lieky by sa nemali brať ako sa je chlieb. Lieky sú tovar určený na výnimočné situácie, keď majú pomôcť ako airbag, autolekárnička či hasiaci prístroj. Závislosť od liekov nie je dobrá a akýkoľvek postup vedúci k zvyšovaniu ich spotreby je v rozpore s verejným záujmom. Ak by bola nejaká plošná zľava pre všetkých pacientov a na všetky lieky, bolo by to iné, ale uprednostňovať veľkých hltačov tabletiek by malo byť zakázané.
 
Ale inak pekné a obratné demagogické cvičenie.

09.10.2012 | Motylx

Dochodca : prijem - cca 400 euro.
.
vydavky - byvanie - 200 euro
- lieky - 50 euro ( tlak, cukrovka, ap. nie vynimocne situacie ), po zlave. Doplatky sa zvysuju, zlavy rusia.

Dochdcovi zostalo cca 150 euro na stravu, drogeriu, oblecenie, obuv, poruchy domacich spotrebicov, prip. kupu novych.
Kazde, aj mierne navysenie nakladov na byvanie, ci zdravie je pre nich likvidacne, na nejake principy, či ideologie sa mozu zvysoka....

09.10.2012 | Roman Kanala

Dôchodca nie je priemerný obyvateľ krajiny. Plošné riešenie zákazu zľavy za množstvo liekov je riešenie, ktorých cieľom je celá populácia. Riešenia zasahujúce celú populáciu sú v normálnych krajinách sprevádzané zmierňujúcimi opatreniami pre konkrétne skupiny obyvateľstva, na ktoré majú najväčší dopad. Väčšinou ide o sociálne slabšie vrstvy. Ak tomu tak nie je na Zlodejsku, tak len preto, že ficovláda nemá čas na také detaily pri premýšľaní, ako ešte zväčšiť kopu peňazí na rozkrádanie.
 
Napríklad na Švajčiarsku po švajčiarsky si zdravotné poistenie platí každý sám a štát sa do toho nemieša. Ak niekto nemá na poistenie, podá si žiadosť a obec ak mu vyhovie, tak mu prepláca poistenie, lebo ide o životnú potrebu. A to až dovtedy, kým sa dotyčná osoba nedostane do lepšej situácie a vtedy sa subvencia zastaví. Osoby úplne na dne, ktoré nemajú žiaden príjem, ani dôchodok, ani nič, dostanú zadarmo aj lieky, aj stravu zadarmo od obce a ak treba, aj strechu nad hlavou. Občan je občanom obce a obec sa o svojich občanov postará, ak sú v núdzi.

09.10.2012 | Motylx

Osemdesiat percent populácie na Slovensku trpí podľa predsedu Slovenskej kardiologickej spoločnosti Gabriela Kamenského obezitou, cukrovkou, zvýšeným krvným tlakom a ďalšími rizikovými faktormi. Tie zvyšujú možnosť ochorenia na srdcovocievne choroby. "Rizikové faktory výrazne zvyšujú možnosť úmrtia," spomenul Kamenský pri príležitosti nedeľňajšieho Svetového dňa srdca. Bez akýchkoľvek rizikových faktorov je na Slovensku okolo 420-tisíc ľudí, s jedným viac ako milión. Zvyšná populácia trpí kombináciou dvoch a viacerých faktorov.

Kazdy rok pribudne na Slovensku 21 000 onkologickych pacientov.

Ludi v poproduktivnom veku je cca 1 200 000.

Nezamestnanych cca 400 000.

Vacsinova mzda cca 500 euro.
.
Priemerny dochodok cca 350 euro.

Ako si predstavujes priemerneho obyvatela Slovenska?

K nizkym mzdam a vysokym daniam pribuda zatazenie v podobe vyssich cien potravin, paliv, liekov.

