Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O díleroch a ústave

14.11.2012 | Doktor Max

Diskusia (12 reakcií)

14.11.2012 | Dr.Min

Daj už pokoj !

14.11.2012 | noblesa

...alebo nech normalne napise svoje meno a neskryva sa za cerveneho KFC maskota.

14.11.2012 | Samo1

radšej nech dá pokoj..

15.11.2012 | didinko

Mám dosť. Mafia ide presviedčať ľudí, že je v práve...

15.11.2012 | Ondrej Sukeľ

V ktorej časti zákona sa spomína pojem "vlastniť lekáreň"?

Čo tak v rámci objektivity doplniť do článku nejaké medzinárodné porovnanie? Napr. ako to funguje vo vašej domovskej krajine na Cypre? A keby Cyprus nepostačoval, tak skúsme - Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Taliansko...

Gorilia firma si berie do huby ústavu. To sme dopadli.

15.11.2012 | aspire

úplne súhlasím, zarábať na slovenskej klientele to áno, ale zdaňovať, resp. "nezdaňovať" to na Cypre, že???

http://www.orsr.sk/...

by the way, od kedy p. Maxovi tak záleží na blahu slovenského klienta???

18.11.2012 | branislavsepesi

Ondrej, kto kedy povedal, že inde v Európe sú tieto systémy lepšie? Potýkajú sa s rovnakými a ešte aj ďalšími problémami. (Predstavte si, trochu som si to ako "amatér" študoval. :-) )
Okrem toho, SLeK nechce, aby existovali siete lekární, tzn. nechce jediného vlastníka viacerých lekární. Nebudeme sa tu predsa hrať so slovíčkami. Uznáte, že je to trápne. A idete ešte ďalej. Nechcete dokonca, aby mohol lekáreň vlastniť niekto iný ako farmaceut. Dobre, novú lekáreň, aby ste zasa nepovedali, že to nie je presné. Skrátka, postupne chcete tento segment monopolizovať pre seba, myslím tým pre lekárnikov. Som fakt zvedavý, kde to skončí. Pri predpisovaní liekov? Viete, za ten rok, čo je liekový zákon v platnosti, s vernostnými systémami, sieťami a všetkým ostatným, nezhoršila sa odbornosť lekární, nezhoršil sa zdravotný stav obyvateľstva, nestúpol počet drogovo závislých, ale naopak ušetrili sa slušné peniaze z kapitoly zdravotníctva i z vreciek pacientov. Systém funguje, ale vám evidentne vadí, že funguje bez aj vás. Ministerka vypočula vaše "rady", len mi je čudné, kde nechala tie vaše "odborné" argumenty, lebo v matrijáli k novele toho moc nie je. Asi ako keď vy píšete o amatéroch, ktorí chcú definovať normu aj ona sa považuje za profesionálku, ktorá problematiku ovláda a ostatní tomu houby rozumejú. Toto ale nie je argument. A iné, žiaľ, nevidím.
Inak, rešpektujem, čo robíte. Robíte to pre svoj cech, ktorého ste vice-šéfom. Ale mali by ste to robiť aj s ohľadom na ľudí. Farmaceuti rozhodne nie sú na vymretie a ich príjmy nie sú slabé. Po novele to nebudete vy, kto bude strácať. Ľudia si budú musieť priplatiť.

18.11.2012 | Ondrej Sukeľ

OK, odmyslím si štandardnú myšlienkovú vatu a po milióntykrát sa vyjadrím:

1. K rýchlokurzu zdravotníckej štatistiky a teda k efektivite systému a zdravotnému stavu a k tomu, aký je zákon o liekoch fasa lebo sieť a vernostné systémy: Jednoduché a jasné čísla. Všimnite si hlavne ten utešený pokles po vstupe goríl do zdravotníctva https://www.faceboo...

2. K spotrebe liekov a výdavkom na ne (podrobne, aby aj laik ako vy pochopil): 1. júna 2003 nadobudol účinnosť zákon č. 138/2003 Z. z., ktorý článkom II novelizoval zákon č. 98/1995 Z. z. o Liečebnom poriadku. V existujúcom § 8 doplnil odsek č. 9 vetou: „Pri znížení predajnej ceny lieku čiastočne uhrádzaného na základe povinného zdravotného poistenia v lekárni pomer doterajšej úhrady poisťovne a pacienta zostáva nezmenený.“ Tento mechanizmus sa až dodnes nazýva „pomerná úhrada“ a momentálne je definovaný v § 89 zákona č. 363/2011 Z. z. Pomerná úhrada sa stala jedným z kľúčových regulačných nástrojov v rámci kategorizácie liekov. Skúsenosťou predchádzajúcich rokov, keď ministerstvo stanovilo výšku úhrady zdravotnej poisťovne bez jej priamej väzby na výšku doplatku, bolo znižovanie konečných cien liekov až po účinnosti kategorizácie a následné „vynulovanie“ doplatku vďaka zachovaniu stanovenej úhrady poisťovne.

