Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miroslav Driensky

Tablety a mobily... načo sme ich robili?

17.06.2011 | Mirec D

Keď to nejde, tak to nejde. Microsoft o tom vie svoje.

 • Tlačiť
 • 0

Americká softvérová a hardvérová korporácia Microsoft nie je na trhu žiadny nováčik. Napriek úspešnej histórii a pozitívnym hospodárskym výsledkom, ktoré túto spoločnosť už roky umiestňujú na popredné miesta mnohých rebríčkov, majú aj tí najväčší svoje “muchy“. Napriek tomu, že používam produkty Microsoftu takmer každý deň, mi príde prinajmenšom zaujímavé, prečo tejto firme prestali investori veriť. Tržby jej síce rastú rovnako ako zisk, no cena akcií spoločnosti už roky stagnuje.

Vývoj ceny akcií Microsoftu (USD)

msft

Zdroj: Google Finance

Windows Vista

Keď v roku 2001 predstavil Microsoft operačný systém Windows XP, síce mal svoje chybičky krásy, no po niekoľkých aktualizáciách a záplatách sa z neho stal jeden z najobľúbenejších operačných systémov vôbec. Preto sa dalo očakávať, že keď začiatkom roka 2007 uzrel svetlo sveta nový systém s označením Vista, zákazníci boli napätí. No napriek viacerým novinkám a vylepšeniam mala Vista jednu zásadnú chybu. Neveril jej totiž ani zakladateľ a bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Bill Gates. Ten sám priznal, že systém nepatrí k najlepším produktom, ktorý jeho spoločnosť vo svojej dlhej histórii vyrobila.

Vyhľadávač Bing

V roku 2008 neuspel Microsoft s akvizíciou vyhľadávača Yahoo, za ktorého plánoval zaplatiť až 48 miliárd dolárov. Rozhodol sa preto skúsiť to s vlastným projektom Bing, ktorému ale viacerí vyčítali jeho oneskorený nástup. Navyše sa začiatkom roka objavili informácie o tom, že Bing kopíruje vo výsledkoch vyhľadávania konkurenčnú spoločnosť Google. Microsoft sa bránil tým, že systém Bing je natoľko inteligentný, že sa dokáže od zákazníkov učiť. No omnoho pravdepodobnejšie vysvetlenie je také, že Bing je natoľko jednoduchý, že skrátka opisuje.

Inteligentné telefóny Kin

Microsoftu jednoznačne chýba hardware. No kto by to náhodou nepostrehol, firma už mala snahu vyrábať aj inteligentné telefóny vo vlastnej réžii. Niekoľko rokov vývoja a celkové náklady vo výške okolo miliardy dolárov signalizovali sprvu zaujímavý výsledok. No napokon došlo len na vyhodené peniaze a stratený čas sprevádzaný riadnym fiaskom. Mobily Kin One a Kin Two si svoju slávu dlho neužili. Len pár mesiacov po tom, ako sa dostali v prvej polovici roku 2010 na americký trh, prestala spoločnosť s podporou ich predaja. Zrušila aj ich “európske turné“. O mobily bol totiž slabý záujem.

Tablet Courier

Mnohí tabletoví nadšenci možno ani nezaregistrovali projekt Microsoftu s názvom Courier. Išlo o tablet s dvoma monitormi, ktorý vyzeral v podstate ako kniha. Displeje s dotykovou technológiou, ktoré reagovali aj na stylus, boli pri zatvorenom prístroji umiestnené oproti sebe. Napriek zaujímavým technologickým špecifikáciám tohto prístroja sa na trh nikdy nedostal. Projekt bol bez udania dôvodu zrušený, čím koncern takpovediac prespal trhový boom s tabletmi. Jeho najväčší rival Apple má na trhu už druhý tablet zo svojej dielne, podobne je na tom aj kórejský Samsung. Zahanbiť sa nenechali ani americká Motorola, japonská Toshiba, taiwanské firmy Acer a Asus a mnohí ďalší výrobcovia.

Duševné vlastníctvo

O tom, že softvérové firmy ostro sledujú technologický pokrok svojich konkurentov, niet pochýb. No ak si bez ich dovolenia osvoja niektoré ich systémové prvky, žalobami sa v tomto odvetví nešetrí. Najnovší prípad, kvôli ktorému sa Microsoft ocitol na súde, sa týka porušenia patentových práv malej kanadskej softvérovej firmy i4i. Rekordných 290 miliónov dolárov (zhruba 198 miliónov eur) musí Microsoft zaplatiť za to, že bez povolenia firmy použil jej softvér pre manipuláciu s textom vo svojom textovom editore Word. Ten je súčasťou kancelárskeho balíka Office.

V poriadku, všetci robíme chyby. No väčšina z nás sa z nich aj poučí a Microsoft by sa mal tiež. Aspoň by už bolo na čase.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...