Intelektuala vraj zaujima stav jeho mysle a nie jeho penazenky.
Byť intelektualom na zlodejsku je asi dost zlozite.

Qui bono?
.

09.10.2012 | Zavacky

Zdá sa mi, akoby sme sa tu točili v bludnom kruhu. Ja som pochopil R.Kanalu tak,že súhlasí s nižším zaťažením sociálne slabších vrstiev. Vy tiež súhlasíte s nižšími cenami liekov a doplatkami. Stačí to uzavrieť tým, že tie ceny neurčuje trh.......ale štát ! Tak štát ich môže určiť tak, aby boli výhodné pre neho a dôchodcov. Ale vôbec nemusia byť výhodné pre veľkofinančníkov v zdravotníctve. Malé prevádzky ich zastúpia dokonale.
Pravidlá v tomto sektore nesmie určovať korporativizmus, ale občiansky štát. Určite na tom nikto nestratí,okrem zákulisných korporácií, operujúcich aj mimo zákon ,mimo demokraciu a mimo zdaniteľný priestor. Ked bude nahradený monopol štátu monopolom korporácie, bude neskoro a veľmi zle. Sme blízko takého stavu. Kauza Gorila je len špičkou ľadovca.
O liberalizácii zdravotníctva môžme hovoriť až vtedy,ked dokážeme vytvoriť veľmi efektívnu demokraciu. Ak vôbec bude o to občiansky záujem.

09.10.2012 | Motylx

Ja som celkom v pohode s tym, co pise kanala, aj s tym, čo pises ty.
Vo svajci si plati kazdy sam, stat sa do toho nemiesa, maju tam 75 poistovni.
Tu sa to ubera smerom k jednej, o vsetkom ma rozhodovat stat.
V pozadí bojuje viac hracov, z ktorych su najsilnejsi asi paska a penta.
Hovorí sa o dumpingu a zneuzivani moci. Zlodej kričí chytte zlodeja.
Ak vyhra paska a budu drahsie lieky, tak čo z toho budeme mat?
Dobry pocit, ze penta prehrala?
Neviem ako som sa ocitol v ulohe obhajcu penty, mne sa len nepaci, kam to tu cele speje.
Tento cirkus tu nas stojí coraz viac a nasi najsocialnejsi si porovnavaju hodinky, ze kto ma drahsie a coolovejsie.
Toto zdieranie nema konca-kraja.

10.10.2012 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky nie je 75 zdravotných poisťovní, ale niekoľko sto. Poistenci platia poisťovni podľa vlastného výberu, komu len chcú. Štát sa do toho nemieša, len vytvoril legislatívny rámec, že poistený musí byť každý, vydáva licencie k prevádzke a dohliada na zákonné kapitálové rezervy a fair play. Poistenec si platí 10% nákladov. Pri drahej liečbe ako triterapia AIDS to tiež lezie do peňazí, no pri cukrovke či vysokom tlaku to je zanedbateľné. Človek aj tak nemôže pivo a ušetrí.
 
Čo sa týka neblahej situácie na Zlodejsku po zlodejsky, tam nie sú najväčšim problémom množstevné zľavy, ale dostupnosť drahších liekov. Napríklad liečba sklerózy multiplex je veľmi drahá a pacientov nad 40 rokov štát jednoducho odpísal a odsúdil k pomalému bolestivému umieraniu. To je v rozpore s princípom poisťovacej solidarity - náklady na záchranu každého majú znášať spriemerované všetci. Potom je ešte sociálna úloha štátu. Ak si niekto nemôže dovoliť lieky, mal by mu štát pomôcť, ak nemá nikoho iného, čo by mu pomohol. Lenže ficovláda je sociálnou len vo veľkohubých proklamáciách Fico. Jednotná poisťovňa to nevyrieši, naopak.

10.10.2012 | Motylx

" Na svajciarsku po svajciarsky nie je 75 poistovni, ale niekolko sto" - http://www.hpi.sk/h... - vychadzal som z tohoto.
Inak suhlas.

