Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Digitálne pripravení v ústrety automatizácii

23.06.2018 | Monitor Hospodárskej Politiky

Diskusia (3 reakcie)

25.06.2018 | LPB

Nečudo, že "nemá kto pracovať", keď sa zaoberá takýmito kravinami. To, že je niečo možné zautomatizovať, neznamená, že je to aj ekonomické. Niektoré činnosti vôbec netreba automatizovať, stačí ich jednoducho zrušiť.

30.06.2018 | Libor Bešenyi

Tento problem nepovazujem za kravinu. Automatizacia je nieco, co uz skutocne klope na dvere a bude to mat dopad na ekonomiku a spolocnost s nasobne vacsimi nasledkami ako migracia, ktora v tomto kontexte je extremne precenovana a venuje sa jej zbytocne vela pozornosti.

EU si je tohto problemu nastastie vedoma (lebo ani jeden z nasich politikov toto za temu nepovazuje, kedze sa na tom neda vytrieskat populisticky kapital). Nemecke zeleznice aktualne riesia problem motivacie kamionistov, kedze obe strany vedia, ze teraz su extremne potrebni, ale o desat rokov ich miesta preberie autonomna doprava. Kognitivne sluzby a prichadzajuca umela inteligencia zacnu dopytovat pozicie, ktore dneska este nevieme ani pomenovat. Ak sa tomu neprisposobia ludia, skolstvo a firmy, moze sa prepisat ekonomicka mapa sveta.

23.07.2018 | Mario Lelovsky

Autor velmi spravne identifikoval, ze tieto zmeny su najzasadnejsimi zmenami pre svetovy trh prace a nasledne pre vykonnost ekonomiky a v konecnom dosledku pre uspesnost tej ktorej krajiny. Zaradenie sa alebo nezaradenie sa do globalneho dodavatelsko-odberatelskeho retazca bude znamenat ci sa dana krajina zapoji do delby prace a vymeny statkov alebo nie a bude len pozorovatelom a teda bez ucasti na ich rozdelovani. To ze sa slovenski politici teme nevenuju je velmi smutne aj ked od niektorych viem, ze temu chapu, ale nevedia ju politicky uchopit. Komunikaciu temy ako aj mnohe aktivity realizujeme prostrednictvom Digitálnej koalície aj s istou podporou premiera PP, ale nepostacuje to na zasadne zmeny potrebne vo vzdelavacom systeme ako aj na trhu prace a rekvalifikaciach.

Monitor hospodárskej politiky

Monitor hospodárskej politiky
  • Počet článkov: 4
  • Priemerná čítanosť: 855
  • Priemerná diskutovanosť: 4
  • RSS blogu

O blogu

Blog pozostáva z tvorby autorov časopisu Monitor hospodárskej politiky, ktorý vydáva Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity. Články sú venované najmä ekonomickému a hospodárskemu dianiu v krajinách strednej a východnej Európy.