Popieral sa tak regulačný charakter doplatkov, úhrady poisťovne boli často zbytočne nadsadené, čím dochádzalo k stálemu medziročnému nárastu spotreby liekov. Po zavedení pomernej úhrady prvýkrát medziročne spotreba liekov klesla aj vo finančnom (o 12,20 %) aj v kusovom vyjadrení (5,62 %) Význam tohto regulačného nástroja podporuje aj skutočnosť, že hoci spotreba liekov v kusovom vyjadrení klesla medziročne už rok predtým (o 4,13%), náklady napriek tomu rástli (o 6,42%).

Manipuláciu doplatkov ako nástroj konkurenčného boja dovtedy nepoužívali iba výrobcovia liekov, ale aj zopár verejných lekární zvyčajne prevádzkovaných osobami bez farmaceutického vzdelania a vlastnícky napojených na niektoré distribučné spoločnosti. Spoločná marža distribúcie a lekárne týmto firmám umožnila pri zachovaní plnej úhrady poisťovne často odpúšťať doplatky poistencov. Takéto postupy viedli okrem nekalej konkurencie aj k indukcii preskripcie v konkrétnych, zvyčajne finančne zaujímavých skupinách liekov.

Od zavedenia pomernej úhrady sa tieto firmy všemožne snažili o jej zrušenie drístaním o službe pacientovi a o tom ako mu chcú pomôcť. Nezadarilo sa, tak na to išli inak, tak sofistikovanejšie. V roku 2004 sa na slovenskom trhu začali výrazne etablovať siete lekární, ktoré deklarovali retailový prístup k lekárenstvu a ambíciu zápasiť o pacienta IBA cenovým marketingom. Hľadali preto mechanizmy, ktorými by systém pomernej úhrady bez ujmy obišli. V tomto období sa tak začínajú objavovať prvé akcie typu „20 korún za recept“, „vernostné karty“, „pripíšeme Vám 10% z ceny lieku“ a pod. Z čísel spotreby liekov vidieť, že liberalizácia vlastníctva v spojení s týmito metódami nekalej konkurencie na hrane zákona (2004 – 2008) prináša postupný zásadný rast spotreby liekov, pričom náklady rastú strmšie, než spotreba v kusovom vyjadrení.

Rok 2007 začiatok referencovania cien liekov, čo znamenalo zabrzdenie rastu
nákladov a stabilizáciu kusovej spotreby. Priemerný medziročný nárast spotreby vo finančnom vyjadrení bol v rokoch 2004 až 2007 cca 13-percentný, po začiatku referencovania klesol na 9,12% (2008-2007) resp. 3,89% (2009 – 2008). V roku 2009 novela zákona č. 140/1998 Z. z. zaviedla zákaz poskytovania bonusov, zliav a iných výhod za výdaj liekov viazaných na lekársky predpis Po tomto kroku vidieť prvýkrát od roku 2003 (zavedenie pomernej úhrady) aj pokles spotreby liekov v kusovom vyjadrení o 0,25% (2010 – 2009) a 3,28% (2011 – 2010). Tento pokles je sprevádzaný aj zmiernením medziročného rastu nákladov.

3. K cechu
To, čo ja robím a prečo robím, láskavo nechajte na mňa, eventuálne sa príďte opýtať mojich pacientov. A to, že vyvraciam demagógiu advokátov gorilej firmy, robím aj pre mojich kolegov, pre stovky lekárnikov, ktorí robia svoje povolanie dobre, s láskou a robia to pre ľudí a robia to ako svoje živobytie. Vy obhajujete firmu, ktorá uplácaním poslancov urobila z lekárenstva vlastný obyčajný kšeft. A normálne Vás prosím, prestaňte zákonnú organizáciu nazývať cechom, je to medzinárodne etablovaná inštitúcia so zákonnými povinnosťami a záväzkami.