10.10.2012 | Roman Kanala

Asi máte pravdu s tým počtom. Vedel som, že prebieha intenzívne prečisťovanie trhu a veľké poisťovne pohlcujú tie menšie, aby si znížili náklady, ale že to bude postupovať tak rýchlo, to som nemyslel. Ešte jeden link, tu som našiel len nejakých 50 poisťovní s počtom poistencov od 838 do 850 tisíc:
http://www.caisse-m...
Ale tu je zlučovanie spontánny pohyb hnaný trhom a nie Fico a jeho sociálne hodinky vlastnou hlavou od Penty.
 
Z toho slovenského linku:
"Sociálne zdravotné poistenie uzatvárajú poistenci so zdravotnými poisťovňami, ktoré môžu o poistencov vzájomne súťažiť. K 30. 9. 2011 malo vo Švajčiarsku povolenie poskytovať sociálne zdravotné poistenie spolu 75 poisťovní."
To nie je správne, sociálne poistenie nie je to isté, ako zdravotné poistenie. Zdravotné poistenie je súkromné, sociál je štátny a zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie (dva v jednom) a poistenie proti nezamestnanosti. Takto je z koncoročných čísel jasné, čo kto robí ako dobre a koľko to stojí. To len ako príklad dôveryhodnosti slovenských zdrojov. Oni si to transponujú podľa vlastných predstáv a podľa vlastných reálií.

10.10.2012 | Zavacky

Takže sme pri podstate veci. Nie je dôležitý sytém rezortu ,ale systém a stav demokracie. Ked sa priblížime k tomu výbornému švajčiarskemu (mne sa vľmi páči), tak bude fungovať dobre každý systém. Ak začne preukazovať nevhodné odchýlky (napr. zdrav.starostlivosť), výborná demokracia zareaguje relatívne rýchlo.
Monopol štátu (aj darebáckeho) vedia občania nútiť k zmenám. Monopoly korporácií ťažko, lebo občania nevidia tak daleko do zákulisných kuloárov. Nerozpoznajú dostatočne rýchlo stratégiu a taktiku týchto nevolených mocenských centier. Čaká nás ešte dlhá cesta. Riešenia sú vždy mnohostranné a premenlivé. Treba hlasovať. Aj nesprávne hlasovanie je lepšie,ako žiadne.

09.10.2012 | Zavacky

Ceny liekov aj doplatkov určuje štát. Vyzerá to tak , že štát cenami zdiera dôchodcov a veľkofinančníci zľavami plnia sociálnu funkciu. Nezdá sa Vám to ako hlúposť?
Keby mohli rozhodnúť občania , vybrali by si zľavy,alebo nízke ceny a nízke doplatky ? Kto určuje kritériá pre kategorizačnú komisiu ?
Už som to tu písal. Výdaj liekov nie je predaj. Nie je to voľný trh.

09.10.2012 | Zavacky

Ešte by som dal do pozornosti všetkým , že malí podnikatelia , v tomto prípade lekárnici majú sídlo na Slovensku a tu aj platia dane.
Kto si zriaduje sídlo na Cypre a v karibiku ? Koľko daní odvádzajú reťazce do nášho rozpočtu ? Ak dávate pozor na zľavy, tak si nestihnete všimnúť ,že vám uberajú niekde inde. A to v takých kruhoch , kam len ťažko dovidíme. Tam sa rozhoduje o drobných zľavách pre vás a veľkých transferoch pre nich.

09.10.2012 | labudik

Dobrý postreh-skrátka slováčikov hlupáčikov gorilia PENTA okráda mnohorakým spôsobom, a hlúpi ovčania ako ovce len békajú , že vraj nie sú ovce a že vraj si chcú vyberať. A sú takí sprostí, že sa ani z kauzy gorila nepoučili, hoci im bola jasne vysvetlená!
No čo už. Každému sa naserie na hlavu toľko, koľko si nechá.

