Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Monika Kačeriaková

Čo sa stalo so slovenským tigrom?

27.05.2016 | Monika Kačeriaková

Slovensko spolu so susedmi z V4 na chvoste v digitálnom rozvoji

 • Tlačiť
 • 2

Nie je to tak dávno, čo sa Slovensko hrdilo poprednými miestami v rámci Európy v budovaní optických sietí. Ako prekvapivo potom vyznie posledný ranking Digital Economy and Society Index (DESI), kde sme sa ocitli v poslednom kvadrante krajín z hľadiska celkového skóre aj z hľadiska rastu. V celkovom poradí sme na 21. mieste. Aby sme si urobili lepší obraz, členské štáty boli zaradené do 4 skupín podľa ich aktuálneho skóre v porovnaní s európskym priemerom a podľa rastu za posledný rok. Medzi najviac napredujúce krajiny, teda tie, ktoré nielenže majú celkové skóre nad európskym priemerom, ale zárovaň rástli rýchlejšie ako ostatní, sú: Estónsko, Holandsko, Malta, Nemecko, Portugalsko a Rakúsko. Druhú skupinu tvoria krajiny, ktoré síce sú v hodnotení nad európskym priemerom, ale rástli pomalšie ako ostatní. Sú to tieto: Belgicko, Dánsko, Fínsko, Írsko, Litva, Luxembursko, Švédsko a UK. Krajiny, ktoré sú na tom naopak horšie ako európsky priemer, ale vyštartovali, aby ho dobehli, teda rástli za posledný rok rýchlejšie ako ostatní, sú tieto: Chorvátsko, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko. No a napokon Slovensko, spolu s ďalšími krajinami V4, a tiež s Bulharskom, Cyprom, Gréckom a Francúzskom sa ocitli v skupine krajín, ktoré nielenže sú pod európskym priemerom, ale svojím anemickým rastom sa ešte viac vzďaľujú zvyšku Európy. 

Investície do digitálnej ekonomiky by vláda a operátori možno nemali považovať primárne za bremeno, ale najmä za príležitosti. Netreba hovoriť o tom, že sa môže rozhýbať e-commerce, čo druhotne prinesie príjmy aj do štátnej kasy. Otvoria sa nové možnosti práce a podnikania aj ľuďom z hladových dolín, teda zníži sa (možno) nezamestnanosť aspoň niektorých skupín ľudí. Operátori azda výhody investícií a rozvoja digitálnej economiky už aj pochopili, keďže viacerí sa odhodlávajú investovať aj zapadlejších kútoch Slovenska.

A možno napokon umiestenie v ostatnom rebríčku DESI bude dobrým dôvodom aj na to, aby bolo možné podporiť zmysluplné projekty z eurofondov (a bez cca 50-percentnej korupčnej prirážky).

Aby však môj príspevok nevyznel len ako výzva vláde a operátorom. Toto je hodená rukavica aj obyčajným obyvateľom Slovenska, ako veľmi sú aktívni, tvoriví a podnikaví vo využívaní príležitostí, ktoré v takmer neobmedzenom rozsahu digitálna ekonomika prináša.

 • Tlačiť
 • 2

Monika Kačeriaková

Monika Kačeriaková
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1204
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako konzultanka v oblasti telekomunikácií. Téma blogu je regulácia v telekomunikáciách.

Monika Kačeriaková

Monika Kačeriaková
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1204
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako konzultanka v oblasti telekomunikácií. Téma blogu je regulácia v telekomunikáciách.

Kalendár sa načítava...