4. K lekárňam. Advokátske služby poskytuje advokát, notárske notár, veterinárnu starostlivosť veterinár. Povedzte jeden jediný argument, prečo spoločnosť, ktorá má dostatok kvalifikovaných odborníkov necháva lekárenskú starostlivosť poskytovať laikov. A áno, v Európe je to lepšie, keď ste to študovali, tak určite viete, že väčšina obyvateľov EU, žije v legislatívnom prostredí, kde lekáreň môže prevádzkovať iba odborne spôsobilý farmaceut a že farmaceuti sú na predných miestach dôveryhodnosti profesií.

5. K ľuďom a priplácaniu
Spoluúčasť pacientov od vstupu gorilích firiem do lekárenstva permanentne stúpa. Najviac stúpla po prijatí Uhliarikových zákonov. Vaša posledná veta je teda nepodložené klamstvo, tak ako celá vaša argumentácia postavená na dojmoch. Teda dúfam, že dojmoch.

Ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku, chcel som byť vyčerpávajúci, viac sa k tomu nemienim vyjadrovať.

19.11.2012 | jurajz

Advokátske služby poskytuje advokát, notárske notár, veterinárnu starostlivosť veterinár.

Presne tak a manazuje manazer. Urcite vystudovaneho farmaceuta na vydaj liekov a odborne poradenstvo. Ale preco chcete nanutit aby veci ako uctovnictvo, dohadovanie sa z dodavatelmi o cenach, zlavach obchodnych podmienkach a vseobecne vedenie lekarne mal robit niekto kto 5 rokov studoval nie lahku skolu a je to uplne mimo jeho obzor? Vsak jasne ze vas prevalcuju a lieky (tie nepredpisovane) budu len drahsie.

Kvoli tomu absurdnemu nazoru ze riaditelom nemocnic moze byt len lekar to v mnohych nemocniciach vyzera fakt biedne. Sukromny sektor dokazuje ze to moze byt aj inac...

19.11.2012 | Ondrej Sukeľ

Koľko advokátskych kancelárií, notárskych úradov, či veterinárnych ambulancií prevádzkuje manažér?

Kde som tvrdil, že všetky tie činnosti o ktorých píšeš a k tomu ešte aj upratovanie lekárne, či odhadzovanie snehu má robiť farmaceut? Nech si účtujú, dohadujú a upratujú. Ale nech nerozkazujú lekárnikovi, čo má robiť. Normálka.

15.11.2012 | labudik

To je len další dôkaz toho, že Dr.max má oproti ostatným vlastníkom lekární, ktorí podnikajú na Slovensku a tu odvádzajú dane nespravodlivú výhodu...Radi aj z tohto dôvodu vám dajú zľavu, hlúpe slovenské ovce,lebo síce budú mať na hlavu zákazníka nižší príjem, ale počet zákazníkov bude vyšší/ sprivodne polikvidujú iné lekárne, čo potom lacno kúpia/ a hlavne pri nutnosti platiť dane na Cypre budú mať väčší zisk. Čo na tom, že z daní tohto zisku hlúpa slovač neuvidí ani cent- slovač je tak primitívna, že si to neuvedomí- a aj napriek uverejneniu PENTOgorilieho privatizačného spôsobu okradnutia slovače, ich táto slovač ešte ide v nejakej petícii podporovať...No radosť bačovať v tomto slovenskom košiari, že ovečky!...A len si spomeniem na tú reklamu unionu, že vraj nie ste ovce a chcete si vybrať zdrav. poisťovnu----to zaplatené-podplatené známe ovce békali, aby oblbli tie bežné-masové....

24.11.2012 | samorost

uz jste nekdy videli, aby zakon na Slovensku byl obycejne lidi ??
---
Vsechny zakony schvalene v posledni dobe su v prospech lobbystickych a nebal bych se napisat dokonce kriminalnich skupin. Vsechno, co neprinasi zisk mafiim, treba zrusit a nahradit tak, aby nejvetsi zisk meli podvodnici, zlodeji a hajzlici.
---
O tom to je a kazdy si to uvedomuje, jen ovce beci a drzi, jak sproste.

O liekoch trochu inak (firemný blog)

O liekoch trochu inak (firemný blog)
  • Počet článkov: 5
  • Priemerná čítanosť: 2438
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O blogu

Lekárne, lieky a lekárnici sú dôležitou súčasťou zdravotníctva. Preto chceme ukázať trocha odlišný pohľad na jeho význam a fungovanie.