10.10.2012 | petrisko

Štát tu kategorizáciou veselo zdražuje lieky a nikto nič ani nepovie. To, že od októbra bude viac ako polovica liekov drahsia ako mesiac predtym nikoho netrapi. A o mesiac budu opat drahsie.
Clovek pride do lekarne jeden mesiac doplati za lieky 10 eur, potom 12 eur, potom 14 eur. Preco asi ti dochodcovia chodia do Kauflandu do Dr.Maxa. Lebo su tie lieky pre nich drahe. Lebo aj zľava 50 centov je pre tychto ludi obrovsky peniaz. Osobne poznam dochodcov, ktori zbieraju letaky a potom ich v zbere papiera menia za toaletny papier. Platy a dôchodky sa nezvyšujú. Ceny za energie, lieky, potraviny dopravu rastú. Každý sa snazi usetrit kde sa da. Ale vlada svojim honom na carodejnice rusi ludom este aj male moznosti ako usetrit. Tak este zrusme aj zlavy na potraviny, nech vsade stoja rovnako, zrusme aj zlavy z cestovnych listkov nech si kazdy plati rovnako. Sak ludia nejako zili a nejako preziju aj potom. Dakujeme pan premier.

10.10.2012 | Roman Kanala

Vyššie v tejto diskusii som vysvetlil, prečo sú potraviny iný tovar, ako lieky a prečo dávať plošnú zľavu na lieky je v poriadku, ale nie vernostnú zľavu.

11.10.2012 | petrisko

Ano vysvetlil ste, ale dovolim si s vami nesuhlasit. Argument, ze zlavy podporuju hltacov liekov je uplny nezmysel. Urcite medzi ludmi existuju aj taki, ktori radi "hltaju" lieky. Myslim si vsak, ze vacsina ludi by bola najradsej ak by lieky nemuseli uzivat vobec. Tvrdit, ze ludia si kupuju viac liekov lebo ich dostanu lacnejsie je uplna hlupost. Aj ked dostanem na krabicku zlavu 50 centov, stale za nu musim 4 eura doplatit. Pacienti si lieky nekupuju aby na nich ušetrili ale pretoze ich potrebuju.

Suhlasim, ze najlepsie by bolo aby stat plosne zlacnel lieky tak ako to pisete. Ked to ale nevis alebo nechce spravit, preco zakazuje lekarnam aby to urobili oni. Tomuto principu vobec nerozumiem.

11.10.2012 | Dr. Max

Doplnená aktuálna informácia:

Petíciu za zachovanie vernostných systémov v lekárňach podpísalo za mesiac už viac ako 35-tisíc ľudí.

12.10.2012 | samo1

Vraj až 85% populácie nemá vlastný úsudok, nedokáže myslieť do dôsledkov a ľahko sa nechá ovplyvniť...to na margo tejto trápnej petície. Smutné je, že na chudobnom slovensku (schválne píšem s malým "s") sa toto zneužíva v mene peňazí až v takej miere, že je to likvidačné pre celý národ.

11.10.2012 | Tralala2

sudruh Ma(r)x , tvoja kritika ide nespravnym smerom- proti okradaniu spotrebitela cez podivne "zlavy", ktore nakoniec vyjdu dost draho (zial, Slovak necita drobne pismenka v zmluve)
chapem, ze ti asi pokazili podomovu zivnost , ale pokrok napreduje a tvoj sen o ciste trznom prostredi a la 90.roky je uz minulostou

O liekoch trochu inak (firemný blog)

O liekoch trochu inak (firemný blog)
  • Počet článkov: 5
  • Priemerná čítanosť: 2437
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Lekárne, lieky a lekárnici sú dôležitou súčasťou zdravotníctva. Preto chceme ukázať trocha odlišný pohľad na jeho význam a fungovanie.